Renault představuje již třetí generaci kompaktního MPV Scénic. Francouzský výrobce, který je považován za průkopníka a zakladatele kategorie MPV díky modelu Scénic, uvádí na trh novou generaci tohoto oblíbeného vozu. První generace byla vyráběna od roku 1996, druhá ji nahradila v roce 2003 a přinesla i prodlouženou variantu Grand. Nyní přichází třetí generace, opět dostupná v krátké i prodloužené verzi.
Rozměry a architektura karoserie
Renault Grand Scénic je již v prodeji, zatímco krátká verze se na trhu objeví s jistým zpožděním. Třetí generace kompaktního MPV Scénic v krátké verzi dosahuje délky 4344 mm, šířky 1845 mm a výšky 1637 mm. Designéři se snažili přiblížit vzhled vozu klasickým hatchbackům nižší střední třídy, přičemž si zachovali charakteristické přednosti jednoprostorové karoserie.
Rozměry a rozdíly mezi generacemi lze shrnout následovně:
- Rozměr Scénic III: Délka 4344 mm, Šířka 1845 mm, Výška 1637 mm, Rozvor 2702 mm.
- Rozměr Scénic II: Délka 4259 mm, Šířka 1810 mm, Výška 1620 mm, Rozvor 2685 mm.
- Rozdíl: Délka +85 mm, Šířka +35 mm, Výška +17 mm, Rozvor +17 mm.
Interiér a praktičnost
Interiér nového Scénicu je koncipován s pěti samostatnými sedadly. Druhá řada sedadel odpovídá tradičnímu pojetí MPV a nabízí možnost individuálního nastavení a vyjmutí sedadel. Cestující mají k dispozici řadu odkládacích schránek s celkovým objemem 86 litrů. Zavazadlový prostor nabízí kapacitu od 437 do 522 litrů v závislosti na uspořádání zadních sedadel. Po vyjmutí sedadel druhé řady se objem pro zavazadla zvětší až na 1837 litrů při využití prostoru po strop. Doplňujícími prvky jsou tři dvanáctivoltové zásuvky: jedna na středové konzole vpředu, druhá pro cestující ve druhé řadě a třetí v zavazadelníku.
Podvozek a řízení
Podvozek vychází z třetí generace Mégane. Přední nápravu tvoří vzpěry McPherson, zadní je vybavena jednoduchými vlečenými rameny. Rozvor náprav činí 2702 mm. Renault Scénic III je vybaven elektrickým posilovačem řízení, který má poskytnout lepší zpětnou vazbu od předních kol. Brzdový systém zahrnuje kotoučové brzdy s průměrem 280 mm nebo 296 mm vpředu a 274 mm nebo 260 mm vzadu, s možností kombinací větších předních kotoučů s menšími zadními. Brzdná dráha ze 100 km/h při opakovaném brzdění činí podle tiskových informací 39 metrů.
Nabídka pohonných jednotek
Nabídka motorů je široká, zahrnuje zážehové i naftové agregáty. Novinkou pod kapotou je benzinový motor řady TCe 130, který z objemu 1,4 l díky přeplňování nabízí výkon 96 kW (130 k) a točivý moment 190 Nm. Dále je k dispozici atmosférická šestnáctistovka s výkonem 81 kW (110 k). Ta bude spalovat benzín a od letošního léta bude na vybraných trzích možné tankovat bioetanol a od konce roku i LPG. Nejvýkonnější dvoulitrový agregát má 103 kW (140 k) a je spřažen výhradně s bezstupňovou převodovkou CVT.
Přehled zážehových motorizací:
| Motor | Zdvihový objem | Válce/Ventily | Nejvyšší výkon | Max. toč. moment | Max. rychlost | 0-100 km/h | Komb. spotřeba |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1,6 16V | 1598 | 4/4 | 81 kW | 151 Nm | 185 km/h | 11,7 s | 7,5 l/100 km |
| 1,4 TCe 130 | 1397 | 4/4 | 96 kW | 190 Nm | 190 km/h | 10,5 s | 7,1 l/100 km |
| 2,0 16V | 1997 | 4/4 | 103 kW | 195 Nm | 190 km/h | 10,6 s | 7,7 l/100 km |
Přehled vznětových motorů zahrnuje jednotky o objemu 1,5 l ve verzích dCi 85, 105 a 110. Nejvýkonnější varianta může být vybavena filtrem pevných částic (DPF). K dispozici je i 1,9 l dCi 130 s DPF. Vrchol nabídky dieselů tvoří dvoulitry dCi 150 a 160, přičemž dCi 150 je spojen výhradně se šestistupňovou automatickou převodovkou, zatímco dCi 160 s manuálním řízením. Interval výměny oleje pro všechny dieselové motory je 30 000 km.
Přehled vznětových motorů:
| Motor | Transmise | Zdvihový objem | Výkon | Toč. moment | Max. rychlost | 0-100 | Spotřeba |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 dCi 85 | 6M | 1461 | 63 kW | 200 Nm | 165 km/h | 11,7 s | 4,9 l/100 km |
| 1.5 dCi 105 | 6M | 1461 | 78 kW | 240 Nm | 180 km/h | 12,4 s | 4,9 l/100 km |
| 1.5 dCi 110 FAP | 6M | 1461 | 81 kW | 240 Nm | 180 km/h | 12,3 s | 5,2 l/100 km |
| 2.0 dCi 150 FAP | 6A | 1995 | 110 kW | 300 Nm | 195 km/h | 9,7 s | 6,0 l/100 km |
| 2.0 dCi 160 FAP | 6M | 1995 | 118 kW | 380 Nm | 205 km/h | 9,1 s | 6,6 l/100 km |
Výbava a technologie
Špičkové výbavy nového Scénicu zahrnují TFT displej zobrazující rychlost, nastavení tempomatu, signalizaci nezavřených dveří, tlak v pneumatikách a údaje z parkovací kamery. Ovládání systému zajišťuje tlačítko mezi volantem a displejem. K dispozici je plně integrovaný navigační systém Carminat Tom Tom s podporou SD karet, nebo Carminat Bluetooth DVD s bezdrátovým rozhraním a měničem na šest disků, podporující MP3 a WMA. Je samozřejmostí USB konektor pro připojení externích zdrojů a vstup pro iPod. Automobily jsou vybaveny audiosystémem Arkanys s prostorovým 3D zvukem. Komfort zvyšuje dvouzónová klimatizace s režimy Soft, Auto a Fast.
Důraz byl kladen na prvky aktivní i pasivní bezpečnosti. Vozidla jsou vybavena systémem monitorování tlaku v pneumatikách, automatickým zapínáním stěračů, signalizací nezapnutých pásů, bi-xenonovými světlomety, tempomatem s omezovačem rychlosti, ABS, brzdovým asistentem a stabilezním systémem. Passivní bezpečnost zajišťuje systém SPR3 z nové generace Laguny, který je součástí i dalších modelů Renault. Isofix úchyty pro dětské sedačky jsou standardem pro všechna tři sedadla ve druhé řadě.
Výroba a ekologie
Nový Scénic se vyrábí v továrně Douai ve Francii. 95 % součástí vozu je plně recyklovatelných a již při výrobě je použito 14 % recyklovaných plastů.

Renault Scenic 3 display modes | 2010 | #16
Technické údaje: Renault Scenic - 10 verzí, benzínové a dieselové motorizace, srovnání výkonů, výkonů a spotřeb.