Malý kompakt s označením C3 se poprvé objevil v roce 2001 a díky boubelaté pětidveřové karoserii si získal značnou oblibu. Po osmi letech nastoupila druhá generace. Nyní je rok 2013 a přesně polovina životního cyklu současného provedení. V čem se tedy nové C3 liší od předchozího? Na první pohled nás nic nezaujalo. Vždyť takhle přece vždycky vypadalo! Po porovnání s obrázkem končící generace je všechno jasné.
Současné citroëny mají masku s chromovanými lištami, která navazuje na logo uprostřed - to známe. Ale původní C3 mělo v těchto místech jen plech. Takže nyní se malý městský hatchback více podobá větším sourozencům. S přepracovanou maskou přišel i nový tvar předního nárazníku a nasávacího otvoru v něm. Po stranách se objevily LED diody pro denní svícení, které získáte od provedení Tendance. Jiné změny jsme na „cé-trojce“ nezaznamenali.

Motorizace 1.6 VTi - charakteristika motoru a jízdní dojmy
Také pod kapotou jsme našli starý známý benzinový čtyřválec 1,6 l s výkonem 88 kW. Zážehový řadový čtyřválec uložený vpředu napříč. Zdvihový objem 1598 cm3. Rozvod DOHC, 4 ventily na válec. Výkon 88 kW při 6000 ot./min, točivý moment 160 N.m při 4250 ot./min. Pohon předních kol. Manuální pětistupňová převodovka.
Agregát dosahuje maximálního výkonu 120 koní v 6600 otáčkách za minutu (u některých verzí 1.6 VTi), motor se rozbíhá lehce už z nízkých otáček, a to díky ploché křivce točivého momentu, jenž vrcholí na 4250/min dostatečnou silou 160 Nm. Motor se rozbíhá lehce, je pružný a zhruba od třech tisíc dává o sobě výrazně vědět až do pěti tisíc otáček.
Při padesátce zařadíte pětku a pak už si nemusíte řadicí páky všímat - stejně má převodovka dlouhé dráhy a ani přesností neoplývá, takže řazení moc potěšení nepřináší. Při 130 km/h točí motor 3800 otáček a už o sobě dává více vědět, hlavně zvukem. Ale i při této rychlosti stačí lehce šlápnout na plyn a C3 příjemně zrychluje.
Spotřeba a emise
Navíc nás uspokojila spotřeba paliva, protože jsme jezdili v průměru za 6,6 l/100 km. Při svižné jízdě po běžných silnicích jsme se dostali ke spotřebě šesti litrů benzinu na sto kilometrů. U Picassa na dálnici není problém jezdit za 10 litrů na 100 km, mimo město pak Picassův apetit klesne na 7 litrů. Emise CO2 136 g/km (pro konkrétní variantu C3 s benzinovým motorem 1.6 VTi). Objem palivové nádrže 50 l.
Výkonnostní parametry a hmotnosti
Nejvyšší rychlost 190 km/h. Zrychlení z 0 na 100 km/h 8,9 s. Provozní/užitečná hmotnost 1215/439 kg. Rozvor náprav 2466 mm. Délka x šířka x výška 3941 x 1728 x 1524 mm. Celková záruka 2 roky, na lak 3 roky a 12 let na neprorezavění karoserie.

Co znamená „celková hmotnost“ v kontextu C3 1.6 VTi
V technických údajích najdeme provozní hmotnost 1215 kg a užitečnou hmotnost 439 kg. Užitečná hmotnost (nákladová kapacita) představuje rozdíl mezi nejvyšší povolenou hmotností vozidla a hmotností vozu v provozním stavu; v praxi udává, kolik osob, zavazadel a doplňkového vybavení můžete do vozu naložit. Proto je důležité znát přesné hodnoty provozní a užitečné hmotnosti, pokud plánujete pravidelně vozit více osob nebo těžší náklad.
Podvozek, komfort a jízdní vlastnosti
Potěšil také komfort odpružení. Přestože stavba prostorného MPV na malém podvozku má za následek nejisté chování do zatáček, náklony jsou výrazné, auto se může v extrémních situacích chovat nestabilně. Kdo je schopen podobné neduhy překonat a nepřemýšlí o kariéře „piráta silnic“, bude odměněn nečekaně prostorným a pohodlným vozem.
Místa pro nohy je dostatek vpředu i vzadu. Interiér pak připomíná spíše koncept než sériový vůz - odvážně tvarované výdechy klimatizace, pohledný volant dobře padnoucí do ruky a displeje uprostřed palubní desky. S kopulovitou prosklenou střechou s názvem Zénith s délkou 1350 mm si nemůžeme Citroën C3 splést s žádným jiným vozem tohoto segmentu; skleněná střecha zvětšuje výhled o 80° směrem vzhůru a přijde na 400 eur navíc.
Citroen C3 Aircross - TEST - GARAZ.TV - Rasto Chvala
Bezpečnost a výbava
Výbava byla rozšířena: HiFi System, Connecting Box (vstup USB ve středové konzole), Bluetooth, navigaci MyWay, šest airbagů, tempomat, Isofix na vnějších zadních sedadlech atd. Pro všechny motory je za příplatek stabilizační program ESP. V provedení Exclusive (kde se 1.6 VTi často dodává) najdete mj. hlavové airbagy, tempomat a omezovač rychlosti, zadní parkovací asistent, elektricky ovládaná okna, čelní sklo Zenith, automatickou klimatizaci a kombinované čalounění látka/alcantara.
Tabulka: vybrané technické údaje Citroën C3 1.6 VTi
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Objem motoru | 1598 cm3 |
| Výkon | 88 kW (≈120 k) |
| Točivý moment | 160 N·m při 4250 ot./min |
| Převodovka | Manuální 5stupňová |
| Nejvyšší rychlost | 190 km/h |
| Zrychlení 0-100 km/h | 8,9 s |
| Spotřeba (test/průměr) | cca 6,6 l/100 km (běžný provoz) |
| Emise CO2 | 136 g/km |
| Provozní hmotnost | 1215 kg |
| Užitečná hmotnost | 439 kg |
| Rozměry (D׊×V) | 3941 × 1728 × 1524 mm |
| Rozvor | 2466 mm |
| Objem nádrže | 50 l |
Varianty a kontext modelové řady
Zatímco základní motory 1.1i, 1.4i a 1.4 HDi 70 byly převzaty prakticky beze změn, nabídku rozšiřují především čtyřventily 1.4 VTi 95 a 1.6 VTi 120 a vznětový 1.4 HDi 90. Dostupné technické údaje jsme se pokusili seřadit do přehledné tabulky. Připraveny jsou i automatizované převodovky; v některých případech se objevily verze HDi s emisemi CO2 jen 99 g/km.
Vozy druhé generace jsou o 91 mm delší, o 61 mm širší, ale naštěstí jen o 5 mm vyšší než první generace. Objem zavazadlového prostoru je téměř shodný (300 l proti dřívějším 305), palivová nádrž se zvětšila o pět na padesát litrů. Přestože hmotnost nové karoserie se nezvýšila, vzhledem k výbavě je pohotovostní i celková hmotnost vyšší v řádu desítek kilogramů.

Pro koho je 1.6 VTi vhodná volba?
Verze s motorem 1.6 VTi se dodává pouze v nejvyšší výbavě Exclusive; motor je výborný, velmi tichý v nízkých otáčkách a při běžné jízdě nabízí příjemný průběh a pružnost. Kdo chce prostorné a pohodlné městské auto s razantnějším motorem, ocení právě tuto variantu. Naopak kupující orientovaní na co nejnižší provozní náklady či preferující sportovní řízení by měli zvážit alternativy.
Potěšení z motoru a pohodlný podvozek ocení především ti, kteří hledají praktičnost a komfort. Naopak ti, kdo preferují ostřejší jízdní vlastnosti, mohou narážet na náklony karoserie a méně přesné řízení, typické pro stavbu MPV/kompaktu na tomto podvozku.