Astra G představuje druhou generaci modelu Opel Astra a byla vyráběna v letech 1998-2009 ve více karosářských variantách, motorizacích a speciálních edicích. Vzhledem k rozmanitosti verzí se rozměry a objemy kufru liší podle karoserie a konkrétního motoru. Níže přehledně shrnuji klíčové rozměry, kapacity zavazadel, technické parametry jednotlivých variant a vybrané zajímavosti související s touto generací.
Hlavní karosářské varianty a jejich rozměry
- 3d hatchback
- 5d hatchback
- Kombi (Caravan)
- Coupe
- Cabrio
V tabulkách jsou uvedeny vybrané rozměry zavazadlového prostoru a související údaje pro jednotlivé varianty. Délky, šířky a výšky vycházejí z oficiálních údajů a porovnání s konkurenčními modely.
Objem zavazadlového prostoru a prostor pro náklad
- Objem zavazadlového prostoru ( Caravan ): 370 l (po sklopení zadních sedadel až po kryt), 460 l, 480 l a 415 l podle konkrétní konfigurace.
- Objem po sklopení zadních sedadel až po střechu: 1180 l pro některé verze Caravan.
- Celkový objem prostoru se liší také podle karoserie: 370 l (Caravan 3d), 460 l (4d), 480 l (Caravan), 415 l (kulový varianty).
Rozměry karoserie a rozvor
- Délka vozu: 4 374 mm (4,374 m)
- Šířka bez vnějších zrcátek: 1 860 mm (1,86 m)
- Výška: 1 432 mm (1,432 m)
- Rozvor: 2 675 mm (2,675 m)
- Pro srovnání: rozměry některých konkurentů v segmentu nižší střední třídy jsou uvedeny pro porovnání (např. Škoda Scala 4,36 m, Seat Leon 4,37 m apod.).
Objemy a kapacity kufru podle verze
- Kufr 3d hatchback: 370 l
- Kufr 5d hatchback: 460 l
- Kombi (Caravan): 480 l
- Cabrio: 330-? l (udávané hodnoty závisí na verzi a koncepci)
- Objem po sklopení zadních sedadel až po střechu: 1180 l (u Caravan)
Vnitřní prostor a pohodlí
Astra G nabízí různorodé motorizace - benzínové i naftové jednotky, s manuální i automatickou převodovkou. Pro rok 2004 byla uvedena nová generace motorů Twinport a naftové jednotky CDTi. Interiér se vyznačuje standardní výbavou s palivoměrem, teploměrem a otáčkoměrem; vyšší verze nabízely klimatizaci, střešní okno, kožené sedačky a další prvky. Polohovatelnost sedadel a rámové opěrky hlavy zajišťují komfort i na delších cestách.
Technické zajímavosti a sportovní verze OPC
Verze OPC (Opel Performance Center) byla první sportovní prací na druhé generaci Astry. OPC I (1999-2001) používalo atmosférický motor X20XER s výkonem 118 kW (160 koní). OPC II (2002-2004) se Z20LET s turbem, výkonem 141 kW (192 koní), později 147 kW (200 koní). Upravený podvozek, větší aerodynamika a speciální kola zdůrazňovaly sportovní charakter. Přední prvky a prahy, sportovní sedačky Recaro a koly doplnily celkový dojem výkonu. V mezičase vznikl i model Astra Coupe OPC X-Treme, který byl prezentován na autosalonu v Ženevě (2001) a dosahoval až 300 km/h se čtyřsystémovým výkonem a karbonovým tělem, ale do sériové výroby se nedostal.
Historie a výroba
Opel Astra G byla průběžně vyráběna ve více zemích - Antverpy (Belgie), Bochum a Eisenach (Německo), Gliwice (Polsko) a Ellesmere Port (Velká Británie). Celkem se ukazovalo, že výrobní čísla během let byla značná a Astra G byla nadčasová z hlediska jízdních vlastností a technické vyspělosti. V letech 1998-2008 bylo vyrobeno přibližně 3,95 milionů kusů, a druhá generace tak dosáhla mimořádně dlouhé produkce až do roku 2009. Po ní následovala generace H a později modernizovaná verze s novými motory a technikami.
Meziroční srovnání délky, šířky a výšky
Pro srovnání délky, šířky a výšky s konkurencí byla vyčíslená tabulka. Například Astra G má délku 4,374 m, šířku 1,86 m a výšku kolem 1,432 m. Šířka a výška jsou v některých verzích s ohledem na zrcátka odlišné. Rozvor vykazuje 2,675 m. Délka a šířka Astry G se vyrovnává s alternativami v nižší střední třídě, jako je Opel Astra tradičním soupeřům a dalším vozům v tomto segmentu.
OBJEDNÁVKA A FAQ
Pro schválení operativního leasingu je proces online a vyžaduje doložení daňových přiznání za poslední dvě období pro firmy a OSVČ, resp. potvrzení o příjmu a kopie občanského průkazu a řidičského průkazu pro soukromé osoby. Předání vozu probíhá u autorizovaného dealera značky. Doba předání u skladových vozů bývá do 10 pracovních dní, u vozů z výroby potom po dodání do ČR. Cartop zajišťuje výhodné nabídky díky spolupráci s importéry a více leasingovými společnostmi, a uplatňuje nezávislý porovnávací model.

Technické údaje vybraných verzí (shrnutí)
- 1.2 16v (Z12XER, 65 kW) - běžné verzování, 5-stupňová manuální převodovka, kompresní poměr 10,1:1, max. rychlost 165 km/h.
- 1.6 16v Twinport (Z16XEPR, 76 kW) - Twinport, EURO4, 5‑stupňová manuální převodovka, max. výkon 103 kW/140 koní, 0-100 km/h okolo 11,5 s.
- 1.7 CDTI ECOTECH (Z17DTL, 59 kW) - nafta, EURO4, 5-stupňová manuální převodovka, max. točivý moment 170 Nm.
- 2.0 Turbo OPC verze (Z20LET) - 141 kW (192 koní) v OPC II, později až 147 kW (200 koní), brány pro sportovní modely a DTM inspirace.
Známé technické poznámky a tipy při koupi
Opel Astra G má v některých verzích známé problémy s elektronikou a zavěšením. Náklady na servis mohou být vyšší kvůli nutnosti oprav starších komponent. Při koupi staršího vozu je doporučeno prověřit historii údržby, stav rozvodů, vodní pumpy a těsnění motorů poháněných řetězem. U motorů s řetězovým rozvodem mohou být specifika týkající se údržby a dojezdu motorů variabilní podle konkrétního motoru a stáří vozu.