Citroën nebo Peugeot: srovnání cen a spolehlivosti nových vozů a jejich variant

Porovnávač umožňuje mezi sebou porovnávat nové automobily a jejich varianty podle vámi vybraných parametrů. Vozy můžete zvolit na úrovni motoru (pak ale budou chybět údaje o cenách a prvcích výbavy), nebo dokonce v druhém kroku na úrovni motoru a výbavy, tedy cenové položky v ceníku. Defaultně se zobrazují všechny položky, které nabízíte, křížkem u jednotlivých parametrů se ale dají odstranit. Zelený puntík znaměná, že parametr je u konkrétního auta nejlepší ze všech porovnávaných modelů. Červený puntík označuje, v čem je naopak konkrétní auto nejhorší. Porovnání můžete připravit i pro členy rodiny, nebo známé.

Motorizace a základní srovnání verzí

Nabídka motorů Citroën C4 třetí generace versus Peugeot 308 třetí generace ukazuje zřetelný rozchod v zaměření: Citroën klade důraz na komfort, vyšší posez a praktičnost s možností elektromobility, zatímco Peugeot nabízí dynamičtější jízdní projev s pokročilými plug-in hybridy a vyšší užitnou hodnotu v některých konceptech.

Citroën C4: Důraz na komfort a dostupnou elektromobilitu. Nabídka motorů zahrnuje čtyřválcový diesel 1.5 BlueHDi a čistě elektrický e-C4, doplněný o benzinové tříválce 1.2 PureTech. Zásadní výhodou e-C4 je elektrický pohon s 100 kW a 50kWh baterií, který se hodí pro městský a příměstský provoz. Mild-hybridní varianty Hybrid 136 a Hybrid 100 byly uvedeny až v roce 2024. Tabulka ukazuje typy motorů a jejich základní parametry: výkon, točivý moment, převodovka a pro srovnání udržení kompatibility s ceníky.

Obrázek porovnání motorů Citroën C4 vs Peugeot 308 (technické parametry, výkon, točivý moment)

Peugeot 308: Sportovní geny a špičkové plug-in hybridy. Základní verze používají benzinový motor 1.2 PureTech 81-96 kW a diesel 1.5 BlueHDi 96 kW. Klíčovou roli hraje plně hybridní verzí s motorem 1.6 PureTech a elektromotorem v kombinaci 132 kW (180 koní) nebo 165 kW (225 koní) a e-EAT8 převodovkou. Elektrický 100% model e-308 dorazil až krátce před rokem 2024, což v čtyřletých vozech méně zasahuje do pětimetrových rozměrů. Napsané tabulky shrnují motorizace a jejich parametry.

Peugeot 308 Hybrid 225 GT - Lepší prémiovka než prémiovky? - CZ/SK

Prostor, rozměry a praktičnost

Rozměrové srovnání ukazuje významný rozdíl mezi C4 a 308 ve stylu a celkové skladbě: Citroën C4 SUV má vyšší stavbu a je o 84-87 mm vyšší než Peugeot 308, což zvyšuje pohodlí při nastupování a výhledu. Na druhou stranu 308 je širší (1852 mm vs 1800 mm u C4) a díky nižšímu těžišti působí v zatáčkách jistěji a dynamičtěji. Délka a rozvor obou modelů jsou srovnatelné, avšak verze Estate Peugeotu (SW) nabízí největší vnitřní prostor a zavazadlový objem; C4 si naopak udrží robustní kufr a lepší manévrovatelnost ve městě.

  • Citroën C4 SUV: délka 4350 mm, šířka 1800 mm, výška 1520 mm, rozvor 2670 mm, kufr 380 l (základní), 1250 l při sklopení zadních sedadel.
  • Peugeot 308 Hatchback: délka 4360 mm, šířka 1850 mm, výška 1440 mm, rozvor 2726 mm, kufr 412 l (základní), 1323 l se sklopením.
  • Peugeot 308 Estate: délka 4636 mm, šířka 1852 mm, výška 1441 mm, rozvor 2732 mm, kufr 608 l (základní), 1634 l s plně skloněnými sedadly.

Pro rodiny a aktivní životní styl hraje zásadní roli objem kufru. Citroën má výhody v městské mobilitě a výšce, Peugeot naopak nabízí výrazně lepší praktickou využitelnost v kombu a vyšší celkový objem díky delší délce a většímu rozvoru u některých verzí. U pohonů hraje roli i délka pláště baterie a umístění u plug-in hybridů, které snižují objem kufru v některých verzích.

Infografika: Srovnání vnějších rozměrů a kufrů Citroën C4 vs Peugeot 308

Tažné schopnosti a varování pro elektrifikované verze

Tažné síly jsou důležité pro karavany, přívěsné vozíky a další náklady na provoz. Peugeot 308 má u plně naftových a benzínových verzí lepší tažné kapacity až 1600 kg brzděného přívěsu a 750 kg nebrzděného, což je výhodné pro delší dovolené. Citroën C4 má u benzinových a naftových verzí brzděný přívěs kolem 1200 kg a nebrzděné 500-680 kg v závislosti na motoru. U elektrických verzí je tažná kapacita obou vozů 0 kg kvůli bateriím, což je důsledek elektrifikace a nutnosti řešit hmotu.

Tabulka shrnuje parametry tažného zařízení (3. generace): brzděný a nebrzděný přívěs pro jednotlivé motorizace Citroën C4 a Peugeot 308. Důležité poznámky: plug-in hybridy u Peugeotu mohou mít nižší objem kufru kvůli bateriím; e-C4 a e-308 jako plně elektrické varianty nemají tažnou kapacitu.

Model a motorizaceBrzděný přívěs (kg)Nebrzděný přívěs (kg)
Citroën C4 1.2 PureTech 1301200680
Citroën C4 1.5 BlueHDi 1301200680
Citroën C4 Hybrid 1361100640
Citroën e-C400
Peugeot 308 1.2 PureTech 1301200680-750
Peugeot 308 1.5 BlueHDi 1301500750
Peugeot 308 1.6 Plug-In Hybrid 1801500750
Peugeot e-30800

Najčastější motorizace a provozní parametry

Citroën C4 třetí generace preferuje elektrifikaci a benzinové tříválce 1.2 PureTech s výkony 74 kW a 96 kW, doplněné o diesel 1.5 BlueHDi 81 kW a 96 kW. Verze e-C4 nabízí elektromotor 100 kW a 50 kWh baterii. U Peugeotu 308 očekáváme standardní 1.2 PureTech (81 kW, 96 kW) a diesel 1.5 BlueHDi (96 kW), spolu s pokročilými plug-in hybridy 1.6 PureTech + elektromotor (132 kW nebo 165 kW) a plně elektrickou variantou e-308 s výkonem 115 kW.

Elektrifikace v Peugeotu je výraznější, což znamená vyšší potenciál pro rychlý elektrický doing v městském provozu a lepší dynamiku při provozu na dálnici. Citroën klade důraz na komfort a tichý chod, s důrazem na pohodlí posádky a tichou městskou jízdu.

Doporučené motorizace a doporučení pro výběr

Výběr správné motorizace je klíčový pro dlouhodobou spokojenost. Z hlediska komfortu a dostupné elektromobility je Citroën C4 ideální pro městský provoz a lehké výlety s důrazem na pohodlí a tichou jízdu. Pro ty, kteří hledají sportovnější projevy, vyšší výkon a schopnost zvládnout delší dálniční jízdy s možností častého nabíjení, je vhodnější Peugeot 308, zejména ve verzi SW pro větší prostor a tažnou kapacitu.

  • Pro Citroën C4 doporučujeme: 1.2 PureTech 130 (96 kW) - vyvážený výkon, dobré jízdní vlastnosti a vyvážená spotřeba.
  • Pro Peugeot 308 doporučujeme: 1.6 Plug-In Hybrid 180 (132 kW) nebo 1.6 Plug-In Hybrid 225 (165 kW) s e-EAT8 - pro sportovnější a dny s vyšším nárokem na výkon.

Oba modely spoléhají výhradně na pohon předních kol. Předvídání možných rizik zahrnuje zejména řemenů u verzí PureTech, pravidelnou výměnu oleje a kontrolu rozvodového systému. V ojetinách je důležité sledovat servisní historii a stav baterií u verzí s elektrifikací.

Infografika: srovnání cenových rozpětí nových verzí Citroën C4 a Peugeot 308

Závěr: doporučené volby podle použití

Elektricky neutrální pohon a tichý, komfortní jízdní projev činí Citroën C4 extrémně vhodnou volbou do města a pro jemné výlety kolem něj. Pokud chcete dynamičtější jízdu a plánujete časté delší cesty s vyšším výkonem, nebo potřebujete větší tažnou kapacitu pro dovolené, Peugeot 308 je lepší volbou, zvláště ve variantách SW a plug-in hybridních motorů.

Podrobné doporučení pro konkrétní situace

  1. Jízda hlavně v městě a okolí - Citroën C4 s 1.2 PureTech 130 a e-C4.
  2. Rodinné dovolené, časté převozy - Peugeot 308 Estate s 1.6 Plug-In Hybrid a vhodnou výbavou.
  3. Vysoká tažná kapacita - Peugeot 308 s 1.6 Plug-In Hybrid 225 nebo diesel 1.5 BlueHDi.
  4. Elektrifikace a nízké provozní náklady - Citroën C4 e-C4.

Celkové zhodnocení vychází zrovnání dynamiky, prostoru, tažných schopností a dostupnosti motorů. Oba modely vycházejí z koncernu Stellantis a sdílejí řadu technologií, jejichž volba by měla vycházet z vašich priorit: komfort a městská všestrannost vs. vysoká praktičnost a sportovní charakter.

tags: #citroen #nebo #peugeot