Škoda Enyaq dlouhodobě vede v registracích elektromobilů na českém trhu. Zaměřili jsme se proto nyní v testu na reálnou spotřebu podle nabíjení verze 80 iV. Jak je standardem Zaostřeno na spotřebu, podívali jsme se i na to, jak se spotřeba pohybuje v různých režimech jízdy. Ze Škody Enyaq 80 iV jsme přinesli jízdní dojmy včetně videa, ale absolvovali jsme s ní například i cestu do Chorvatska. Teď ale zaostříme na spotřebu nejprodávanější verze 80 iV.
Okruh spotřeby jsme sice jeli už v rámci jízdních dojmů, ale byl trochu zkreslený tím, že na dálnici byla kolona, tedy bylo na trase méně dálnice a více „městského provozu“. Škoda Enyaq 80 iV má baterii o celkové kapacitě 82 kWh, jak si můžete přečíst v katalogu výše. Z toho je využitelných 77 kWh, což zajišťuje teoretický dojezd až 534 kilometrů podle WLTP, a udávaná kombinovaná spotřeba dle WLTP je 16,6 až 18,1 kWh/100 km. Cena startuje na 1 219 900 Kč včetně DPH.
Nedílnou součástí každého testu spotřeby je kombinovaný okruh, kde měřím spotřebu podle palubního počítače. Celý okruh je dlouhý cca 60 kilometrů a z toho tvoří 17 km dálnice (cca polovina v každém směru, což by mělo eliminovat vliv protivětru), přibližně 16 km jsou města a zbytek silnice druhé a třetí třídy + průjezdy menšími obcemi. Hlavní zásada je jet na horní hranici rychlostních limitů, případně co dovolí situace, ale plynule. Palubní počítač Škody Enyaq ukázal spotřebu rovných 18 kWh/100 km. Vyhodnotil jsem i spotřebu při ustálených rychlostech, které odpovídají našim limitům mimo město.
Abych eliminoval vliv převýšení nebo protivětru, jedu každý úsek dvakrát, pokaždé v jiném směru, a výsledek poté průměruji. Za celý test spotřeby jsem ujel 308 km, během kterých jsem vyhodnocoval i reálnou spotřebu podle nabíjení, která bývá vyšší o ztráty právě během doplňování energie. Test probíhal v poměrně širokém rozpětí teplot od cca 5 do 20 °C, ale většinou se teplota pohybovala okolo 15 °C, kdy auto nespotřebovalo moc energie na topení nebo klimatizování interiéru. To příznivě ovlivnilo spotřebu, zejména pak tu ve městě, kde má topení nebo klimatizace největší vliv. Celkově šlo o kombinaci města, dálnice i okresek. Ve městě to bylo celkem cca 80 kilometrů a spotřeba tam byla 17,7 kWh/100 km podle palubního počítače. Zbytek tvořily dálnice a okresky v podobném poměru, ale s mírnou převahou dálnic. Palubní počítač ukázal za celý test 21,2 kWh/100 km. Venkovní teplota se během okruhu pohybovala okolo 8 °C.

Škoda Enyaq má stejný technický základ jako Volkswagen ID.4 (a v podstatě i jako menší ID.3), ale oproti těmto koncernovým sourozencům má možnost volby rekuperace pomocí pádel pod volantem. Ve standardním nastavení se ale vždy po zásahu řidiče do intenzity rekuperace ihned po šlápnutí na pedál akcelerace vrací do automatického režimu a třeba spouští rekuperaci ve chvíli, kdy bych raději využíval „plachtění“. Poté již Enyaq fungoval tak, jak mi vyhovuje. Když jsem využíval pádel pod volantem tak, jak jsem zvyklý, spotřeba byla vzhledem k velikosti auta poměrně dobrá. Je ale nutné dodat, že většinou tomu výrazně pomohla příznivá teplota, díky které padlo minimum energie na klimatizaci nebo topení.
Díky tomu teoretický dojezd, který počítám ze spotřeby v daném režimu a oficiální hodnoty využitelné kapacity baterie, klesne pod 400 kilometrů pouze na dálnici. Na druhou stranu, na udávaných 534 kilometrů to vychází jen na silnici mimo město. Ale faktem je, že tato hodnota platí pro vůz Enyaq 80 iV v základní výbavě, což testovaný kus rozhodně nebyl. Oficiálně udávané dojezdy elektromobilů nemají většinou se skutečným světem příliš společného. Výrobci udávaný dojezd elektrických modelů je většinou stejně nedosažitelný jako udávaná spotřeba paliva u spalovacích modelů.
- Dle ADAC nejdále dojede BMW iX xDrive 50 a Lucid Air Dual Motor Grand Touring AWD s reálným dojezdem 610 km.
- Test ukázal, že reálný dojezd je v průměru o 83 km nižší než udává výrobce.
- Reálný dojezd Enyaq a srovnání s konkurencí ukazuje, že konkrétní čísla závisí na konfiguraci a podmínkách.
Ve městě byla spotřeba 17,7 kWh/100 km, zbytek tvořil mix dálnice a okresek. Palubní počítač za celý test ukázal 21,2 kWh/100 km. Venkovní teplota během okruhu se pohybovala kolem 8 °C, což je srovnatelná zimní látka pro většinu evropských podmínek.
Technické parametry a verze Enyaq
Škoda Enyaq má stejný technický základ jako Volkswagen ID.4 a nabízí více verzí baterií a výkonů. Základní verze s 50kWh akumulátorem není určena pro náš trh. V Česku tedy základ tvoří verze 60 iV (62kWh akumulátor, využitelných je 58 kWh), kterou pohání elektromotor o výkonu 132 kW (cena od 1 124 900 Kč). Reálný dojezd je výrazně nad 300 km a tato verze nás příjemně překvapila nízkou dlouhodobou spotebou 17,3 kWh/100 km a dojezdem 445 km.
Testovali jsme i vrcholnou verzi se dvěma elektromotory a pohonem všech kol (výkon 195 kW, akumulátory 82 kWh, cena od 1 319 900 Kč). Dynamika je o poznání lepší, spotřeba vyšší (20,5 kWh/100 km), a tak jsme na plně nabitý akumulátor ujeli o 70 km méně (375 km) než u verze s jedním motorem a pohonem zadních kol. Velkou výhodou verze 4×4 je možnost tažení přívěsu až do 1400 kg. Dobíjení z 5 % na 80 % trvá 38 minut na rychlonabíjecích stanicích DC a domácí nabíjení lze prostřednictvím wallboxu na AC až do 11 kW. Vzadu uložený elektromotor pohání zadní kola, výkon 150 kW, točivý moment 350 Nm. Maximální rychlost 160 km/h (omezena), zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,7 s.

Provoz a jízdní komfort
Provozní hmotnost a rozměry Enyaq umožňují interiér bez středového tunelu, díky uložení akumulátorů pod podlahou. Jízdní komfort zajišťuje adaptivní podvozek DCC s třemi nastaveními (Normal, Comfort a Sport) a možností individuálního nastavení ze 14 charakteristik podle podvozku a povrchu vozovky. Přední náprava s MacPherson geomatrií a příčným zkrutným stabilizátorem zajišťuje řízení a stabilitu na vysoké úrovni, zatímco zadní náprava s bubnovými brzdami aktivně využívá rekuperaci.
RS verze Enyaq přináší sportovnější jízdní charakter, ale i zde jde o kompromis mezi jízdními jízdními daty a spotřebou. Větší baterie a pohon všech kol v kombinaci se sportovní výbavou mohou vést k vyšší spotřebě, ale zjednodušeně řečeno, výbava samotná nemá zásadní vliv na dojezd. Z hlediska aerodynamiky a obtékání vzduchu se dojezd mírně zlepšuje s lepšími jízdními vlastnostmi a nižší spotřebou.
TEST - Skoda Enyaq iV 80 (150 kW) - JAKÁ JE REALITA? CZ/SK
Praktické závěry a srovnání s konkurencí
Přestože si elektromobily budou cesty do vozových parků hledat bez masivních státních dotací jen obtížně, Škoda Enyaq má velmi slibný start díky vysoké užitné hodnotě a solidnímu dojezdu. Mezi neprémiovými značkami řadíme Enyaq společně s Volkswagen ID.4, Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6 k nejlepším elektromobilům na trhu. Reálný dojezd je výrazně nižší než WLTP, a to přibližně o 80-83 km v průměru, v závislosti na režimu a podmínkách.
V případě Enyaq 80 iV se reálný dojezd liší podle toho, zda jedete městem, po dálnici či po okreskách. V zimních podmínkách klesá dojezd výrazněji kvůli topení a klimatizaci. Testovaný kus ukázal, že 534 km je hodnota platná zejména pro kombinaci městských a mimo-dálnicových jízd v základní výbavě, ale skutečný dojezd se často pohybuje pod 450 km na delší trasu s vyšší spotřebou.
Pro uživatele ojetých elektromobilů je užitečné prověřit historii vozu, a to online na webu Cebia.com, což je největší databáze záznamů ojetých vozidel v Evropě. 💰 Tip: Chcete získat slevu 10 % na prověření vozidla?
| Verze Enyaq | Akumulátor (kWh) | Výkon (kW) | Reálný dojezd (km) | Rychlost max (km/h) |
|---|---|---|---|---|
| 60 iV | 58 | 132 | přes 300 | 160 |
| 80 iV | 77 (užitelných) | 150-195 | ~445 (základ 60 iV) / ~375 (4×4) | 160 |
| 85 | 82 | 210 | ~520-610 | 180 |
U závěru je důležité si uvědomit, že volba výbavy může ovlivnit aerodynamiku a tím i lehce dojezd. Například verze Coupé má vždy 77 kWh baterii a vzhledem k lepšímu obtékání vzduchu může nabídnout o pár kilometrů více dojezdu oproti SUV verzi. Srovnání s konkurenty ukazuje, že Enyaq zůstává jedním z nejlepších kompromisů mezi dojezdem, prostorem a cenou na českém trhu.

Novinkou u nových modelů Enyaq 85 a 85x je obousměrné nabíjení V2H, které umožní ukládat energii do domácí baterie a napájet domácnost v případě potřeby. Přední náprava je osazena kotoučovými brzdami s ventilovanými kotouči, zadní náprava má bubnové brzdy pro efektivní rekuperaci.
Závěr k dojezdu a praktickým návykům
Celkově lze říci, že reálný dojezd Enyaq 80 iV je v běžném provozu spíše v rozmezí 350-460 km v závislosti na teplotě, použití topení/klimatiky a stylu jízdy. V ideálních podmínkách a s optimalizací jízdy lze dosáhnout hodnot blíž WLTP, avšak nikdy ne úplné shody. Pro souhrn, Enyaq nabízí vyvážený mix dojezdu, výkonu a ceny, který je v českém prostředí atraktivní a konkurenceschopný.
tags: #dojezd #elektromobilu #skoda