Ford Galaxy, jehož mise je zaměřena na co největší vnitřní prostor a komfort pro početné rodiny, stojí proti dynamičtějšímu Fordu S-Max, který volí sportovnější jízdní projev a progresivnější design. Následující srovnání detailně zmapuje klíčové rozdíly a pomůže rozhodnout, který z těchto oblíbených rodinných MPV bude zhruba čtyřletých ojetin tou nejlepší volbou pro vaše potřeby.
Srovnání vnějších rozměrů
Oba modely sdílejí totožnou podvozkovou platformu. Šířka obou vozů činí 1916 mm a rozvor náprav dosahuje 2850 mm (u S-Maxu se uvádí 2849 mm v závislosti na metodice měření). Výška Galaxy je 1747 mm, zatímco S-Max měří 1655 mm. Délka Galaxy je 4848 mm (u některých verzí až 4853 mm u hybridu), zatímco S-Max má délku 4796 mm. Tyto rozdíly mají vliv na prostor nad hlavou řidičů a cestujících a na praktičnost v městském provozu.
Největší vizuální i praktický rozdíl představuje výška vozidel. Galaxy nabízí vyšší střešní linie a více místa nad hlavou vzadu, což ocení cestující ve třetí řadě. S-Max díky nižší střeše získává nižší těžiště a lepší aerodynamiku pro agilnější jízdu a snazší parkování.
Tabulka: Základní rozměry
| Parametr | Ford Galaxy MPV | Ford S-Max MPV |
|---|---|---|
| Šířka (mm) | 1916 | 1916 |
| Délka (mm) | 4848-4853 | 4796 |
| Výška (mm) | 1747 | 1655 |
| Rozvor (mm) | 2850 | 2850 |
Objem zavazadlového prostoru
Objem zavazadlového prostoru je u obou modelů v základním uspořádání 7 míst 700 litrů. Při nakládání po střechu Galaxy dominuje s 1301 litry, zatímco S-Max poskytne 1035 litrů. V případě plného využití všech sedmimedístných verzí Galaxy nabídne 300 litrů pro zavazadla, zatímco S-Max 285 litrů. Po sklopení všech zadních opěradel Galaxy dosahuje 2339 litrů, zatímco S-Max 2200 litrů (u 7-místné verze 2020 litrů).
V praxi to znamená, že Galaxy je výborný pro stěhování a převoz objemného nákladu, zatímco S-Max poskytuje dostatek prostoru pro běžnější rodinné potřeby a lepší manévrovatelnost v městském provozu. U moderních HEV verzí zůstává využitelný prostor kufru prakticky zachován díky chytrému uložení baterie pod podlahou.
Objem zavazadlového prostoru - shrnutí
- Základní objem: 700 l (obě)
- Maximální objem s plně sklopenými sedadly: Galaxy 2339 l, S-Max 2200 l
- Objem při 7 sedadlech: Galaxy 300 l, S-Max 285 l
Hmotnosti přívěsu
Tažná kapacita u obou modelů je srovnatelná díky identické platformě. Maximální brzděný přívěs pro Galaxy se pohybuje od 1500 kg po 2000 kg v závislosti na motoru. U naftových verzí 2.0 EcoBlue a TDCi mohou být tažné kapacity až 2000 kg. Benzínový 1.5 EcoBoost utáhne 1600 kg, hybridní verze 2.5 Hybrid má kapacitu mezi 1510 a 1710 kg. Nebrzděný přívěs je limitován na 750 kg pro všechny verze.
Pro S-Max platí obdobné limity - i zde silné naftové verze zvládnou dvoutunový brzděný přívěs a 2.5 Hybrid nabízí kapacitu kolem 1560-1750 kg. Nebrzděný táta zůstává 750 kg. Z výše uvedeného vyplývá, že tažná síla nebude hlavním kritériem výběru; důležitější je prostor a jízdní charakter.
Přehled nejčastějších motorizací a doporučené pohony
Ford Galaxy a S-Max sdílejí identickou paletu motorů. Zejména čtyřválcové vznětové agregáty a moderní hybridy určují trh čtyřletých ojetin. Z důvodu emisních norem se benzinové jednotky 1.5 EcoBoost a 2.0 EcoBoost staly méně dostupnými u mladších ročníků a mnohdy jsou nahrazeny hybridy. Nadšené řidiče potěší čtyřválcové naftové motory 2.0 EcoBlue s výkonem 110 kW (150 koní) a 140 kW (190 koní), spolu s verzí Bi-Turbo s 177 kW (240 koní).
V nabídce se objevuje i 2.5 Hybrid (HEV) s výkonem 140 kW, který nahradil některé benzinové varianty a nabízí bezestupňovou převodovku e-CVT. Hybridní pohon se stal dominantní volbou v posledních verzích, a to díky lepší spotřebě a bez potřeby dobíjení ze sítě.
Doporučené motorizace pro Galaxy a S-Max: - Galaxy: 2.0 EcoBlue 110-140 kW; spotřeba 6,5-7,0 l/100 km; vhodný pro dálnice a dlouhé trasy.- S-Max: 2.5 Duratec Hybrid 140 kW; spotřeba 5,5-6,5 l/100 km; ideální pro město a příměstský provoz.
Reálná spotřeba paliva
Tznámé je, že hybridní verze nabízejí výrazně nižší spotřebu v městském provozu, zatímco na dálnici zůstává spotřeba srovnatelná s naftovými verzemi v rozsahu 6,5-7,0 l/100 km pro Galaxy a 5,5-6,5 l/100 km pro S-Max v hybridních konfiguracích. U všech verzí je důležité zohlednit hmotnost vozu a styl jízdy.
Cenové rozpětí a nabídka ojetých vozů
Na trhu čtyřletých ojetin dominují silné a úsporné diesely a hybridy. Benzinové motory 1.5 EcoBoost a 2.0 EcoBoost spolu s některými staršími 2.0 TDCi jsou méně časté u mladších ročníků. Hybridy se stávají nejčastější volbou pro závěrečné ročníky výroby, díky vysoké spolehlivosti a nižší spotřebě. Cena se odvíjí od stavu vozu, motorizace a výbavy, obecně ale platí, že Galaxy může nabídnout o něco vyšší prostor a jistou cenu pro vyšší kapacitu zavazadel, zatímco S-Max bývá cenově o něco výhodnější s ohledem na sportovnější jízdní charakter.
Bezpečnost a hodnocení Euro NCAP
Oba vozy jsou postavené na stejné platformě a bývají hodnoceny pozitivně za prostornost, bezpečnostní výbavu a spolehlivost. Přítomnost moderních asistenčních systémů a variant s pohonem všech kol je často spojena s lepšími výsledky v testech a vyšším komfortem při jízdě.
Porovnání zajímavých prvků výbavy
Galaxy nabídne tradičně více prostoru ve třetí řadě a vyšší strop, díky čemuž zůstává populární volbou pro rodiny vyžadující maximální komfort a praktičnost. S-Max naopak vyniká lepším jízdním projevem, nižším těžištěm a sportovnějším charakterem, což ocení řidiči, kteří hledají agilitu a dynamiku spolu s rodinným využitím.
Klíčové výhody a nevýhody
- Galaxy: obrovský prostor, výborná prostornost třetí řady, vyšší střechа, větší nakládací hrana pro snadné nabalování objemného nákladu; nevýhoda může být vyšší provozní náročnost a lehce vyšší spotřeba v některých verzích.
- S-Max: sportovnější jízdní projev, nižší těžiště, lepší aerodynamika a snadnější manévrovatelnost; nevýhoda je menší šíře zavazadelníku ve srovnání s Galaxy po sklopení sedadel a méně prostoru nad hlavou vzadu.
Časté závady a stížnosti majitelů
V textu je uvedena obecná spolehlivost na základě dílčích dat: vznětové motory EcoBlue bývají považovány za spolehlivé pro dlouhé a časté cesty; hybridní pohon přináší plynulost jízdy, avšak vyžaduje pravidelnou údržbu baterií a elektrické soustavy. Při nákupu ojetého vozu je důležité ověřit servisní záznamy a kontrolovat stav baterie u HEV verzí.
Tipy pro výběr ojetého vozu
- Zaměřte se na motor EcoBlue 2.0 s výkonem 110-140 kW pro Galaxy; pro S-Max zvažte hybridní variantu 2.5 Hybrid pro lepší spotřebu.
- Prohlédněte si množství a stav výbavy, technickou historii a případné záznamy o najetých kilometrech.
- Pokud plánujete časté tažení těžších nákladů, sledujte tažnou kapacitu v souvislosti s konkrétní motorizací a konfigurací vozu.
Nejčastější dotazy
- Jaký je hlavní rozdíl ve vnitřním prostoru Galaxy a S-Max?
- Který motor je v praxi ekonomičtější při dlouhých cestách?
- Jaká je tažná kapacita u hybridních verzí?
Závěr: Který model zvolit?
Podle tohoto srovnání je volba mezi Galaxy a S-Max primárně otázkou priorit: Galaxy je jasný vítěz pro ty, kteří vyžadují maximální prostor a vzdušnost, zvláště ve třetí řadě sedadel, a pro rodiny s objemnými náklady. S-Max je ideální pro řidiče, kteří dávají přednost sportovněji laděnému stylu a lepší ovladatelnosti při zachování rodinné praktičnosti.
