BMW kabriolet: Řada 4 M Performance Cabrio a porovnání technických parametrů

BMW Řada 4 M Performance Cabrio patří mezi větší kabriolety značky BMW s délkou 4,77 m, šířkou 1,852 m a výškou 1,394 m. V porovnání s obecnými rozměry kabrioletů se jedná o vůz se slušnou plošností, který vyniká také propracovaným systémem skládací střechy a vybranou výbavou. Tato verze je součástí širší nabídky, která zahrnuje i modely jako Řada 8 Cabrio či jiné varianty řady 4. Nová generace na cestě, avšak technické údaje uvedené níže patří dosavadnímu provedení; až výrobce zveřejní kompletní specifikace nové generace, stránku aktualizujeme.

Rozměry a provedení

Řada 4 Cabrio má podobně jako M Performance Cabrio pevnou otevírací střechu, která umožňuje plynulé otevření až do rychlosti 18 km/h. Střecha po složení zabírá část zavazadlového prostoru, zatímco při zatažení je k dispozici větší prostor o objemu až 370 litrů a 220 litrů při plně stažené střeše. U kabrioletu se rozšířil rozchod kol - vpředu o 45 mm a vzadu o 81 mm - což přispívá k lepší stabilitě v zatáčkách. Přesto i nadále zůstává v podsestavě a v celkové hmotnosti na srovnatelných úrovních s poslední generací.

Vnitřní prostor a variablita sedadel

Uvedená varianta je pětidílná, s děleným a sklopným opěradlem zadních sedadel, čímž se zvyšuje variabilita prostoru pro náklad a cestující. Vrchol nabídky tvoří šestiválec s výkonem 225 kW (306 koní) u vrcholu řady, zatímco v nižších verzích zůstávají čtyřválce a úspornější varianty.

Motorizace a pohon

Řada 4 Cabrio je nabízena ve čtyřech motorizacích; základní vznětový čtyřválec 420d má výkon 135 kW (184 k) a benzinové motory zahrnují dvoulitrový čtyřválec 428i o výkonu 180 kW (245 koní). Na přání lze doplnit pohon zadních kol, případně volit systém xDrive pro pohon všech kol, který se aktivuje podle potřeby prostřednictvím vícelamelové spojky. Vrcholem nabídky je řadový šestiválec 435i s výkonem 225 kW (306 koní).

Provozní údaje uváděné výrobcem zahrnují i převodovky - šestistupňová manuální nebo osmistupňová samočinná ZF. Spotřeba a emise vycházejí z testovacích metodik a mohou se lišit v závislosti na konfiguraci kol a pneumatik.

Jízdní dynamika a výkon

Zrychlení z 0 na 100 km/h dosahuje u různých verzí hodnot okolo 5 až 6,4 s, maximální rychlost se pohybuje kolem 250 km/h. Převodovky a pohon ovlivňují charakter jízdy, avšak automobil si nadále zachovává vysokou míru bezpečnosti a stability díky modernímu zavěšení a konstrukčnímu řešení karoserie.

Bezpečnost a konstrukce

Nové struktury karoserie zvyšují torzní tuhost, vyvozují vyšší pevnost v krutu (o významných 40 % mezi jednotlivými generacemi) a ochranu proti převrácení zajišťují pyrotechnicky vystřelovací ochranné oblouky za zadními sedadly, vyrobené z hliníku a vážící 20 kg. Elektrický posilovač řízení s funkci Servotronic reaguje na rychlost jízdy, a na přání lze zvolit řízení s proměnným převodem.

Financování a leasing

Financování úvěrem se sazbou od 3,99 % p.a. může vést ke splátkám kolem 21 993 Kč měsíčně po dobu 10 let u verze M440i (AT) a varianty s xDrive. Operativní leasing včetně full-service zahrnuje havarijní pojištění, silniční daň, nájezd podle dohody a v některých případech i pneumatiky a servis.

V rámci srovnání hodnot a výkonů se ukazuje, že výkon a dynamika mohou být prioritou před objemem kufru, přičemž kabriolet nabízí atraktivní tempo a jízdní projev i při běžných denních cestách.

Historie a technika otevřených čtyřmístných BMW

Historie kabrioletů BMW začala v roce 1983 u řady 3 Cabrio (E30) a následovaly otevřené verze dalších modelových řad až do roku 1996 (Baur varianty). Předchozí generace (E93) řady 3 Cabrio zavedla pevnou otevírací střechu složenou ze tří hlavních hliníkových dílů. Řada 4 využívá podobný systém, který lze ovládat do rychlosti 18 km/h.

Stejně jako Coupé, i Cabrio 4 se v různých generacích změnilo - rozměry, šířka rozchodu a další detaily se zvětšovaly, ale hmotnost zůstávala na přijatelné úrovni. Objem zavazadlového prostoru se pohybuje kolem 220 litrů při stažené střeše a 370 litrů s uzavřenou střechou.

Obecné poznámky a poznámky k údajům

Uvedené hodnoty spotřeby paliva a emisí vycházejí z údajů dle standardizovaných testů a zahrnují vliv volitelné výbavy a konfigurace kol. U vozidel nově schválených od 2021 jsou oficiální hodnoty podle WLTP, dřívější NEDC byly převedeny pro srovnání.

V rámci nabídky řady 4 Cabrio existuje i verze s menšími rozměry a odlišnou výbavou, avšak klíčové parametry jako rychlost a zrychlení zůstávají významnými pro srovnání s konkurencí.

kabriolet_bmw_rozmery_strecha_oblouky

Pro lepší pochopení techniky a rozměrů lze sledovat následující grafické zobrazení:

BMW 4 Series Convertible review – What's the British obsession with soft tops? | Road Test

V nabídce pro rok 2026 se uvádí aktuální ceníky a akční nabídky na modely řady 4 Cabrio a M Performance Cabrio slevami až do 26 %. Cena zatím nejnižší verze startuje na přibližně 1 190 000 Kč v některých verzích, a to spolu s informacemi o slevách oproti standardním cenám.

Tabulka - srovnání klíčových parametrů

ModelRozměry (L x Š x V) mMotorizaceVýkon (kW)Zrychlení 0-100 km/hMax. rychlost
Řada 4 Cabrio4,77 x 1,852 x 1,3944 motorizace (420d, 428i, 430i xDrive, 435i)135-2255,0-6,4 s250 km/h
Řada 4 M Performance Cabrio4,77 x 1,852 x 1,394M440i (AT), M440d xDrive (AT)~2254,0 s250 km/h

Prakticky vzato: pro zákazníky hledající výkonnostní charakteristiky a zároveň komfort pro každodenní jízdu, nabízejí modely BMW řady 4 Cabrio a M Performance Cabrio vyvážené jízdní vlastnosti, vynikající odpružení a moderní asistenční systémy.

tags: #bmw #kabriolet #5 #rada