Renault Master třetí generace byl poprvé představen světu v roce 2010. Stejně jako první generace Renault Master i toto auto vyčnívalo ze soutěže a nemohlo být zaměněno za žádnou jinou. Masivní přední strana s výkonnými světlomety a mřížkou chladiče ji dodala čerstvosti mezi konkurenty. V roce 2014 byl také obnoven Renault Master třetí generace. Spočíval v přepracování mřížky chladiče a zavedení účinnějších motorů.
Rozmanitost verzí a konfigurací
Renault Master III byl k dispozici v několika desítkách variant na výběr z různých konfigurací a délek karoserie. Počínaje klasickým dodávkovým vozem, přes brigádní vůz, verze se zadním pohonem, kontejner, sklápěč dozadu, boční sklápěč, podvozek s kabinou, plošina, kombi a minibus. Každá z těchto verzí byla k dispozici s nejméně dvěma rozvory L1 a L2. Jedinou výjimkou byla mikrobusová verze, která nabídla místo pro 17 osob. Model Renault Master Microbus nabízel rozvor 4 332 mm a jeho celková délka byla přes 6 metrů (6 188 mm).
Zákazníci třetí generace Renault Master měli na výběr ze tří verzí vybavení: Business - standard, Business + a Formula Edition, která se vyznačovala černou barvou, luxusním balíčkem, 16palcovými černými koly a žlutými akcenty na karoserii.
Motory a technické parametry
Řada motorů Renault Master III je standardizovaná, nabídka zahrnovala 2,3 litrový motor nabízející různé výkonové rozsahy. Označení motoru a výkonu: dCi 110, Energy dCi 110, dCi 130, Energy dCi 145, Energy dCi 165, Energy dCi 170. Motory Energy dCi 145, 165 a 170 nabízejí moderní dieselové motory se dvěma turbodmychadly Twin Turbo. Každá z jednotek nabízených na Renault Master III měla přímé vstřikování paliva do Common Rail a splňovala emisní normy Euro 6. Příprava druhé generace modelu Renault Master začala v roce 1987, avšak kvůli velmi vysokým nákladům na design a neúprosné pozici Renault Master I byla práce na novém modelu přerušena. Designové práce byly obnoveny později v roce 1989 ve spolupráci se značkou DAF, bohužel značka DAF byla na pokraji bankrotu a projekt byl znovu zastaven. V roce 1996 však byl investor, který pomohl Renault dokončit projekt - General Motors. Prvním plodem jejich spolupráce byla Renault Traffic a Opel Arena / Vauxhall Arena. Dalším vozem však byl Renault Master druhé generace.
Renault Master II byl k dispozici ve třech verzích: L1, L2 a L3 a také ve třech verzích: H1, H2, H3. Jednotlivé verze byly charakterizovány následujícími rozvory: L1 - 3078 mm, L2 - 3578 mm, L3 - 4078 mm. Renault Master také modernizoval svůj front v roce 2003, což mu dodalo modernější vzhled. Byly vyměněny světlomety, nárazník, kapota a mřížka chladiče, mimo jiné byly vylepšeny pohonné jednotky a systém odpružení. Motory nabízené s druhou generací Renault Master byly výhradně dieselové motory s následujícími kapacitami: 1.9 dTi, 1.9 dCi, 2.2 dCi, 2.5 D, 2.8 dTi, 2.5 dCi, 3.0 dCi. Lišili se hlavně mocnostmi. Zákazníci Renault Master II si mohli vybrat motory s mechanickým výkonem 80 až 145 k v nejvýkonnějším motoru 2.5 dCi.
Renault Master Combi Combi ENERGY dCi 165 - technické parametry a popis: Renault Master Combi v motorizaci Combi ENERGY dCi 165 je luxusní automobil s naftovou pohonnou jednotkou o výkonu 120 kW (163 koní) a točivým momentem 360 Nm. Motor o objemu 2,3 l a 4 válce (16 ventilů) se systémem Common Rail dosahuje měrného výkonu 52,2 kW na litr objemu. Maximální výkon je k dispozici při 3 500 ot./min a točivý moment 360 Nm přichází už od 1 500 ot./min. Manuální převodovka má 6 stupňů a pohon směřuje na přední nápravu. Maximální rychlost je 161 km/h. Poměr výkonu k hmotnosti činí 58,2 kW na tunu (průměr kategorie: 56,9 kW/t).
Kombinovaná spotřeba dle WLTP činí 6 l/100 km. Nádrž pojme 80 litrů, což vystačí přibližně na 1333 km. Rozměry: délka 5 048 mm, šířka 2 070 mm, výška 2 310 mm (rozvor 3 182 mm). Zavazadlový prostor nabízí 2800 litrů. Brzděný přívěs může vážit až 2 500 kg. Francouzský Renault Master, potažmo jeho německý bratr Opel Movano, je na trhu v současné podobě již od roku 2010, takže se řadí mezi služebně starší modely. I přesto je však poptávka stále slušná, a skrz různá dílčí vylepšení během lét, zůstává Master stále aktuální.

Verze a výbavy
Renault se v případě Masteru chlubí jedním příjemným oceněním, a sice pečetí Dekra - vítěz třídy 2017. Stejně jako mnohé další konkurenty, lze i Mastera objednávat v nejrůznějších provedeních od klasického plechového furgonu, přes skříňovou nástavbu a podvozek až po valník se sklopkou. Délky jsou celkem čtyři. Základní L1 dodávaná pouze s předním náhonem má rozvor 3 182 mm, nejdelší L4 potom 4 332 mm. Ložná délka furgonu sahá od 2 583 mm až po 4 383 mm. Nejdelší Master s nejvyšší ze tří střech uveze 17 m3 a do nákladového prostoru se vejde pět europalet. Maximální celková hmotnost Masteru je od 2,8 do 4,5 tuny.
Renault nabízí pro Master celkem čtyři verze naftového čtyřválce 2,3 dCi, osazeného buď jedním, nebo dvěma turbodmychadly. Základní verze s jedním turbem mají označení dCi 110 a dCi 130, přičemž číslice indikuje výkon agregátu v koních. Výhodou twin turbo konfigurace je dosažení vyššího točivého momentu v nízkých otáčkách. Dvě nestejně velká turba na motoru jsou řazena za sebou a menší z nich generuje tlak už v otáčkách blízko volnoběhu. Všechny verze motoru samozřejmě splňují emisní normu Euro 6 a jsou vybaveny přivstřikováním kapaliny AdBlue do katalyzátoru. Pohon všech kol u Masteru není nabízen, stejně tak není k mání ani automatická převodovka.
Starší modelový věk zmiňovaný v úvodu má za následek, že Master nelze vybavit takovou úrovní komfortu a technologií, jako některé jeho konkurenty. Zejména asistenční systémy, jako třeba varování před kolizí, hlídání mrtvého úhlu nebo adaptivní tempomat v nabídce chybí. Základní výbavový stupeň Business je vybaven jen velmi stroze. Vedle povinných bezpečnostních prvků jako je ABS, ESP a airbag řidiče, nachází se zde centrální zamykání bez dálkového ovládání, elektrické ovládání oken a elektrické ovládání zrcátek. Standardní záruka je jen na povinné dva roky, ale za příplatek lze získat rozšířenou garanci na 3 nebo 4 roky a na 100 nebo 150 tisíc kilometrů.

Chiptuning a úpravy motoru
Konfigurace úprav motoru: Zvýšení výkonu motoru (chiptuning) vozidla Renault Master (3rd) 2.3 dCi - 107 kW / 143 HP (350 Nm) je možné z původních 107 kW (143 HP) až na 134 kW (179 HP) a nárůst točivého momentu ze 350 Nm až na 431 Nm. Ve variantě Optimal se maximální rychlost po úpravě zvýší o +6 km/h a kombinovaná spotřeba se sníží v průměru o -0,4 l / 100 km. Detailní parametry k jednotlivým druhům úprav (Atest, Economy, Optimal, Power) naleznete níže po zvolení typu úpravy. Předpokládané parametry chiptuningu před a po úpravě Atest pro vozidlo Renault Master 2.3 dCi. Předpokládaná doba úpravy tohoto modelu je 1 - 2 hodiny.
Řídící jednotka motoru od společnosti Bosch. Typ řídící jednotky EDC17C11. Proč si zvolit naše řešení? Naše úpravy plně schvaluje a respektuje Ministerstvo dopravy ČR. Zvýšení výkonu a snížení spotřeby bez starostí o životnost motoru. Jak nás hodnotí naši zákazníci? Přečtěte si, jak se našim zákazníkům jezdí po chiptuningu.
Parametry dalších verzí a konkrétní údaje
Renault Master Combi Combi ENERGY dCi 145 - technické parametry a popis: Renault Master Combi v motorizaci Combi ENERGY dCi 145 je luxusní automobil s naftovou pohonnou jednotkou o výkonu 107 kW (146 koní) a točivým momentem 360 Nm. Motor o objemu 2,3 l a 4 válce (16 ventilů) se systémem Common Rail dosahuje měrného výkonu 46,5 kW na litr objemu. Maximální výkon je k dispozici při 3 500 ot./min a točivý moment 360 Nm přichází už od 1 500 ot./min. Manuální převodovka má 6 stupňů a pohon směřuje na přední nápravu. Maximální rychlost je 151 km/h. Poměr výkonu k hmotnosti činí 51,6 kW na tunu (průměr kategorie: 56,9 kW/t).
Spotřeba a dojezd: Kombinovaná spotřeba dle WLTP činí 6 l/100 km. Nádrž pojme 80 litrů, což vystačí přibližně na 1333 km. Rozměry a praktičnost: S délkou 5 048 mm, šířkou 2 070 mm a výškou 2 310 mm (rozvor 3 182 mm) patří do kategorie Luxusní třída. Zavazadlový prostor nabízí 2800 litrů. Pohotovostní hmotnost je 2 074 kg při maximální přípustné hmotnosti 3 000 kg. Brzděný přívěs může vážit až 2 500 kg. Světlá výška 196 mm a průměr otáčení 12 m doplňují profil vozu.

Cena a dostupnost: Cena Renault Master Combi Combi ENERGY dCi 145 startuje na 914 000 Kč (přepočet z EUR, orientační). Technické údaje vozidla: Porovnejte všech 38 motorových verzí modelu Renault Master Master III (Phase III, 2019) Panel Van a poté otevřete technická data pro konkrétní hnací ustrojí a rok výroby. Zvolte hnací ustrojí, verze motoru, atd. 38 verzí · 35 Nafta · 3 Elektřina. Zvolená verze motoru 2.3 dCi (135 KM) L1H1 Nafta · 2019-současnost. Výkon motoru 135 KM, Točivý moment 360 Nm, Objem motoru 2 298 cm³, Typ paliva Nafta, Maximální rychlost 148 km/h.

Technické údaje pro elektrické verze
Motor Maximální výkon elektrického motoru 76 KM, Točivý moment elektrického motoru 225 Nm, Výkon systému 76 KM. Objem a hmotnost: Maximální objem kufru 8000 l, Hmotnost vozidla 2022 kg, Maximální hmotnost 3100 kg. Rozměry: Délka 5075 mm, Šířka 2070 mm, Výška 2307 mm, Rozvor 3182 mm. Přední převis 869 mm, Zadní převis 1024 mm. Minimální poloměr otáčení 12.5 m. Pohon: přední kola, 1 rychlost, Automatické DirectDrive. Přední brzdy kotoučové; Zadní brzdy kotoučové. Pneumatiky 215/65 R16C. Velikost disků 16. ABS ne.
Další verze elektro: Renault Master Master III (Phase III, 2019) - 33 kWh (76 KM) L2H2 Direct Drive; 33 kWh (76 KM) L3H2 Direct Drive. Rozdíly jsou ve velikosti rozvoru a délky karoserie; dojezd v elektrickém režimu kolem 124 km a rychlost až 100 km/h. Rozměry a kapacita úložného prostoru i hmotnost se liší podle varianty.

Shrnutí technických údajů
- Variabilita verzí: dodávka, kombi, podvozek s kabinou, plošina, sklápěče, popřípadě elektrické verze.
- Motory: 2,3 dCi s jedním či dvěma turbodmychadly, Euro 6, AdBlue, žádný pohon všech kol ani automatická převodovka.
- Rozpětí rozvorů L1-L4 a délek furgonu až po 4 383 mm, kapacita nákladu až 17 m3 u nejdelší varianty.
- Vybavení: Business, Business +, Formula Edition; základní výbava zahrnuje ABS, ESP, airbag řidiče; doplňky na objednávku (garance, záruky).
- Chiptuning: dostupné úpravy zvyšující výkon až na cca 179 HP s dopadem na točivý moment a spotřebu.
- Elektrické verze: dojezd 124 km, baterie 33 kWh; rozměry a hmotnost odpovídají TX parametru L2/L3 variant.