Audi A4 generace B9 je na německé poměry dlouho prodávaným modelem. Stylisticky načrtnutý jako podle pravítka, solidně zpracovaný. Jinými slovy, jedná se o jeden z nejklasičtějších německých vozů dostupných na trhu, který je oblíbený také u nás. Moderní design Audi dokáže oslovit.
Pátá generace Audi A4 s kódovým označením B9 se vyrábí od roku 2015 ve dvou karosářských verzích - sedan a kombi (verze kombi zahrnuje také terénní variantu Allroad, sportovněji laděnou S4 a rozšířenou, sportovní RS4). V roce 2019 prošel model faceliftem a v této variantě se vyrábí dodnes.
Paleta motorů - přehled a základní charakteristika
Rozsáhlá nabídka motorů Audi A4 před faceliftem začíná benzinovým čtyřválcem 1.4 TFSI s výkonem 150 k, následuje motor 2.0 TFSI, který se dodával s výkonem 190 k nebo jako výkonnější varianta s výkonem 252 k. Oba tyto motory jsou bezproblémové a lze je jen doporučit.
Po faceliftu došlo ke změně a benzinový motor byl v S4 nahrazen vznětovým, konkrétně 3.0 TDI V6 s výkonem 341/347 k (výkon závisí na roce výroby). Do verze S4 Audi montovalo motor 3.0 V6 s výkonem 354 koní, který má v RS4 výkon 450 koní.
Pro rok 2018 byly pohonné jednotky mírně změněny a bylo zavedeno nové značení výkonu motorů. Motor 1.4 byl nahrazen jednotkou 2.0 TFSI o stejném výkonu 150 koní (označení 35 TFSI). Jednotka 2.0 TFSI, která dříve disponovala výkonem 190 koní má v novější verzi stejný výkon, ale získala označení 40 TFSI. Nejsilnější motor dostupný v „civilní“ A4 2.0 TFSI se od roku 2018 může pochlubit výkonem 245 koní (označení 45 TFSI).
Paleta vznětových motorů začíná motorem 2.0 TDI s výkonem 122 k. Dále tu máme dvoulitrovou jednotku ve verzích o výkonu 150 k a 190 k (po roce 2018 s označením 35 TDI, resp. 40 TDI). Nabídku před faceliftem doplňuje šestiválec 3.0 TDI ve verzích o výkonu 218 a 272 k.
Čtyřválcové TFSI 1.4 a 2.0 - výkon, zkušenosti a nejčastější problémy
Za absencí vážnějších problémů u benzinových agregátů 1.4 a 2.0 TFSI stojí odstranění závad, které trápily jejich předchůdce - nadměrná spotřeba motorového oleje přes nekvalitní pístními kroužky nebo rozvody, který se také uměly připomenout. Ani tyto jednotky však nejsou zcela bez chyb.
U motoru 2.0 TFSI s kódovým označením EA888 lze za standard považovat únik chladicí kapaliny, za který je zodpovědné vodní čerpadlo. To je vlastně vše, co lze o problémech s těmito jednotkami říci, kromě klasických neduhů všech vznětových motorů, které se mohou vyskytnout u jednotek s vyšším počtem najetých kilometrů, tj. problémů se vstřikovači, turbodmychadlem a systémy následného zpracování výfukových plynů.
Čtyřválcové diesely 2.0 TDI (EA288/EA288 evo) - spolehlivost a servis
Čtyřválcové diesely mají naopak občas problémy se vstřikovačem systému AdBlue (motory s kódovým označením EA288 a EA288 evo - druhý jmenovaný se montuje do faceliftovaných modelů s mild-hybridní technologií). Kromě toho platí klasická pravidla pro vznětové motory: u starších vozidel s vyšším nájezdem se mohou vyskytnout potíže se vstřikovači, turbodmychadlem a systémy následného zpracování výfukových plynů.
Jádro palety motorů tvoří čtyřválce v několika stupních naladění a s různými kombinacemi pohonu a převodovky. Audi ale zachovalo i naftový šestiválec 3.0 TDI, který se dodává jen s automatem a pohonem všech kol.
V6 TDI a S/RS varianty - výkon a specifika
Do verze S4 Audi montovalo motor 3.0 V6 s výkonem 354 koní, který má v RS4 výkon 450 koní. Po faceliftu byl benzinový motor v S4 nahrazen vznětovým 3.0 TDI V6 s výkonem 341/347 k (výkon závisí na roce výroby).
Převodovky a jejich chování
Doporučují se jak manuální, tak automatické převodovky. Automatická převodovka S-tronic má občas problém s mírným klepáním, které je slyšet při zpátečce.
Elektronika a komfort - časté drobnosti
V kategorii méně závažných, ale srovnatelně či více obtěžujících závad má Audi A4 poslední generace problémy s infotainment systémem, který se může zasekávat. Občas se objeví problém s telefonním spojením nebo jeho náhlým výpadkem, stejně jako s tím, že obrazovka začne blikat. Tyto nepříjemnosti se však týkají modelů před faceliftem.

Konstrukce, podvozek a jízdní vlastnosti
Z hlediska techniky se Audi A4 modelového roku 2016 vyznačuje dramatickým zlepšením aerodynamických vlastností, nižší hmotností, přepracovanou konstrukcí náprav a modernější nabídkou asistenčních elektronických systémů. Design nové A4 spočívá ve spojení aktuální „tváře“ značky, charakterizované ostře řezanou maskou Single Frame a LED světlomety, s profilem odkazujícím na předchozí generace A4.
Audi uvádí senzačně nízkou hodnotu součinitele aerodynamického odporu - 0,23 u sedanu. Audi také tvrdí, že nový model je až o 120 kilogramů lehčí. Přinejmenším z části jde ovšem o výsledek těch nejprůhlednějších homologačních triků: například palivová nádrž má objem pouhých 40 litrů. Ale neděste se, 54litrová nádrž se dodává za příplatek nula Kč v rámci výbavy na přání.
Jádro palety motorů tvoří čtyřválce v několika stupních naladění a s různými kombinacemi pohonu a převodovky. „Naše“ auto mělo nejdostupnější vznětový motor, 2.0 TDI v provedení naladěném na 110 kW (150 k) se šestistupňovou manuální převodovkou a pohonem předních kol. Ano, i nejnovější A4 zůstává v základu předokolkou. Motor má ale uložený podélně a rozhodně ji tak nelze považovat za derivát Superbu/Passatu, jak se lze občas doslechnout nebo dokonce i dočíst.
O tom svědčí i konstrukce náprav. Zatímco zmíněné koncernové modely střední třídy si musí vpředu vystačit s tlumičovými vzpěrami, A4 se pyšní náročně konstruovanými pětiprvkovými závěsy vpředu i vzadu. Takové uspořádání umožňuje lepší oddělení příčných sil od podélných a tím i lepší odfiltrování nežádoucích sil při současném zachování optimálního postavení kola vůči vozovce.

Kontrola ojetiny - na co se zaměřit při koupi
Nejprve je třeba se blíže seznámit s historií daného vozidla. Mnoho vozů této značky je dovezeno z USA a zažilo různá dobrodružství - od drobných karambolů na parkovišti až po vážné nehody a vozy, které například skončily v nedalekém rybníku nebo jezeře.
Samozřejmě by se měly zkontrolovat také intervaly výměny oleje a součásti zavěšení. Krátce po uvedení na trh jsme vyzkoušeli nejnovější generaci Audi A4 na českých silnicích. A nejen tam, samozřejmě jsme ji vzali i na letiště. Znamená prémiová značka - a prémiová cena - konečně i prémiové svezení?
Před nákupem doporučujeme důkladně prohlédnout chladicí okruh (úniky chladicí kapaliny u EA888), stav AdBlue systému u dieselů, historii servisu převodovky S-tronic a případné chování infotainmentu. Podobně by měly být prohlédnuty i jednotky V6 (kvůli klapajícím hřídelím).
Praktické doporučení a srovnání motorů 2.0
- 2.0 TFSI (EA888) - silný a kultivovaný čtyřválec, dobrý výkon ve verzích 190 k i 245 k, běžný drobný problém: únik chladicí kapaliny způsobený vodním čerpadlem.
- 2.0 TFSI (35 TFSI/40 TFSI/45 TFSI) po faceliftu - lepší rozlišení výkonových verzí, stále doporučená volba pro dynamiku a spotřebu v rámci benzinu.
- 2.0 TDI (EA288/EA288 evo) - ekonomické a odolné jednotky, pozor na AdBlue vstřikovač a typické dieselové opotřebení u vyšších nájezdů (vstřiky, turbo, DPF).
- 3.0 TDI V6 - ideální pro ty, kdo potřebují točivý moment a plynulý tah, dodáván pouze s automatem a pohonem všech kol.
| Motor | Výkon (k) | Silné stránky | Slabiny |
|---|---|---|---|
| 1.4 TFSI | 150 | úsporný, spolehlivý | - |
| 2.0 TFSI | 190 / 245 | výkon, kultivovanost | únik chladicí kapaliny (vodní čerpadlo) |
| 2.0 TDI | 122 / 150 / 190 | nízká spotřeba, odolnost | AdBlue, vstřiky, turbo u vyšších nájezdů |
| 3.0 TDI | 218 / 272 / 341+ | silný točivý moment, hladký chod | vyšší provozní náklady |
Recenze vozu - Audi A4
Co si odnést při výběru
Pokud preferujete nízkou spotřebu a dlouhé dálniční přesuny, diesel 2.0 TDI je velmi rozumná volba, pokud je servisovaný a nemá zanedbaný AdBlue/DPF systém. Pokud chcete pružnost a dynamiku, volba 2.0 TFSI (40/45 TFSI) nabídne lepší akceleraci. Pro ty, kdo hledají opravdu silný zážitek a hladký chod, je k dispozici 3.0 TDI V6.
Při koupi ojetého kusu se zaměřte na historii servisu, důkladnou kontrolu chladicího systému a stav převodovky. Doporučují se jak manuální, tak automatické převodovky, přičemž u S-tronic je dobré ověřit, zda se neprojevuje klepání při zpátečce a zda byla prováděna pravidelná údržba.
Design sází spojení aktuální „tváře“ značky, charakterizované ostře řezanou maskou Single Frame a LED světlomety, s profilem odkazujícím na předchozí generace A4; zejména oblast D-sloupku odkazuje hluboko do historie modelu.