Opel Ascona C, modelovaný v rozmezí let 1981-1988, nabízí široké spektrum motorů a verzí karoserie. Tento text shrnuje technické údaje podvozku a motorů, porovnává 15 verzí benzínových a naftových variant a otevírá detailní data pro jednotlivé kombinace motoru a roku výroby.
Aktivní výběr motoru a základní údaje
Načrtnutí základních parametrů vychází z popisu jednotlivých verzí: objem motoru, výkon, točivý moment, druh paliva, zrychlení, maximální rychlost a několik rozměrových údajů karoserie a pohonu. Zvolená verze motoru se zobrazí po výběru konkrétního hnacího ústrojí a roku výroby.
1.1. Motor 1.3 N (60 KM) - benzín, 1981-1986
- Objem motoru: 1 297 cm³
- Typ paliva: Benzín
- Výkon: 60 KM
- Točivý moment: 94 Nm
- Zrychlení 0-100 km/h: 17,5 s
- Maximální rychlost: 150 km/h
- Pohon: přední kola
- Počet převodů: 4
- Konstrukce karoserie: Sedan
- Objem nádrže: 61 l
- Objem kufru: 510 l
- Rozměry: délka 4366 mm, šířka 1668 mm, výška 1395 mm
- Rozchod kol vpředu/vzadu: 1400 mm / 1406 mm
- Světlá výška: 148 mm
- Minimální poloměr otáčení: 10,95 m
- Hmotnost a nosnost:
- Hmotnost vozidla: (údaj k dispozici); Maximální hmotnost: 1420 kg
- Brzdy: přední kotoučové, zadní bubnové; ABS: ne
1.6 D (54 KM) - nafta, 1982-1988
- Objem motoru: 1 598 cm³
- Typ paliva: Nafta
- Výkon: 54 KM
- Točivý moment: 96 Nm
- Zrychlení 0-100 km/h: 20 s
- Maximální rychlost: 141 km/h
- Pohon: přední kola
- Počet převodů: 5
- Příslušnost k karoserii: Sedan
- Objem nádrže: 61 l
- Objem kufru: 510 l
- Rozměry a hmotnost uvedeny výše
- Světlá výška: 130 mm
- ABS: ne
1.2. Motor 2.0i (115 KM) - benzín, 1986-1988
- Objem motoru: 1 998 cm³
- Typ paliva: Benzín
- Výkon: 115 KM
- Točivý moment: 175 Nm
- Zrychlení 0-100 km/h: 9,5 s
- Maximální rychlost: 187 km/h
- Pohon: přední kola
- Počet převodů: 5
- Příslušnost k karoserii: Sedan
- ABS: ne
Další verze motorů
V rámci 14 verzí modelu Ascona C CC a 15 verzí Ascona C (v závislosti na vybrané konfiguraci) se objevují varianty s různým výkonem a charakteristikami při zachování podstatných rozměrů karoserie a pohonu. Verze CC mají karoserii hatchback, zatímco běžné Ascona C dodržují sedan. Z tabulkových údajů vyplývá, že:
- Verze CC 1.3 N (60 KM) - hatchback, 1981-1986, měření spotřeby: městský 11,8 l/100 km, mimo město 9 l/100 km, kombinovaná 8,8 l/100 km
- Verze 1.6 D (54 KM) - nafta, 1982-1988, zrychlení 0-100 km/h 20 s, max. 141 km/h
- Verze 2.0i (115 KM) - benzín, 1986-1988, zrychlení 9,5 s, max. 187 km/h
Podrobnosti podle hnacího ústrojí a roku výroby
V každé kombinaci motoru a roku výroby je důležité zohlednit jak výkon, tak i rozměrové a provozní charakteristiky vozu. Následující výčet ukazuje klíčové parametry pro jednotlivé varianty, které se nejvíce odlišují ve specifikacích podvozku a motoru.
- 1.3 N (60 KM) - 1981-1986: 60 KM, 94 Nm, 1 297 cm³, 4-rychlostní manuální, sedan, 150 km/h, 17,5 s 0-100 km/h.
- 1.6 D (54 KM) - 1982-1988: 54 KM, 96 Nm, 1 598 cm³, 5-rychlostní, sedan, 141 km/h, 20 s 0-100 km/h.
- 2.0i (115 KM) - 1986-1988: 115 KM, 175 Nm, 1 998 cm³, 5-rychlostní, sedan, 187 km/h, 9,5 s 0-100 km/h.
Specifické technické údaje pro vybrané verze
Verze 1.3 N (60 KM) - základní parametry
Podrobnosti motoru: objem 1 297 cm³, typ benzín, výkon 60 KM, točivý moment 94 Nm. Rozměry vozu uvedeny výše a motivováno pohonem na přední kola. Zrychlení 0-100 km/h 17,5 s, maximální rychlost 150 km/h. Karosérie typu sedan s 4 dveřmi a 5 místy.
Verze 1.6 D (54 KM) - nafta
Podrobnosti motoru: objem 1 598 cm³, výkon 54 KM, točivý moment 96 Nm. Zrychlení 0-100 km/h 20 s, maximální rychlost 141 km/h. Pohon přední kola, 5-rychlostní převodovka, karosérie sedan, ABS ne. Rozměrové a provozní údaje shodné s ostatními verzemi.
Verze 2.0i (115 KM) - benzín
Podrobnosti motoru: objem 1 998 cm³, výkon 115 KM, točivý moment 175 Nm. Zrychlení 0-100 km/h 9,5 s, maximální rychlost 187 km/h. Pohon přední kola, 5-rychlostní převodovka, karosérie sedan, ABS ne.
Rozměry vozidla a podvozek
Základní rozměrové charakteristiky pro Ascona C zahrnují délku 4366 mm, šířku 1668 mm, výšku 1395 mm, rozvor 2574 mm a světlou výšku 148 mm. Dále se uvádí minimální poloměr otáčení 10,95 m. Rozměry a hmotnost se mírně liší podle verze, avšak základní rozměry zůstávají konzistentní pro většinu verzí.
Porovnání verzí a výběr správného hnacího ústrojí
Pro srovnání všech verzí je důležité sledovat specifika motoru, výkon a točivý moment, protože tyto parametry určují jízdní vlastnosti a spotřebu vozu. Zároveň hraje roli typ karoserie (sedan vs. hatchback CC) a počet převodů. U více motorů lze vyčíst trend: vyšší výkon často souvisí s vyšším točivým momentem a lepší akcelerací, avšak s potenciálně vyšší spotřebo.
Volitelná vizuální podpora a mediální doplnění
Ve článku lze doplnit ilustrativní obrázky a videa k zobrazení konkrétních verzí a jejich technických detailů. Následují doprovodné prvky:

Opel - Ascona C - 1.3 S (75 Hp) - Technical specifications
Další vizualizace by mohla ukazovat technická data: objem nádrže, kufr, rozměry vozu a pohon. Pro srovnání lze použít grafy výkonů jednotlivých verzí a jejich zrychlení.
Tabulka souhrnných údajů
| Verze motoru | Palivo | Rok výroby | Objem motoru (cm³) | Výkon (KM) | Točivý moment (Nm) | Zrychlení 0-100 km/h | Max. rychlost (km/h) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.3 N | Benzín | 1981-1986 | 1 297 | 60 | 94 | 17,5 s | 150 |
| 1.6 D | Nafta | 1982-1988 | 1 598 | 54 | 96 | 20 s | 141 |
| 2.0i (115 KM) | Benzín | 1986-1988 | 1 998 | 115 | 175 | 9,5 s | 187 |
Podrobnosti ostatních verzí lze dotáhnout dle uvedených údajů ve výše citovaných sekcích a dle specifikací konkrétního hnacího ústrojí a roku výroby.