Opel Vivaro A, vyráběný v letech 2001 až 2014, je středně velká dodávka vyvinutá společně s Renaultem Trafic II a Nissanem Primastar. Níže naleznete úplné technické specifikace včetně rozměrů, nákladové kapacity, užitečného zatížení a nabídky motorů. Opel Vivaro A nabízí flexibilní nákladový prostor ve svých konfiguracích.
Konfigurace karoserie a objem nákladového prostoru (Vivaro A)
Verze nabízí rozdílné objemy nákladu podle délky a výšky střechy:
- L1H1 - Náklad: 5,0 m³
- L1H2 - Náklad: 6,7 m³
- L2H1 - Náklad: 6,0 m³
- L2H2 - Náklad: 8,3 m³
Opel Vivaro A sdílel své motory s Renaultem Trafic II. Nejoblíbenější byly dieselové jednotky CDTI (1.9, 2.0, 2.5) a jedna benzínová varianta.
Motory dostupné pro Vivaro A (přehled)
- 1.9 CDTI - 82-100 k, točivý moment 190-240 Nm, 5st.
- 2.0 CDTI - 90-115 k, točivý moment 290-300 Nm, 6st.
- 2.5 CDTI - 135-150 k, točivý moment 320-350 Nm, 6st.
- 2.0 16V Benzín - 120 k, točivý moment 190 Nm, 5st.
Technické údaje konkrétní verze (příklad Vivaro A Tour 1.9 DI)
- Motor: 1.9 DI (82 KM), nafta, 2001-2006
- Výkon: 82 KM
- Točivý moment: 190 Nm
- Objem motoru: 1 870 cm³
- Zrychlení 0-100 km/h: 16,5 s
- Maximální rychlost: 155 km/h
- Spotřeba paliva (kombinovaná): 7,7 l/100 km
- Emisní standard: Euro 5
- Typ karosérie: Minivan, počet míst: 9, počet dveří: 4
Rozměry a prostor pro uživatele
U Vivaro A se rozměry liší podle verze (L1/L2, H1/H2). Pro praktické využití je důležitá maximální délka nákladového prostoru a počet europalet, které lze pojmout. Verze s dlouhým rozvorem mohou pojmout až tři europalety, zatímco kratší verze pojmou dvě.
| Konfigurace | Objem nákladu (m³) | Max. délka nákladu (mm) | Užitečné zatížení (kg) | Europalety |
|---|---|---|---|---|
| L1H1 | 5,0-5,2 | 2 537 | 1 000-1 200 | 2 |
| L1H2 | 6,7-7,0 | 2 537 | 1 000-1 200 | 2 |
| L2H1 | 6,0 | 2 937 | 1 000-1 200 | 3 |
| L2H2 | 8,3-8,6 | 2 937 | 1 000-1 200 | 3 |
Srovnání rozměrů (příklad - Vivaro Electric Cargo pro orientaci rozměrů modernějších variant)
Pro lepší představu o velikosti Vivaro uvádíme rozměry moderní elektrické varianty, které lze použít pro srovnání rozměrů v dané třídě.
- Délka Vivaro Electric Cargo: 5 330 mm.
- Šířka bez zrcátek: 1 920 mm.
- Výška: 1 935 mm.
- Rozvor: 3 275 mm.

Porovnání délky s konkurencí
S délkou 5 330 mm je Vivaro Electric Cargo 3. nejdelší van ve třídě Vyšší střední třída (z 26 modelů). Pro srovnání délky:
- Ford Transit Custom VAN - 5,05 m (280 mm kratší)
- Renault Trafic VAN - 5,08 m (250 mm kratší)
- Peugeot e-Expert VAN - 5,33 m (stejná)
- Maxus Deliver 7 VAN - 5,37 m (+42 mm delší)
- Renault Trafic VAN E-Tech Electric - 5,48 m (+150 mm delší)
Porovnání šířky a výšky
Šířka Vivaro (1,92 m) je u řady konkurentů stejná, např. Toyota Proace, Fiat Scudo, Peugeot e-Expert a další. Výška Vivaro Electric Cargo (1,935 m) je v porovnání s konkurenty uprostřed rozmezí:
- Mercedes-Benz Vito Mixto - 1,91 m (25 mm nižší)
- Peugeot e-Expert VAN - 1,94 m (stejná)
- Ford Transit Custom VAN - 1,96 m (+23 mm vyšší)

Rozvor a jeho srovnání
Rozvor Vivaro Electric Cargo činí 3 275 mm, což jej řadí mezi modely s průměrným až delším rozvorem ve třídě. Porovnání s jinými modely:
- Mercedes-Benz Vito Mixto - 3,20 m (75 mm kratší)
- Toyota Proace, Fiat Scudo, Peugeot e-Expert a další - 3,28 m (stejná)
Hmotnosti a tažné schopnosti
Pohotovostní hmotnost Vivaro Electric Cargo se pohybuje od 1 977 kg, celková hmotnost od 2 867 kg. Maximální hmotnost brzděného přívěsu: 1 000 kg, nebrzděného: 750 kg.
U Vivaro B (následující generace) je tažná kapacita pro motory 1.6 CDTI stanovena na 2 000 kg (brzděný přívěs) a 750 kg (nebrzděný).
Mezigenerační poznámka
Opel Vivaro A byl modernizován v roce 2006. Vivaro B (2014-2019) později přišel s aktualizovanými rozměry, užitečným zatížením a ekonomičtějšími motory 1.6 CDTI, které nabídly lepší účinnost a nižší emise. Vivaro B poskytuje objem nákladu od 5,2 m³ až do 8,6 m³ v závislosti na konfiguraci a nabízí užitečné zatížení až ~1 200 kg.
Opel Vivaro 2.0 CDTi (2012) | POV Driving, In Depth Tour, Start Up and Sound
Rady při výběru podle rozměrů
- Zvažte délku (L1 vs L2) podle potřeby přepravy europalet (L2 obvykle pojme 3 europalety).
- Výška H1/H2 ovlivní objem a možnost stání uvnitř garáže nebo nízkých prostorů.
- Užitečné zatížení (až 1 200 kg u mnoha konfigurací) je důležité pro dopravce a firmy - porovnejte s nasazením vozidla.
- Motorizace volte podle požadavků na tažné schopnosti a spotřebu - dieselové CDTI jednotky jsou u Vivaro obvyklou volbou.
Pro ověření přesných rozměrů, výbavy a motoru u konkrétního exempláře je doporučeno zkontrolovat údaje podle VIN nebo technický průkaz vozidla.