Recenze Toyota C-HR a její nová éra: skladem a s elektrickou verzí C-HR+

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Ještě před pár lety nikdo nemohl zpochybňovat tezi, že Toyota vyrábí spolehlivé, praktické, ale poněkud nezáživné vozy. Pokud ale dnes přijdete do autosalonu s logem této značky, zjistíte, že to už neplatí. Přeměna designu z "univerzální šedi" do výrazného, sportovního projevu, započala postupně, ale dnes je jasně patrná. Jednoznačným vrcholným dokladem této přeměny je crossover C-HR.

Design a atmosféra interiéru

Ohromí na první i druhý pohled. Zéjemci o detaily oceňují agresivní zadní partie s velkým spoilerem, difuzorem a šípovitými zadními světlomety. Celá přední část působí zamračeně a ostře, díky zalomenému pásku LED světel pro denní svícení a diamantovým otvorům ve spodní části nárazníku. Dojem luxusu zvyšuje modře podbarvené logo uprostřed, které v kombinaci s matnou modrofialovou barvou testovaného exempláře působí výrazně. V interiéru dominuje vyčnívající displej multimediálního systému, který je propojen masivní lištou s ostatními prvky palubní desky.

Vnitřní prostředí je navrženo pro řidiče: palubní deska se soustředí na řidiče, displej zasazený nad středovým tunelovým prvkem podává dojem moderního, ale zároveň prémiového zpracování. V testované modré verzi s matným lakem zaujmou i barevné akcenty - modré přední části sedaček a horní části opěrdel včetně hlavových opěr. Diamantový vzor se objevuje i kolem tlačítek na volantu a na klimatizaci, což dodává interiéru jemnou a inovativní dynamiku.

Rozměry, prostor a praktičnost

C-HR patří ke kompaktním vozům; délka 436 cm a vyšší posazení pomáhají v pohodlí řidiče. Prostor vzadu je kompromisem kvůli sportovní siluetě: opěrky s bočním vedením poskytují loketní opěrku a pohodlí, avšak vzadu zůstává méně místa na kolena a hlavovou výšku omezuje klesající střecha. Kufr nabízí 377 litrů objemu, což odpovídá hatchbackům nižší střední třídy; po sklopení zadních opěradel vznikne deseticentimetrový schůdek.

Přední sedačky jsou pohodlné a poskytují dostatečnou oporu, i když by sedák mohl být delší; vzadu je potřeba počítat s menším prostorem. Prahy dveří jsou zakrytované, což zlepšuje čistotu interiéru a usnadňuje pohyb pro cestující. Objem zavazadel v souvislosti s verzemi: 388 l (1.8 Hybrid), 364 l ( AWD 2.0 Hybrid) a 310 l (PHEV), což je dané bateriemi a koncepčními proporcemi.

Jízda a technika

Druhá generace C-HR vstoupila na český trh v lednu 2024 a používá platformu TNGA-C. Podvozek je vyvážený, s ostře nastaveným podvozkem a bohatou kombinací materiálů, které mají působit prémiově. Přední pohon je standardem u většiny verzí, AWD-i je k dispozici u 2.0 Hybrid, a vlajková verze 2.0 Plug-in Hybrid nabízí elektrický dojezd dle WLTP až 66 km.

Při jízdě působí C-HR uklidňující až „klinikovsky“ vyváženě. Posaz v sedadle řidiče je vyšší a sportovně tvarovaná sedačka dobře drží boky i při rychlejších zatáčkách. e-CVT převodovka posílá motor do vysokých otáček, což je charakteristické pro hybridy Toyota; tento „rubber-band“ efekt zůstává známý. U asistenčních systémů Safety Sense 3.0 se objevují kritiky za přílišnou horlivost a obtíže s vypínáním některých funkcí, například omezení rychlosti či autonomní parkování reaguje i na nežádoucí překážky na okraji cesty.

Spotřeba je jednoznačně jedním z nejsilnějších témat: za testované situace dosahoval hybridní pohon přes 50 mpg (cca 4,7 l/100 km) v dlouhodobých testech v Británii; u PHEV verze se uvádí 3,4-4,5 l/100 km ve městě po vybití baterie a WLTP 0,9 l/100 km v kombinovaném cyklu. V reálných podmínkách se hodnoty pohybují kolem 4-5 l/100 km pro standardní hybridy, a pro PHEV lze očekávat nižší čísla při pravidelném dojíždění na elektřinu.

Verze a vybavení

V nabídce je základní 1.8 Hybrid s výkonem 140 koní, prostřední 2.0 Hybrid s 197 koně a AWD-i a vlajková 2.0 Plug-in Hybrid s 223 koněm a deklarovaným elektrickým dojezdem 66 km podle WLTP. Interiér v nejvyšších výbavách nabízí překvapivě velký 12,3" centrální displej a 12,3" digitální přístrojový štít; spolu s ovládáním klimatizace fyzickými tlačítky zůstává i klasický dojem.

Prostředí multimédií zvládá bezdrátové Android Auto a CarPlay a nabíjení telefonu je možné přes USB-C. Větší displej a cloudová navigace s OTA aktualizacemi zvyšují praktičnost. Z hlediska bezpečnosti nabízí kompletní balík asistentů Toyota Safety Sense 3.0; některé funkce mohou působit rušivě, nicméně celkové hodnocení Euro NCAP z roku 2024 ukazuje na pětihvězdičkové zabezpečení (ochrana dospělých 85 %, dětí 86 %, chodců 86 %, asistenty 79 %).

Období a spolehlivost

Nizozemský Consumentenbond v žebříčku spolehlivosti za rok 2026 hodnotí druhou generaci C-HR 9,3 z 10, což je v segmentu kompakt SUP silné skóre. TÜV-Report tradičně řadí Toyotu na špičku s nízkým podílem závad. Hybridní pohonné jednotky e-CVT s planetovým soukolím a dvěma elektromotory získaly reputaci tři desetiletí, od Priusu po současnost.

Na nové vozidlo platí záruka 3 roky/100 000 km a na komponenty hybridního pohonu 5 let/100 000 km. Servisní náklady se pohybují kolem 6-8 tisíc Kč ročně. U britského trhu se objevují reklamace na Intelligent Speed Assistance a občasné brzdění bez důvodu, které jsou v současnosti vyřizovány.

Ekonomika a ceny, registrace

Aktuální český ceník (platnost od září 2025) staví C-HR do pozice prémiového hybridního crossoveru. Vstupní 1.8 Hybrid začíná na 809 900 Kč, 2.0 Hybrid AWD-i na 949 900 Kč a vlajková 2.0 Plug-in Hybrid na 979 900 Kč. Od dubna 2026 se objevují akční ceny s bonusem až 100 000 Kč, což dává reálnou cenu PHEV kolem 879 900 Kč.

Registrace v ČR ukazují významný odraz s nástupem druhé generace: v roce 2025 bylo registrováno 1 925 kusů, tedy meziroční nárůst přes 50 %. Většina nových C-HR v roce 2025 byla registrována prostřednictvím fleetových a operativních leasingů, nikoli přímo koncovými zákazníky. V segmentu kompaktních hybridních a benzinových crossoverů C-HR zůstává na třetí pozici za Kamiq a Captur, s vlastním sourozencem Yaris Cross jako konkurentem.

Elektrická budoucnost a C-HR+

Toyota představuje elektrický model vycházející z konceptu bZ Compact SUV na platformě e-TNGA - z názvu C-HR se stává odlišný, ale inspirací zůstává. Toyota C-HR+ přijíždí jako nový elektrický crossover, který míří proti domácí Škodě Elroq. Namísto evoluce hybridního C-HR se jedná o samostatný projekt s podobným jménem, nabízející tři varianty pohonu a baterií do 77 kWh.

Testy v Portugalsku ukazují, že C-HR+ s 77kWh baterií a pohonem 4x4 má výkon 252 kW (343 koní) a dojezd kolem 550-560 km, s rychlonabíjením DC až do 150 kW. Předokolkové verze s menší baterií 57,7 kWh dosahují dojezdu kolem 607 km; další varianta s 77kWh baterií dosahuje kolem 606 km. Přidaná hodnota spočívá také ve volitelné 22kW AC nabíječce pro rychlé domácí nabíjení.

Infografika: Srovnání verzí C-HR a C-HR+ (hybridy, PHEV a EV)

Podvozek zůstává komfortní a jízdní dojmy z Portugalska ukazují, že C-HR+ kombinuje efektivitu s dynamickým charakterem, i když na ostrém okruhu nebyla zcela primárně zamýšlena. Základní rekuperace má čtyři stupně a jedna z drobných kritík směřuje k tomu, že i v nejvyšším režimu není jednopedálové brzdění plně realizováno až do zastavení.

Pokud hledáte stylové městské SUV s nízkou reálnou spotřebou, pohodlnější jízdou a kvalitním zpracováním interiéru, C-HR je pravděpodobně atraktivní volba kolem milionu korun. Bonus v podobě 10leté Toyota Relax záruky dále snižuje provozní náklady. Pro rodiny s většími nároky na zavazadla a prostor ale může být stísněný zadní prostor a menší kufr kompromisem, stejně jako klesající střecha u verzí s vyšším sportovním výrazem.

Digitální a multimediální výbava

Toyota zvládla přechod na novou architekturu infotainmentu s jasně reagujícím 12,3" displejem a bezdrátovým Apple CarPlay/Android Auto. Přední část palubní desky je potažena měkkým materiálem, ačkoli horní hrana zůstává čalouněná v testované verzi. Prostor vzadu zůstává omezený zejména kvůli designovému kroku, nicméně cestující ocení pohodlné hody a nastavitelná opěradla s dvěma stupni sklonu.

Tag image: Interiér C-HR+ - vysoký displej, měkké materiály a ergonomie

Pro řadu zákazníků bude klíčové, že plug-in verze nabízí 66 km výkonu na elektřinu, který výrazně snižuje spotřebu v městském provozu. V kombinaci s 13,6kWh baterií dosahuje WLTP dojezdu 66 km, reálné hodnoty však bývají v rozsahu 48-58 km.

Tabulka rychlého srovnání (vybrané verze)

VerzeVýkon (kW/K, koní)Dojezd (WLTP, km)Objem kufru (l)
1.8 Hybrid140 koní-388
2.0 Hybrid AWD-i197 koní-364
2.0 Plug-in Hybrid223 koní66 (elektricky)310
C-HR+ (EV)252 kW (343 koní) AWD550-560416

Meta informace

TEST TOYOTA C-HR+ - PLUS nenájdeš, PLUSY áno

tags: #recenze #toyota #chr #skladem