Nový Renault Captur druhé generace: podrobná analýza českého trhu a technických změn

Crossover Captur je jedním z klíčových modelů automobilky Renault. A jeho druhá generace právě dorazila na český trh. Renault Captur patří mezi malými crossovery k nejprodávanějšímu zboží v celé Evropě. Není tedy divu, že na jeho druhém pokračovateli si francouzská automobilka musela dát maximálně záležet. Nyní se vůz oficiálně představil na českém trhu. A protože už jej v rámci mezinárodních jízd proklepnul kolega Ondra Mára a co nevidět nás čeká tradiční redakční test, zaměřili jsme se na to hlavní - české ceny.

Renault aktuálně na jakoukoliv konfiguraci nabízí zvýhodnění 10.000 Kč, další bonus získáte při výkupu stávajícího vozu, tentokrát 15.000 Kč. Ceny uvedené v níže přiložené tabulce už zmiňované zvýhodnění zahrnují. Captur přijíždí na český trh se dvěma benzinovými motory a jedním naftovým agregátem. Postupem času nabídku rozšíří ještě plug-in hybrid, na jehož cenu si ale budeme muset počkat. Paletu pohonných jednotek otevírá přeplňovaný litrový tříválec s výkonem 74 kW, jenž se pojí s pětistupňovou manuální převodovkou. Pro náročnější je připravena čtyřválcová třináctistovka o síle 96, případně 113 kW. Slabší verze dává na výběr mezi manuálním šestikvaltem a sedmistupňovou dvouspojkou, silnější se pojí pouze s automatem. Nezapomnělo se ani na diesel. Patnáctistovka Blue dCi má výkon 85 kW a rovněž si můžete vybrat, zdali řadit ručně, nebo to nechat na automatu. Captur je vždycky předokolkou, platforma CMF-B, jíž sdílí se sourozeneckým Cliem, zástavbu čtyřkolky neumožňuje.

Cenové a výbavové nabídky pro český trh

Teď už k samotným cenám: Captur na tuzemský trh přijíždí ve dvou výbavových stupních - Zen a Intens. Základní je dostupný s litrovým tříválcem (380.000 Kč), třínáctistovkou s manuální převodovkou (425.000 Kč) a konečně dieselem rovněž s manuálem (435.000 Kč). Výbava Zen čítá 17“ ocelová kola, full LED přední světlomety, rozpoznávání dopravních značek, tempomat s omezovačem rychlosti, 7“ multimediální systém Easy Link, 4,2“ přístrojový štít, manuální klimatizaci či volant potažený kůží. Komu by taková výbava nestačila, případně by chtěl sáhnout po jiné motorizaci, ten si musí připlatit za výbavu Intens (ve srovnání s výbavou Zen se připlácí 50.000 Kč). Tento balíček už dostává 17“ kola z lehkých slitin, plně diodové světlomety s podpisem ve tvaru písmene C a 3D efektem na zadních světlech, zadní parkovací senzory, infotainment s navigací, 7“ přístrojový štít, automatickou klimatizaci, výškově nastavitelné sedadlo spolujezdce, zatmavená zadní skla a na výběr dostáváte i dvoubarevnou karoserii.

Tím ale nabídka Capturu nekončí, za plno dalších věcí si můžete připlatit. Například paket Bose Extra stojí 30.000 Kč a kabinu posune ještě o úroveň výše. Má multimediální systém s 9,3“ obrazovkou, prémiový audiosystém Bose s devíti reproduktory včetně subwooferu a 10“ přístrojový štít před řidičem. Přední a zadní parkovací senzory včetně kamery přijdou na 5.000 Kč, balíček Winter s vyhřívaným volantem a předními sedadly stojí 8.000 Kč.

Při konfiguraci Capturu dostáváte na výběr desítky nejrůznějších barevných konfigurací, které lze obohatit otevíratelným střešním oknem za 25.000 Kč. Nemetalickou modrou barvu karoserie dostanete standardně, klasické metalické laky přijdou na 12.500 Kč, ty speciální jsou ještě o dva tisíce dražší. První vozy se na českých cestách začnou objevovat v první polovině letošního roku.

Historie a vývoj druhé generace Capturu

Renault Captur je jeden ze zakladatelů segmentu městských crossoverů. Renault Captur je v evropském měřítku pojem. Když v roce 2013 přicházel na náš trh, konkurencí pro něj byl vlastně jenom alianční Nissan Juke a ve stejném roce příchozí Peugeot 2008. Sedm let od představení uteklo jako voda, segment B-SUV ale zažil a stále ještě zažívá masivní boom. Jenže zatímco třeba koncern VW s arona, t-crossem a kamiqem v postatě začíná, captur, 2008 a juke přicházejí v druhé generace a mawí hlubší tradici.

Nová generace Renaultu Captur na český trh dorazila právě dnes, pouhých pár dnů po Peugeotu 2008 a pár týdnů po Nissanu Juke. Podle informací, které zazněly ústy Zdeňka Grunta, šéfa českého zastoupení Renaultu, to ale z pohledu prodejů ještě nebylo až tak nutné. U capturu totiž nastala zajímavý paradox - čím déle byl na trhu, tím lépe se prodával.

Již z našich testů bylo patrné, že volání po novince ještě není hlasité. Nový captur totiž stojí na modulární platformě CMF-B připravené na elektrifikaci nutnou ke splnění emisních cílů. A jak jste si jistě všimli, captur elektrifikovanou verzi má. Jmenuje se E-Tech, má základ v motoru 1.6 SCe a díky 9,8kWh baterii zvládne ujet až 48 kilometrů pouze na elektřinu.

Novinka na poli B-SUV je zajímavá i z jiného důvodu. Na délku mezigeneračně narostla o 105 mm, rozvor se prodloužil o 33 mm a 27 mm přibylo na šířku. I proto z nabídky Renaultu vypadla krátká verze MPV Scénic, protože by si oba vozy vzájemně lezly do zelí. MPV se ale Renault nevzdává. Grand Scénic zachoval a my se mu po čase znova podíváme na zoubek v rámci redakčního testu.

Motorová a technická skladba druhé generace

Dvě výbavy, čtyři motory, s bonusem výhodné ceny. Většina nových B-SUV na našem trhu začíná s cenami okolo 400.000 Kč a nový captur není výjimkou. Základní linie Zen s motorem 1.0 TCe o výkonu 74 kW stojí 390.000 Kč, Renault vám ale rád přiklepne zvýhodnění 10.000 Kč a dalších 15.000 Kč můžete dostat jako bonus při výkupu stávajícího vozu. Můžete se tak dostat až na 365.000 Kč, tedy pod cenou hladinu základní Škody Kamiq či Peugeotu 2008. Výbava linie Zen je opravdu bohatá. Linie Intens vedle výše zmíněných motorů zahrnuje i nejsilnější verzi třináctistovky TCe o výkonu 155 koní (od 555.000 Kč bez odečtení bonusů, pouze s automatem EDC) a motory 1.3 TCe 130 a Blue dCi 115 je možné kombinovat i s automatem. Pohon 4x4 se v tomto segmentu moc nenosí, proto jej captur nenabídne.

Tím se současně dostávám k individualizaci. Renault říká, že 40 % zákazníků si minulý Captur kupovalo kvůli jeho vzhledu. Druhá generace Capturu přichází na nové podvozkové platformě s novými pohonnými jednotkami. Od roku 2013, kdy byl Captur jakožto průkopník kategorie SUV uveden na trh bylo prodáno 1,2 milionů kusů tohoto modelu. Rychle se stal bestsellerem ve svém segmentu jak ve Francii, tak v Evropě.

Nový Captur je postaven na nové generaci modulární platformy Aliance nazvané CMF-B, která byla poprvé použita nové generace modelu Clio. Nová CMF-B platforma přináší novému Capturu celou řadu výhod. Má lehčí architekturu než předchozí platforma a aerodynamický podvozek, který zlepšuje spotřebu paliva a emise CO2. Tato zlepšení přinášejí cestujícím nejvyšší úroveň bezpečnosti díky použití vysokopevnostních ocelí a lepidel pro lepší spojení ocelových částí.

Interiér, infotainment a asistenční systémy

Vstup nové platformy do modelové řady Renault je nedílnou součástí hlavních cílů strategických plánů „Drive the Future“ a „Alliance 2022“. Stejně jako Nové Clio se také Nový Captur může pochlubit nejrozsáhlejší a nejpokročilejší nabídkou asistenčních systémů ve svém segmentu. Vrcholnou novinkou je Highway & Traffic Jam Companion, tedy „asistent pro jízdu na dálnici a v koloně“, který je jedinečný v rámci v segmentu městských SUV.

Tyto systémy ADAS (Pokročilé jízdní asistenční systémy), které jsou k dispozici u nového vozu Captur, jsou rozděleny do tří skupin: Řízení, parkování a bezpečnost. Jsou seskupeny pod označením Renault EASY DRIVE. Asistent pro jízdu na dálnici a v koloně kombinuje využití adaptivního tempomatu (s funkcí Stop & Go) a systému udržování polohy v jízdním pruhu. Systém je aktivní od 0 do 160 km/h a funguje na vozidlech vybavených automatickou převodovkou EDC a bude k dispozici i pro motorizace E-TECH Plug-in.

Systém funguje pomocí přední kamery a radaru na silnicích, kde jsou jízdní pruhy dobře viditelné, a bere v úvahu vozidla ve výhledu. Na silnicích bez vyznačených jízdních pruhů systém aktivuje pouze adaptivní tempomat. Asistent pro jízdu na dálnici a v koloně je autonomní systém druhé úrovně, který výrazně zvyšuje jízdní komfort. Řidič přesto musí držet ruce na volantu a sledovat situaci na silnici. Systém vydá upozornění, pokud zjistí, že ruce řidiče na volantu nejsou déle než 13 sekund.

Adaptivní tempomat (ACC) je k dispozici u verzí s automatickou převodovkou EDC. Funguje v rychlostech od 0 do 170 km/h, automaticky udržuje minimální bezpečnou vzdálenost vozidla od vozidla jedoucího před ním. Tato vzdálenost může být nastavena od 2,4 sekundy do 1,2 sekundy. Převodovka EDC a verze s 130 EDC GPF či 155 EDC GPF s funkcí Stop & Go si vyžadují specifické motorizace.

Testy spolehlivosti a praktické dojmy po faceliftu

Renault Captur od roku 2013 zamíchal kartami v segmentu malých crossoverů a Češi si ho oblíbili, prodalo se jich mnoho. Druhá generace prošla v polovině roku 2024 výrazným faceliftem, který přinesl nový infotainment s Google službami, vyladěný podvozek a zúženou nabídku motorů zakončenou full hybridem 160. Po týdnech analýzy testů, dat o spolehlivosti a desítek příspěvků skutečných majitelů jsme dospěli k hodnocení 82/100.

Interiér po faceliftu zvolil nový 10,4palcový displej s operačním systémem Google a tichou eliminaci pravé kůže. Při srovnání s předfaceliftovou verzí najdete v kabině překvapivě málo změn. Posuvná zadní lavice je klíčovým prvkem, který zlepšuje variabilitu zavazadelníku. U full hybridu je třeba počítat s baterií pod podlahou, takže maximum vychází na 326 až 440 litrů.

Po faceliftu má Captur ve standardu 30 asistenčních systémů, mezi nimi adaptivní tempomat se Stop & Go, asistent pro udržení v jízdním pruhu, monitor mrtvých úhlů, automatické nouzové brzdění s detekcí cyklistů a pohotový rozpoznávač značek. Esprit Alpine přidává projekční head-up displej a pokročilejší aktivní řízení. Faceliftovaný Captur dostal v Euro NCAP testu z roku 2024 čtyři hvězdy a souhrnných 75 procent.

Britská majitelka Esprit Alpine z Carbuyeru hlásí spotřebu o polovinu nižší než v předchozím autě. Long-term test Auto Expressu skončil na 53,2 mpg, což odpovídá zhruba 4,4 l/100 km. Interiér vypadá nesrovnatelně lépe; materiály působí kvalitně a přední sedáky jsou příjemné. Posuvná zadní lavice je u verzí TCe výrazným trumfem.

Vyhlídky na trhu a srovnání s konkurencí

Renault Captur má ambice dosáhnout alespoň na čísla, jaká loni vykázala generace předchozí. Kamiq je hodně povedený crossover a Peugeot 2008 rovněž vypadá slibně. Celkově má Renault Captur namířeno na 70 trhů po celém světě. Pro Evropu se bude vůz vyrábět ve španělském Valladolidu. Renault Captur nové generace je pro tuzemské zastoupení pouze začátek; letos do nabídky přijde hybridní Clio a další novinky značky, například Kangoo.

V Česku je původní cena 536 000 Kč za vstupní verzi, s výkonnostně bohatší verzí a bonusem lze dosáhnout na výrazně nižší částky. Na trhu srovnatelných vozů v této třídě se soustředí hlavně Kamiq, 2008 a další. Pro fleetové zákazníky je Captur také atraktivní volbou díky kombinaci nízkých provozních nákladů a husté sítě servisů.

katalogove_vizualni_srovnani_captur_vs_kamq_and_2008

Tsingshan Rem Ekspor Nikel Indonesia, Rupiah BIsa Ikut Tertekan?

VerzeMotorVýkonCena
Zen 1.0 TCe1.0 TCe74 kW380.000 Kč
Zen 1.3 TCe1.3 TCe96-113 kW425.000 Kč
Intens 1.3 TCe1.3 TCe96-113 kW475.000 Kč
Blue dCi1.5 dCi85 kW435.000 Kč

Reálná spotřeba full hybridu v testech ukazuje, že provozní náklady mohou být významně nižší než u verzí s vnitřním spalováním, avšak záleží na jízdních podmínkách a stylu řízení. Dlouhodobé zkušenosti ukazují na potřebu případných servisních zásahů a aktualizací softwaru, zejména u hybridních verzí.

tags: #novy #renault #captur #druhe #generace