Renault Kadjar — motorizace benzín a diesel, přehled verzí a technická data

Renault KADJAR je jeden z hlavních modelů segmentu kompaktních SUV. Od roku 2015 se ve světě prodalo více než 450 000 kusů, které si získaly rozsáhnou klientelu díky líbivým křivkám, dynamickým vlastnostem a komfortu. Konkurence v segmentu kompaktních SUV je značná, což stimuluje automobilky neustále udržovat krok s dobou. Renault proto dopřál modelu Kadjar modernizaci. Nejzajímavější změnou modernizovaného kadjaru jsou bezesporu nové motory.

Celkový přehled motorizací

Porovnejte všech 8 motorových verzí modelu Renault Kadjar: 8 verzí · 4 Benzín · 4 Nafta. Nový KADJAR je vybaven novou generací motorů Renault. Při jejich vývoji Renault spolupracoval s Daimlerem. Zážehové motory 1.3TCe jsou nyní vybaveny filtrem pevných částic s pravidelnou automatickou regenerací. Pro kadjar jsou dostupné se dvěma výkony 103 kW a 117 kW a točivým momentem 260 Nm. Nová řada vznětových motorů se systémem selektivní katalytické redukce nese nové označení Blue dCi.

Vybraná verze: 1.3 TCe (140 KM) - benzín (2018-současnost)

Zvolená verze motoru 1.3 TCe (140 KM) Benzín · 2018-současnost. Motor poskytuje vynikající vlastnosti už nízkých otáček díky velkorysému točivému momentu. Motor 1,3 TCe, který byl poprvé použit u modelové řady SCENIC a následně u modelů CAPTUR a MEGANE, tuto jednotku vyvinula Aliance ve spolupráci s koncernem Daimler.

Základní informace o verzi

  • Značka: Renault
  • Model: Kadjar
  • Generace: Kadjar (facelift 2018)
  • Motor: 1.3 TCe (140 KM)
  • Typ motoru: Zážehový motor
  • Počet dveří: 5
  • Typ karosérie: SUV
  • Počet míst: 5
  • Typ paliva: Benzín

Výkon a parametry

  • Výkon motoru: 140 KM
  • Točivý moment: 240 Nm
  • Objem motoru: 1 332 cm³
  • Maximální rychlost: 203 km/h
  • Zrychlení 0-100 km/h: 10,4 s
  • Standard měření spotřeby paliva: WLTP
  • Spotřeba paliva - kombinovaný cyklus: 6.4-6.6 l/100 km
  • Emisní standard: Euro 6d
  • Emise CO2 (WLTP): 144-150 g/km
Renault Kadjar 1.3 TCe - pohled na přední část a mřížku

U modelu KADJAR je benzínový motor 1,3 TCe vybaven filtrem pevných částic (GPF), jehož úkolem je redukce pevných částic výfukových plynů prostřednictvím jejich zachytávání v mikroporézní buničinové konstrukci filtru. Ten se v pravidelných intervalech automaticky regeneruje.

Dieselové motory Blue dCi

Nový KADJAR dostal modernizované vznětové motory vybavené systémem selektivní katalytické redukce (SCR), která se považuje za nejúčinnější ze systému následného zpracování oxidů dusíku (NOx). Tato technologie snižuje škodlivé emise motorů, aniž by měla negativní dopad na jejich výkonnost! Blue dCi 115 ve srovnání s předchozí generací nabízí výkon vyšší o 5 k a točivý moment o 10 Nm. Poskytuje úspornost, tichý chod a dostatečný výkon. Funkce Overboost nabízí dalších 5 k a 25 Nm, například pro snazší a bezpečnější předjíždění.

Nový motor 1,7 litru - Blue dCi 150 je vrcholný vznětový motor nového modelu KADJAR. Díky výkonu vyššímu o 20 k proti předchůdci nabízí mnohem lepší dynamiku. Nyní se do prodeje dostala další novinka, kterou je čtyřválec Blue dCi150 s 1,7 litru s navýšeným výkonem o 15 kW ve srovnání s předchozím motorem objemu 1,6 litru. Je také jediný, kde automobilka v kombinaci s nejvyšší výbavou Intens (737 400 Kč) nabízí pohon všech kol.

Pohon, trakce a off-road schopnosti

Pohon všech kol těží z bohatých zkušeností značky Nissan. Systém pohonu všech kol poskytuje modelu KADJAR na výběr tři režimy: 2WD, Auto a Lock (mezinápravová spojka je uzamčena a přenáší stále 50 % točivého momentu na zadní kola). Pro verze 4x2 je pro KADJAR za příplatek k dispozici systém řízení trakce Extended Grip. Tento protiskluzový systém u pneumatik Mud and Snow (bláto a sníh) usnadňuje pohyb na bahnitých, zasněžených a písčitých cestách.

  1. Silnice: základní režim, kolo, které začne prokluzovat je zabrzděno a točivý moment nasměrován ke kolu na druhé straně. Díky tomu je poskytováno maximum přilnavosti.
  2. Nezpevněný podklad: trakce je pod kontrolou systému Extended Grip. Ten umožní kolu s horší trakcí otáčet se, ale stále omezuje jeho rychlost.

KADJAR využívá výhodu světlé výšky (200 mm) pro snadné překonávání nerovných povrchů. Využívá také adekvátních nájezdových úhlů vepředu (17°) a vzadu (25°). Systém podle potřeby připojuje zadní nápravu prostřednictvím elektromagnetické spojky. Její funkci může řidič ovlivňovat kruhovým ovladačem na středovém panelu. V režimu pohonu pouze předních kol je spojka trvale rozpojena, v režimu automatického rozdělení hnací síly může podle jízdních podmínek poslat až 50 % výkonu i na zadní kola. Třetím režimem je trvalý přenos síly v poměru 50 : 50. Ten je určen především do náročnějšího terénu s rychlostí nepřevyšující 40 km/h.

Pohon všech kol a režimy 2WD/Auto/Lock - schéma

Podvozek, brzdy a jízdní vlastnosti

Verze s pohonem všech kol nabízí řadu výhod. Vedle lepší trakce nabízí jako jediná zadní víceprvkovou nápravu. Její výhody lze poznat především v zatáčkách s nerovnostmi, které umí lépe odfiltrovat. Jízdní vlastnosti jsou tak na rozbitých silnicích jistější. Verze s pohonem 4×2 mají pouze jednoduchou zadní nápravu a právě při jízdě na nerovnostech je cítit větší nervozita. Spotřeba nikterak nevybočuje ze zvyklostí stejně velkých crossoverů s pohonem všech kol. Kombinovaná spotřeba se pohybuje mírně nad 7 l/100 km, verze s pohonem předních kol je úspornější o 0,5 l/100 km.

Rozměry, zavazadlový prostor a interiér

Vnější rozměry (délka/šířka/výška) 4489/1836/1613 mm, rozvor 2646 mm. Sedadla modernizovaného Renaultu Kadjar byla ergonomicky přepracována. Nyní nabízejí lepší boční vedení a výplně s dvojitou tuhostí. U předních sedadel jde navíc nastavit délka sedáku. Modernizovaný interiér mile překvapí vysokou úrovní dílenského zpracování a kvalitními, měkčenými materiály.

Přestože kadjar konstrukčně vychází ze sesterského modelu Nissan Qashqai, oproti němu nabízí výrazně prostornější interiér. Nárůst v oblasti kolen je 25 mm, šířka v úrovni loktů narostla o 20 mm. Na zadní sedadla se bez problémů usadí i dva cestující měřící přes 180 cm. Čtyři cestující mají dostatek místa ve všech směrech. Oproti nissanu má ale renault výrazně navrch objemem zavazadlového prostoru, když dokáže nabídnout nadprůměrných 472 litrů (qashqai jen 401 l).

Zavazadlový prostor je jeden z nejobjemnějších v segmentu s 472 dm3 VDA. Zadní opěradlo dělené v poměru 2/3-1/3 se dá snadno sklopit díky madlům „Easy Break“, která se nacházejí po obou stranách zavazadlového prostoru. Výhodou je, že lze v její horní úrovni vytvořit po sklopení opěradel rovnou ložnou plochu. Sníží se také nakládací hrana, která je jinak poměrně vysoká. Sklopení sedadel je velmi snadné díky ovladačům v zavazadlovém prostoru.

Interiér Kadjar - palubní deska a multimediální displej

Uprostřed palubní desky se nachází nový displej multimédiálního a navigačního systému. Používá kapacitní technologii, jež nabízí lepší jas a lepší citlivost na dotyk. Obrazovka o úhlopříčce sedm palců slouží systému R-LINK 2, po stranách se nacházejí dotyková tlačítka. Úložný prostor ve výplních předních dveří je větší a nyní pojme i velkou láhev vody o objemu 1,5l. Cestující vzadu mají k dispozici dva USB vstupy pro dobíjení telefonů, tabletů, herních konzol, atd. Ve vnějších zpětných zrcátkách se nachází osvětlení prostoru okolo předních dveří pro snazší nastupování a vystupování za tmy.

Bezpečnost a asistenti

Nový KADJAR je vybaven paletou deseti jízdních asistentů, buď ve standardní výbavě nebo dostupných na přání. Jde o Easy Park Assist (systém automatického parkování), Active Emergency Braking System (nouzové brždění), Forward Colision Warning (varování před kolizí), systém varování před opuštěním jízdního pruhu, systém sledování mrtvého úhlu apod. Novinkou je systém rozpoznávání dopravních značek s varováním o překročení povolené rychlost, ten sleduje omezení rychlosti pomocí GPS a přední kamery.

Renault KADJAR – Technologie bezklíčového odemykání

Provozní náklady a servis

Náklady na pravidelný servis reprezentují průměr v dané kategorii. Po ujetí 210 000 km zaplatí majitel 59 900 korun včetně DPH. Servisní intervaly jsou sice nastaveny jen po 20 000 km nebo jednom roce, cena za servis je ale přívětivá. Jedna servisní prohlídka vyjde v průměru na necelých 6000 korun. Průměrná hodinová sazba za práci v autorizovaném servisu je 750 Kč. Naopak ceny některých dílů jsou vyšší. Jmenujme například čelní sklo (13 300 Kč s DPH), přední světlomet (16 200 Kč), přední nárazník (20 500 Kč) nebo vnější zpětné zrcátko (11 200 Kč).

Ceny a záruka

Verze s pohonem všech kol je nejdražší. Lze ji objednat pouze s nejvýkonnějším dieselem za 737 400 Kč. V českém ceníku startuje Renault Kadjar s motorem TCe 140 GPF na 529 900 Kč. Renault k modelu Kadjar poskytuje standardně pětiletou záruku omezenou nájezdem 100 000 kilometrů.

Technická tabulka - vybrané parametry (verze 1.3 TCe 140)

ParametrHodnota
Výkon140 KM
Točivý moment240 Nm
Objem1 332 cm³
0-100 km/h10,4 s
Max. rychlost203 km/h
Kombinovaná spotřeba (WLTP)6.4-6.6 l/100 km
Emise CO2 (WLTP)144-150 g/km
Emisní normaEuro 6d

Pro koho je která motorizace vhodná

  • 1.3 TCe (benzín) - vhodný pro městský provoz, běžné rodinné použití a řidiče, kteří preferují nižší provozní náklady v kombinovaném režimu; pro někoho, kdo plánuje jezdit kolem komína po městě, může zcela vyhovět.
  • Blue dCi 115 - kompromis mezi ekonomikou a výkonem, s funkcí Overboost pro snazší předjíždění.
  • Blue dCi 150 (1,7 l) - volba pro ty, kdo chtějí nejlepší dieselový výkon a možnost pohonu všech kol v kombinaci s vyšší dynamikou.
  • Verze s pohonem všech kol - určená pro častější jízdy mimo silnici nebo pro ty, kdo potřebují lepší trakci na kluzkých površích.

Renault zřejmě ví, že zákazníci Kadjaru s ním nebudou tahat žádný těžký přívěs. A počítá zřejmě i s tím, že pokud někdo tento požadavek má, tak půjde do jiného auta a oni o takového zákazníka klidně přijdou. Prostě je to v tomhle autě fakt a jestli chce zákazník větší motor, koupí jinde a jiné auto, tečka.

tags: #renault #kadjar #motorizace