V aktuální generaci se typ Polo vyrábí už od roku 2017. Nebývá úplně zvykem, aby automobilky půjčovaly do novinářských testů vozy s „cenou od“. Polo v provedení 1.0 MPI Limited je ale přesně takovou výjimkou. I když dnes už vlastně tak docela neplatí, že jde o nejlevnější provedení v nabídce. Volkswagen totiž před časem na českém trhu přidal akční provedení Love, jež je ještě levnější.
Na rozdíl od výbavy Limited je Love časově omezeno do konce června, případně do vyprodání zásob. V každém případě úroveň Love i Limited znamená u typu Polo stejný motor, a sice zážehový, atmosféricky plněný tříválec 1.0 MPI o výkonu 59 kW (80 k). Ještě minulý rok jsme coby nejzákladnější model testovali Polo 1.0 TSI 70 kW (95 k), což je přeplňovaná jednotka. Volkswagen tedy nabídku motorizací rozšířil směrem dolů.
V době, kdy typ Polo slaví jubilejních 50 let své existence, tak je jeho nabídka navzdory restrikcím kolem emisních limitů a elektromobility hezky pestrá. Polo není třeba představovat. V aktuální generaci postavené na platformě MQB A0 dorazilo už v roce 2017 (viz AR 7 a 10/’17), v roce 2021 pak přišel rozsáhlejší facelift. Navzdory dlouhým létům na trhu se nezdá, že by se tato generace chystala do důchodu. Tím spíš, že nedávno Škoda oznámila, že Fabii ve stávající podobě bude vyrábět i po roce 2030.
Odpověď je jednoduchá. Ano, i Polo 1.0 MPI má i v dnešní době hodně co nabídnout. V první řadě je to cenově poměrně dostupný dospělý automobil, což pramení právě z platformy MQB. Nikdy dříve neplatilo tak moc jako v současnosti, že Polo je zmenšeným Golfem. Pod líbivou karoserií délkou těsně přesahující čtyři metry se tak skrývá prostorný a kvalitně zpracovaný interiér.
Samozřejmě v kontextu základní výbavy tu nenajdete žádné speciality a de facto není zas až tolik o čem psát, ale ve výbavě nic vyloženě zásadního nechybí. Digitální přístrojový štít je standardem, stejně jako manuální klimatizace, centrální zamykání nebo elektrické ovládání oken. Potěší také ISOFIX na sedadle spolujezdce.
Fakticky schází snad jen nějaký lepší multimediální systém, což v našem případě vyřešil příplatek s názvem Akční paket interiér, obsahující vyhřívání předních sedadel a systém App-Connect umožňující propojení s telefonem a používání jeho multimédií nebo navigace.
Vnitřní prostor aktuální generace typu Polo je velmi solidní. Zejména vnitřní šířkou 1475 mm v úrovni loktů vpředu nemá vůz daleko ke klasickým typům nižší střední třídy. Asi nepřekvapí, že současná generace typu Fabia je na tom víceméně stejně, nicméně třeba taková Dacia Sandero nebo Dacia Jogger jsou uvnitř užší skoro o 7 cm.
S výškou nad sedákem vpředu až 1011 mm a vzadu 941 mm pak platí, že s prostorem pro hlavu zde nebudou mít problém ani vysoké postavy, a také podélný prostor vzadu není úplně nepoužitelný. Prostor pro zavazadla má udávanou oficiální hodnotu objemu 351 l, délku ložné plochy 667 mm a šířku mezi podběhy 1011 mm. V praxi tyto hodnoty znamenají dost místa, byť Fabia nabízí ložnou plochu o centimetr delší a o půl centimetru lepší výšku zavazadlového prostoru. Maximální délka po sklopení zadního opěradla je 1337 mm.
Zadní opěradlo není u testované výbavy dělené, takže tím trpí variabilita. Na první pohled by u testovaného vozu nakonec měl být nejvíce kompromisním prvkem motor. A je pravda, že tříválec MPI neslibuje nikterak závratné výkony. Již zmíněných 59 kW (80 k) nakonec vzhledem k velikosti není zas až tak špatné, ale je to především maximum točivého momentu 93 N.m., které může budit rozpaky.
Oficiálně udávané zrychlení na 100 km/h za 15,4 s odsuzuje tuto motorizaci do pozice nejpomalejších vozů, testovaných v rubrice Náš test, ale maximální rychlost 171 km/h zase ukazuje, že to s jízdou po dálnici nebude tak špatné. Měření dynamiky pochopitelně zázraky nepřineslo a Polo 1.0 MPI se s naměřeným výsledkem 15,9 s opravdu zařadilo na konec našeho seznamu měřených automobilů.
Kompromisní po stránce dynamiky je ale primárně pružnost motoru právě kvůli nízkému točivému momentu. Kupříkladu na čtyřku se motor z 90 na 130 km/h rozjíždí přes dvacet sekund. V minulosti testovaná Škoda Fabia se slabší verzí motoru TSI vyhověla za 11,1 s. Rozdíl patnácti koní na první pohled není tak dramatický, nicméně základní přeplňované TSI disponuje skoro dvojnásobným točivým momentem.
Pro nenáročné řidiče ale MPI určitě postačí, protože i tento motor má dostatek výkonu k pohodlnému cestování dokonce i po dálnicích, jen řidič musí častěji řadit. Na pětku jednotka točí při 130 km/h skoro přesně 4000 min-1. Přesto není přehnaně hlučná a na poměry tříválcové koncepce je motor také příjemně kultivovaný. Při běžné jízdě po městě nebo po okresních silnicích nelze mít žádné větší výhrady.
I atmosférický tříválec je příjemný a svými schopnostmi minimálně dostatečný. Donutit tuto jednotku k tomu, aby ukázala průměr větší než 6 l/100 km, to už chce velmi nešetrné zacházení. Dokonce i po redakčním testu, kdy vůz jezdil hlavně po dálnicích, skončila průměrná spotřeba na hodnotě 5,8 l/100 km.
Již zmíněná Fabia 1.0 TSI 70 kW, která prošla testem dříve, měla konečný průměr o litr vyšší. Přeplňované jednotky jsou zkrátka citlivější na zatížení. V našem normovaném testu spotřeby na tradiční trase dlouhé zhruba 145 km, kdy čtyřicet procent připadá na dálnice, jsme podle palubního počítače dosáhli spotřeby 4,9 l/100 km, podle dotankování to bylo ještě o desetinku lepší. Vzhledem k těmto výsledkům má Polo poměrně velkou čtyřicetilitrovou nádrž.
Druhou důvodem pak jsou jízdní vlastnosti. Ty jsou takříkajíc naprosto neprůstřelné. Polo jezdí prostě skvěle. Podvozek s naprostým přehledem zvládne jakoukoliv úroveň využití schopností motoru, i ve 170 km/h je dokonale stabilní a v zatáčkách vůz naplno těží z lehoučkého motoru nad přední nápravou, takže má minimální sklon k nedotáčivosti a také nabízí vynikající reakce na změnu směru.
Volkswagen Polo, navzdory dlouhé době na trhu, má i v roce 2025 hodně co nabídnout, a to i v kombinaci se základním motorem 1.0 MPI. I za těch akčních 350 tisíc člověk dostane dospělý automobil bez větších kompromisů. Pravda, určité prvky výbavy chybět mohou, ale po stránce jízdy nebo vnitřního prostoru je to zkrátka dospělý automobil, který zvládne jak městské popojíždění, tak s naprostým přehledem i tisícikilometrové trasy.
Jediným kompromisem je pružnost atmosférického tříválce, nicméně slabší litrové TSI se v nejzákladnějších výbavách nenabízí, takže je za něj potřeba fakticky docela dost připlatit. Převodné ústrojí pětistupňová přímo řazená převodovka. Největší rychlost (km/h) na jednotku 177,2; zrychlení 50-90 a 90-130; průměrná spotřeba na trati 85,1; naměřená palubní 85,2.
Zavazadlový prostor ukazuje 351 litrů objemu u Polo a 330 litrů u Fabie; při sklopení zadních sedadel 1125 l u Pola a 1150 l u Fabie.
Na závěr srovnání mezi soupeři: Fabia stojí na PQ26, Polo na MQB A0. Polo nabízí modernější platformu, menší rozměry a vyšší prémiový dojem z interiéru, Fabia naopak překvapí prostorným zavazadlovým prostorem a širším vnitřním prostorem, i když působí o něco tradičněji.
Technické shrnutí rozměrů a motorů
Rozměry Polo (aktuální gens): délka 4 074 mm, šířka 1 751 mm, výška 1 451 mm, rozvor 2 552 mm, objem kufru 351 l. Fabia (aktuální gens): délka 4 108 mm, šířka 1 780 mm, výška 1 459 mm, rozvor 2 564 mm, objem kufru 330 l - 1150 l sečteno se sklopenou zádí.
Motory: oba vozy nabízejí litrové trojválce s výkonem 55-85 kW; Polo má 1.0 MPI 59 kW, Fabia nabízí 1.0 TSI včetně verzí s 70 a 81 kW. Převodovky: Polo šestistupňová, Fabia také šestistupňová, s různými variantami dle výbavy.

Hodnocení a závěr vnitřního prostoru a jízdních kvalit
Vnitřní prostor: Polo nabízí lepší šířku vpředu (1475 mm) a srovnatelnou výšku, Fabia je o něco širší a výšší, ale rozdíl je v rámci segmentu. Zadní sedadla u obou vozů jsou pro tři dospělé užítelná jen s omezením, na cestování dvě osoby je komfortní.
Zavazadlový prostor: Polo 351 l vs Fabia 330 l; po sklopení zadních sedadel: 1125 l u Pola, 1150 l u Fabie.
Motor a spotřeba: MPI 1.0 v Polu nabízí kultivovaný zvuk a relativně slušnou pružnost, i když není tak výkonný jako TSI. Základní spotřeba v testu okolo 5-6 l/100 km podle stylu jízdy.
Jízní vlastnosti: Polo je široce stabilní a citlivé řízení; Fabia nabízí o něco užší podvozek a mírně jiné jízdní charaktery. V obou případech jde o velmi komfortní malé hatchbacky vhodné pro městský provoz i dlouhé trasy.
Volkswagen Polo vs Seat Ibiza vs Škoda Fabia
Tabulkové shrnutí klíčových položek
| Model | Délka (mm) | Šířka (mm) | Výška (mm) | Objem kufru (l) | Motor | Výkon (kW) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Škoda Fabia | 4 108 | 1 780 | 1 459 | 330 / 1150 | 1.0 TSI / MPI | 70-81 |
| Volkswagen Polo | 4 074 | 1 751 | 1 451 | 351 / - | 1.0 MPI | 59 |
Hodnocení designu a prostoru ukazuje, že Fabia a Polo patří k sobě v rámci koncernu, ale každý model má své výhody. Fabia má o něco prostornější kufr a tradičnější vnitřní uspořádání, Polo zase zaujme modernějším vzhledem a lepším interiérovým materiálem.
Celkově lze říci, že oba vozy zůstávají důležitým pilířem malých hatchbacků koncernu VW a nabídka motorizací 1.0 MPI i 1.0 TSI 70-81 kW pokrývá širokou škálu zákaznických potřeb. Polo přináší svěží vzhled a moderní platformu MQB A0, Fabia stojí na starší PQ26 s důrazem na prostornost a praktičnost.