Renault R5 v inzerci prodeje: podrobný průvodce cenami, výbavami a srovnáním na českém trhu

Renault R5 je současně i historicky ikonickým městským vozem, který se v aktuální nabídce českých prodejců objevuje v nové generaci s elektrickým pohonem. V následujícím textu shrneme technické údaje, cenové hladiny, výbavy, financování a momentální postavení vozu na trhu spolu s kontextem v rámci konkurence a registrací v ČR ke konci roku 2026.

Technické rozměry a postavení v nabídce Renault

Renault R5 patří s délkou 3,922 metru k těm menším hatchbackům, šířka je 1,744 m a výška 1,498 m. Hodnoty průměrného hatchbacku bývají 4,19 m na délku, 1,78 m na šířku a 1,49 m na výšku. V nabídce hatchbacků Renault se R5 (3,92 m) řadí mezi Twingo (o 13 cm kratší) a R5 Turbo 3E (o 16 cm delší).

Cena a výbavy Renault R5 v ČR k červenci 2026

Podle oficiálního ceníku Renault ČR platného od 1. července 2026 startuje Renault 5 E-Tech Electric na 679 000 Kč ve výbavě Evolution se 40kWh baterií (120 k urban range, dojezd 312 km WLTP). Silnější verze s 52kWh baterií (150 k comfort range, 410 km WLTP, nabíjení DC až 100 kW) stojí v téže výbavě 753 000 Kč. Výbava Techno vyjde na 729 000 Kč, respektive 803 000 Kč, Iconic Cinq na 853 000 Kč a speciál Roland-Garros na 903 000 Kč, oba už výhradně s velkou baterií.

Renault k ceně přidává výkupní bonus 40 000 Kč pro fyzické osoby, takže reálná vstupní cena klesá na 639 000 Kč, a wallbox včetně instalace v ceně vozu. Reprezentativní splátka u základní verze je 5 886 Kč měsíčně (40 % akontace, 60 měsíců, RPSN 9,4 %, včetně povinného ručení a havarijního pojištění). Tepelné čerpadlo, vyhřívání baterie a třífázová nabíječka 11 kW jsou v ceně u všech výbav, adaptér V2L je za příplatek 5 000 Kč. Záruka je 5 let nebo 100 000 km, na trakční baterii 8 let nebo 160 000 km.

Konkurence a srovnání ceny

Nejbližší cenová konkurence: Peugeot e-208 156 od 770 000 Kč, MINI Cooper SE od 799 500 Kč a Citroën ë-C3 od 580 000 Kč. Sesterský Renault 4 s velkou baterií začíná na 853 000 Kč, ale nabízí 420litrový kufr. Podrobně jsme ceny i reálnou spotřebu rozebrali v naší master recenzi Renaultu 5.

Testy a reálné provozní údaje

Norský youtuber Bjørn Nyland model otestoval celkem 5× v roce 2025 napříč 3 variantami a generacemi. Nejlepší naměřené hodnoty: při 90 km/h 112 Wh/km (dosah 430 km) (5 E-Tech 55 kWh, 2025), při 120 km/h 198 Wh/km (dosah 246 km) (5 E-Tech 55 kWh), 1000km challenge 10 h 55 min (průměr 91,6 km/h) (5 55 kWh, 2025), špičkový výkon DC nabíjení 100 kW (5 55 kWh).

Závorka u každé hodnoty uvádí konkrétní variantu a rok testu - výsledky novější generace se proto mohou výrazně lišit od starších verzí. Data pocházejí z jeho veřejné testovací databáze, která obsahuje měření za pevně kontrolovaných podmínek (ustálená rychlost, GPS verifikace, zaznamenaný stav baterie).

Produkční verze a pohonné jednotky

R5 se vyrábí ve dvou různých motorizacích. Uvedená cena vychází z oficiálního českého ceníku výrobce z července 2026. Základní výbava Evolution 120k urban range startuje na 679 000 Kč, model je dostupný v 4 různých výbavách. R5 se momentálně vyrábí pouze ve variantě s pohonem předních kol; pokud požadujete pohon 4x4, je třeba se poohlédnout jinde - v podobné cenové relaci například čínská automobilka Leapmotor nabízí D99 s motorem Leapmotor D99 BEV AWD 410 kW za 832 000 Kč.

Aktuální nabídky a financování

Aktuální akční nabídka: na Renault R5 je k dispozici zvýhodněná cena od 639 000 Kč, což představuje úsporu 40 000 Kč (6 %) oproti běžné ceníkové ceně. Výkupní bonus 40 000 Kč (fyzické osoby). Aktuální generace Renault R5 je v prodeji od roku 2024.

Objem kufru a srovnání s konkurenčními vozy

U hatchbacku vás jistě bude zajímat i objem kufru. Renault R5 disponuje objemem 326 litrů. Za stejnou nebo nižší cenu toho nejvíce uvezete v těchto vozech: JAC J7 Plus (540 litrů), Dongfeng Shine GS (474 litrů), Ligier Myli (459 litrů), Škoda Kylaq (446 litrů) nebo Chery Tiggo 4 HEV (430 litrů).

Prodeje a registrace v ČR

Prodeje a registrace modelu R5: V červnu 2026 bylo v ČR registrováno 17 kusů modelu Renault R5. Podobný počet registrací měly Alfa Romeo Stelvio (17 kusů), Land Rover Range Rover Evoque (17 kusů) nebo BYD Dolphin Surf (17 kusů). Za posledních 12 měsíců (od července 2025) bylo celkem registrováno 196 kusů.

Spolehlivost a hodnocení značky

Značka Renault získala v průzkumu spolehlivosti Consumentenbond (2026) hodnocení 7,3 z 10 a obsadila 27. místo z 39 značek. Podle TÜV Reportu 2026 má značka Renault dlouhodobou průměrnou poruchovost 28,9 % (14. z 14 značek v žebříčku).

Výbava a příplatkové balíčky

Již v základní výbavě Evolution je k dispozici ABS s rozdělovačem brzdného účinku, boční a hlavové airbagy, čelní airbag řidiče a spolujezdce, středový airbag mezi řidičem a spolujezdcem, nouzové volání (podléhá dostupnosti kompatibilní sítě). Z komfortních prvků nechybí světelný a dešťový senzor, vnější zpětná zrcátka elektricky nastavitelná, vyhřívaná a manuálně sklopná, zadní parkovací senzory, multimédia a konektivita. Renault R5 je dostupný v 4 výbavových stupních.

Financování a leasing

Při financování úvěrem se sazbou od 3,99 % p.a. byste za E-Tech Electric 150 Comfort Range Evolution ve výbavě Evolution 120k urban range platili přibližně 7 009 Kč měsíčně po dobu 10 let, celkové navýšení by bylo 162 080 Kč. Přesnou splátku si můžete spočítat v kalkulačce níže. Zajímavou variantou financování vozu Renault R5 je operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, kde s vozem nejsou spojené žádné další náklady na provoz kromě paliva.

Historie a zajímavosti

V roce 1985 vzal Renault šest kusů sériových R5 Turbo pro přestavbu na závodní speciály pro francouzskou sérii Supertouring. Výsledky nebyly špatné, ale značka se rozhodla zvítězit, proto tři kusy vylepšila na samotnou hranici technických předpisů. Érik Comas v roce 1987 skutečně zvítězil s pohodlným náskokem a 254 body proti druhému Xavieru Lapeyrovi na Audi 200 Quattro s 213 body. Comasův mistrovský speciál je nyní k mání na platformě Collecting Cars.

Specifické díly a inzerce dílů

V několika sekcích inzerce se objevují nabídky dílů a doplňků k Renaultu R5 a souvisejícím modelům. Například prodej originálních kol, brzdových dílů či dílů interiéru a motorů pro různé modely Renault a souvisejících značek. Případní kupující by měli zvažovat kompatibilitu dílů s konkrétním ročníkem a verzí vozu.

Renault R5 elektrický vzhled a rozměry

Renault 5 E-Tech | elektromobil | Auto roku 2025 | první svezení | Jan Staněk | Electro Dad # 796

Tabulka: srovnání výbav a cenových hladin

VýbavaBaterieDojezd WLTPCena od
Evolution 120k urban range40 kWh312 km679 000 Kč
Evolution 150 Comfort Range52 kWh410 km753 000 Kč
Techno54-52 kWh (varianty)310-410 km729 000 Kč
Iconic Cinqvelká baterie410-430 km853 000 Kč

tags: #renault #5 #motor #prodej