Váháte mezi Hyundai Kona a Suzuki Vitara? Naše detailní srovnání ojetých SUV odhalí rozdíly v motorech, výbavě i spotřebě. Zjistěte, které z nich vybrat! Sobota 15. dubna 2026.
Srovnání vnějších rozměrů a praktičnosti
Při pohledu na trh ojetých vozů ve stáří zhruba čtyř let se Hyundai Kona první generace (po modernizaci z roku 2021) a Suzuki Vitara druhé generace řadí mezi nejvyhledávanější zástupce v segmentu kompaktních městských SUV. Kona působí širším dojmem a sportovnějším vzhledem díky šířce 1800 mm a nižší stavbě karoserie (1550-1570 mm). Vitara je užší (1775 mm) a vyšší (1610 mm), což usnadňuje nástup a nabízí vyšší posed. Velikost rozvoru hraje klíčovou roli: Kona má 2600 mm, Vitara 2500 mm, což Kona dává jistější stabilitu na dálnici a více prostoru pro nohy vzadu, ale Vitara se lépe maneuvruje v úzkých prostorech.
- Délka: Kona 4165-4215 mm, Vitara 4170-4175 mm
- Šířka: Kona 1800 mm, Vitara 1775 mm
- Výška: Kona 1550-1570 mm, Vitara 1595-1610 mm
- Rozvor: Kona 2600 mm, Vitara 2500 mm
Objem zavazadlového prostoru je u obou modelů srovnatelný, ale s drobnými nuancemi. Kona nabízí standardně 374 litrů a 1156 litrů se sklopenými sedadly. Vitara má 375 litrů, 1120 litrů po sklopení. Elektrická verze Kona Electric s sebou nese menší základní kufr (332 l, 1114 l po sklopení) kvůli bateriím, zatímco Vitara v plně hybridní verzi ztrácí kufr na 289 litrů. Celkově tedy Kona nabízí o trochu více místa po sklopení, Vitara naopak ukazuje praktičnost v tvare kufru a dvojité podlaze.

Přehled hmotností a tažných schopností
Tažení přívěsu je důležitý faktor pro rodiny a volnočasové aktivity. Kona u benzínových a naftových verzí zvládá brzděný přívěs 1200-1250 kg a nebrzděný 600 kg, zatímco Vitara začíná u 1200 kg pro brzděný a 400-600 kg pro nebrzděný. U elektrifikovaných verzí se situace liší: Kona Electric zvládne jen kolem 300 kg tažné zátěže (kvůli bateriím), zatímco Vitara poskytuje 1500 kg u verzí s 1.4 Boosterjet Hybrid. Srovnání ukazuje jasnou výhodu Vitary pro tah nákladu bez ohledu na pohon.
Harmonogram konkrétních hodnot hmotnosti brzděného a nebrzděného přívěsu (kg) je shrnut níže:
| Model a motor | Brzděný přívěs | Nebrzděný přívěs |
|---|---|---|
| Hyundai Kona 1.0 T-GDI (88 kW) | 1200 | 600 |
| Hyundai Kona 1.6 CRDi (85-100 kW) | 1200-1250 | 600 |
| Hyundai Kona 1.6 GDI Hybrid (104 kW) | 1250-1300 | 600 |
| Hyundai Kona 1.6 T-GDI (130-146 kW) | 1250-600 | 600 |
| Hyundai Kona N Performance (206 kW) | 1600 | 600 |
| Hyundai Kona Elektro (100 kW, 39,2 kWh) | 300 | 300 |
| Suzuki Vitara 1.0 Boosterjet (82 kW) | 1200 | 400 |
| Suzuki Vitara 1.4 Boosterjet Hybrid (95 kW) | 1500 | 600 |
V praxi to znamená, že mild-hybridní Vitara nabízí nejpřesvědčivější kombinaci nosnosti a flexibility pro rodiny s lehčími náklady na tažení.

Motorizace a pohonné jednotky
Široká paleta motorů u Kona zahrnuje úsporné 1.0 T-GDI, výkonnější 1.6 T-GDI, naftové varianty (1.6 CRDi). Dále nabízí 1.6 GDI Hybrid, plně elektrické verze Kona Electric (39,2 kWh a 64 kWh) a vrcholný 2.0 T-GDI N Performance. Kona provozní zázemí pokrývá širokou škálu potřeb od městského do sportovního provozu. Vitara naopak sází na jednoduchost: 1.4 Boosterjet Hybrid (95 kW) a 1.5 Dualjet Hybrid (85 kW) s robotizovanou převodovkou AGS. U verzí 1.6 DDiS a 1.6 VVT býval dřívější turbomotor, dnes se v ojetinách setkáme hlavně s hybridní technikou a systémem AllGrip 4x4.
Nejčastější motorizace a doporučené volby: pro Kona 1.6 GDI Hybrid (104 kW / 141 k) je považována za ideální vyváženou volbu, kombinující výkon, spolehlivost a nízké provozní náklady. U Vitary doporučujeme 1.4 Boosterjet Hybrid (95 kW / 129 k) pro kombinaci dynamiky a nízké spotřeby a 4x4 AllGrip pro lepší schopnosti mimo silnice.

Reálná spotřeba paliva
Spotřeba je obvykle klíčový faktor pro nákup ojetého vozu. Kona s plně hybridním a elektrickým ústrojím ukazuje vysokou efektivitu v městském provozu, kde full-hybridní systém zvládá nízké hodnoty. Vitara s 1.4 Boosterjet Hybrid vykazuje nízkou spotřebu po delší trati, ačkoli během městské jízdy může být spotřeba vyšší. Obecně platí, že v městském provozu bývá spotřeba u Kona nižší díky hybridní architektuře; mimo město si však Vitara dokáže udržet velmi slušné hodnoty díky 4x4 a hybridní technice.
V testech bývá výsledná spotřeba ovlivněna jízdním stylem, ale obecně by bylo možné uvést, že Kona s hybridem dosahuje mezi 4,5-5,0 l/100 km v urbanistickém režimu, Vitara s 1.4 Boosterjet Hybrid si drží kolem 5,5-6,5 l/100 km v kombinovaném provozu a v některých situacích i pod 6 l/100 km na delší cestě mimo město.