BMW E39 530i a kapacita paliva nádrže: detailní přehled a technické souvislosti

Technické údaje vozidla a porovnání motorových verzí BMW Seria 5 a Seria 5 Touring (E39, Facelift 2000) nabízejí komplexní pohled na kapacitu nádrže a související palivové parametry u jednotlivých verzí. Tato kapitola shrnuje základní charakteristiky pohonných jednotek a jejich dopad na spotřebu a dojezd, se zvláštním důrazem na benzinové a dieselové motory dostupné v rámci E39.

Přehled verzí a výchozí informace

Řada 5 Touring E39 nabízí bohatou škálu pohonných jednotek, počínaje ekonomickými diesely, jako je 520d s výkonem 136 k, až po mocné benzinové motory V8, jako je 540i dosahující 286 k. K dispozici jsou jak verze s manuálními, tak automatickými převodovkami, což poskytuje flexibilitu při výběru konfigurace podle preferencí řidiče. Z hlediska komfortu jízdy a řízení se BMW Řada 5 (E39) vyznačuje dokonalou rovnováhou mezi komfortem a dynamikou. Pohon zadních kol zajišťuje vynikající jízdní zážitky, zejména milovníkům sportovnější dynamiky. Automobil si vede stejně dobře v městské džungli jako při dlouhých výletech, díky technologiím podporujícím řidiče, jako je kontrola trakce a stability a volitelné moderní audio a navigační systémy.

  1. Základní verze benzinové: M52 R6 a M62 V8 se objevily při uvedení na trh; v roce 1998 byly představeny technické aktualizace (TU) zavedly dvojitý VANOS.
  2. Facelift 2000 (LCI): M52 nahrazen M54, M62TU zůstal ve variantách V8.
  3. Dieselové starty: M51 (šestiválcový přeplňovaný vznětový motor) a jeho nástupce M57 v roce 1998; M47 (2000) byl čtyřválcový diesel a jediný čtyřválcový motor E39.

Kapacita paliva a ukazatele spotřeby

Pro verzi 520d (136 KM) uvedenou v období 2000-2003 je typ paliva Nafta a kapacita palivové nádrže související s tímto druhu pohonu slouží k optimalizaci dojezdu při městském i mimo město. U této verze je uvedeno, že spotřeba se pohybuje kolem 8.1 l/100 km ve městě a 5 l/100 km mimo město, s kombinovaným režimem, který zohledňuje běžný provoz. Maximální rychlost dosahuje 204 km/h a zrychlení 0-100 km/h 10,9 s.

Pro benzinové varianty se kapacita paliva a dojezd odvíjí od velikosti palivové nádrže a specifikací motoru. Verze 535i V8 (245 KM) se pohybuje v jiném segmentu a spotřeba a dojezd jsou typicky jiné, s kombinovaným režimem dle standardu NEDC. Kapacita palivové nádrže se u pojednání liší podle karoserie a roku výroby, ale obecně bývá u E39 v řádu několika desítek litrů, což ovlivňuje dojezd na dlouhé trasy.

Technické faktory ovlivňující kapacitu a dojezd

  • Typ pohonu a převodovka: zadní pohon s různými typy převodovek (manuální i automatická) má vliv na spotřebu a tedy i dojezd.
  • Karoserie sedan vs. Touring: objemy nádrží se mohou lišit v závislosti na koncepci karoserie a podélné poloze interiéru.
  • Standardní měření spotřeby a emisí: u některých verzí se používá NEDC, u jiných modernější standardy, což ovlivňuje srovnání dojezdů.
  • Podmínky provozu a údržba: opotřebení, tlak v pneumatikách, styl jízdy a stav motoru mohou výrazně ovlivnit skutečnou spotřebu a dojezd.

Charakteristiky jednotlivých motorů a jejich dopad na kapacitu paliva

Model E39 se chlubí širokou škálou motorů. Benzinové pohonné jednotky M52 R6, M54 a M62 V8 a dieselové varianty M47, M51 a M57 definují rozdíly ve spotřebě a dojezdu. Technické aktualizace zajišťují zlepšení točivého momentu při nízkých otáčkách a lepší efektivity paliva. V rámci verzí M5 bylo vyvinuto specifické provedení s motorem S62 V8 pro výkonnější varianty, které mají jiné charakteristiky spotřeby proti standardním motorům pro běžnou jízdu.

Základní parametry některých vybraných verzí

  • 520d (Nafta, 136 KM): objem 1 951 cm³, točivý moment 280 Nm, zrychlení 0-100 km/h 10,9 s, max. rychlost 204 km/h. Spotřeba: 8.1 l/100 km ve městě, 5 l/100 km mimo město.
  • 535i V8 (245 KM), Steptronic, Benzín: výkon 245 KM, točivý moment 345 Nm, objem 3 498 cm³, zrychlení 0-100 km/h 7,6 s, max. rychlost 247 km/h. Emise CO2 286 g/km (NEDC).

Prostor a komfort vozidla pro řidiče a cestující

BMW E39 nabízí prostor pro pět osob a vysokou úroveň komfortu. Verze Touring poskytuje dodatečný zavazadlový prostor, který je příjemný pro rodinné a aktivní uživatele. Automobily s hliníkovými komponenty a pokročilým zavěšením zajišťují vynikající jízdní vlastnosti a schopnost zvládat různorodé podmínky na silnici. Systémy pro asistenci řidiče, jako kontrola trakce a dynamická kontrola stability, zvyšují bezpečnost a komfort cestování na různých typech silnic.

BMW E39 layout a interiér zobrazený na fotografiích Rudolf Stricker, via Wikimedia Commons

Potenciální problémy a náklady na údržbu

Navzdory vysoké kvalitě zpracování má řada 5 Touring E39 známé mechanické problémy, zejména s elektronikou a příslušenstvím. Časté poruchy elektrických systémů, senzorů ABS a potrebe pravidelného servisu podvozku mohou zvyšovat provozní náklady. Náklady na díly a opravy bývají vyšší než u některých jiných modelů z období, což je důležité pro kupující, kteří zvažují dlouhodobý provoz.

Rozdíly mezi benzínovými a naftovými motory

Shrnutí a kontext modelové řady

Ve zkratce, BMW E39 je čtvrtá generace řady 5, nabízela širokou škálu motorů od dieselových až po výkonné benzinové V8, s technickými aktualizacemi, které zlepšují výkon a točivý moment. Facelift v roce 2000 přinesl významné změny v motorizaci, a modely M5 se vyvíjely s technickým zázemím, které přispívá k prestiži a komplexnosti této řady. Kapacita palivových nádrží a související spotřeba zůstávají důležitým prvkem pro dojezd a ekonomičnost provozu pro každého majitele E39.

Tabulka některých technických údajů (vybrané verze)

Verze motoruPohonObjem motoruVýkonTočivý moment0-100 km/hMax rychlostSpotřeba (měst./mimo./kombin.)
520dRWD1 951 cm³136 KM280 Nm10,9 s204 km/h8.1 / 5 / -
535i V8RWD3 498 cm³245 KM345 Nm7,6 s247 km/h- / - / 11.9 l/100 km (NEDC)

tags: #bmw #e39 #530i #kapacita #nadrze