Opel Insignia B (interně Z18) je druhá generace takto pojmenovaného modelu střední třídy značky německé automobilky, která se začala prodávat v roce 2017. Na rozdíl od předchůdce Insignia B nabídla už jen dva karosářské verze, fastback a kombi, sedan kvůli nízkým prodejům skončil. V jiných koutech světa se vůz prodává také jako Holden Commodore nebo Buick Regal. Automobil navržený týmem Marka Adamse vsadil na výrazně sportovnější tvary, které inspiroval koncept Monza z roku 2013. Interiér zase navázal na koncepci v soudobé Astře K. Sportovnější vizáž zdůrazňovala také nižší siluetu, konkrétně fastback, oficiálně nazývaný Insignia Grand Sport, se mezigeneračně snížil o 29 mm.
Základem se stala platforma E2XX sdílená s dalšími vozy koncernu General Motors, tehdejšího vlastníka Opelu. Insignia ji sdílela mimo jiné s Chevroletem Malibu. Auto primárně pomohla snížit hmotnost, v závislosti na verzi Insignia mezigeneračně zhubla 140 až o 175 kilogramů. Na český trh Insignia vstoupila s nabídkou benzinového čtyřválce 1.5 Turbo (103 a 121 kW) a turbodieselů 1.6 CDTI (81 kW a 100 kW) a 2.0 CDTI (125 kW). Později debutovala také sportovně orientovaná varianta Insignia GSi nabízející výběr mezi benzinovým čtyřválcem 2.0 Turbo (191 kW) a bi-turbodieselem 2.0 CDTI (154 kW), který obohatil i nabídku běžných variant.

Modernizace a verze po faceliftu (2020)
Pro rok 2020 byl Opel Insignia B modernizován. Větší změny designu facelift nepřinesl, poznávacím znakem jsou výrazněji tvarované světlomety (připomínající svým tvarem písmeno L) s vylepšenými full-LED Matrix světly, upravená maska chladiče ve stylu tehdy nově uvedené Corsy F nebo přepracovaný nárazník, který auto opticky rozšiřuje. Hlavně se ale proměnila nabídka motorů. Ta byla zjednodušena a hlavně sjednocena, do příchodu faceliftu Insignia nabízela jednotky tří rodin, po faceliftu už to byla jen jedna, navíc nové generace.
Tříválce 1.4 Turbo (107 kW) a 1.5 CDTI (90 kW) Insignia sdílí s modernizovanou Astrou K, nadto tu je benzinový čtyřválec 2.0 Turbo (ve verzích se 147 kW a 169 kW). K dispozici byl i nový turbodiesel 2.0 Turbo D (128 kW a 154 kW). V létě 2022 pak bylo oznámeno, že Insignia do konce roku skončí. Do budoucna se však počítá s nepřímým nástupcem.
Verze a provedení
V martech 2017 na autosalonu v Ženevě se světu přišla ukázat druhá generace modelu Opel Insignie a označuje se písmenem B. Je v provedení Grand Sport, Sports Tourer. Verze Country Tourer je v provedení kombi a je upravena tak, aby zvládla i lehký terén, je o 20 milimetrů vyšší a má pohon 4×4 včetně vektorování točivého momentu. Tato generace obrovsky shodila na váze vozu a to prospělo mnohonásobně jízdním vlastnostem. V průměru podle výbavy to činí 175 kg.
Nová insignie je nabitá těmi nejnovějšími technologiemi: ové maticové světlo IntelliLux LED má 32 LED (16 na každé straně) a je tedy dvakrát více než v Astře K. Pro další optimalizaci viditelnosti v zatáčkách se intenzita světla vnitřních maticových prvků zvyšuje v režimu dálkových světel v závislosti na úhlu natočení volantu. Každý světlomet IntelliLux má navíc speciální dálkové světlo, které prodlužuje viditelnost až na 400 metrů. Jakmile vůz překročí hranice města, maticové světlomety se automaticky přepnou do režimu dálkových světel, aniž by oslňovaly ostatní účastníky silničního provozu.
Kromě přední kamery 3. generace a 360stupňové všestranné kamery jsou k dispozici nová sedadla s certifikací AGR nastavitelná v 18 směrech a vyhřívání sedadel pro cestující vzadu.
Na začátku samotné výroby Insignie disponovala výbavami Selection / Edition, Dynamic a Innovation. Pro firemní zákazníky pak Business Edition a Business Innovation. Poprvé se zde objeví motory 1.5 Turbo benzín o výkonu 103 kW / 140 k a 121 kW / 165 k. V roce 2017 byla veřejnosti odhalena sportovní verze Insignie B, avšak na OPC se tehdy zapomíná a Opel se vrací ke značení GSi. V prosinci 2017 přichází GSi varianta k zákazníkům. Pod kapotou najdeme motor 2.0 Turbo pouze ze 4 válců nebo našlapanou naftovou variantu. Podle vyjádření Opel se díky snížení váhy cca o 160 kg srovnala výkonost s Insignií A 2.8 Turbo V6 OPC. Standardem je elektromechanický podvozek FlexRide a exkluzivně pro GSi je přidán režim Competition. ESP umožňuje řidiči větší úhel vybočení, když je vypnutá kontrola trakce. Vzhled GSi podtrhuje sportovní zdatnost s vertikálními vstupy vzduchu vpředu, difuzorovitý zadní nárazník, dve koncovky výfuku a aerodynamický okraj spoileru nad kufrem.
Motory a technické údaje po faceliftu
Píše se srpen 2018 a Insignie dostává pod kapotu nový zážehový motor 1.6 Turbo s výkonem 147 kW / 200 k, který v sobě má filtr pevných částic. Díky prodeji Opelu do skupiny PSA se už nepočítalo, že by Insignia B dostala facelift, přesto se tak stalo a to v lednu 2020 na autosalonu v Berlíně. Nadále je k dispozici nová digitální couvací kamera, která je nyní umístěna v zadním nárazníku. Obzvláště tenké světlomety se standardní full LED technologií zajišťují lepší viditelnost. Nové volitelné adaptivní světlo IntelliLux LED Pixel Light má nyní 84 LED prvků na světlomet.
V červenci 2022 automobilka Opel oznamuje konec možnosti objednání modelu Insignie B, tak aby bylo možné všechny objednané vozy vyrobit do konce roku 2022. Poslední vyrobené kusy opouštějí továrnu na konci listopadu 2022 a k zákazníkům se tyto vozy dostávají v průběhu ledna 2023. Vzhled 2. generace je opravdu úžasný a velice povedený. Je to poslední model s technikou GM. Je otázkou, zda Insignie bude mít svého nástupce. Pokud ano, tak s technikou PSA a podle zákulisních informací možná půjde spíše o SUV provedení.

Technické údaje a tabulky motorů
Uvedené tabulky shrnují vybrané motorizace v různých karosériích a letech výroby. Vztah mezi verzemi Grand Sport a Sports Tourer je doplněn, včetně údajů o průměrné spotřebě a výkonech. Zvláštní poznámka: 2.0 CDTI 174k a související varianty s označením F20DVH mohou vyžadovat pozornost kvůli spotřebě oleje popsané v informačním dopisu pro majitele.
| Motorizace | Verze | Výkon (kW/k) | Točivý moment (Nm) | Převodovka | Max. rychlost (km/h) | 0-100 km/h |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 Turbo | 103 / 140 | 103 / 140 | 250 | 6 MA / 6 ATP | 210 | 8,0 až 9,0 s |
| 1.5 Turbo | 121 / 165 | 121 / 165 | 250 | 6 MA / 6 ATP | 210 | ~7,4 s |
| 1.6 Turbo | 147 / 200 | 147 / 200 | 280 | 6 MA / 6 ATP | 235 | ~7,0-7,5 s |
| 2.0 Turbo | 191 / 260 | 191 / 260 | 400 | 8 automat | 250 | ~6,0-6,5 s |
| 2.0 Turbo 4x4 | 169 / 230 | 169 / 230 | 400 | 9 automat | 237 | ~6,5-7,0 s |
| 2.0 CDTI 170k | 170 | 125 / 170 | 400 | 8 automat | 223 | ~8,5-9,0 s |
| 2.0 CDTI 210k 4x4 | 210 | 154 / 210 | 480 | 6 MA | 233 | ~7,0-7,5 s |
| 1.5 CDTİ (nafta) | 1.5 CDTI 110k | 81 / 110 | 320 | 6 MA | 205 | ~9,0 s |
Poznámka k motorům: Základní suchý údaj o spotřebě a přesných číslech se může lišit v závislosti na zemi, výbavě a měřicích podmínkách. Zvláštní upozornění platí pro 2.0 CDTI 174k s označením F20DVH, který údajně spotřebuje více oleje než jiné verze a vyžaduje pravidelnou kontrolu hladiny oleje dle informačního dopisu pro majitele.
Vlastnosti a technické detaily vozidla
- Vizualizace: Elegantní vzhled s nízkou světlou výškou, Grand Sport jako fastback.
- Pohonná ústrojí: Benzínové a naftové motory, včetně 2.0 Turbo a 2.0 CDTI s pohonem přední nebo 4x4 u některých verzí.
- Podvozek: Standardně FlexRide pro GSi, odpružení a řízení adaptivní dle režimu jízdy.
- Asistenční systémy: Adaptivní tempomat, 3. generace přední kamera, 360stupňová kamera, AGR ergonomická sedadla.
- Inspirace a design: Linie inspirované konceptem Monza a stylově navazující na A větev.
Opel Insignia B (2017-2023) – How to Enter and Manage Navigation
Karosérie a rozměry
Karosérie Opel Insignia B zahrnují liftback (Grand Sport) a kombi (Sports Tourer), Country Tourer je variantou pro terénnější užití. Rozměry a šířky se liší podle konfigurace, ale mezi hlavními čísly se objevuje šířka kolem 1860 mm, rozvor okolo 2829 mm a délka kolem 4890-4980 mm v různých verzích. Kufry: liftback 490 l, kombi 560 l.
Výroba a výrobní program
Místo výroby zahrnuje Ruesselsheim (Německo) a pro Čínu Šanghaj. Výroba zahájena v březnu 2017 a ukončena v listopadu 2022 pro běžnou produkci; Country Tourer byl ukončen dříve, Novější Grand Sport a Sports Tourer skončily v roce 2022. Celkové vyrobené kusy jsou uvedeny kolem 213 324 ks (08/2017 - 08/2022).

Bezpečnost a Euro NCAP
Insignia ve verzi liftback a kombi prošla v roce 2017 testy bezpečnosti Euro NCAP a získala hodnocení 5 z 5. To potvrzuje vysokou úroveň pasivní a aktivní bezpečnosti.
Praktické poznámky pro kupující a majitele
- Kontrolovat hladinu oleje u verzí s motorem 2.0 CDTI 174k F20DVH; výrobce doporučuje pravidelné kontroly a servis podle informačního dopisu pro majitele.
- Sportovní verze GSi nabízí režim Competition a elektrický podvozek FlexRide pro lepší jízdní charakteristiky.
- Objem zavazadlového prostoru a konfigurace kufru se liší mezi liftback a kombi, důležité pro rodinné využití a cestování.