Mercedes-Benz GLC prodělal v minulém roce facelift v polovině svého životního cyklu. Na pohled byl hodně decentní. Jak se projevil na technice a jízdě? Modernizace v polovině životního cyklu byla u GLC velmi decentní, na rozdíl třeba od Mercedes-Benzu třídy E. Pokud nemáte obě auta tzv. „v oku“, pak byste si toho možná ani nemuseli všimnout.
Design a kabina po faceliftu
Designéři značky přepracovali přední světlomety, které jsou nyní o něco užší a standardně s technikou fullLED. Jiné jsou také maska chladiče a přední nárazník. Novinkou je plně digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 12,3 palce. Jeho grafika je skvělá, stejně jako čitelnost a na výběr je několik šablon zobrazení. Totéž platí i pro displej multimédií, jenž je nabízen buď s úhlopříčkou rovných 7 palců a s rozlišením 960×540 pixelů nebo 10,25 palce s rozlišením 1920×720 pixelů. Displej navíc nyní může být i dotekový.
Mercedes-Benz se totiž u modernizace GLC zaměřil hlavně na „chytrou“ výbavu a doplnil věci, které nebyly před modernizací k dispozici anebo vylepšil jejich funkčnost. V rámci multimediálního systému jde například o tzv. Interiérový asistent, díky němuž lze za příplatek některé funkce auta ovládat gesty. Je to ale úplně jiný systém, než ten, který má BMW. Mercedes-Benz umí gesty zjednodušit běžné pohyby - například rozsvítit stropní světlo. Díky MBUX lze využívat i navigaci s rozšířenou realitou (Augmented Video), což je velmi příjemná funkce, zejména v místech, kde to opravdu neznáte. Navigace kombinuje běžné mapové podklady s přední kamerou, jejíž obraz se zobrazí při jakémkoliv odbočení a graficky se vyznačí, kudy a kam přesně jet. Platba bude probíhat platební kartou, kterou přiřadíte v systému Mercedes-me. Tímto způsobem lze například platit i za parkování.
GLC má také nejnovější aktivní asistent řízení, který už umí sám zastavit v případech, kdy situaci vyhodnotí tak, že hrozí nehoda. Pokud už ke kolizi dojde, umí pak automaticky odemknout vozidlo a (v závislosti na zemi) volat do centály Mercedes-Benz. Umí ale také „sám“ (po aktivaci příslušného blinkru řidičem) změnit jízdní pruh ve spojení s navigačním systémem. Mercedes-Benz GLC je nabízen s pohonem předních nebo všech kol, převodovky jsou výhradně automatické.
Technika a jízdní vlastnosti
Testovaný vůz byl vybaven vznětovým čtyřválcem s dvoulitrovým objemem, výkonem 143 kW/194 koní a točivým momentem 400 Nm. Šlo o verzi s pohonem všech čtyř kol 4Matic, která z 0 na 100 km/h zrychlí za 7.9 sekundy a maximální rychlost je 215 km/h. Motor je velmi slušně odhlučněn a zcela prost vibrací. Dynamika je dostatečná, auto není žádný dravec, ale zátah je lineární a výkon, ani krouťák nechybí. Velký podíl na dobrém pocitu z jízdy má i devítistupňová automatická převodovka, jejíž změny rychlostí probíhají hladce, rychle a bez potřeby manuálního zásahu.
Motor potěší i spotřebou paliva, protože při běžné jízdě dvoulitr z nádrže vysává kolem 6-7 litrů na 100 kilometrů. Do kabiny se nedostává ani aerodynamický hluk ani valivý hluk od pneumatik. Testované auto mělo standardní podvozek s ocelovými pružinami a selektivními tlumiči (pasivní adaptivní funkce na základě propružení). Ten je laděn do komfortu i s 19″ disky. V nabídce jsou disky od 17 do 20 palců. Pro ještě vyšší komfort je k dispozici podvozek Dynamic Body Control s adaptivními tlumiči, jejichž tuhost se mění podle jízdního režimu a stylu jízdy.
GLC v testované konfiguraci 220 d 4Matic jezdí opravdu příjemně. Podvozek je komfortní, kabina dobře odhlučněná. Ceník je hodně obsáhlý z hlediska příplatkové výbavy i motorizací. Kromě benzinových čtyřválců, šestiválců a osmiválců si můžete vybrat i z několika vznětových čtyřválců, z nichž testovaný stojí v prostředku výkonů. Počátky řady GLC sahají do roku 2008 s premiérou GLK; od té doby SUV tvoří třetinu prodejů značky. Modernizace zasáhla nabídku pohonných jednotek; základem jsou zážehové a vznětové čtyřválce, pro GLC 400d a AMG GLC 43 nadále pokračují šestiválce a topem je dvojice přeplňovaných osmiválců AMG GLC 63.
Pohonné ústrojí a provozní charakteristiky
Na straně naftových motorů je novější generace OM 654, který nahradil OM 651, a díky SCR systému plní emisní normy bez nutnosti mild-hybridní techniky (u benzinových motorů M 264 je situace jiná). Devětstupňová automatická převodovka 9G-Tronic spolu s motorem vytváří kultivovaný provoz. Z hlediska spotřeby patří diesel k modelům s nižší spotřebou, průměrně kolem 6-7 l/100 km v praxi. Přední náprava a trvalý pohon všech kol zajišťují předvídatelné řízení a stabilitu, i když na limitu dochází k lehké nedotáčivosti.
Podvozek vyniká komfortem a tlumením nerovností; 19″ kola zvyšují sportovnost, ale podvozek si poradí i s českými nerovnostmi díky vyššímu profilu pneumatik. Aktivní vedení v jízdním pruhu při přejíždění vodorovného značení bývá o poznání rušivé do volantu a zpomaluje vůz. Multimediální systém MBUX a nový ovladač s dotykovým panelem usnadňují ovládání, ačkoliv některé konkurenty mohou nabídnout intuitivnější ovládání u některých funkcí.
Proč si vybrat GLC 220 d 4Matic
GLC ukazuje, že „prémiovost“ znamená kvalitu, nikoli nutně nejvyšší výbavu. Vůz v testované konfiguraci 220 d 4Matic nabízí vyváženou kombinaci výkonu, komfortu a spotřeby. Ceník ukazuje širokou nabídku volitelné výbavy, z nichž některé prvky mohou být u konkurence standardem již v jiné cenové hladině. Samotný pohon 4Matic poskytuje stabilitu a jistotu i za nepříznivých podmínek.
Rozměrově je GLC prostorný a praktický: kufr 580 litrů (po sklopení zadních sedadel až 1640), dostatek místa pro cestující a kvalitní materiály v interiéru. Ve srovnání s konkurencí v segmentu střední třídy se GLC ukazuje jako velmi schopný i v oblasti jízdních vlastností a komfortu.
Technické údaje a srovnání
Specifikace (GLC 220 d 4Matic 9G-Tronic): výkon 143 kW (194 koní), točivý moment 400 Nm, objem motoru 2.0 l, 9stupňová automatická převodovka, zrychlení 0-100 km/h za 7.9 s, maximální rychlost 215 km/h. Spotřeba dle WLTP: 5-7 l/100 km v závislosti na jízdě. Rozměry 4 716 × 1 890 × 1 648 mm, rozvor 2 888 mm. Zavazadlový prostor 620 l / 1640 l po sklopení sedadel. Hmotnost 2000 kg, pohon 4×4, objem nádrže 62 l.

Pro srovnání, verze Coupé 220 d 4Matic 9G-Tronic slibuje zrychlení 0-100 km/h za 8 s, maximální rychlost 219-225 km/h (v závislosti na verzi), a zavazadlový prostor 545 l. Spotřeba WLTP kolem 5,1-5,5 l/100 km. Rozměry Coupé: 4 764 × 1 890 × 1 605 mm, srovnatelný rozvor 2 888 mm.
Mercedes-Benz GLC kupé 220 d 4MATIC - TEST - GARÁŽ.TV - Vašo
Shrnutí dojmů a doporučení
Nový GLC je výrazně lepší než předchůdce, zejména v oblasti jízdních vlastností a technologií. Komfortní podvozek, skvělé odhlučnění kabiny, pokročilé asistenční systémy a kvalitní interiér z něj dělají velmi konkurenceschopné rodinné SUV v segmentu střední třídy. Pokud hledáte vyvážené SUV s důrazem na komfort a hospodárnost, GLC 220 d 4Matic stojí za zvážení - zejména s ohledem na dynamiku a celkový dojem z cesty.
- Prostorný a kvalitně zpracovaný interiér s velkým 12,3" displejem a volitelným 7" či 10,25" hlavním displejem.
- Devítistupňová automatická převodovka 9G-Tronic působí hladce a spolehlivě.
- 4Matic zajišťuje dobrou trakci za různých podmínek a celkovou stabilitu.
- Spotřeba u testovaného dvoulitrového dieselu je na české poměry příznivá, i když celková koncepce s nižší aerodynamikou a vyšší hmotností zvyšuje spotřebu oproti sedanům.
Note: Pro zákazníky je možné konfigurace s různými doplňky a výbavou podle přání; některé prvky mohou výrazně ovlivnit cenu a užívání vozu.
Technické parametry a verze (výběr)
- GLC 220 d 4Matic 9G-Tronic: 143 kW, 400 Nm, 2.0 l, 9G-Tronic, 0-100 km/h za 7.9 s, max. 215 km/h, 5-7 l/100 km.
- GLC Coupé 220 d 4Matic 9G-Tronic: 162 kW, 440 Nm, 2.0 l, 0-100 km/h za 8 s, max. 219-225 km/h, 5.1 l/100 km.