Fabia hraje v úspěšné historii motorsportu značky Škoda naprosto klíčovou roli. Během čtyř generací z ní mladoboleslavský tým postupně vyvinul nejúspěšnější soutěžní vůz své třídy. Fabia WRC Po čtyřech letech působení v seriálu Mistrovství světa v rally s vozem Octavia WRC přichází nová kapitola škodováckého motorsportu - Fabia WRC. Vůz byl poprvé představen na ženevském autosalonu během jara 2003. Vznikl na základech oblíbeného sériového modelu Fabia RS, který musel být vyroben z důvodu homologačních podmínek soutěžního speciálu v počtu 2500 ks. Na rozdíl od poměrně robustního vozu Octavia WRC byla Fabia WRC výrazně kompaktnějším a tím pádem i vhodnějším autem pro klikaté tratě rychlostních zkoušek. A to byl také jeden z důvodů, proč se do ní hned od počátku vkládaly velké sportovní naděje týmu, který byl po výsledkově nevýrazném období s Octavia WRC hladový po úspěších. Navíc tým Škoda Motorsport spolupracoval během vývoje s řadou zkušených jezdců, v čele s Didierem Auriolem, což očekávání jen zvyšovalo. Fabia WRC byla homologována v létě 2003, ale od počátku jejího soutěžního nasazení ji trápily drobné technické komplikace, často pramenící z vývojového spěchu. Fabia WRC sice vypadala krásně, ale během svého nasazení v továrním týmu nikdy nedosáhla žádného výraznějšího úspěchu. V roce 2005 přišla Fabia WRC evo II s odlišným předním nárazníkem i křídlem, přepracovaným turbodmychadlem, novým výfukovým systémem a lepším rozložením hmotnosti. S touto specifikací zajel legendární Colin McRae výborně ve Walesu a v Austrálii, kde však musel nešťastně odstoupit ze třetího místa po smolné výměně spojky. Na konci sezóny 2005 tak tým Škoda Motorsport ukončil své působení v seriálu Mistrovství světa v rally a vůz Fabia WRC dále provozovaly už jen privátní týmy, které s podporou továrny ve vývoji vozu Fabia WRC pokračovaly. Celkem vzniklo 24 kusů vozu Škoda Fabia WRC. Z výsledkového pohledu vůz sice počáteční sportovní ambice nepotvrdil, ale týmu přinesla Fabia WRC cenné zkušenosti, které pomohly jasně vytyčit způsob a metodiku vývoje dalších generací soutěžních vozů.
Škoda Fabia S2000. Koncept soutěžního vozu Fabia S2000 byl představen v roce 2008 a na jeho vývoji si dal tým Škoda Motorsport opravdu záležet. Specifikace vozu se od speciálu WRC výrazně lišila. Fabia S2000 sice také byla vybavena pohonem všech kol a šestistupňovou sekvenční převodovkou, ale motor nebyl přeplňovaný, nýbrž atmosféricky plněný čtyřválec s objemem 2 litry a s krásným zvukem ve vysokých otáčkách. V lednu 2009 debutovala Škoda Fabia S2000 v šampionátu IRC (Intercontinental Rally Challenge). Na start jejího prvního podniku, Rallye Monte-Carlo, se postavily hned dvě tovární posádky - Jan Kopecký navigovaný Petrem Starým a Juho Hänninen s Mikkem Markkulou. Už od začátku soutěžní kariéry vozu bylo jasné, že tohle bude zcela jiný příběh než v případě vozu Fabia WRC. Úspěchy totiž následovaly v rychlém sledu. Již v roce 2010 vyhrála značka Škoda celý šampionát IRC a tovární pilot Juho Hänninen zvítězil mezi jezdci. Škoda mezi značkami vyhrála i v následujících dvou letech, místo Hänninena se však z titulu mezi jezdci radoval talentovaný mladík Andreas Mikkelsen. V roce 2010 se Fabia S2000 dočkala evoluce, kdy se vzhled přídě změnil, aby lépe odrážel designové úpravy civilní verze vozu po faceliftu. Změny mřížky chladiče, nárazníku a předních světlometů auto opticky rozšířily. Nezůstalo však jen u optického rozšíření. Nová pravidla umožnila zvětšit šířku automobilu na 1820 mm. Upraveno bylo také sací a výfukového potrubí. O dva roky později se na voze objevily nové tmavé přední světlomety a v roce 2014 přišlo několik dalších kosmetických úprav. To už se však pozornost týmu Škoda Motorsport začala soustředit na vývoj soutěžního vozu nové třídy R5. Svou kariéru Fabia S2000 ukončila na metě 63 vyrobených kusů, které vynikaly nejen svou rychlostí a spolehlivostí, ale také mimořádnou oblibou mezi jezdci. Fabia S2000 tak položila základy mimořádně úspěšného zákaznického programu Škoda Motorsport v podobě, kterou známe dnes.
Škoda Fabia R5/Rally2. Třetí generace soutěžního vozu Fabia měla premiéru v roce 2015 a byla vyvinuta podle zcela nových pravidel třídy R5 (později přejmenované na Rally2). Dvoulitrový atmosférický motor nahradil přeplňovaný čtyřválec s objemem zmenšeným na 1,6 litru, u kterého výkon dosahoval hodnoty 206 kW. Nová pravidla umožňovala také použít pouze pětistupňovou sekvenční převodovku. Důležité však bylo, že i přes výrazně změněná pravidla dokázal tým během vývoje vtisknout novému vozu tradiční spolehlivost a rychlost modelu S2000. Fabia R5/Rally2 tak dokázala v úspěších na svého předchůdce nejen navázat, ale dokonce jej i velmi výrazně překonat. Je tak dnes vůbec nejúspěšnějším rally speciálem, a to nejen v historii Škoda Motorsport, ale v celé historii rally vůbec. Tovární jezdci s ním čtyřikrát v řadě získali titul mistra světa ve své kategorii - Esapekka Lappi (2016), Pontus Tidemand (2017), Jan Kopecký (2018) a Kalle Rovanperä (2019 s modernizovaným vozem Fabia Rally2 evo). Rok 2019 byl zároveň posledním rokem továrního týmu Škoda Motorsport v seriálu Mistrovství světa v rally. V roce 2019 zároveň přišla první velká modernizace vozu s označením Fabia R5 evo (později přejmenovaná na Rally2 evo). Ta je snadno rozpoznatelná hlavně podle jiného tvaru předních světlometů, převzatého z tehdy modernizovaného sériového vozu Fabia. Motor, jehož výkon vzrostl na 212 kW, byl nově vybaven elektrickým vodním čerpadlem, účinnějším chladicím systémem nebo turbem s elektronicky ovládaným obtokovým ventilem. Zpevnila se i struktura karoserie s novým ochranným rámem. Další významnější vylepšení přišlo počátkem roku 2021. Na jeho přípravách se podílela řada věhlasných jmen rally jako například Kris Meeke, Pontus Tidemand nebo opět Andreas Mikkelsen. Právě poslední jmenovaný Nor se stal v roce 2021 s vozem Škoda Fabia Rally2 evo v barvách týmu Toksport WRT mistrem světa v kategorii WRC2. Fabia R5 (Rally2) a R5 evo (Rally2 evo) je skutečně mimořádně úspěšným projektem v historii Škoda Motorsport. Tým při jeho vývoji nepodcenil jediný detail a plně zužitkoval všechny dosud nabyté zkušenosti s předchozími generacemi soutěžního vozu Fabia. Dalším důležitým faktorem úspěchu byl také průběžný vývoj vozu a neustálé vylepšování všech klíčových oblastí. Právě díky této poctivé vývojové práci dostávali zákazníci vždy špičkově připravený vůz, optimálně fungující na všech myslitelných površích rychlostních zkoušek po celém světě. Nakonec se prodalo přes 470 vozů Fabia R5 (Rally2) a R5 evo (Rally2 evo), které v rukách jezdců privátních týmů získaly více než 2000 vítězství a 5000 pódiových umístění (1. - 3. místo).
Škoda Fabia RS Rally2. Před vývojovým týmem stál opravdu obrovský úkol, protože aktuální Škoda Fabia RS Rally2 je od základu novým autem. To je postaveno na platformě MQB A0 a využívá řadu předností sériového modelu Fabia, jako například vysoce účinnou aerodynamiku se vzduchovými clonami Air Curtains v předním nárazníku. Dalším významným vylepšením je účinnější zadní křídlo, poskytující téměř dvojnásobnou hodnotu přítlaku oproti předchozímu modelu. Fabia RS Rally2 má také zcela nově vyvinutý motor vycházející z rodiny benzinových motorů EA888 a je vybaven variabilním časováním sacích i výfukových ventilů. V porovnání s předchozím modelem má Fabia RS Rally2 také výrazně lepší jízdní vlastnosti. Závodní speciál těží z lepšího rozložení hmotnosti a vyvážení, díky širší karoserii a delšímu rozvoru sériového vozu. Již dlouho před červnovým představením vozu v roce 2022 absolvoval tým Škoda Motorsport rozsáhlý a náročný testovací program. Téměř rok se Fabia RS Rally2 důkladně připravovala na různých površích a za všech možných povětrnostních podmínek. Testovací program probíhal v České republice, Francii, Itálii, Chorvatsku, Německu, Belgii, Španělsku a také v extrémních zimních podmínkách na severu Finska. Její vylepšené jízdní vlastnosti si pochvalovali i testovací jezdci, kteří se na vývoji aktivně podíleli. Oceňovali zejména sílu nového motoru, stabilitu vozu ve vyšších rychlostech a celkově příjemné a snadno předvídatelné ovládání. A právě zmiňovaná rychlost se ukázala již během prvních startů. Fabia RS Rally2 vyhrála svou úplně první rally (Rallye Lausitz) v závěru loňského roku a nejrychlejší byla také při dvou podnicích Mistrovství světa v rally sezóny 2023 - ve Švédsku a Mexiku. Na Rallye Monte-Carlo vítězství uniklo jen těsně, a to vinou penalizace za zkrácení tratě při jednom z cutů. V letošním roce s novým vozem startuje řada velmi rychlých a zkušených jezdců jako je Emil Lindholm, Gus Greensmith nebo Oliver Solberg, a my vozu i jezdcům přejeme další trofeje a skvělé zážitky za volantem.
Technické parametry a klíčové změny jednotlivých generací
Fabia WRC byla homologována v létě 2003, její výkonnost byl omezen 34 mm restriktorem a pohonem na šestistupňovou sekvenční převodovkou. Oba kotouče pro asfalt a šotolinu i rozměry karoserie vyžadovaly úpravy blatníků a podběhů pro širší rozchod kol. Vůz využíval 1.8 litrový turbomotor s ALS, aby minimalizoval turboefekt a umožnil plný výkon v širším rozsahu otáček. Značná část vývoje probíhala v aerodynamickém tunelu a s cílem dosažení nejvyšší tuhosti karoserie.
Fabia S2000 představila zcela odlišný koncept: atmosférický 2,0 L motor, pohon všech kol, šestistupňová sekvenční převodovka a širší box aerodynamických řešení, bez přeplňování. Během let 2010-2012 Škoda vyhrála IRC, čímž položila základy silné zákaznické flotily. V roce 2010 došlo k evoluci vzhledu přední části a rozšíření šířky vozu na 1820 mm, s navazujícím vývojem po faceliftu v roce 2014. Fabia S2000 položila základy pro úspěšný zákaznický program a zůstala mezi jezdci vysoce populární.
Fabia R5/Rally2 z roku 2015 představila nové pravidlo třídy a alternativu k WRC. Motor 1,6 l turbo s výkonem okolo 206 kW byl doplněn pětistupňovou sekvenční převodovkou a důraz byl kladen na spolehlivost a univerzálnost na různých površích. R5/evo verze, uvedené v roce 2019, přinesly významné vylepšení: LED světlomety, změny v aerodynamice, vyšší účinnost chlazení a zesílenou karoserii. Fabia Rally2 evo dostala i posílený motor, elektronicky ovládaný obtokový ventil a vylepšené chlazení stlačeného vzduchu, což dohromady zlepšilo výkon a celkovou stabilitu vozu. Do roku 2023 se prodalo více než 470 vozů R5 a evo, s tisíci vítězství a pódiovými umístěními.
Aerodynamika a konstrukce karoserie
Pro WRC byl kladen velký důraz na torzní tuhost karoserie a integrování bezpečnostního rámu, což umožnilo širší šířku vozu 1770 mm díky rozměrovým změnám blatníků. Podlaha byla upravena pro difuzní soukolí 4x4 a zátěže pohonu. Přední i zadní aerodynamické prvky byly navrženy pro dosažení co nejlepšího poměru přítlaku k odporu při vysokých rychlostech.
Fabia RS Rally2 a později Rally2 evo nadále rozvíjely aerodynamiku, avšak s důrazem na spolupráci s novými pravidly třídy Rally2 a s použitím platformy MQB A0. S novými světly LED, úpravou masky chladiče a novými aerodynamickými detaily se vůz stal vizuálně i technicky jasně odlišitelným od předchozí generace.
Motor a řízení motoru
Nové motorové jednotky vycházejí z koncernových motorů 1.8 T a EA888, s ALS systémem pro minimalizaci turboefektu. Elektronická řídicí jednotka motoru koordinuje širokou řadu parametrů: otáčky, teploty, vstříkání paliva, plnicí tlak a další, aby byl výkon a točivý moment maximalizován v různých režimech. V zadání FIA jsou využívány speciální sportovní katalyzátory, které umožňují plnou výkonnost při splnění emisních norem.
Transmission a pohon 4x4 je řízeno samostatnou ECU, která komunikuje s řídicí jednotkou motoru přes CAN-Bus. Poloautomatické řazení na volantu s možností manuálního základu vyvažuje potřebu spolehlivého vyřazení závad a rychlého přeřazení v serpentýnách.
Interiér a bezpečnost
Interiér je navržen pro funkčnost: lehká palubní deska, velké displeje pro pilota a spolujezdce, šestipásové pásy, centrální odpojování akumulátoru a protipožární systém. Elektricky vyhřívaná skla zvyšují bezpečnost a viditelnost. Všechny prvky jsou optimalizovány pro rychlou obsluhu během rychlostních zkoušek a minimalizaci hmotnosti.
Přehlední technické parametry - shrnutí
- Fabia WRC (2003): přeplňovaný 1.8 l motor, 221 kW, 600 Nm; 34 mm restriktor; 6-stupňová poloautomatická převodovka; 4x4 pohon; torzní tuhosta a ochranný rám; kompaktní aerodynamika.
- Fabia S2000 (2009-2014): atmosférický 2.0 l, 206 kW, širší šasi, větší šířka 1820 mm, komfortnější pro IRC a rozvoj zákaznické sítě.
- Fabia R5/Rally2 evo (2015-): 1.6 l turbo, 206 kW; pětistupňová převodovka; vylepšená aerodynamika a ochranný rám; výroba více než 470 kusů, 2000+ vítězství.
Největší úspěchy a kapitoly
Rally Bohemia 2005 (CZ) - 1. místo (Jan Kopecký); Eifel Rally 2005 (D) - 1. místo (Alex Bengué); Wales Rally 2005 - 8. místo (Colin McRae); Rallye Catalunya 2006 - 5. místo. Úspěchy v IRC a MS v rally pro Fabii S2000 a zejména dominační postavení Fabie R5 v kategorii WRC2 a Rally2 evo.
Vítězná kapitola roku 2019: Fabia R5 evo s modernizovaným vzhledem a s technickým posílením, která vyhrála ve WRC2 a získala titul ve světě v několika letech. Po roce 2019 následovaly další vývoje a testovací programy pod vedením Kris Meeke, Pontusa Tidemanda a Andrease Mikkelsena pro zajištění špičkové konkurenceschopnosti po celém světě.

Podbrdské setkání legend 2022: Škoda Fabia WRC
Podobně jako u automobilů WRC i u vozu Fabia RS Rally2 evo platí, že plné úsilí týmu nebylo jen o rychlosti, ale o důsledném testování na mnoha površích a klimatických podmínkách. Testy proběhly v ČR, Francii, Itálii, Chorvatsku, Německu, Belgii, Španělsku a na severu Finska. Tým Škoda Motorsport tak získával zkušenosti, které zajišťovaly neustálé zdokonalování modelu Fabia Rally2 evo a udržování jeho přední pozice na světovém trhu závodních vozů.
Tabulka: Srovnání hlavních generací Fabie pro rally
| Generace | Motor | Pohon | Max. výkon | Hmotnost | |
|---|---|---|---|---|---|
| WRC | 1.8 T přeplňovaný | 4x4 | 6st. sekvenční | 221 kW (300 k) | cca 1230 kg |
| S2000 | 2.0 atmosférický | 4x4 | 6st. sekvenční | cca 206 kW | lehčí a širší |
| R5/Rally2 | 1.6 turbo | 4x4 | 5st. sekvenční | ~206 kW | varuje kolem 1230 kg |
| R5 evo | 1.6 turbo + vylepšené prvky | 4x4 | 5st. sekvenční | 212 kW | lehčí/pevnější rám |