Nissan Qashqai: benzin, spotřeba, provozní náklady, spolehlivost a porovnání motorů po faceliftu

Veleúspěšný Nissan Qashqai prošel letos v létě modernizací, která přinesla výrazný posun v designu, asistenčních systémech a výbavách. Druhá generace bestselleru výrazně omládla. Z přídě zmizely chromované detaily a maska chladiče se zvětšila a získala výraznější tvar, který zasahuje až pod registrační značku. Ze zadních světel zase zmizel čirý kryt blikačů, nahradilo je hodnotněji vypadající kouřové zabarvení. Asistenční systémy byly modernizovány a přibyla celá řada nových pomocníků. Nejzásadnější novinkou je možnost připlatit si za poloautonomní řízení ProPilot, které si odbývá premiéru právě v modelu Qashqai.

Nový systém dělá z tohoto crossoveru prakticky poloautonomní vozidlo, všude tam, kde jsou vidět jízdní pruhy. Sám zrychluje i zpomaluje a zatáčí. Ale vraťme se zpět k vlastnostem, které flotilové manažery zajímají nejvíce. V oblasti servisních intervalů Nissan přešel na evropské zvyklosti. Zatímco většina japonských značek drží dvacetitisícové servisní intervaly, Qashqai má 30 000 km. U vznětových motorů pak zákazník za servis po ujetí 210 000 km zaplatí 53 300 Kč. Zážehová verze je dokonce ještě o 5500 Kč levnější. Uvedené náklady vycházejí z předepsaného intervalu výměny spotřebního materiálu a do cen nejsou zakalkulovány další náklady spojené s přirozeným opotřebením vozidla (tlumiče pérování, brzdové kotouče, tlumiče výfuku, pneumatiky…).

Qashqai pohánějí překvapivě úsporné vznětové motory. Testovali jsme výkonnější verzi dCi 130. Při jízdě po dálnici je spotřeba defacto srovnatelná s lehčími a hlavně nižšími, a tedy znatelně aerodynamičtějšími osobními automobily. Při ustálené rychlosti 130 km/h jsme naměřili 6,3 l/100 km. V městském provozu lze jezdit kolem 6 l/100 km. Bližší informace naleznete v příslušné tabulce.

Vnější rozměry qashqai přetavil v nezvykle prostorný interiér. Na zadních sedadlech je jen průměrná výška nad hlavou v případě, že si objednáte střešní okno (vzdálenost od sedáku ke stropu 910 mm, jinak 990 mm). Qashqai nabízí ve své třídě bezkonkurenční zavazadlový prostor. Vzdálenost 1110 mm mezi podběhy nikdo jiný nenabízí. Qashqai si po faceliftu zachoval komfortní ladění podvozku. Nissan v rozporu s trendy dokonce změkčil pružiny a zdůraznil tak zaměření svého crossoveru na klidnější řidiče. Podvozek ale zvládne i rychlou jízdu, kde nabízí nezáludné a snadno předvídatelné jízdní vlastnosti.

A při rychlejších průjezdech zatáčkami se aktivuje překalibrovaný elektronický systém ActiveTraceControl - přibrzděním vnitřních kol pomáhá zatáčení. Při svižné jízdě ale nedokáže zamaskovat přirozený sklon auta k nedotáčivosti. Kompletně přepracované řízení je tužší okolo středové polohy, při větším natočení volantu má naopak silnější účinek posilovače. Nová funkce Active Return Control usnadňuje vracení volantu do středové polohy, přidaný dynamický tlumič vibrací na tyči řízení potlačuje přenos sil od předních kol k rukám řidiče.

Více tlumicích hmot v předních dveřích a podbězích zadních kol zlepšují akustický komfort v interiéru. Stejný cíl sleduje zesílené sklo zadního okna. Speciální výběžky na plastových krytech podvozku, inspirované leteckými technologiemi, potlačují turbulence pod autem a tedy i aerodynamický hluk pronikající do kabiny zespodu, zejména při vyšších rychlostech. Už základní model Visia má LED denní svícení, lakované kliky dveří i zpětná zrcátka nebo chromovanou lištu kolem bočních oken. Jediným estetickým ústupkem tak je použití 16palcových ocelových kol s plastovými kryty.

Uvnitř se nachází nově tvarovaný multifunkční volant se zploštělým věncem a tenčími paprsky. V základním provedení bez koženého potahu, ale s anatomickým vybráním pro palce a ovládáním rádia i tempomatu. Takto vybavený Qashqai stojí dle akčního ceníku 437 500 Kč v případě, že zvolíte základní motor - přeplňovaný benzinový čtyřválec 1.2 DIG-T 115 o výkonu 85 kW. Naftovou alternativu představuje čtyřválec 1.5 dCi 110 se dvěma ventily na válec, který dosahuje 81 kW a 260 Nm. Cena sice znatelně vzroste, na 510 000 Kč, za to ale získáte podstatně lepší tah z nízkých otáček, suverénnější jízdní výkony bez ohledu na zařazený převodový stupeň a především vynikající spotřebu. Ta se v praxi pohybuje pod pěti litry na 100 km, což je v kategorii crossoverů vynikající výsledek. Nádrž o objemu 65 litrů je zárukou extrémně dlouhého dojezdu. Přes 1300 km bez tankování neujede žádný jiný konkurent.

Výkonnější vznětový motor 1.6 dCi 130 jede znatelně lépe, zejména ve vyšších otáčkách. Vpředu napříč uložený zážehový tříválec pohání přední kola. Zdvihový objem 1598 cm3, výkon 96 kW při 4000 1/min, točivý moment 320 Nm při 1750 1/min. Orientační provozní náklady při tříletém bezporuchovém provozu ukazují, že celkové náklady ovlivňuje především spotřeba paliva, jízdní styl, a volba motoru. U dvou hlavních benzinových motorů se objevují výrazné rozdíly v provozních nákladech a naopak uživatelé často zvažují i varianty s klimatizací a asistenčními systémy.

Testovaná výbava N-Connecta nabízí širokou škálu asistentů. ProPILOT Assist s adaptivním tempomatem, hlídání mrtvého úhlu, automatické nouzové brzdění, kamerový systém s 360° zobrazením, rozpoznávání dopravních značek… vše fungovalo bez problémů. Jediná věc, kterou jsem si musel zvyknout po každém nastartování vypínat, byl asistent jízdních pruhů - vibrace do volantu a občasné zásahy působily rušivě.

Můj týden s Qashqai mě naučil jednu věc - ne všechno musí být revoluce. Qashqai není o tom, že vás dostane do kolen při prvním rozjezdu. Pohodlný, dobře odhlučněný, ergonomický, technicky vyspělý. Více než konkurenceschopný. Není to hračka, ale partner. Aktuální nabídka? Aktuálně jsou na koupi velmi zajímavé cenové podmínky - jak při přímém pořízení, tak i v operativním leasingu. Testovaná verze startuje na 729 990 Kč, ale v nabídce je i Czech Edition od 649 990 Kč vč. DPH. To je cena, která dělá z Qashqai jedno z nejdostupnějších SUV ve své třídě - navíc bez kompromisů ve výbavě.

Pokud hledáte ještě vyšší technologické prvky, stojí za to zvážit variantu e-POWER. V reálu mění charakter celého auta - z klidného benzinového crossoveru se stává dynamický vůz s reakcemi elektromobilu a naprosto tichým a plynulým chodem. Technická specifikace motorů a rozměrů ukazuje širokou škálu volby pro zákazníky s různými prioritami.

Infografika: Porovnání spotřeby a výkonů motorů Qashqai

Tabulka: Přehled motorů a klíčových čísel

MotorVýkonTočivý momentPřevodovkaPohonKombinovaná spotřeba WLTP
1.2 DIG-T 115 (benzín)85 kW270 NmCVTpřední kolem 6 l/100 km
1.5 dCi 110 (nafta)81 kW260 Nm-přední pod 5 l/100 km
1.6 dCi 130 (nafta)96 kW320 Nm-přední nižší v praxi
1.3 DIG-T Mild-Hybrid (benzín)116 kW270 NmCVTpřední kolem 6 l/100 km

Na závěr lze shrnout: Qashqai jako městský crossover zůstává atraktivní volbou pro rodiny i denní dojíždění. Pokud hledáte auto s vyšším posezem, moderními asistenčními systémy, solidní spolehlivostí a rozumnými provozními náklady, Qashqai po poslední modernizaci nadále nabízí vyvážený mix komfortu, efektivity a uživatelské výbavy.

Nissan ProPilot Assist 2.1 | Přehled a návod

tags: #nissan #qashqai #benzin