Ceníky na Renault Mégane II: podrobný průřez motivovaný českými verzemi a výbavami

Nový Renault Mégane přijíždí na trh s bohatou nabídkou motorů a výbavových stupňů, které český trh vítá se značnou otevřeností. V článku shrnujeme české ceny, dostupné motorizace a klíčové výhodové prvky jednotlivých výbavních úrovní, které se v nabídce objevují společně s akcemi a slevami.

Rozsah nabídky a základní cenové rozpětí

Platnost akčního ceníku, nabízeného od 15.2., ovšem 19.3. skončila, takže nyní již prodej poběží výhradně podle standardního ceníku, jehož cenové rozpětí sahá od 339 900 Kč za verzi SCe 115 Life až po 649 900 Kč za vrcholný dCi 165 EDC. Když do ceníku nahlédneme, hned musíme ocenit, že je opravdu bohatý, takže vybrat by si měl téměř každý. Vždyť zahrnuje celkem 10 motorizací a 5 stupňů výbavy. I v něm ale nalezneme některá cenová zvýhodnění - např. u výbavy Zen se automatická dvouzónová klimatizace nabízí zdarma (jinak příplatek 10 000 Kč), u výbavy Intens získáte stejnou cenovou výhodu u paketu Navigace (jinak za 10 000 Kč) i Navigace Plus (cenová výhoda rovněž 10 000 Kč) a v případě ještě luxusnější výbavy Bose zákazník dostane zdarma paket City (zahrnuje 360stupňové parkovací senzory, zadní parkovací kameru a inteligentní parkovací asistent). Konečně špičková výbava GT zdarma získává paket Bose s prémiovým audiosystémem a navigací R-Link2.

První a druhá úroveň výbavy: Zen a Intens

Po prostudování jednotlivých výbavových stupňů odhadujeme, že čeští zákazníci budou mít největší zájem o druhou úroveň výbavy Zen a ti náročnější sáhnou po třetím stupni Intens. U výbavy Zen je zahrnuta například automatická dvouzónová klimatizace zdarma, což je výrazná výhodová položka. U výbavy Intens je pak k dispozici navigace a navigace Plus se shodnou cenovou výhodou 10 000 Kč, a v případě výbavy Bose je nabídka ještě luxusnější s doplňky jako paket City a dalšími asistenčními prvky.

Motorové řady a jejich charakteristiky

Na výběr je několik verzí: atmosférická benzínová 1.6 SCe 84 kW, která je bez turba a výborně vyhoví pro dlouhodobé vlastnictví s vyšším nájezdem; dále přeplňované jednotky 1.2 TCe a naftové motory 1.5 dCi a 1.6 dCi. Přehledně shrneme klíčové body:

  • SCe 115 (1.6 SCe, 84 kW): atmosférická čtyřválec, bez turbodmychadla, dvě výbavy Life, Zen a Intens, včetně možnosti dvouspojkové EDC u některých verzí.
  • TCe 130 (1.2 TCe): čtyřválcový přeplňovaný benzinový motor; verze Energy 100 a Energy 130 s různými stupni výbavy; automatická převodovka EDC je k dispozici jako volitelná příplatková položka.
  • TCe 205 (1.6 TCe): silnější benzinová varianta s výraznější dynamikou, dostupná u vrcholu nabídky GT s dvouspojkovou převodovkou EDC.
  • Diesely: 1.5 dCi (66/81 kW) a 1.6 dCi (96 kW), s různými variantami převodovek a maximální rychlostí; 1.5 dCi 81 kW je k mání i s výbavou Zen a Intens.

Přehled jejich výkonu a srovnání

Největší hodnota pro dynamičtější řidiče stojí na 1.2 TCe 130 s 205 N.m točivého momentu, který nabízí lepší dynamiku a díky podobné spotřebě má výrazně příznivější poměr výkon/cena oproti slabším verzím. Nad tím stojí turbodiesel 1.5 dCi 81 kW s 260 N.m, ale minimální cena začíná na 444 900 Kč ve výbavě Zen a 509 900 Kč v intenzivní výbavě.

Zkušební dojmy z jízdy a interiér

Na novinářské prezentaci jsme vyzkoušeli model dCi 110 a zpětně potvrzujeme, že dynamika je na daný segment výborná. Design je atraktivní a reálné provedení z hlediska materiálů a zpracování vyvolává dojem integrity a kvality, který by mohl obstát i mezi vozy prémiových značek. Přední sedadla poskytují výbornou boční oporu, interiér je zpracován na vysoké úrovni, a dotykový tablet v palubní desce působí působivě. Prostor na zadních sedadlech však za některou konkurencí zaostává, zejména v oblasti délky a místa nohou, což může být důležité pro delší cesty a vyšší cestující.

Jízdní stabilita, pohodlí a řízení bez zřejmé zpětné vazby patří k silným stránkám nového Mégane. Nová podvozková platforma umožnila zvětšit rozchod a prodloužit rozvor, což se projevuje v lepší stabilitě na nerovnostech a snížení rázu v kabině. Podvozek patří k nejvýznamnějším prvkům vozu, který vyniká na okreskách i na dálnici, i když na mokru musí být s řízením vědoměji opatrný vzhledem k povětrnostním podmínkám během testu.

Technické údaje a srovnání verzí

Technická data pro jednotlivé motory a výbavové stupně umožňují srovnávat 19 verzí v rámci Megane II. Příklady zahrnují:

  • 1.6 SCe 84 kW: 5stupňová manuální převodovka, rychlost 191 km/h, z 0-100 km/h za 12,2 s, spotřeba 5,4-6,0 l/100 km v různých konfiguracích.
  • 1.2 TCe 74 kW: 6stupňová manuální převodovka, rychlost 179-197 km/h, z 0-100 za 10,6 s, spotřeba kolem 5-6 l/100 km.
  • 1.5 dCi 81 kW: 6stupňová manuální převodovka, rychlost 187-198 km/h, z 0-100 za 11,3 s, spotřeba kolem 4-5 l/100 km.

Další rozpis technických údajů a konfigurací je uveden v detailních tabulkách, které shrnují výkon, točivý moment, objem, pohon, spotřebu a ceny jednotlivých verzí. Z tohoto důvodu je jasné, že výběr verze a motoru závisí na preferencích řidiče, na tom, jaký má plánovaný roční nájezd a jaké jsou prioritní požadavky na dynamiku, spotřebu a komfort.

Tableární přehled vybraných verzí

Motor Výkon (kW) Točivý moment (N.m) Převodovka Max. rychlost (km/h) 0-100 km/h (s) Cena (Kč)
1.6 SCe 84 156 5M 191 12,2 339 900 Life
1.2 TCe 74 74 150 6M 179-197 12,3 377 900 Zen (zc)
1.5 dCi 81 81 260 6M 187 11,3 444 900 Zen (příležitostně)

Praktické tipy pro výběr

Uvažujete-li o voze pro delší provoz a vyšší kilometrový nájezd, je vhodné zvážit konstrukční výhody a provozní výdaje u verzí bez turbodmychadla, jako je SCe 115, která nabízí nízké riziko drahých oprav turbodmychadla. Zároveň, pokud chcete maximální dynamiku a moderní technologie, bude pro vás zajímavý výběr verzí s TCe 130 a EDC jako volitelnou příplatkovou možností. U dieselů je důležitý rozhodující faktor - roční nájezd a cena paliva, protože rozdíl v normované spotřebě a ceně paliva se promítá do celkové ekonomiky provozu.

cena a motorizace Renault Megane II

tags: #pricniky #na #renault #megane #ii