Uvažujeme o koupi rodinného ojetého vozidla. Finanční představa do 150.000 Kč. Z našeho hlediska se nám nejlepším řešením jeví Renault Scénic. Dotaz: Dobrý den! Uvažujeme o koupi rodinného ojetého vozidla. Finanční představa do 150.000,- Kč. Auto bude sloužit pro přepravu 4členné rodiny (do kufru by se měl vejít i dětský kočárek). Z našeho hlediska se nám nejlepším řešením jeví Renault Megane Scénic, ale nejsme si jisti, protože auto nekupujeme každý den. Mohli byste nám prosím poradit, na co bychom si měli dát určitě pozor, který rok výroby/motor preferovat a proč?
Shrnutí nejdůležitějších rozměrů a hmotností pro výběr
Renault Megane Scénic byl představen již koncem roku 1996. Za částku 150.000 Kč lze pořídit exempláře z prvních let výroby. Scénic nabízí rozvor 2580 mm a zavazadlový prostor 410 l, který je pravidelný a využitelný do posledního litru. Po vyjmutí sedaček vznikne prostor až 1800 l. Ke komfortu patří dobré jízdní vlastnosti, i když podvozek bývá měkký a při razantnějších manévrech trochu nejistý. Brzdy mají přiměřenou účinnost.
První usednutí za volant připomíná řidiče autobusu kvůli neobvyklému sklonu volantu. Na zadních sedadlech je místa dost, ale jednotlivá sedadla mohou dospělým připadat úzká. Z benzínových motorů z počátku výroby lze doporučit 1.6 (66 kW) i 2.0 (85 kW); motor 1.9 dTi a 1.9 dCi bychom spíše vyhnuli kvůli spotřebě, ačkoliv jsou výhodné. V roce 1999 prošel Scénic modernizací s novými 16ventilovými motory 1.4i 16V (70 kW), 1.6i 16V (79 kW) a 2.0 16V (103 kW). V roce 2000 přišel diesel 1.9 dCi (79 kW).
Pokud dodržujete rozpočet kolem 150.000 Kč, doporučujeme spíše benzínovou verzi 1.4i 16V (70 kW) nebo 1.6i 16V, s průměrnou spotřebou kolem 8,5 l/100 km u verze 1.6. S dvoulitrem 85 kW lze jezdit i s nižší spotřebou. Klasickou slabinou Scénicu bývá koroze výfukového systému po několika letech a občasné problémy s imobilizérem. Dále mohou vznikat úniky oleje a problémy s rozvodovým řemenem a táhly předních stabilizátorů.).
Nejlepší je si Scénica vyzkoušet; pokud vám nesedne, můžete porovnat s konkurenčními vozy (např. Citroën Xsara Picasso). Motor 2.0 8V bývá pružný, ale spotřeba bývá vyšší; dlouhé jízdy ukazují spotřebu kolem 7,5-8 l/100 km, krátké jízdy a těžší noha často nad 10 l/100 km. Výfuk koroduje poměrně rychle a originál díly mohou být drahé (např. okolo 10 000 Kč), brzdové kotouče se mohou kroutit (okolo 5 500 Kč). Topení bývá v zimě poddimenzované, klimatizace funguje dobře.
Jako alternativy lze zvažovat Renault Scénic E-Tech Electric (čistě elektrický model) a srovnání s konkurencí. Renault Scenic IV (Phase I) je v nabídce s bohatou paletou motorů, vznětových i benzínových, s výbavami od Expression po Privilege a s rozmanitými multimediálními systémy. Délka vozu kolem 4,47 m, šířka 1,86 m, výška 1,57 m a rozvor 2,785 m; v kufru až 545 l (u E-Tech Electric). To vše hraje roli při rodinných jízdách a převážení dětského kočárku.
Technické údaje a výběr konkrétního motoru pro rodinné potřeby
Pro ročník 2012-2018 lze zvolit benzínové motory 1.6 16V či 1.4 TCe, nebo diesely 1.5 dCi, které nabízejí různou spotřebu a výkon. U starších verzí se vyplatí sledovat korozní vady výfuku a stabilizační táhla; u novějších verzí může být pozornost zaměřena na elektroniku a multimediální systém. Pro rodinu s kočárkem a čtyřmi členy domácnosti je důležitý prostorný kufr a variabilita sedadel. Průměrná spotřeba u modernějších verzí bývá kolem 4,5-5,5 l/100 km u dieselu a kolem 7-9 l/100 km u benzínu v závislosti na převodovce a stylu jízdy.

Podrobný pohled na hmotnosti a technické specifikace jednotlivých verzí
- Renault Scénic II (1996-1999): hmotnost vozu (pohotovostní) kolem 1 300-1 410 kg, objem zavazadlového prostoru 410 l, po vyjmutí sedaček až 1 800 l.
- Renault Scénic II facelift (1999-2003): rozměry i hmotnost zůstávají v podobném rozpětí, motor 1.4i 16V, 1.6i 16V, 2.0 16V a diesel 1.9 dCi v nabídce.
- Renault Scénic IV (Phase I, 2016-2018): délka 4 470 mm, šířka 1 864 mm, výška 1 571 mm, rozvor 2 785 mm; kufr až 545 l (Electric verze).
| Model | Rozměry (L × Š × V, mm) | Rozvor (mm) | Objem kufru (l) | Hmotnost (pohotovostní, kg) |
|---|---|---|---|---|
| Scénic II (1996-1999) | okolo 4 000×1 700×1 500 | 2 580 | 410 | 1 300-1 410 |
| Scénic II facelift (1999-) | podobný | 2 580 | 410 | 1 320-1 420 |
| Scénic IV (Phase I, 2016-2018) | 4 470×1 864×1 571 | 2 785 | 545 | 1 400-1 600 |
Tipy na výběr a co si určitě pohlídat
- Doporučujeme preferovat benzínový motor 1.4i 16V (70 kW) nebo 1.6i 16V pro vyvažování výkonu a spotřeby.
- U starších verzí zkontrolujte stav výfukového systému a možnou korozi; hledejte stabilitu podvozku a příjemnou jízdu bez nadměrného nedotáčivosti.
- Pro rodinu s dětským kočárkem je důležité, aby kufr měl pravidelný tvar a dostatečnou kapacitu i po složení sedadel.
- Vezměte v úvahu jízdní vlastnosti - Scénic bývá pohodlný a prostorný, ale na ostré manévry reaguje měkčeji.
- Porovnejte i s Citroën Xsara Picasso jako alternativu v daném rozpočtu.
Renault Scénic - GENIÁLNÍ MPV za pár korun: Proč s ním lidi pořád jezdí? #renault
Speciální poznámky k Renault Scénic a Scénic E-Tech Electric
Renault Scénic E-Tech Electric má délku 4 470 mm, šířku 1 864 mm, výšku 1 571 mm a rozvor 2 785 mm. Kufr pojme 545 l nákladu. V porovnání s ostatními vozy stejné třídy jsou některé rozměry srovnatelné a doplňuje je moderní elektrický pohon. Pro srovnání v tabulce náleží srovnání s nejbližšími modely v kategorii Nižší střední třídy.
Renault Scenic IV (Phase I) nabízí širokou škálu motorů od benzinových 1.3 TCe po diesely 1.5 dCi a 2.0 dCi s výbavami od Expression po Privilege. Hmotnosti a technické údaje se liší podle výbavy a verze; pro pořízení ojetiny je důležité zkontrolovat technický stav a historii vozu. Rozvaha nad volbou motoru by měla vycházet ze skutečné spotřeby, provozních nákladů a potřeb rodiny.