Technická data Opel Insignia B: specifikace a parametry v detailu

V březnu 2017 na autosalonu v Ženevě se světu přišla ukázat druhá generace modelu Opel Insignie a označuje se písmenem B. Je v provedení Grand Sport, Sports Tourer. Verze Country Tourer je v provedení kombi a je upravena tak, aby zvládla i lehký terén, je o 20 milimetrů vyšší a má pohon 4×4 včetně vektorování točivého momentu. Tato generace obrovsky shodila na váze vozu a to prospělo mnohonásobně jízdním vlastnostem. V průměru podle výbavy to činí 175 kg.

Nová insignie je nabitá těmi nejnovějšími technologiemi a nabízí například matriční světlomety IntelliLux LED se 32 LED (16 na každé straně), tedy dvakrát více než u Astře K. Pro lepší viditelnost v zatáčkách se intensita světla vnitřních maticových prvků zvyšuje v režimu dálkových světel podle úhlu natočení volantu. Každý světlomet IntelliLux má navíc speciální dálkové světlo, které prodlužuje viditelnost až na 400 metrů. Jakmile vůz překročí hranice města, maticové světlomety se automaticky přepnou do režimu dálkových světel, aniž by oslňovaly ostatní účastníky silničního provozu.

Kromě přední kamery 3. generace a 360stupňové všestranné kamery jsou k dispozici nová sedadla s certifikací AGR nastavitelná v 18 směrech a vyhřívání sedadel pro cestující vzadu. Na počátku samotné výroby Insignie disponovala výbavami Selection / Edition, Dynamic a Innovation. Pro firemní zákazníky pak Business Edition a Business Innovation. Poprvé se objevily motory 1.5 Turbo benzín o výkonu 103 kW / 140 k a 121 kW / 165 k. Publikace ze září 2017 ukazuje sportovní verzi Insignie B, ačkoli OPC v té době nebylo v nabídce; Opel se v té době vrátil ke značení GSi.

Infografika: Rozpis verzí a výbav Opel Insignia B (Grand Sport, Sports Tourer, Country Tourer)

Motorizace a výkon

V průběhu času přišla řada motorů: 1.4 Turbo (kód motoru F14SHTR) s výkonem 103 kW / 140 k, 1.5 Turbo (B15XHL, B15XHT) 103 kW / 140 kW a 121 kW /165 k, 1.6 Turbo (B16SHT) s 147 kW / 200 k a 1.6 CDTI 110-136k, 1. / 1.5 /CDTI a 2.0 Turbo s výkony až 191 kW (260 k) a 2.0 Turbo s verzí 125-230 k. Nejvýkonnější verzí byl 2.0 Turbo doplněný o pohon 4×4 a později 2.8 V6 turbo v OPC verzi s 239 kW / 325 k a 400 Nm.

Specificky pro verzi GSi/Háček: pod kapotou motor 2.0 Turbo s výstupem 147 kW (200 k) nebo 165 kW (225-230 k) a varianty s 2.0 Turbo, poté 2.0 BiTurbo a nafta 2.0 CDTI s až 170 k, 2.0 CDTI 210 k 4×4 a dalšími verzemi. Pokročilé motorizace jsou doprovázeny šestistupňovými manuály a nebo automaty (8- a 9-stupňové) a technologií přímého vstřikování, variabilního časování ventilů a dvojité turbory.

V roce 2018 Opel představil nový benzínový motor 1.6 Turbo s výkonem 147 kW / 200 koní, který obsahuje filtr pevných částic (DPF). V srpnu 2018 došlo k uvedení zážehového motoru 1.6 Turbo s 147 kW/200 k a 2.0 Turbo s výkony 191 kW (260 k) a 400 Nm v 4×4 verzi.

Jízdní dovednosti a podvozek

Standardem je adaptivní podvozek FlexRide s dvám režimy (Sport a Tour) a výhradně pro GSi je přidán režim Competition. ESP umožňuje řidiči větší úhel vybočení při vypnuté kontrole trakce. Vzhled GSi podtrhuje sportovní charakter s vertikálními vstupy vzduchu vpředu, difuzorem vzadu, dvěma koncovkami výfuku a aerodynamickým eD plochou okrajovou linkou nad kufrem.

Polovina roku 2013 znamenala facelift první generace; zde došlo ke změnám v designu a infotainmentu, ale pro Insignii B se tyto úpravy většinou vztahovaly k vylepšenému osvětlovacímu systému a interiéru. Systém CDC (Continuous Damping Control) v kombinaci s podvozkem FlexRide reguluje tlumiče podle rychlosti a jízdního stylu, a tím zvyšuje komfort i stabilitu. Režimy Sport, Normal a Tour se adaptují na podmínky a na index dynamické jízdy řidiče.

Diagram systému DMC a rozvodů pohonu

Elektronika a asistenční systémy

Insignia B nabízí pokročilý systém AFL (AFL - Matrixové světlomety) a rozpoznávání dopravních značek s širokoúhlou čidlovou kamerou; adaptivní tempomat, varování opuštění jízdního pruhu a asistenční funkce pro parkování. Důležité je, že systém rozpoznávání značek zobrazuje rychlostní omezení na centrálním monitoru a umožňuje řízení volantu k udržení zákonných limitů. Dálkové světlomety s nastavitelnou intenzitou reagují na podmínky a další vozidla.

Ikonická konfigurace IntelliLux LED Pixel Light

Konfigurace a výroba

V laboratořích Opel Insignia B probíhala produkce od března 2017 do listopadu 2022. Verze Country Tourer je primárně kombi a je postavena pro lehký terén; Grand Sport a Sports Tourer jsou zázemím 4-dveřového hatchbacku a kombi. Celkový počet vyrobených kusů činil 213 324 (08/2017 - 08/2022). Pro rok 2020 byl proveden facelift, který zahrnoval světlomety s full LED technologií a nové volitelné adaptivní světlo IntelliLux LED Pixel Light s 84 LED prvky na světlomet, a to až v lednu 2020. Po uvedení PSA na scénu se očekávaly změny, ale Insignia B zůstala oficiálně ve výrobě až do konce roku 2022; poslední kusy vyjížděly z továrny koncem listopadu 2022 a do zákazníků se dostávaly v lednu 2023.

Ruční i automátické převodovky jsou šestistupňové, s verzemi 8- a 9-stupňovými automaty v některých verzích. Majoritní motorizace zahrnovala řady 1.4-2.0 litru benzín a naftu (CDTI), včetně 2.0 Turbo a 2.8 V6 pro OPC variantu. Pohon byl přední i 4×4; u některých verzí s 4×4 byl zaveden systém eLSD (elektronický uzávěr rozdílu) a TTD (Torque Transfer Device) pro lepší trakci a stabilitu.

Tabulka technických údajů některých verzí Opel Insignia B

Technické hodnoty po jednotlivých motorech (vybrané verze)

Poznámka: V textu jsou uvedeny vzorové hodnoty. Pro konkrétní rok a kombinaci motorů a převodovky viz oficiální katalog Opel.
Verze motoruKód motoruRok výrobyObjem (cm3)Max. výkon kW / kMax. točivý moment NmPřevodovkaPohon
1.5 Turbo 140 kB15XHL2017-1490103 / 1402506 MAPřední
1.5 Turbo 165 kB15XHT2017-1490121 / 1652506 MAPřední
2.0 Turbo 4×4B20NF2017-1998191 / 2604008 automat4×4
2.0 Turbo 9ATF20SH2020-1998169 / 2303509 AT4×4
2.0 CDTI 170kB20DTH2017-1956125 / 1704006 MAPřední
2.0 CDTI 170k 4×4B20DTH2017-1956125 / 1704006 MA4×4
2.0 CDTI 210k 4×4B20DTR2017-1956154 / 2104806 MA4×4

Problémy a připomínky k motorům

Poznámka: Základní informace zahrnují informaci o motoru 2.0 CDTI (174 k) F20DVH, který má vyšší spotřebu oleje než dřívější 2.0 CDTI (170 k) B20DTH; Opel vyzval prodejce k informování majitelů o pravidelné kontrole hladiny oleje. Následky: poškození turbodmychadel v důsledku nedostatečného mazání; spotřebu oleje se diskutuje na fórech, odhadem 0,1-0,2 litru na 1000 km. Případně se doporučuje sledovat hladiny oleje a provádět pravidelné servisní prohlídky v rámci informací výrobce.

TEST - Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI - KDYŽ SE MYSLÍ HLAVOU. CZ/SK

Celkově Opel Insignia B představuje evoluci druhé generace s důrazem na úspornost, dynamiku a moderní bezpečnostní a asistenční systémy. V rámci GM-Era končí spolupráce s GM a zůstává otázka nástupce s technikou PSA - očekává se eventuálně SUV verze. Místo výroby: Ruesselsheim (Německo). Výroba: březen 2017 - červen 2020 (Country Tourer) / listopad 2022 (Grand Sport a Sports Tourer).

tags: #technicka #data #opel #insignia