Ono asi hodne zalezi na tom co od toho auta chce. Skoda Superb II nabidne slusne a moderne vypadajici auto (narozdil treba od Passatu za stejnou cenu) s velmi dobrym mistem v podelnem smeru, velmi spatnym mistem ve smeru pricnym. Jizdni vlastnosti prumer, technika z Passatu se vsemi plusy a minusy.
Motorizace a jejich charakteristiky
Bezne dostupne motory: 1.8TSI - nebrat, problemy s rozvody, Skodovka tvrdi, ze nove rozvodove sady jsou opravene, ale cert jim ver. Bazary jsou plne aut s najezdem kolem sto tisic a vymenenym motorem coz nikdy neni dobre znameni. Slusna jizdni dynamika, spotreba extremne zavisla na noze ridice.
3.6V6 - 250PS verze znameho VW motoru, tedy to co maji Passaty R36 a Passat CC V6 minus variabilni delka sani minus padesat koni minus vykonova spicka ve vysokych otackach. Velmi slusna spolehlivost, spotreba pomerne slusna, da se s tim jezdit mimo mesto pod deset litru. V extremnich rychlostech uspornejsi nez 1.8TSI.
2.0TDI 103kW - z pocatku jeste PD verze, takze nebrat, od 2010 (pozna se podle deklu) slabsi CR.
2.0TDI 125kW - od pocatku pomerne bezproblemovy CR, velmi slusny pomer mezi dynamikou a spotrebou. Jeden z nejlepsich ctyrvalcovych dieselu na trhu. Nabidka motoru je sirsi, ale tohle jsou jedine motory, ktere jsou v rozumnych poctech dostupne v bazarech.
Vsechny tyto motory doprovodí DSG prevodovky, ktere sice nenabidnou takovou jizdni pohodu jako klasicke HDM automaty, ale delaji i ze ctyrvalcovych dieselu celkem slusne rakety na kolech (125kW verze bez problemu "da" francouzske dieselove sestivalce nebo 150kW biturba diky jejich neefektivnim Aisinum). Zaroven velmi slusna spotreba skoro bez dane za automat, standardni HDM prevodovka litr az dva ke spotrebe, coz u dieselu, ktere maji s manualem spotrebu pet sest litru je zatracene znat. Dneska uz je navic prevodovka DSG i relativne slusne servisovatelna.
Vybava a pozoruhodnosti
Slusna vybava, v nekterych aspektech lepsi nez u Passatu ze stejneho roku vyroby. Chybi ovsem jako u kazdeho koncernu krome Audi vestavena navigace, coz je zasadni problem techto aut. To do jake miry je navigace Columbus opravdu vestavena vam ukaze vas nejblizsi Dezo behem triceti vterin. Vim o aute, kde byla tato navigace ukradena sestnactkrat po sobe. Zajimave je, ze i pres tohle ma Superb II velmi slusne pojistky srovnatelne s konkurencnimi vozy, prestoze naklady na pojistne udalosti spojene s navigacemi musi byt olbrimi.
Celkove je Superb slusne technicky kvalitni auto, ktere nenadchne ale poslouzi a pritom celkem reprezentativne vypada (a pritom nedrazdi). Synonym ceskeho stredostavovskeho uspechu.
Plug-in hybrid iV a elektrifikace
Na řadě klíčových evropských trhů je vidět, že plug-in hybridní pohon znovu nabírá na popularitě. Škoda na tento trend reaguje rozšířením nabídky pro model Superb s karoserií liftback. Tahle konkrétní verze má jasně dané místo v ceníku: dostupná je výhradně pro výbavové stupně Sportline a Laurin & Klement.
Plug-in hybridní historie Škody u modelů s označením iV není úplně krátká. První takový Superb iV se představil v roce 2019. O rok později, tedy v roce 2020, následovala Octavia iV a v roce 2024 se k nim přidal také plug-in hybridní Kodiaq. V aktuální generaci Superbu je už delší dobu k dispozici elektrifikovaná varianta se systémovým výkonem 150 kW. U karoserie kombi ji lze pořídit napříč všemi výbavovými stupni, u liftbacku je dostupná ve verzi Selection.
Nové ústrojí stojí na kombinaci benzinového motoru 1,5 TSI o výkonu 130 kW a elektromotoru o výkonu 85 kW. Energii dodává trakční baterie s kapacitou 25,7 kWh (brutto). Oproti dřívější verzi se 150 kW poskočil systémový výkon o 50 kW. Důvodem není jen samotná technika, ale i úpravy na straně spalovacího agregátu a softwarové změny v řídicí jednotce pohonu. Výrazně narostl také maximální točivý moment: nově dosahuje 400 Nm, což je o 50 Nm více než u slabšího provedení.
Kapacita vysokonapěťové baterie je nadále 25,7 kWh. Nabíjecí výkony zůstávají stejné: střídavě (AC) až 11 kW a stejnosměrně (DC) až 50 kW. Orientační čas nabití z 10 na 80 % je přibližně 26 minut. Zájem o plug-in hybridní Superb je dobře vidět i na dlouhodobých číslech. Od roku 2019 dodala Škoda zákazníkům už více než 68 000 vozů Superb iV napříč oběma generacemi i oběma karosářskými verzemi. A co je podstatné z dnešního pohledu: v současnosti připadá plug-in hybridní pohon na každý čtvrtý objednaný Superb.
Technické detaily motorů (shrnutí)
Pro nejdůležitější benzinové motory: čtyřválec 1.4 s maximálním výkonem 92 kW (125 k) a točivým momentem 200 Nm; 1.8 TSI s 118 kW (160 k) a 250 Nm; VRCHOLNÝ 3.6 FSI V6 s 191 kW (260 koní) a 350 Nm, dodáván s DSG a pohonem všech kol. Uznávané vznětové motory: 1.9 TDI PD DPF, 2.0 TDI PD DPF 103 kW (140 koní) a 2.0 TDI CR DPF 125 kW (170 koní) s možností manuálu i DSG.
Pro verzi Combi je k dispozici i druhá generace plug-in hybridního pohonu s kombinací 1.5 TSI 110 kW a baterií 25,7 kWh, systémový výkon 150 kW a točivý moment 350 Nm; pohon je na přední kola přes DSG 6‑rychlostní. U všech verzí zůstává nízká spotřeba a pohoda jizdy v rámci rozsahu prestižní střední třídy.
Praktické rady z diskuzí a zkušenosti majitelů
- U starších verzí 2.0 TDI 103 kW bývaly problémy s mazáním, zejména PD verze. CR verze od roku 2010 řeší některé staré nedostatky, ale údržba a servis vyžadují pečlivost a kvalitní servis.
- Pro výkon a jízdní dynamiku bývá preferována verze 125 kW CR s poměrem mezi dynamikou a spotřebou velmi vyrovnaným. U některých vozů s 125 kW se doporučuje sledovat stav olejového čerpadla a celkové mazání v rámci zhodnocení stavu motoru.
- DSG převodovky obecně zvyšují „raketovost“ i u čtyřválců dieselů, avšak u některých verzí mohou vyžadovat kvalitní servis a pravidelnou výměnu oleje. Obecně serviska a servisní historie hraje velkou roli při výběru bazarového Superbu.
- Navigace Columbus chybí v základních verzích, i když modernizace zlepšuje její funkční aspekty. U některých aut je navigace ukradena, což není důvodem k znepokojení, ale ukazuje na důležitost kontroly zabezpečení při nákupu.

Seznam variant na trhu a ceny (orientační)
- Liftback (verze základ, benzin 1.4/1.8 TSI, diesel 1.9/2.0 TDI) - variabilní výbava, průměrná spotřeba se odvíjí od stylu jízdy.
- Combi (taktéž plug-in hybrid iV ve verzi Selection) - vyšší prostor a praktičnost, delší dojezd na elektřinu.
- plug-in hybrid Superb iV (liftback i Combi) - baterie 25,7 kWh, nabíjecí výkony AC 11 kW, DC až 50 kW, dobití z 10 na 80 % kolem 25-26 minut.
Videotest: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4 Laurin and Klement
Verze Combi může být vybavena rovněž plug-in hybridním pohonem druhé generace, který kombinuje elektromotor s benzinovým motorem 1,5 TSI 110 kW. Systémový výkon činí 150 kW a točivý moment 350 Nm. Ten je přenášen na přední kola prostřednictvím šestistupňové automatické převodovky DSG. Nová vysokonapěťová baterie má celkovou kapacitu 25,7 kWh, což je přibližně dvakrát více než u její předchůdkyně. Maximální nabíjecí výkon pro střídavý proud činí 11 kW, což umožňuje nabít baterii z domácího wallboxu z 10 na 80 % kapacity za 2,5 hodiny. Při nabíjení stejnosměrným proudem lze využít maximální nabíjecí výkon až 50 kW, dobití baterie z 10 % na 80 % pak trvá pouhých 25 minut.
tags: #nejsilnejsi #seriova #motorizace #superb