Audi A8 rok výroby a motorizace: podrobný přehled verzí D3/D4/D5

Audi A8 je vlajková loď značky, která od počátku svého uvedení na trh v roce 1994 stanovila technický vrchol koncernu Volkswagen. Každá generace přinášela inovace, jež se později promítly i do dalších modelů Audi i do technologických trendů v automobilovém světě. Následuje podrobný rozbor všech šest motorových verzí modelu A8 (D3, 4E, D4, D5) spolu s jejich technickými údaji a specifikacemi pro jednotlivé roky výroby.

Porovnání verzí motorů Audi A8 (D3, 4E) a připravené technické údaje

  1. 3.0i V6 (220 KM) - Multitronic - Benzín - Roky výroby 2003-2005
    • Motor: 2 976 cm³, zážehový V6
    • Výkon: 220 KM
    • Točivý moment: 300 Nm
    • Maximální rychlost: 242 km/h
    • Zrychlení 0-100 km/h: 7,9 s
    • Objem motoru a pohon: 2 976 cm³, Benzín
    • Spotřeba (kombinovaná): 9,6 l/100 km
    • Emise CO2: 230 g/km
    • Profil verze: D3 - 4E, sedan, 4 dveře, délka a rozměry se liší v závislosti na variantě karoserie
  2. 2.5 TDI - turbo diesel - Verze zahrnuje širokou paletu naftových motorů v D3/D4, včetně 3.0 TDI pro D5, a je uvedena v různých specifikacích napříč roky výroby.
  3. Další benzínové a naftové varianty v D3/D4 - Zahrnují široké spektrum motorů s různým výkonem, točivým momentem a spotřebou, včetně verzí s multiplikativními převodovkami a adaptivními technologiemi.
  4. W12 6.0 - VR6/VR při D3 - Výkonná benzinová verze s vysokým výkonem (nyní v některých konfiguracích), která se objevila postupně na konci první dekády 2000s.
  5. 3.0 TDI, 4.2 TDI a další v D4/D5 - D4 a D5 rozšířily nabídku o šestiválcové i osmiválcové naftové motory s vysokou efektivitou a výkonem, zároveň s 48V mild-hybridní technikou a systémem quattro.

Detailní pohled na základní technické údaje jednotlivých generací

Generace D2 (Audi A8, 1994-2002) zahájila éru plně hliníkové konstrukce ASF a představila volbu pohonu všech kol quattro a dvou různých karosářských variant. D2 byla následována D3 (2002-2009), která zavedla výraznější design a svým způsobem zcela novou integraci technologií, včetně vzduchového podvozku v základní výbavě a poprvé masivně využila systém MMI. D4 (2009-2017) rozšířila nabídku o pokročilé asistenční systémy, adaptivní LED světlomety a modernější konektivitu. Nejnovější verze D5 (2017-dosud) přináší ještě vyšší podíl CFRP, hybridní varianty a plug-in hybridy s 48V systémy.

Technická data pro specifické hnací ústrojí a rok výroby

Audi A8 D3/D4 (2002-2017): vybrané motorizace

  • 3.0 TDI quattro - naftový šestiválec 2967 cm³, výkon 210 kW, točivý moment 600 N·m, spotřeba 7 l/100 km (kombinovaně).
  • 55 TFSI quattro - zážehový třílitr 2995 cm³, výkon 250 kW, točivý moment 500 N·m, kombinovaná spotřeba kolem 9 l/100 km.
  • W12 6.0 TFSI - osmiválec s vysokým výkonem, exkluzivně dostupný v určitém období D4/D5.
  • 4.2 TDI - naftový osmiválec s vysokým kroutícím momentem pro komfortní dálkové jízdy.
  • 3.0 TDI - modernizovaná verze pro klidný a hospodárný provoz, v různých verzích s výkonem kolem 180-228 kW.

Audi A8 D5 (2017-dosud): hlavní motorizace a technické parametry

  • 50 TDI quattro - naftový třílitr 2967 cm³, výkon 210 kW, točivý moment 600 N·m, kombinovaná spotřeba kolem 7 l/100 km.
  • 55 TFSI quattro - benzínový třílitr 2995 cm³, výkon 250 kW, točivý moment 500 N·m, spotřeba kolem 9 l/100 km.
  • 60 TFSI e quattro - plug-in hybrid s 2.0 TFSI a elektromotorem, krátká dojezdová elektrická jízda až kolem 50 km
  • 4.0 TFSI - osmiválec s dvojím turbodmychadlem - výkon v nejostřejší specifikaci S8 více než 445 kW
  • 3.0 TFSI - mild-hybridní benzinový šestiválec, 48V systém

Všechny motorizace a hlavní technické rysy v přehledu

Generace Hnací ústrojí Objem (cm³) Výkon (kW) Max. rychlost 1/0-100 km/h
D3/D4 3.0 TDI quattro 2967 210 250 5.0-5.5 s
D5 50 TDI quattro 2967 210 250 5.0 s
D5 55 TFSI quattro 2995 250 305 4.8 s

Historie, údržba a typické problémy

Majitelé oceňují tichý chod, komfort vzduchového podvozku a kultivované motory, ale upozorňují na nákladnou údržbu elektroniky a na problémy s vzduchovým podvozkem a 48V mild-hybridní technikou. Nejčastější potíže bývají spojeny s ventilací a častější údržbou vzduchového podvozku, startér-generátorů a senzorů v systému mild-hybridní elektriky. Osvědčená osmistupňová automatická převodovka ZF 8HP patří k nejspolehlivějším prvkům vozu; problémy často souvisí spíše s pravidelnou výměnou oleje a s elektronikou než se samotnými spalovacími motory.

Fotografie: OSX, Public domain, via Wikimedia Commons

Rychlá rekapitulace a souhrn technických prvků jednotlivých generací

  • D2 (1994-2002): celohliníková konstrukce ASF, quattro, volba mezi 5,0 m kratší a 5,16 m delší verzí; S8 s výkonným V10 a modernizace v průběhu let.
  • D3 (2002-2009): výrazný design, vzduchový podvozek v základní výbavě, MMI, W12 a prvky s přímým vstřikováním, postupná modernizace interiéru.
  • D4 (2009-2017): adaptivní LED světlomety, rozšíření motorů o 3.0 TDI a 3.0 TFSI, plná konektivita a asistenční systémy.
  • D5 (2017-dosud): MLB Evo platforma, částečné CFRP a hořčíkové slitiny, 48V mild-hybrid, plug-in hybrid a rozšířená nabídka motorů včetně 4.0 TFSI a W12.
Infografika: Srovnání generací Audi A8

Tour of Audi Best Factory Producing the Luxurious Audi A8 - Production Line

Model A8 nadále zůstává symbolem luxusu a technické vyspělosti; důsledky volby výbavy a motoru se promítají do ceny, provozních nákladů a spolehlivosti. Udržitelná volba zahrnuje pečlivý servis, pravidelnou údržbu a rezervu na opravy elektroniky - zejména u verzí s komplexními asistenčními systémy a vzduchovým podvozkem.

tags: #audi #a8 #rok #vyroby