Renault Grand Scenic IV (Phase I): kapacita, motorové verze a technické údaje

Technické údaje vozidla: porovnání všech 42 verzí motorů modelu Renault Scenic Grand Scenic IV (Phase I) a otevření technických dat pro konkrétní hnací ústrojí a rok výroby. Zvolte hnací ústrojí, verze motoru, řádek pro aktualizaci klíčových údajů a podrobných technických specifikací níže.

Základní rozdělení verzí a pohonných jednotek

Grand Scenic IV nabízí rozmanité možnosti motorů, včetně benzínových a naftových jednotek. Výkon motorů se pohybuje od 110 do 160 koní, a to s různou převodovkou - manuální či dvouspojková automatická EDC. Provozní a užitečná hmotnost se pohybuje kolem 1 615/655 kg, objem palivové nádrže bývá 53 l až 52 l pro některé varianty.

Mezi nejdůležitější hnací útvary patří:

  • 1.6 Energy dCi (160 KM) EDC - diesel, 160 kW? (přepočteno: 118 kW ve verzi s EDC), točivý moment 320-360 N.m podle převodovky; 6stupňová převodovka EDC v kombinaci s tímto motorem; rychlost až 200 km/h; zrychlení 0-100 km/h kolem 10,9 s (verze s EDC).
  • 1.6 dCi 130 - motor s výkonem 96 kW, 320 N.m, šestistupňová manuální převodovka; spotřeba v testu kolem 5,8 l/100 km; vyvážené jízdní vlastnosti a kultivovaný zvuk při klidné jízdě.
  • 1.5 dCi - výběrový turbodiesel pro nižší úrovně výbavy; nižší výkon, ale lepší spotřeba; verze s filtrem pevných částic (FAP).
  • 120-147 kW benzinové jednotky a další varianty dle trhu - souhrnně zahrnuty do 42 verzí motorů v oficiálním vymezení Renaultu.

Vedle základních motorů nabízely verze Grand Scénic 1.6 dCi 96 kW (Energy 1.6 dCi) s mechanickou šestikvaltem a volitelnou automatickou převodovkou EDC, které zajišťovaly hatch-backového MPV vyváženost výkonu a hospodárnosti.

Technické specifikace vybrané verze 1.6 Energy dCi (160 KM) EDC

Motor: 1.6 přeplňovaný naftový čtyřválec uložený vpředu napříč. Zdvihový objem 1598 cm3. Největší výkon 96 kW při 4000 ot./min, největší točivý moment 320 N.m při 1750 ot./min. Převodové ústrojí: pohon předních kol, šestistupňová automatická převodovka EDC. Provozní/druhový vzorek: Grand Scenic IV (Phase I) s délkou 4560 mm a rozvorem 2770 mm, objem zavazadlového prostoru 718-1901 l. Maximální rychlost 190 km/h, zrychlení 0-100 km/h za 11,4 s. Normovaná spotřeba paliva (město/mimo město/kombinace) 5,3/4,2/4,6 l/100 km. Emise CO2 119 g/km.

Podvozek: přední kola nezávisle zavěšena na vzpěrách McPherson a spodních příčných ramenech, zadní na vlečených ramenech spojených zkrutnou příčkou. Hřebenové řízení s elektrickým posilovačem. Brzdy kotoučové, ABS, ESC, ASR. Objem palivové nádrže 53 l. Kola z lehké slitiny, testované pneumatiky 195/55 R20. Karoserie: MPV třídy C. Rozměry: délka 4634 mm, šířka 1866 mm, výška 1660 mm. Rozvor 2804 mm. Provozní hmotnost 1615 kg, užitečná 655 kg. Maximální povolená hmotnost přívěsu 750 kg neubrzďený, 1850 kg brzděný.

Kapacita a uspořádání prostoru

Grand Scénic nabízí prodloužený rozchod a delší karosérii, což se projevuje ve zvětšeném vnitřním prostoru a praktičnosti třetí řady sedadel. Zatímco základní pětimístná verze nabídne kufr 718 l, sedmimístná varianta Grand Scénic může dosahovat až 1901 l po sklopení druhé a třetí řady. V normě VDA (měření objemu po nataženou roletku) je pro pětimístný Grand 718 l, a po sklopení sedadel lze dosáhnout až 1901 l. Pro srovnání, krátký Scenic má objemy 506 l a 1554 l. Zadní prostor lze rozšířit složením třetí řady, kterou lze sklopit do podlahy a získat až 2,063 m3, s možností přední části sklápěného sedadla pro dlouhé předměty.

Vnitřní prostor a užitná hodnota jsou posíleny přístupností kufru - nákladová hrana je 68 cm nad zemí, výška průchodu 190 cm. Disponuje dvěma madly pro snadnou manipulaci a možností rezervy v rámci podlahy s volitelnou výbavou. Při přepravě objemného nákladu je možné zvolit šest až osm sedadel podle konfigurace, ale s ohledem na krátkou výšku zadního prostoru u šestého a sedmého pasažéra.

Jízdní komfort a dynamika

Podvozek Grand Scénic odvádí dobrou práci v přenášení komfortu při jízdě po městě i na dálnicích díky tuhé karoserii a správnému naladění tlumičů. Na velkých 20" kolech rozeznívá hrubší nerovnosti, ale vůz si udržuje stabilitu a klidný dojem. Přední sedadla jsou příjemná, interiér tlumí rámcově hluk, a to i při rychlostech nad 130 km/h. Řízení je lehké při nízkých rychlostech a při vyšších rychlostech se stiskem posilovače cítí, že systém pracuje správně. Progresivní systém Multi Sense umožňuje měnit jízdní charakter vozu, ale výchozí režim Normal zůstává nejvhodnější pro běžnou jízdu.

Co se týká brzd, testovaný Grand Scenic s 1.6 dCi/96 kW měl spolehlivý a vyrovnaný brzdný účinek, s RA a rychlým nástupem brzdné síly, což je důležité pro rodinný MPV. Pro bezpečnost je k dispozici asistenční výbava - systém monitorování mrtvého úhlu, monitorování dopravních značek, systém monitorování únavy řidiče a adaptivní tempomat s asistentem rozjezdu v kopci.

Spotřeba a provoznost

V praxi se spotřeba naftového motoru 1.6 dCi/96 kW pohybovala kolem 5,8 l/100 km při běžném užívání i při plném obsazení a zavazadlech. U verzí s automatickou EDC se spotřeba zvyšuje mírně kvůli výkonu a komfortu převodovky. Provozní parametry a jízdní komfort z Grand Scénicu dělají vyvážený rodinný vůz s vysokou praktičností.

Když se podíváme na cenovou nabídku a výbavu

Poháněcí jednotky a výbavy Grand Scénic se liší i podle trhu. Ceníky Renaultu uvádějí ceny začínající kolem 384 900 Kč, s různými konfiguracemi výbavy Authentique, Expression, Dynamique a Privilege. Motor 1.6 dCi s výbavou Intens se v testech pohyboval kolem 648 900 Kč, s verziemi jsou k dispozici i silnější benzinové či dieselové varianty s emisními normami Euro 6. U některých verzí je k dispozici i 7-místná konfigurace a možnost volby mezi manuální a automatickou převodovkou.

Interiér Grand Scénic nabízí výrazně prodloužený prostor ve třetím řádu a výrazně lepší výhled díky lepší pozici za volantem a vylepšeným zrcátkům. Výbavové stupně zahrnují navigaci Carminat TomTom, TFT displej a možnost volby barevné kombinace přístrojové desky.

Infografika: Rozměry a kapacita zavazadlového prostoru Grand Scénic

Renault Grand Scenic 1.3TCe 2019

Shrnutí klíčových údajů varianty Renault Grand Scenic Energy 1.6 dCi

Motor: diesel 1.6 dCi; objem 1598 cm3; výkon 96 kW; točivý moment 320 N.m; pohon předních kol; šestistupňová manuální převodovka.

Provozní rozměry a hmotnosti: délka 4634 mm, šířka 1866 mm, výška 1660 mm; rozvor 2804 mm; hmotnosti 1615/655 kg; objem zavazadlového prostoru 718-1901 l (Grand Scénic).

Výkon a spotřeba: max. rychlost 190 km/h; zrychlení 0-100 km/h 11,4 s; spotřeba 5,3/4,2/4,6 l/100 km; emise CO2 119 g/km.

tags: #grand #scenic #nadrz