Schémata náprav Toyota RAV4: zadní rameno, pohon a kompatibilita

Toyota RAV4 je menší SUV, které od roku 1996 vyrábí japonská automobilka Toyota. Toyota RAV4 začala svoji pouť v roce 1994, stala se jedním z prvních velkosériových kompaktních SUV a dosud vznikla ve více než šesti milionech exemplářů, z nichž půldruhého milionu bylo prodáno v Evropě (90 % je údajně stále v provozu).

Role zadní nápravy a zadního ramene

Tento produkt je specifickým dílem určeným pro zadní nápravu vozidel Toyota RAV4. Jedná se o zadní rameno, které je klíčovou součástí závěsného systému automobilu. Sedáky zadních sedadel jsou ale u typu RAV4 Hybrid na rozdíl od ostatních pevné a opěradla se sklápí na ně, a tak vzniklý práh přitom částečně překlenuje široká schránka na drobnosti.

Schéma zadní nápravy a ramene Toyota RAV4

Specifikace produktu ZWT-TY-146

Produkt je označen číslem výrobku ZWT-TY-146, což je zjednodušená verze čísla ZWTTY146. Originální čísla dílů od výrobce automobilky (OEM čísla), se kterými je tento produkt kompatibilní, jsou: TOYOTA 48760-42010 TOYOTA 48780-42010. Důležité upozornění: Uvedené informace jsou pouze orientační. Před nákupem doporučujeme ve vybraném obchodě ověřit, zda prodávaný model splňuje všechny vaše klíčové požadavky. Přestože se snažíme o maximální přesnost informací, nemůžeme zaručit jejich 100% správnost.

Parametry a montáž

Konkrétní technické parametry tohoto zadního ramene jsou: Montovaná strana: Pravá zadní náprava Typ spojení: Pro podélné výkyvné rameno.

Kompatibilita s modely Toyota RAV4

Zadní rameno ZWT-TY-146 je určeno pro následující modely a verze vozidel Toyota RAV4:

Značka/Typ/Model Rok výroby od Rok výroby do kW HP CCM
TOYOTA RAV 4 III (_A3_) 2.0 (ZSA35_, ZSA35R) 12.2008 06.2013 116 158 1987
TOYOTA RAV 4 III (_A3_) 2.0 4WD (ACA30_, ACA30R) 02.2006 06.2013 112 152 1998
TOYOTA RAV 4 III (_A3_) 2.2 D (ALA35_) 12.2008 06.2013 110 150 2231
TOYOTA RAV 4 III (_A3_) 2.4 (ACA36, ACA38) 11.2005 12.2013 125 170 2362
TOYOTA RAV 4 IV (_A4_) 2.0 (ZSA42) 12.2012 09.2019 107 146 1987
TOYOTA RAV 4 IV (_A4_) 2.0 4WD (ZSA44_, ZSA44R) 12.2012 10.2018 111 151 1987
TOYOTA RAV 4 IV (_A4_) 2.2 D 4WD (ALA49) 12.2012 09.2019 110 150 2231

Další referenční kódy

Kromě originálních OEM čísel jsou zde uvedeny i referenční kódy od jiných výrobců náhradních dílů: ASHIKA: M-2536 FEBEST: TAB-448 GOOM: CAS-0263 GOOM: CAS-0566 JAPANPARTS: RU-2536 JAPKO: GOJ2536.

Pohon všech kol a řízení točivého momentu

Nová verze stálého pohonu všech kol v Toyotě RAV4 spojuje přeplňovaný vznětový agregát 2,0 D-4D (dle emisní normy Euro 5) s pokrokovým systémem IDDS (Integrated Dynamic Drive System - integrovaný systém jízdní dynamiky) stálého pohonu všech kol. Systém dynamického řízení točivého momentu AWD sleduje a reguluje přenos točivého momentu mezi předními a zadními koly prostřednictvím elektromagnetické spojky umístěné před diferenciálem zadní nápravy. Využívá přitom informace z nejrůznějších čidel, které informují o rychlosti, úhlu natočení kol a rychlosti stáčení. Točivý moment se může rozdělovat mezi přední a zadní nápravu v poměru 100:0 až 50:50. Pro jízdu mimo zpevněné vozovky má systém k dispozici tlačítko AWD Lock. Řidič tak může uzamknout rozdělení hnacího momentu v pevném poměru 50:50 (do 40 km/h).

Schéma rozdělení točivého momentu AWD v Toyota RAV4

Hybridní varianty a jejich vliv na zadní nápravu

Pohonná soustava je u RAV4 Hybrid sestavou prvků používaných i v jiných hybridních typech Toyota Motor Corporation (například planetová převodovka označovaná jako e-CVT byla převzata z Lexusu NX300h). Na přání lze tento automobil objednat s druhým elektromotorem na zadní nápravě, jenž verzi RAV4 Hybrid přináší výhody přesně definované distribuce točivého momentu mezi nápravy, a to bez spojovacího hřídele. Celkový výkon systému je však v obou případech shodný, protože limitovaný příkonem generovaným akumulátory elektrické energie. Tím byl objem zavazadlového prostoru omezen proti verzím s konvenčním pohonným ústrojím pouze nepatrně (pod podlahou dokonce zůstal zachován menší prostor pro případné uložení náhradního kola). Jízdní vlastnosti Toyoty RAV4 Hybrid jsou díky většímu zatížení zadní nápravy výrazně vyváženější a přirozená nedotáčivost je s ohledem na kompaktní kategorii C-SUV minimální. Souběžně lze v rámci faceliftu sledovat účinnější tlumení hluku a rázů od kol a pohonného ústrojí, jakož i přesnější řízení.

Variátor - automatická převodovka CVT | Princip, servis, problémy a životnost

Převodovky, provozní vlastnosti a varianty RAV4

Vylepšená Toyota RAV4 se kromě toho dodává také se zážehovým čtyřválcem 2.0 Valvematic, kombinovaným standardně s pohonem všech kol, a alternativně s manuálně řazenou nebo bezestupňovou převodovkou Multidrive S (CVT). Vznětový čtyřválec 2.0 D-4D bude nově k dispozici výhradně se šestistupňovou manuálně řazenou převodovkou a pohonem předních kol, na místo dosud dodávané verze se samočinným řazením a pohonem všech kol nyní za srovnatelnou pořizovací cenu nastupuje popsaný RAV4 Hybrid.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ - a/b) jednokotoučová suchá spojka a šestistupňová manuálně řazená převodovka (3,833/3,818 - 2,047/1,913 - 1,303/1,218 - 1,025/0,880 - 0,875/0,809 - 0,733/0,711 - Z 3,545/4,139), stálý převod 4,600/4,058 (I - IV) a 3,450 (V, VI a Z); pro a) na přání bezestupňová CVT s plynule proměnným převodem (2,517 až 0,390 - Z 1,751), stálý převod 5,791; pro c) bezestupňová e-CVT s planetovým soukolím, stálý převod 3,750 (FWD), resp. PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce a/b/c, v závorce AT a AWD) - největší rychlost 185 (185)/195/ 180 (180) km/h; zrychlení 0 - 100 km/h za 9,9 (10,7)/9,6/8,3 (8,3) s; spotřeba paliva EU město 8,5 (8,2)/ 5,4/4,8 (5,1) l/100 km, mimo město 5,7 (5,6)/4,3/5,0 (4,9) l/100 km a kombinace 6,7 (6,5)/4,7/4,9 (5,0) l/100 km; emise CO2 155 (149)/123/115 (117) g/km; stopový/obrysový průměr zatáčení 10,6/11,4 m.

Výbava, bezpečnost a komfort související s nápravou

Modernizovaná Toyota RAV4 přiváží většinu rozšířených asistenčních systémů včetně sledování prostoru před vozem (Toyota Safety Sense) prostřednictvím kombinace jednoduché kamery a mikrovlnného radaru, umožňujícího rovněž rozpoznávání chodců (do 30 km/h), adaptivní funkci tempomatu (od 40 km/h), vedení v jízdním pruhu či autonomní brzdění v kritických situacích. Jako prvek na přání lze nyní již ve stupni výbavy Active zvolit systém Smart Entry and Start (bezklíčové odemykání vozu a spouštění motoru) ve spojení s elektricky ovládanou výklopnou zádí. K bezpečnosti jízdy i pohodlí řidiče přispívá na přání nabízený systém RCTA upozorňující na vozidla během couvání. Využívá radarová čidla systému BSM k upozorňování řidiče na blížící se vozidla při couvání z parkovacího místa, aby se zabránilo střetu s vozem, který řidič ve zpětném zrcátku (ať již vnitřním či vnějším) nemohl vidět.

Poradenství a doporučení při výběru dílu

Potřebujete poradit s výběrem? Pokud si nejste jisti, zda je tento díl vhodný pro vaše vozidlo, nebo máte jakékoli další dotazy, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme prověřit kompatibilitu objednaného dílu s vaším vozem.

tags: #rozkes #napravy #toyota #raw #4