Mladá Boleslav - Dlouho očekávaná novinka mladoboleslavské automobilky, lehký terénní vůz Škoda Yeti, se právě dnes začala vyrábět v závodě v Kvasinách.
Firma plánuje, že první modely dodá na trh na přelomu června a července.
Cena „sněžného muže“ zatím nebyla stanovena, firma ji chce zveřejnit až v červnu.
Je možné, že nejlevnější verze bude stát méně než 400 tisíc korun.
Zákazníci jsou již na nový model patřičně natěšeni a někteří prodejci dokonce začali vytvářet nezávislé pořadníky.
Na první terénní Škodu se lidé už několik týdnů u prodejců ptají.
„Jednotlivé dotazy již registrujeme, zákazníky však zajímají spíš ty obecné věci, jako kdy se začne prodávat a kolik bude stát,“ řekl jeden z mladoboleslavských prodejců.
Cena auta však zatím není pevně stanovena.
Spekuluje se, že nejlevnější Yeti bude začínat pod 400 tisícemi korunami, automobilka to však vyvrací.
„Cena stále ještě není určena, oficiálně ji oznámíme později,“ řekl již dříve mluvčí firmy Evžen Krauskopf.
Kolik za terénní vůz zaplatí, se tak zákazníci dozví zřejmě až v červnu u příležitosti brněnského autosalonu, kde bude mít Yeti českou premiéru.
Světovou měla škodovácká novinka v březnu v Ženevě.
Škodovka plánuje ročně vyrobit kolem 20 tisíc modelů Yeti.
Automobilka počítá, že by v Kvasinách mohla vyrábět zhruba 200 aut denně.
Předseda představenstva Reinhard Jung v Ženevě oznámil, že ročně firma vyrobí zhruba 20 000 kusů modelu Yeti.
„Tento počet však bude zřejmě záviset na aktuálním vývoji automobilového trhu,“ dodal.
Na tom, že poptávka roste, Škoda momentálně zejména díky šrotovnému registruje v některých zemích velký zájem především o Fabie.
Na mladoboleslavskou automobilku není Yeti v letošním roce jedinou plánovanou novinkou.
Na trhu by se v úpravě kombi měla objevit také nejluxusnější Škoda, kterou je Superb.
„Počítáme, že bude představen koncem roku,“ řekl dnes mluvčí firmy Jaroslav Černý.
› Kompaktních SUV se prodalo již přes 580 000 kusů
Již příští týden bude odhalena ve švédském Stockholmu nová Škoda Karoq.
Tedy nástupce modelu Yeti, který svým designovým pojetím připomene větší SUV Kodiaq.
Techniku pak bude sdílet se Seatem Ateca, který se taktéž vyrábí ve východočeských Kvasinách.
Tamtéž ovšem vzniká i „sněžný muž“, což pro automobilku znamená potíže s kapacitou.
Tedy vlastně znamenalo, v minulém týdnu sjel z montážních linek poslední exemplář.
Do té doby je ještě možné auto objednávat a podle dealerů je o něj stále zájem, byť už ne takový jako před oznámením brzkého příchodu Karoqu.
Doprodej je tedy v plném proudu jakmile budou vyčerpány veškeré zbylé výrobní kvóty, bude následovat už jen výprodej skladových vozů.
Aktuálně jich přitom Škoda má na k dispozici asi šest stovek.
Pokud tedy po první generaci vůbec prvního českého SUV toužíte, raději si pospěšte.
S velkou slevou ale ani za těchto okolností nepočítejte - o modely Škody je možná i překvapivě vždy zájem až do posledních chvil a Yeti není výjimkou.
I přesto, že vzedmutí poptávky zkraje letošního roku je minulostí, je o osm let staré SUV dost velký zájem na to, aby si automobilka ani dealeři nemuseli s odbytem dělat hlavu.
My už jen dodáme, že od roku 2009 prodala Škoda v globálu více než 630 tisíc exemplářů „sněžného muže“.
V rámci Evropy byl paradoxně nejúspěšnější předloňský rok, kdy svého majitele našlo 64 348 vozů.
To jen nasvědčuje rostoucímu zájmu až do konce, ostatně stejně jako pohled na letošní březnové evropské prodeje, které jsou vyšší než ve stejném období loňského roku.
Ještě lépe, tedy alespoň v rámci růstu, je na tom Yeti v Číně.
Loňský rok byl totiž pro první generaci českého SUV na největším trhu světa tím nejlepším, prodáno totiž bylo 26 350 exemplářů.
Od nového Karoqu Škoda přesto čeká mnohem více, rozjetý trh s SUV by podobnému modelu měl dát ještě větší prostor k oslovení zákazníků.
Jak se mu to bude dařit, uvidíme brzy - výroba vozu odstartuje už v 30. týdnu letošního roku, tedy na přelomu července a srpna.
Škoda Yeti prošla opakovaně i našimi testy.
Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora.
Škoda Yeti byl kompaktní SUV mladoboleslavské automobilky vyráběný v letech 2009 až 2017.
Škoda Yeti je kompaktní SUV, které mladoboleslavská automobilka vyráběla v letech 2009 až 2017.
Jde o vůbec první model značky v segmentu SUV a zároveň o jeden z jejích nejúspěšnějších vozů svého období - celkem se ho vyrobilo přes 683 tisíc kusů.
Yeti stál na podvozkové platformě tehdejšího Octavie a Fabie a kombinoval rozměry kompaktního hatchbacku s vysokou stavbou, variabilním interiérem a u silnějších verzí i pohonem všech kol.
Karoserie měřila zhruba 4222 až 4227 mm na délku, 1793 mm na šířku a 1691 mm na výšku, rozvor náprav činil 2578 mm a světlá výška dosahovala až 180 mm.
Zavazadlový prostor pojal 405 litrů, po sklopení a vyjmutí zadních sedadel až 1580 litrů.
Koncept pozdějšího Yetiho ukázala Škoda už v roce 2005 na autosalonu v Ženevě jako studii, která navazovala na designový jazyk modelů Roomster a Fabia.
Sériová verze měla premiéru rovněž v Ženevě, v roce 2009, a do prodeje vstoupila ještě téhož roku.
Charakteristická byla vysoká, vzpřímená karoserie, kulaté mlhové světlomety v nárazníku a interiér s variabilním systémem sedadel VarioFlex, který umožňoval zadní sedadla naklápět, posouvat i zcela vyjmout.
V roce 2013 prošel vůz výrazným faceliftem.
Příď i záď dostaly novou, hranatější tvář v duchu tehdejší firemní identity, zmizely typické kulaté mlhovky a nabídka se rozdělila na dvě linie: městsky laděný Yeti a robustněji pojatý Yeti Outdoor s plastovými ochrannými prvky.
Právě faceliftovaná generace (2013-2017, ve výrobních datech vedená jako modelové roky 10/2013 až 07/2017) tvoří většinu dnes nabízených ojetin.
Yeti využíval koncernové zážehové i vznětové motory rodiny VW Group.
Základ benzinové nabídky tvořil přeplňovaný TSI objemu 1,2 litru (77, 81 a 90 kW) z motorové rodiny EA211 v pozdějších letech, doplněný o 1,4 TSI (92 a 110 kW) a vrcholný 1,8 TSI s výkonem 118 kW, který se nabízel výhradně s pohonem všech kol.
Naftovou stranu zastupoval úsporný 1,6 TDI (77 kW) a hojně rozšířený 2,0 TDI v několika výkonových stupních (81, 103, 110 a 125 kW).
Slabší verze pohánely přední kola, silnější motory bylo možné objednat s pohonem všech kol 4x4 s mezinápravovou spojkou Haldex páté generace.
Ta v běžném provozu pohání pouze přední nápravu a zadní připojuje až při prokluzu, čímž šetří palivo.
Převodovky byly k dispozici jako pětistupňové a šestistupňové manuální, nebo jako dvouspojkové automatické DSG.
Yeti si dlouhodobě udržuje pověst nadprůměrně spolehlivého vozu a v testech ojetin i v hodnocení německého ADAC bývá řazen mezi nejspolehlivější kompaktní SUV své doby.
Nejvíce výhrad směřuje k nejstarším 1,2 TSI z rodiny EA111 (do roku 2015).
Trpěly protahováním a praskáním rozvodového řetězu, který při přeskočení dokázal zničit celý motor; britský server Honest John eviduje případy selhání řetězu už kolem 80 tisíc kilometrů s opravou v přepočtu i přes sto tisíc korun.
Škoda proto v polovině roku 2015 přešla u tohoto motoru z řetězu na rozvodový řemen.
Druhou bolestí téhož motoru je zvýšená spotřeba oleje; jeden majitel popisuje, že „spotřeba oleje postupně narůstala a kolem 100 tisíc kilometrů klesla na litr na zhruba tisíc kilometrů“.
Zvýšenou spotřebu oleje hlásí časem i 1,8 TSI.
Suchá dvouspojková převodovka DQ200 patří k nejméně spolehlivým ve své kategorii - majitelé hlásí trhání při rozjezdu, váhání mezi stupni i poruchy řídicí jednotky mechatroniky.
Jeden uživatel popisuje „osm let trápení s DQ200“.
U dieselů jsou typické problémy s ucpáváním DPF filtru u aut jezdících převážně krátké trasy, ucpávání EGR ventilu a u 2,0 TDI i selhání vstřikovačů, zejména po softwarových úpravách emisí v rámci kauzy dieselgate (motory EA189).
Z karoserie je nejznámějším problémem koroze.
Odvážně tvarovaná karoserie je více vystavena vlivům počasí a rez se podle českých recenzí objevuje na prazích, spodních lemech dveří, v podbězích a pod plastovými nášlapy.
Časté jsou rovněž stížnosti na zatékání panoramatické střechy a na předčasně zkorodované či zdeformované brzdové kotouče.
Yeti zůstává na českém i evropském trhu ojetin velmi žádaný a v inzerci se drží pevně, čemuž odpovídají i poměrně vysoké ceny vzhledem ke stáří vozu.
Nejvyhledávanější bývají faceliftové kusy z let 2014 až 2017 s dieselem 2,0 TDI o výkonu 103 kW v provedení Euro 5, případně atmosféricky méně náročné benzinové 1,4 TSI.
Praktická variabilita kabiny, vysoká poloha sezení a robustní podvozek z něj dělají dobrou volbu pro rodiny i jako pracovní vůz.
Kdo hledá novější alternativu se stejnou filozofií, najde ji u přímého nástupce Karoqu nebo většího Kodiaqu; v rámci značky se s Yetim cenově i účelově potkávají také ojetá Octavia a vlajková Superb.
Škoda Auto v roce 2025 celosvětově vyrobila 1 065 058 vozů značky Škoda (v roce 2024 to bylo 925 164 vozů).
Zároveň překonala významný milník čtyř milionů vyrobených SUV, a to od uvedení modelu Yeti v roce 2009.
Vyrobila také pětimiliontý vůz Fabia, což tuto modelovou řadu činí v historii značky Škoda druhou nejúspěšnější po modelu Octavia.
Na naplnění produkčních kapacit a dosažení výborných výrobních výsledků měl v roce 2025 podíl stálý zájem zákazníků a dobře fungující spolupráce s dodavateli.
Společnosti se v roce 2025 dařilo včas rozpoznávat potenciálně nepříznivé okolnosti a reagovat na ně, což bylo možné díky úzké a efektivní spolupráci týmů napříč celou firmou.
Škoda Auto tak předcházela narušení výroby a zajistila její plynulost pomocí stabilního zásobování.
Rok 2025 byl pro hlavní závod Škoda Auto v Mladé Boleslavi rokem významných milníků.
Společnost rozšířila svůj výrobní program o zcela nový model Elroq a zahájila produkci modernizovaných modelů Enyaq a Enyaq Coupé.
Elroq se během krátké doby stal nejvíce vyráběným elektromobilem, čímž potvrdil svou klíčovou roli v elektrifikaci nabídky značky Škoda.
Jako celek pak rodina elektrických SUV dosáhla rekordního tempa produkce 890 vozů denně.
Výroba modelových řad Elroq a Enyaq byla v průběhu roku rozšířena o dynamicky zaměřená provedení RS, přičemž Elroq RS se dočkal limitované edice 130 s matným lakem karoserie.
Společnost se rovněž začala připravovat na náběh sériové výroby nového elektrického SUV Škoda Peaq, které bude vycházet ze studie Vision 7S.
Po boku elektrických novinek pokračovala výroba modelů Fabia, Scala, Kamiq a Octavia.
Nejmenší model navíc dostal speciální verzi Fabia 130, která mimo jiné oslavuje výročí 130 let značky Škoda.
Díky vysoké flexibilitě obou montážních linek v hlavním závodě v Mladé Boleslavi, z nichž jedna umožňuje paralelní výrobu vozů s elektrickým i spalovacím pohonem, se podařilo významně navýšit celkovou výrobní kapacitu, a to až na 2 650 vozů denně.
Díky tomu se rok 2025 nesl ve znamení rekordů v plnění denních i týdenních výrobních cílů.
Svoji kapacitu navýšila také lakovna B, jejíž přestavba byla dokončena v závěru roku 2024, a to až na možných 1 000 vozů denně.
Navíc byly zahájeny stavby nové lakovny Paint for Future a regálového skladu.
Sklad bude určen především pro díly větších rozměrů, uplatní se v něm autonomní technologie a jeho uvedení do provozu je plánováno na rok 2027.
Rozvoje se dočkala i stávající logistika závodu.
Kapacita automatického skladu byla zvětšena na 82 500 přepravních boxů, čímž byla posílena připravenost na budoucí projekty.
Modernizace jedné z logistických hal přinesla novou dopravníkovou technologii, rozšířené skladové pozice a sofistikovaný software.
Provedené úpravy zároveň dokázaly zdvojnásobit kapacitu haly.
V květnu 2025 Společnost oslavila první výročí otevření digitálního dispečinku, který je důležitým centrem řízení výroby.
K dalším milníkům loňského roku patří zahájení intenzivní implementace automatických kontrolních kamerových systémů podpořených AI do výrobních procesů.
Škoda Auto zároveň zvětšila rozlohu areálu závodu v Mladé Boleslavi vybudováním nového logistického centra a haly na výrobu baterií pro elektromobily v přilehlé průmyslové zóně.
Jednotné logistické centrum se rozkládá na ploše 125 000 m2 a slouží k centrální nakládce vozů (na plochy u logistického centra se vejde přes 2 800 vyrobených vozů), stejně jako k dočasnému skladování prázdných vratných obalů ze všech závodů Škoda Auto, než jsou vráceny dodavatelům.
Díky vlastnímu napojení na dálnici D10 navíc průmyslová zóna ulevila dopravě ve městě.
V závodě v Kvasinách v roce 2025 došlo k výraznému navýšení produkce modelu Kodiaq, včetně zahájení výroby jeho nejsilnější verze RS.
Na montážní lince 1 prostřednictvím připravované automatizované zástavby podvozku zároveň probíhala přestavba struktury a zařízení tak, aby zde mohla od roku 2026 probíhat výroba modelu Octavia s karoserií kombi i motorizacemi HEV a PHEV.
Celkový výrobní objem závodu dosáhl 301 460 vozů a lakovnou prošlo rekordních 273 906 karoserií.
Nezávislost závodu a efektivní využití linek posílilo začlenění nových částí vozů do vlastní výroby.
Zároveň byla zvýšena flexibilita závodu, a to rozšířením produkce modelu Kodiaq z montážní linky 2 také na linku 1.
Škoda Auto v roce 2025 vyrobila celkem 1 032 652 převodovek, z toho 721 359 převodovek DQ200 a 311 293 převodovek MQ200.
Společnost zároveň překonala významný milník, když v únoru závod ve Vrchlabí vyrobil 6 000 000. převodovku DQ200.
K tomu dostanete také noviny a časopisy v elektronické podobě.
