Opel Zafira B: hnědá barva, vzhled a technika druhé generace

Opel Zafira 2. generace byla na trh představena v únoru roku 2005 a dostala označení B. K zákazníkům se dostala v červnu 2005 Ihned byla k dispozici opět jako 5 a i 7 místná varianta. Objevila se i sportovní varianta OPC a v roce 2007 přišel facelift. Zafira disponovala benzinovými motory 1.6 až 2.2 litrů. Poprvé zde objevil i motor 1.6 na CNG a nové naftové motory 1.9 CDTI, které Opel převzal od Fiatu. Nadále tu najdeme poprvé i 6rych. převodovky a to jak manuální, tak také automatické. Výroba byla utlumena na konci roku 2011 s příchodem nástupce Zafiry Tourer.

Jak rozměry a zavazadlový prostor vyvíjely prostor pro cestující

Zavazadlový prostor Zafira Zafira OPCDélka podlahy zavazadlového prostoru 1088 mm 1088 mm, Šířka zavazadlového prostoru 1071 mm 1071 mm, Výška otvoru zavazadkového prostoru 895 mm 895 mm. Se zapuštěnou 3. Palivové nádrže Benzín / Nafta 58 lit. .

V jednotlivých verzích se paliva a kapacity měnily: 21 kg (při 20 MPa/200 barů/2900 psi a 15 °C) nebo 124 lit. U motoru se zobrazuje značení a rozsah výkonu dle verze: 1.6 Twinport, kód motoru Z16XEPRok výroby od 2004, emisní EURO4, palivo Benzín, převodovka 5 manuál. U 1.6 ECOTECKódu motoru Z16XERok výroby od 2004, emisní EURO4, palivo Benzín, převodovka 5 manuál. U dalších verzí se měnily hodnoty jako výkon, objem a točivý moment.

Motory a převodovky: nabídka motorů a technické nuance

V nabídce byly benzínové motory 1.6/77 kW, 1.8/103 kW, 2.0 Turbo/125 a 147 kW a 2.2 Direct se 110 kW. Zafira nabízela i verzi na CNG 1.6 Eco Flex s 71 kW, později 69 kW. Dieselové možnosti zahrnovaly 1.9 CDTi 8V 74 a 88 kW, respektive 16V se 110 kW. Verze naftových motorů zahrnovala také 1.7 CDTi 8V a 1.9 CDTi 8V/16V; novější verze využívaly piezo vstřiky od Densa (od roku 2009), a část z nich měla rovněž filtr pevných částic. Převodovky zahrnovaly 5-6 stupňů a automat Easytronic v některých verzích.

Nejvýkonnější benzinové jednotky v nabídce zahrnovaly 2.0 Turbo s hodnotami 125/147 kW a 2.2 Direct s 110 kW; OPC verze s výkonem až 177 kW nabízely sportovní charakter a charakteristický bodykit. Spolehlivost a dynamika byly podpořeny adaptivním podvozkem Flex Plus, známým jako IDS Plus, který má své jisté nároky na údržbu i cenu dílů.

Technická historia a vývoj motorů: připomínky k poruchám a údržbě

Motory 1.6 16V Twinport přinášely problémy s vířivými klapkami a obvykle šramocení čepů a polohových senzorů; nutná výměna senzorů a občas i trubek. Správná údržba vyžaduje kontroly ventilové vůle při výměně rozvodů a výměnu rozvodů po 150 000 km nebo 10 letech. U motorů 1.6 Twinportu a 1.8 16V se doporučuje kontrola ventilové vůle; 2.2 Direct a některé 2.0 Ecotec Turbo varianty vyžadují řetěz u rozvodů, jiné motorové varianty řemen. U motorů 1.7 CDTi s common-rail piezo vstřikovači je třeba počítat s vyšší odolností a s riziky souvisejícími s pravidelnou údržbou a s filtrem pevných částic.

Podvozek Zafiry B s adaptivními tlumiči vyžaduje pravidelnou údržbu, protože životnost může být kolem 100 000 km; poruchy zahrnují opotřebené tyčky stabilizátoru, čepy řízení a silentbloky. Zdroje doporučují včasnou výměnu a pečlivou diagnostiku ve specializovaných servisech.

Průběh modelového života a časová osa

2005: Představení druhé generace na bázi Astry H. Zážehové motory 1.6/77 kW, 1.8/103 kW, 2.0 Turbo/125 a 147 kW a 2.2 Direct se 110 kW. Vznětové 1.9 CDTi 8V 74 a 88 kW, respektive 16V se 110 kW. Verze na zemní plyn CNG 1.6 Eco Flex se 71, později se 69 kW.

2006: Příjezd rychlé sportovní verze OPC s motorem 2.0 Ecotec Turbo o výkonu 177 kW. 2007: Nová verze motor 1.6 16V s výkonem 85 kW. Příjezd nových dieselů 1.7 CDTi s výkonem 81 respektive 92 kW. Motor 1.9 CDTi o výkonu 74 kW končí. 2008: Motor 2.2 Direct na některých trzích končí. 2009: Nový motor 1.6 Eco Flex CNG Turbo o výkonu 110 kW a 1.8 LPG se 100 kW. Motor 1.7 CDTi dostává piezo common-rail od Densa. 2010: Ukončení produkce motoru 2.0 Ecotec Turbo a tedy také verze OPC. 2011: Představení nové generace Zafira Tourer. 2014: Ukončení produkce vozu.

Opel Zafira B v očích odborníků

Patrik Spurný, manažer marketingu Auto ES, říká, že druhá generace Zafiry byla úspěšná a navázala na dobré prodejní výsledky předchůdce. Sedmimístný MPV si našel pozici na trhu díky variabilnímu interiéru a prostorům pro cestující. Variabilní interiér se vyznačuje možností sklopení třetí řady sedadel a jejich zasunutí do podlahy zavazadlového prostoru; lavice druhé řady se dá posunout vpřed a opěradla sklopit, aby bylo možné třetí řadu vytáhnout z podlahy. Horní kotevní úchyty pásů jsou výškově stavitelné i u druhé řady, což nebyla u všech automobilů samozřejmostí.

Co se týká podvozku, Flex Plus s magnetoreologickými tlumiči nabízí skvělou jízdní dynamiku, která si vyžaduje pravidelnou údržbu a lze ji v některých případech nahradit konvenčním nastavením. Zároveň je důležité zmínit, že výběr motorů směřoval s ohledem na spolehlivost k spolehlivým naftovým jednotkám, a to zejména 1.7 CDTi a 1.9 CDTi; benzinové varianty s 1.6/1.8 litru měly omezenější poptávku u ojetin. Při výběru benzínových variant se často doporučuje osmnáctistovka 1.8 pro lepší dynamiku, ačkoliv kvůli krátkým převodům není ideální pro vysoké rychlosti.

Problémy a servisní doporučení

Mezi nejčastější závady patří nízká životnost adaptivních tlumičů Flex Plus; výměna je někdy nutná po cca 100 000 km. Přidává se riziko problémů s vířivými klapkami u motorů 1.6 16V Twinport (chrastí, ale většinou se nepoškodí). Při výměně rozvodů u dvou- i víceválcových motorů je důležité zkontrolovat ventilovou vůli a počítat s intervaly 150 000 km/10 let pro většinu verzí; benzinové přeplňované dvoulitry vyžadují údržbu rozvodů kolem 120 000 km/8 let. Pro motor 2.2 Direct je řetěz, zatímco u většiny ostatních motorů jsou to řemeny. Common-rail vstřikovače u 1.7 CDTi mohou být zdrojem problémů po čase.

V 1.9 CDTi a dieselových verzích bývají problémy s EGR a filtr pevných částic, zejména u starších jednotek; u některých verzí lze zaznamenat zvýšenou spotřebu oleje na motoru 2.0 Eco Turbo a OPC; řešení může zahrnovat úpravy a případné opravy, často v řádu desítek tisíc korun.

Souhrn a hlavní doporučení pro zájemce o Zafiru B

Pokud hledáte spolehlivé dieselové provedení, 1.7 CDTi s 81/92 kW nebo 1.9 CDTi 8V/16V jsou dobrou volbou; pro benzinové motory volí odborníci 1.8 16V kvůli dynamice a rozumné spotřebě v rámci třídy. Variabilní interiér a snadná manipulace s třetí řadou sedadel dělají Zafiru B nadčasově praktickou volbou pro rodinu. Důležité je vyhradit pozornost při výběru mechanice a pravidelné kontrole rozvodů a chladicí kapaliny, aby se vyhnulo zbytečným opravám.

Tabulka: výběr motorů a jejich klíčové parametry

MotorPřevodovkaVýkon (kW/k)Objem (cm3)Poznámky
1.6 Twinport5 manuál77/1051598vířivé klapky, spotřeba/řetěz
1.8 16V VVT5 manuál85/1151598VVT, rozvody ± spolehlivé
2.0 Turbo6 manuál / 6 automat147/2001998posílený tah, OPC verze
2.2 Direct6 manuál / 6 automat110/1502198Australský pas, Direct vstřik
1.7 CDTi5 manuál / 6 automat81/921686common-rail od Densa (od 2009)
1.9 CDTi6 manuál / 6 automat74/1001910Fiat zdroj, spolehlivý
1.7 CDTi (CR 2009+)5 manuál921686piezo vstřikovače
1.6 Eco Flex CNG5 manuál1101598CNG, Turbo varianta
2.0 Turbo OPC6 manuál177/2401998sportovní šampión
grafika interiéru Zafira Flex7

Na závěr článku lze dodat, že Zafira B je nadčasové MPV s variabilním uspořádáním sedadel a spolehlivým základem, který vyniká ve svém segmentu díky flexibilnímu vnitřku a široké technické nabídce napříč verzemi, včetně sportovního OPC a variant s technickými vylepšení.

tags: #opel #zafira #hneda #barva