Zatímco v cyklu WLTP provádí měření zkušený testovací řidič, který řadí přesně tak, jak převodovka a motor ideálně potřebují, v každodenní praxi řidiči řazení obvykle nevěnují takovou pozornost a spotřeba roste. Převodovky DSG jsou oproti tomu naprogramovány tak, aby vždy řadily co nejefektivněji. Díky inteligentním funkcím umí současné automaty dobře předvídat různé situace a neřadí zbytečně. Jejich výhody obzvláště vyniknou ve spojení s moderními asistenčními systémy, které pracují s daty z navigace i senzorů a kamer kolem vozu, a také s mild-hybridním nebo plug-in hybridním pohonem. Ten přináší možnost naplno využívat například plachtění s vypnutým motorem nebo rekuperaci.
I přes jasné silné stránky automatů mají i manuální převodovky své výhody. Ty často vyniknou v konkrétní konfiguraci vozu a mají různou oblibu v závislosti na trzích. Automatická převodovka je výrobně dražší řešení, takže si za ni zákazníci musí připlatit. I proto jsou automaty nejvíce oblíbené u větších a dražších modelů, kde příplatek není v poměru k ceně vozu tak výrazný. V ojetých vozech bývají manuální převodovky levnější z hlediska případných pozáručních oprav. Manuální převodovka také bývá spojována se sportovním pojetím jízdy. I když je ruční řazení oproti DSG reálně pomalejší (a DSG mají také možnost volit převod manuálně pádly či pákou voliče), přináší intenzivnější propojení řidiče s vozem a dodává mu větší kontrolu. Zároveň jsou manuální převodovky o něco lehčí než automaty, což přispívá k ovladatelnosti vozu. Manuál tak stále bývá vnímán jako jakýsi „odznak dobrého řidiče“, byť se v dnešním intenzivním provozu odvděčí sportovními zážitky z jízdy jen málokdy.
Preference zákazníků se výrazně liší i na jednotlivých trzích, kde Škoda své vozy prodává. Například v Česku si k modelu Octavia přikoupí automat 56 % zákazníků, v sousedním Německu ale plných 90 %. Existují i trhy, kde se prodávají vozy pouze nebo téměř výhradně s automatickou převodovkou. Patří k nim Austrálie a Nový Zéland, ale také Izrael nebo Turecko. Automatům jsou výrazně nakloněni též řidiči v severských a baltských zemích, v Česku nebo na Slovensku si stále udržují významný podíl i manuální převodovky.
Srovnání Kia Sorento vs. Škoda Kodiaq
Pojďme se podrobně podívat na to, které z těchto dvou velmi oblíbených rodinných SUV dává na trhu větší smysl z hlediska převodovky, spolehlivosti a ekonomiky provozu.
Úvod a rámcové parametry
Jihokorejské Kia Sorento (MQ4, 2020-) a česká Škoda Kodiaq (1. generace s modernizací po roce 2021) nabízejí odlišné koncepce motorů a převodovek. Sorento klade důraz na hybridní a dieselové ústrojí, Kodiaq na široký výběr tradičních TSI a TDI agregátů a na výkonné verze RS. Rozdíly v technice a zaměření se promítají i do reálné spotřeby a provozních nákladů.
Díky rozměrům vyšší prostor vs. kompaktnost pro městský provoz
Sorento čtvrté generace má o něco delší a širší karoserii (délka 4810 mm, šířka 1900 mm, výška 1695 mm) než Kodiaq (cca 4700 mm na délku). Rozvor náprav Sorento 2815 mm, Kodiaq kolem 2788 mm-což znamená o pár centimetrů více místa pro cestující v Sorento. Z hlediska městského provozu je Kodiaq výhodou díky kompaktnějším proporcím a snazší manipulaci v úzkých prostorech.
Objem zavazadlového prostoru
Při vnitřní konfiguraci se rozdíly týkají hlavně kapacity v základním stavu a po sklopení zadních sedadel. Základní objem u Sorento činí 705 litrů, Kodiaq nabízí 835 litrů. Po sklopení sedadel se Sorento rozšiřuje až na 2100 litrů, Kodiaq na 2065 litrů. U sedmimístných verzí s vytaženou třetí řadou klesá objem kufru výrazně (Sorento cca 175-187 litrů).
- Souhrn: Škoda Kodiaq má v základním stavu větší kufr; Sorento nabízí variabilní kapacitu po sklopení sedadel a výrazně větší rozměry pro rodiny vyžadující více prostoru.
Tažná kapacita a hmotnost přívěsů
U Sorento s naftovými motory 2.2 CRDi dosahuje tažná kapacita až 2500 kg; Kodiaq má v některých verzích až 2300 kg. Benzinové varianty Kodiaqu dosahují 1800-2200 kg v závislosti na motoru. Hybridní verze Sorento zase mohou nabízet nižší tažnou kapacitu kvůli elektrifikaci a hmotnosti akumulátorů.
Tabulkové shrnutí tažné kapacity (modely 2020-2023):
| Model a motor | Brzděný trailer (kg) | Nebrzdený trailer (kg) |
|---|---|---|
| Kia Sorento 2.2 CRDi (MQ4) | 2500 | 750 |
| Kia Sorento 1.6 T-GDI Hybrid (MQ4) | 1650 | 750 |
| Kia Sorento 1.6 T-GDI Plug-in Hybrid (MQ4) | 1500 | 750 |
| Škoda Kodiaq 2.0 TDI SCR (1. gen) | 1950-2300 | 750 |
| Škoda Kodiaq 2.0 TSI (1. gen) | 2200 | 750 |
Pohony a motorová paleta
Nejdůležitější fakta o motorizacích potvrzují rozdíly: Sorento nabízí tři hlavní pohonné jednotky s výraznou elektrifikací. 1.6 T-GDI HEV (169 kW) a jeho plug-in varianta (195 kW) s pohonem AWD a 8DCT. Dále 2.2 CRDi (148 kW) s 8DCT. Kodiaq naopak provozuje širší paletu motorů bez dobudované plné hybridní varianty, zahrnující 1.5 TSI ACT (110 kW), 2.0 TSI (140 kW) a 2.0 TDI SCR (110-147 kW) a verze RS s 2.0 TSI (180 kW). Většina motorů Kodiaqu posílá výkon na kola skrze sedmistupňový DSG s výjimkou některých verzí s manuální převodovkou.
Elektrifikovaná moderna Sorento zabraňuje výpočet ekonomiky pro městský provoz a na dálnicích ukazuje výbornou spotřebu díky účinné 8DCT a modernímu HSD/HEV systému. Naopak tradiční spalovací motory Kodiaqu poskytují robustní tažnou sílu a široké spektrum možností pro dlouhé trasy.
Reálná spotřeba paliva
U Sorento se zátěží diesel 2.2 CRDi vyplatí držet spotřebu v rozmezí 6,5-7,5 l/100 km díky osmistupňové DCT a efektivnímu zpracování točivého momentu. Hybridní verze mohou nabídnout ještě nižší hodnoty při městském popojíždění díky rekuperaci a plachtění s vypnutým motorem. U Kodiaqu s benzínovými a naftovými motory bývá reálná spotřeba vyšší, zejména u starších verzí a u motorů s vyšším výkonem. U verze RS s 2.0 TSI je spotřeba vyšší, ale zohledňuje výkon a dynamiku.
Spolehlivost a časté závady
Sorento 2.2 CRDi je známé pro silný točivý moment a hladkou spolupráci s osmistupňovou DCT. Obecně je nafta citlivá k regeneraci filtru DPF při častém krátkém ježdění; je důležité servisní historii a pravidelné dlouhé jízdy pro udržení filtru čistého. U verzí s tažnou technikou dávejte pozornost opotřebení spojky a dvouhmotového setrvačníku u manuálních i automatických převodovek. U Kodiaqu mohou být povrchové problémy s elektrickým řízením, spolehlivost může kolísat podle roku a verze motoru; verze RS a některé TDI motory mohou vyžadovat zvýšenou údržbu. Oba modely však nabízejí solidní spolehlivost vzhledem ke třídním nárokům a doprovodným technologiím.
Tipy pro vyber ojetého vozu
- Pro delší dálniční jízdy a pravidelný tah těžkých přívěsů preferujte diesel Sorento s 2.2 CRDi a osmistupňovou DCT; zvažte servisní historii a kvalitu regenerace filtru DPF.
- Pro městský a příměstský provoz s nižší spotřebou a vyšší flexibilitou zvažte hybridní verzi Sorento (HEV/PHEV) s AWD; berte v potaz dobíjecí možnosti a balanc mezi výkonem a hmotností akumulátorů.
- Pro tradiční spolehlivý výkon a širší paletu benzinových a naftových motorů zvažte Kodiaq; velmi dobrá je 2.0 TDI SCR a 1.5 TSI ACT, i když chybí plná hybridní varianta.
- Ověřte si tažnou kapacitu v konkrétní konfiguraci vozu a vyžádejte servisní záznamy o olejových intervalech a údržbě DPF/filtru při dieselových verzích.
Doporučené motorizace a provozní doporučení
Výběr správné motorizace je klíčový pro dlouhodobou spokojenost s vozem. Pro Kia Sorento doporučujeme:
- 2.2 CRDi, 142-148 kW (193-202 k) - pro vyšší tažnou sílu a spolehlivý tah; spotřeba v reálném provozu obvykle 6,5-7,5 l/100 km; kombinace s 8DCT poskytuje hladké řazení a efektivitu.
- Pro benzinové hybridní provedení HEV/Plug-in Hybrid - 1.6 T-GDI Hybrid (169 kW) a 1.6 T-GDI Plug-in Hybrid (195 kW) - pro městský provoz a nízké emise; výhody se projevují v každodenní jízdě díky plachtění a rekuperaci.
Pro Škoda Kodiaq doporučujeme:
- 2.0 TDI SCR (110 kW, 150 k) - nejjistější volba z pohledu spolehlivosti a tažné síly pro ojeté vozy 2020-2023; robustní a hospodárný motor pro dlouhé trasy.
- 1.5 TSI ACT (110 kW) - solidní základ pro městský provoz a nižší spotřebu paliva; odpovídá ceně a provozním nákladům pro novější majitele.
- 2.0 TSI (140 kW) - dynamika a pohodlnost pro rodinu i aktivní řidiče; zejména v kombinaci s DSG.
Vliv převodovek na provoz a spotřebu
Často kladená otázka: jak se liší manuální a automatická převodovka? Z pohledu mechanické účinnosti může mít manuální převodovka mírný náskok, ale moderní dvouspojkové převodovky DSG a mokré spojky v osmipřevodových či sedmistupňových zámkách zajišťují v praxi nižší spotřebu díky rychlému předvídání a lepšímu využití otáček motoru. Automat zkrátka není líný řadit a díky pokročilé elektronice často dosahuje nižší reálné spotřeby i při dálniční jízdě. U ojetin je často výhodou manuál kvůli nižší pořizovací ceně a nižším nákladům na opravy v případě starších modelů, avšak u novějších verzí s moderními převodovkami DSG to již nemusí být pravidlem.
Podrobnosti o provozu na konkrétních verzích:
- Novější Sorento s 8DCT s mokrými spojkami nabízí lepší odolnost proti opotřebení při městském popojíždění a vyšší efektivitu na dlouhých trasách.
- Hybridní Sorento s HEV/PHEV je vhodný pro městský provoz a krátké přesuny; dálkové cesty vyžadují pečlivé plánování nabíjení a vyšší hmotnost vozu.
- Kodiaq nabízí širokou škálu klasických motorů s DSG v kombinaci s nižšími emisemi u modernizovaných verzí; absence plně hybridní varianty znamená, že pro některé uživatele může být flexibilita omezená.
Závěr pro volbu mezi Sorento a Kodiaq
Rozhodnutí mezi Kia Sorento a Škoda Kodiaq se zmenšuje na volbu mezi elektrifikovanou moderní technikou pro městský provoz a tradičními spolehlivými motory pro delší trasy. Sorento se svými HEV/PHEV variantami a silným 2.2 CRDi představuje vynikající volbu pro rodiny, které vyžadují tažnou sílu, prostor a nízké emise v městském provozu. Kodiaq zůstává univerzálem s bohatou nabídkou benzinových a naftových motorů a s důrazem na praktičnost, zavazadelník a širší volbu motorizací pro různé jízdní styly.

AUTOMAT VS MANUAL | Jízda v terénu, výhody a nevýhody
Časté závady a stížnosti majitelů, tipy pro výběr ojetého vozu a detaily o provozu ukazují, že výběr mezi Sorento a Kodiaq by měl vycházet z individuálních potřeb řidiče: délky jízd, frekvence tahů, požadované spotřeby a ochoty investovat do hybridních systémů versus tradičních motorů. Při správném výběru získáte spolehlivý a komfortní rodinný SUV s dlouhodobou životností a minimálními překvapeními.
tags: #manualni #nebo #automaticka #prevodovka #kia #sorento