Renault Clio: prední nápady, technické specifikace a varianty

Renault Clio je postaven na platformě Alliance B a vyrábí se ve Francii, Turecku a Slovinsku od roku 2012. V nabídce pohonných jednotek najdeme zážehové i naftové motorizace, nejvýkonnějším modelem je 1.6 Turbo R.S Trophy s maximem 162 kW. Nejvyšší rychlostí tohoto modelu je 235 km/h a 0-100 km/h za 6.6 sekundy. Nejúspornější variantou je Energy dCi 90 s kombinovanou spotřebou 3.3 l/100 km a emisemi CO2 85 g/km. Zavazadlový prostor pětidvéřového hatchbacku má objem 300 l, u kombi 443 l. V oblasti bezpečnosti dosahuje Renault Clio hodnocení 5 z 5 podle EURONCAP z roku 2012.

Technické verze a konfigurace

Karosářské verze: Pětidvéřový hatchback a Kombi (Grandtour).

Pětidvéřový hatchback

  • 1.2 16V TCe 90
  • Energy TCe 90
  • Energy TCe 120
  • 1.6 Turbo R.S
Parametry1.2 16V TCe 90Energy TCe 90Energy TCe 1201.6 Turbo R.S
Typ motoruZážehovýPřeplňovaný zážehovýPřeplňovaný zážehovýPřeplňovaný zážehový
Počet válců43/16V3/16V4/16V
Zdvihový objem [cm³]11499899891618
Max. výkon / ot./min54 kW / 550066 kW / 500066 kW / 5000147 kW / 6050
Max. točivý moment [Nm]107 / 4250140 / 2500140 / 2500260 / 2000
Transmise5st. manuál6st. automat6st. automat6st. automat
Max. rychlost [km/h]167182182230
Zrychlení 0-100 km/h [s]14.512.212.26.6
Spotřeba město [l/100 km]7.26.35.77.6
Spotřeba mimo město [l/100 km]4.74.34.35.1
Kombinovaná spotřeba [l/100 km]5.55.04.76.5
Emise CO2 [g/km]127114105133
Hmotnost (pohotovostní) [kg]1055101910291510
Objem zavazadlového prostoru [l]300300300300

Energy dCi 90

  • Přeplňovaný vznětový motor, 4 válce, objem 1461 cm³
  • Max výkon 66 kW / 4000 ot./min
  • Max točivý moment 220 Nm / 1750 ot./min
  • Převodovka 6st. automat
  • Nejvyšší rychlost 176 km/h
  • Zrychlení 0-100 km/h za 12.0 s
  • Spotřeba (kombinovaná) 3.5 l/100 km, CO2 85 g/km

1.6 Turbo R.S Trophy

  • Most výkonný motor v nabídce pro Clio s maximem 162 kW / 6050 ot./min
  • Max točivý moment 260 Nm / 2000 ot./min
  • Najvyšší rychlost 235 km/h
  • Zrychlení 0-100 km/h za 6.6 s
  • Poháněná náprava: Front-wheel drive
  • Převodovka: 6st. automat / 6st. manuál

Rozměry a hmotnosti

Celková délka vozu se pohybuje kolem 4062 mm, šířka 1732 mm bez a 1945 mm s vnějšími zrcátky, výška asi 1448 mm. Rozvor náprav je 2589-2583 mm v jednotlivých verzích. Kufr u hatchbacku má objem 300 l, u Grandtouru do 443 l. Prostor pro hlavu vpředu 880 mm, vzadu 847-880 mm, šířka vpředu 1363 mm, vzadu 1378 mm.

Hmotnosti a tažné parametry se liší podle verze; pohotovostní hmotnost se pohybuje kolem 1055-1279 kg, nejvyšší hmotnost vozu kolem 166-171 kg vyšší pro některé varianty s již nabitou technikou. Objemy palivových nádrží 45 l, u některých verzí 42 l. Zatížení tažného zařízení se liší podle konfigurace.

Verze Kombi (Grandtour) nabízí rozměrové parametry obdobné hatchbacku s větším zavazadlovým prostorem.

Bezpečnost a asistenční systémy

Renault Clio nabízí až 29 pokročilých asistenčních systémů řidiče. Mezi ně patří aktivní nouzové brzdění, adaptivní tempomat, udržování v jízdním pruhu, 360° kamerový systém, systém pro bezpečné opuštění vozidla, detekce mrtvého úhlu a další prvky zvyšující bezpečnost při jízdě i parkování.

Infografika: Srovnání verzí Renault Clio a jejich technických parametrů

Design a interiér

Šestá generace Clio prošla radikální vizuální proměnou s agresivnější maskou, kupéově působící siluetou a klikami zadních dveří skrytými v samotné lince karoserie. Interiér vyniká kvalitními materiály a multidotykovými systémy s velkými obrazovkami, včetně openR link s Google službami a hlasovým ovládáním.

Grafika interiéru Renault Clio s 10

Hybridy a LPG verze

Full Hybrid E-Tech 160 k disponuje elektrickým režimem až do 105 km/h a dojezdem až 1000 km, s emisemi kolem 89 g/km CO2. OpenR link doplňuje systém Harman Kardon s 9 reproduktory pro vyšší audio komfort. ECO-G 120 EDC je varianta LPG/Benzín s automatickou převodovkou a výkonem 120 k, určená pro dlouhou jízdní bilanci a nižší spotřebu.

Schéma pohonných jednotek v nabídce Clio V

Objem kufru a praktičnost

Objem kufru hatchbacku Clio je 300 l, u kombi až 443 l. U některých verzí se objem kufru po sklopení zadních opěradel zvětší, a prostor v zavazadlovém prostoru je navržen pro efektivní využití pro městský i dálkový provoz.

Prodej a cena v českém trhu

Renault Clio je k dispozici v české nabídce od 434 000 Kč s výbavou Evolution. LPG Eco-G 120 EDC v Evolution vychází na 484 000 Kč, s financovánímMoblieze Financial Services se ceny mohou lišit. První dodávky se očekávají na začátku léta 2026. Standardní výbava zahrnuje systém openR link, asistenční systémy a 18" kola u určitých verzí.

Graf: Cenové rozpětí Renault Clio v ČR (2026)

Recenze a srovnání s konkurencí

Recenzenti vyzdvihují dospělý podvozek, přesné řízení a interiér s vysoce kvalitními materiály. Hybridní varianta E-Tech sice zvyšuje výkon a snižuje spotřebu, ale multimodová převodovka limituje okamžitou odezvu při dynamičtější jízdě. Objem kufru u elektrifikovaných verzí bývá občas kritikou kvůli menší využitelnosti v porovnání s některými konkurenty.

Porovnání Clio s konkurenty v segmentu B

Technické shrnutí a doporučení

Pro uživatele hledající vyvážený poměr výkonu a efektivity je vhodná volba Energy dCi 90 nebo Eco-G 120 EDC, které nabízejí nízkou spotřebu a přiměřený výkon. Pro fanoušky sportovnější jízdy a vyšších výkonů je tu 1.6 Turbo R.S Trophy s dynamickým chováním a vysokou rychlostí. Pro městské jezdce, kteří preferují nejnovější technologie, je atraktivní full hybrid E-Tech 160 s pokročilými asistenčními funkcemi a systémem openR link.

Objevte nový Renault Clio ve videu | Skupina Renault

tags: #renault #clio #predni #nahon