Technické údaje vozidla a porovnání všech 10 motorových verzí modelu Skoda Fabia Fabia III Combi vychází z uvedených údajů o motorových jednotkách, jejich výkonu, točivém momentu, objemu i dalších parametrech a poté se zaměřuje na konkrétní hnací ústrojí a rok výroby.
Základní přehled verzí a jejich charakteristik
Na základě poskytných údajů lze vyčlenit deset verzí s rozlišením na benzín a naftu. Ze 7 benzínových motorů a 3 naftových motorů vyplývá, že Fabia III Combi nabízí širokou škálu pohonných jednotek pro různé preference řidičů, od úsporných až po výkonnější varianty.
První z nejdostupnějších verzí je 1.0 MPI (55 kW, 95 Nm) spojený s šestikvaltovou mechanickou převodovkou a pohonem předních kol; zrychlení 0-100 km/h dosahuje kolem 14,9 s a maximální rychlost činí 175 km/h. Spotřeba v různých režimech ukazuje městský cyklus kolem 5,8 l/100 km a kombinovaný cyklus asi 4,8 l/100 km. Emisní standard Euro 6 a emise CO2 kolem 109 g/km doplňují charakteristiku této základní jednotky.
Další benzínová nabídka zahrnuje 1.0 TSI verze: 70 kW a 160 Nm (verze 1.0 TSI 70 kW s pětistupňovou manuální převodovkou), která zrychluje na 100 km/h za 10,6 s a dosahuje nejvyšší rychlosti kolem 185-187 km/h. Spotřeba se pohybuje kolem 4,4-4,8 l/100 km podle konkrétního provedení.
Verze s 81 kW (110 koní) a 200 Nm (1.0 TSI 81 kW) v šestistupňové DSG variantě má ještě lepší akceleraci a pružnost; maximální rychlost dosahuje zhruba 196-199 km/h a zrychlení 0-100 km/h se zlepšilo na cca 9,5-9,6 s. Větší točivý moment výrazně zlepšuje jízdní projev a inline komfort na dálnici i mimo město.
Mezi naftové motory patří zejména 1.4 TDI s příslušnými výkony a točivými momenty, které bývají spojeny s DSG nebo manuálními převodovkami v různých konfiguracích. Některé verze naftových motorů jsou známé pro své charakteristické nárůsty hlučnosti a specifické jízdní prožitky v nízkých otáčkách, což bývá často diskutované tématem mezi majiteli.
Technická data pro konkrétní hnací ústrojí a rok výroby
Z hlediska technických údajů je pro Fabii III Combi zásadní rozlišení podle motoru, objemu, výkonu a točivého momentu, které ovlivňují jízdní projev, spotřebu paliva i dynamické vlastnosti vozu. Pod kapotou se objevují jednotky 1.0 MPI, 1.0 TSI a další dieselové varianty, které se liší rozsahem výkonu a momentu, a tedy i tím, jak rychle auto zrychlí a jaký má komfort při jízdě.
Např. 1.0 MPI (55 kW) dosahuje 0-100 km/h za 14,9 s, 175 km/h, spotřebu kolem 4,8 l/100 km při kombinovaném režimu a CO2 kolem 109 g/km. Naproti tomu 1.0 TSI 70 kW dosahuje zrychlení kolem 10,6 s na 100 km/h a dosahuje kolem 185 km/h; spotřeba je kolem 4,4-4,8 l/100 km v závislosti na specifikaci. Verze 1.0 TSI 81 kW s 200 Nm má zrychlení kolem 9,6 s a maximální rychlost blížící se 199 km/h; spotřeba v dlouhodobém testování dosahuje kolem 6,6 l/100 km v reálném provozu.
Pro srovnání motorů je užitečné uvést tabulku s klíčovými parametry, která ukazuje rozdíly mezi jednotlivými verzemi:
| Motor | Objem (cm3) | Válce/Ventily | Max. výkon (kW/min) | Točivý moment (N.m) | Převodovka | Rychlost (km/h) | 0-100 km/h (s) | Spotřeba kombinovaná (l/100 km) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.0 MPI | 999 | 3/4 | 55/6200 | 95/3000-4300 | 5M | 175 | 14,9 | 4,8 |
| 1.0 TSI 70 kW | 999 | 3/4 | 70/6200 | 160/3000-4300 | 5M | 185 | 10,6 | 4,8 |
| 1.0 TSI 81 kW | 999 | 3/4 | 81/6200 | 200/3000-4300 | 6M | 199 | 9,6 | 4,4 |
Další srovnání ukazuje, že Fabia Combi v nejnovější generaci nabízí rozšířenou paletu motorů a převodovek, včetně DSG, a že rozdíly v točivém momentu a výkonu se významně odrážejí v dynamice jízdy a spotřebě paliva. Příslušné srovnání motorů ukazuje, že nejvyšší točivý moment u 1.0 TSI 81 kW výrazně zlepšuje pružnost a akceleraci, zejména při jízdě mimo město a na dálnici.
Design, prostor a praktičnost
Fabia Combi vypadá dynamičtěji než předchůdce a nabízí výrazně lepší poměr mezi místem pro posádky a zavazadly. Základní kapacita zavazadlového prostoru činí 530 litrů s rezervou, při sklopení zadních sedadel (3:2) vzniká prostor 1460 l. Proti předchozí generaci došlo ke zvětšení objemu a zlepšení využitelnosti prostoru pro cestující i náklad.
Interiér kombinuje pevné plasty a kvalitnější zpracování s několika prvky, které lze volitelně doplnit. Komfortní prvky zahrnují sportovní sedadla, multifunkční volant, dekorace a možnosti výbavy, jako je bezklíčový systém KESSY, parkovací senzory či dešťový senzor se světelným asistentem. Variabilita prostoru a dostupnost technologií zajišťují pohodlí pro každodenní užívání a city provozu.
Jízdní vlastnosti a provozní dojmy
Testy ukazují, že tříválec 1.0 MPI v kombi působí jako základní, ale kultivovaný motor; v městském provozu postačí a ve vyšších rychlostech je adaptovanější k jízdě za delších cest. V porovnání s výkonnějšími verzemi se projevuje nižší točivý moment a potřeba častějšího řazení ve vyšších rychlostech. Srovnání s konkurenčními modely ukazuje, že Fabia Combi dokáže nabídnout vyvážené jízdní charakteristiky a solidní stabilitu, zejména ve verzi s větším točivým momentem a s volitelnými převodovkami DSG.
Některé výtky směřují k elektronice a některým verzím DSG, které mohou vyžadovat vyšší náklady při údržbě. Významnou roli hraje i kvalita interiéru, která bývá komentována jako průměrná; zároveň však zůstává prostornost a pohodlí na vysoké úrovni v rámci třídy. Obecně lze říci, že Fabia III Combi si udržuje reputaci spolehlivého a praktického městského vozu s rozumnou cenou a širokou nabídkou motorů.
Praktické poznámky pro kupující
- Pro rodinné využití je základní objem zavazadelníku a variabilita zadních sedadel klíčové.
- Volba motoru by měla vycházet z plánovaného užívání: pro městský provoz postačí 1.0 MPI, pro vyžadovanější jízdu a delší trasy se vyplatí 1.0 TSI s vyšším výkonem
- DSG verze přináší komfort, ale může znamenat vyšší náklady na údržbu v některých verzích.
- Bezpečnostní a asistenční systémy, včetně Front Assist, Driver Alert, ACC a KESSY, zvyšují komfort a bezpečnost jízdy.

Ideálne auto do 10 000€? 2020 Škoda Fabia Combi 1.0 TSI TEST Jazdenky - Dominiccars.sk
Celkově je Fabia Combi třetí generace spolehlivou volbou pro ty, kteří hledají praktický a prostorný rodinný vůz s moderní technikou a rozumnou cenou. Nabídka motorů umožňuje volbu mezi ekonomickými jednotkami a výkonnějšími verzemi pro dynamičtější jízdu, a to vše v kompaktním balení s velkým zavazadlovým prostorem a kvalitními jízdními vlastnostmi.