Toyota Auris D4D versus Volkswagen Golf: srovnání spolehlivosti a provozních nákladů

Najprv som uvažoval o malom mestskom aute, ktoré by plnilo funkciu druhého auta do rodiny.

Výber bol veľmi veľký.

Do úvahy pripadala aj honda jazz, ktorá môže napriek tomu že ide o malé auto, priestorom na sedenie konkurovať aj veľkým limuzínam.

Len o trochu drahší už bol aj civic, ktorý síce už nemá vzadu toľko miesta ako jazz, ale je už o triedu vyššie.

Od konkurenčnej toyoty som zase naprv pozrel na aygo, to však je len 4-miestne.

Vyskúšal som si teda yaris, dokonca hybrid, keďže to má byť hlavne do mesta a do zápchy.

Mierne oneskorená dynamika, spôsobená hlavne automatickou CVT prevodovkou, a absencia športového zvuku motora ma veľmi neoslovila.

Za tú cenu už sa dá kúpiť aj benzínová corolla s manuálnou prevodovkou, ktorá už má aj podstatne viac vnútorného priestoru.

Akurát že je to sedan, ktorý má síce veľký kufor, ale malý otvor do neho.

Takže prišiel rad na auris.

Po dôkladnom porovnaní všetkých parametrov a recenzií toyoty auris 1,33 dual VVT-i a hondy civic 1,4 sa na poslednú chvíľu váhy preklopili v prospech aurisu.

Ešte lepšou voľbou bolo siahnuť po motore 1,6 valvematic a to nielen kôli výkonu, ale aj preto že pri 1,33 je zavesenie zadnej napravy riešené torznou priečkou a pri 1,6 je to pokročilé lichobežníkové zavesenie kolies.

Vďaka nemu podvozok oveľa lepšie prechádza nerovnosťami.

Dokonca mám pocit, že lepšie tlmí výmole našich ciest ako moja honda CR-V, ktorá má väčšie kolesá a je to aj SUV.

Ďalší dôvod pre tento motor je aj to, že ťažko by ste v tejto triede našli výkonnejšiu jednašestku (či už benzín alebo diesel), ktorá má aj bez turba 97kW (132k).

No a keď som v cenníku videl iba o 1000€ drahšiu kombi verziu, tak bola voľba jasná.

530-litrový kufor nieje na škodu.

Medzi skladovými vozidlami bola v ponuke Active tourer vo zvýhodnenej cene vo výbave Trend+, ktorá obsahuje napr. vyhrievané sedadlá, automatickú klimatizáciu, kožený volant a riadiacu páku, elektricky nastaviteľnú bedrovú opierku vodiča, multifunkčný 7 display autorádia s CD, mp3 (wma), aux, bluetooth a cúvacou kamerou, zatmavené zadné okná, všetky okná elektricky ovládané, eletricky sklopné a vyhrievané spätné zrkadlá, automatické stmavovanie stredného spätného zrkadla, asistent rozjazdu do kopca, brzdový asistent, ESP, ABS, denné led svietenie, tempomat, obmedzovač rýchlosti, imobilizér, elektrický posilňovač riadenia, diaľkovo ovládané centrálne zamykanie, detské poistky, 2x isofix.

Nakoniec mám namiesto malého mestského auta ďalšie plnohodnotné rodinné kombi dlhé 4,6m.

Jazdné vlastnosti hodnotím ako úžasné, 16 hliníkové disky so šírkou gumy 205 a nízkym profilom výborne držia stopu a ešte lepšie filtrujú nerovnosti.

Dynamika je celkom slušná aj keď sa v recenziách píše že motor je trocha priškrtený kôli norme euro 6.

Treba len na neho poriadne šliapnuť a trocha ho vytočiť.

V parametroch sa udáva zrýchlenie z 0-100 za 10 sekúnd a maximálna rýchlosť 200km/h.

Auto so svojou hmotnosťou iba 1175kg a výbornou aerodynamikou dáva vodičový ľahký pocit riadenia.

Výborne sprevodovaná 6-stupňová prevodovka umožňuje dlhší rozbeh na prvom prevodovom stupni, čo veľmi oceňujem hlavne v meste, napr. v zápchach pri posúvaní sa nieje potrebné radiť do dvojky.

Na šestke sú pri týchto rýchlostiach otáčky motora 2100/min., pri 130km/h je to rovných 3000/min., pri 140km/h 3300 a pri 160 3700.

Vďaka sprevodovaniu do nízkych otáčok, sa dá pri rozbehu motor vytočiť na dvojke až po 100km/h.

Čo sa týka samotnej prevodovky, tak lepšiu som zatiaľ v ruke nemal.

Jednotlivé rýchlosti presne zapadajú do svojich drážok, dráhy niesu príliš dlhé a páka sa v jednotlivých polohách vôbec netrasie.

Radosť preraďovať.

Ruka sa pritom stále opiera o stredovú lakťovú pozdĺžne nastaviteľnú opierku, ktorá má v sebe odkladací priestor s dvojitým dnom.

Akurát spiatočka sa radí ináč ako som bol zvyknutý, treba prstami nadvihnúť prstenec a potom páku zatlačiť úplne doľava a hore ešte pred jednotku.

Radšej by som bol ak by bola v polohe akoby 8-eho stupňa bez nutnosti nadvihovania tej poistky.

Ale už som si aj na to zvykol.

Pri rozbehu a preraďovaní na vyšší stupeň je lepšie najprv ubrať úplne plyn bez stlačenia spojky, eletronika ešte nejakú chvíľu dávkuje do motora rovnaké množstvo paliva, takže motor nezačne hneď brzdiť auto.

Až potom stačí stlačiť spojku, zaradiť vyšší stupeň a pridať plyn.

Až takto cestujúci ani nepocítia kedy ste preradili.

Motor je zvnútra tichý, ale len ked nieje v rozbehu.

Keď stojíte na križovatke tak to či ide zístíte len pohľadom na otáčkomer.

Pri naštartovaní však v prvých sekundách drží vyššie otáčky a motor je o dosť hlučnejší, po chvíli otáčky klesnú a spolu s nimi odchádza aj jeho hlasnejší prejav.

Pri rozbehu je tiež hlučnejší, ale akonáhle udržiavate konštantnú rýchlosť, tak ho už skoro nepočuť.

Bál som sa ako to bude s hlukom motora po diaľnici, ale vysoké rýchlosti mu svečia ešte viac ako mestský režim a pri diaľničnom tempe motor ide dokonca tichšie ako pri nižšej rýchlosti.

Znie to zvláštne, ale hluk sa dá výrazne stlmiť ak je zatiahnutá roleta batožinového priestoru (alebo pri naloženom kufri).

Ono to ide asi aj trocha od výfuku.

Sedenie na sedadle vodiča a spolujazdca je pohodlné, nohy celkom dobre vystrie aj vyšší človek.

K dokonalosti by už prispelo len keby lakťová opierka na dverách bola o pár centimetrov vyššie.

Volant výborne padne do rúk, dá sa cez neho ovládať okrem palubného počítača aj rádio, prijať alebo zrušiť hovor, zapnúť/vypnúť obmedzovač rýchlosti.

Tempomat sa zapína a ovláda páčkou podobnou tej, ktorou sa ovládajú stierače, akurát je trocha nižšie a otáča sa spolu s volantom.

Pár krát sa mi stalo že som chcel zmeniť rýchlosť na tempomate a namiesto toho som spustil stierače.

Asi už na volante na to neostalo miesto, je tam toho už fakt dosť.

Tlačidlo prepínania módu rádia by nemuselo byť až tak na kraji, občas sa mi stane, že pri otáčaní volantu palcom si prepnem z rádia na aux, atď.

Farebný display palubného počítača umiestnený v strede prístrojového panelu zobrazuje všetky možné informácie, nie však naraz.

Je nutné sa medzi obrazovkami posúvať ovládačom na volante.

K dispozícii sú 4 obrazovky smerom hore/dole a 4 smerom doprava/doľava.

Na jednej obrazovke je možné naraz zobraziť maximálne 2 voliteľné údaje, napr. priemernú spotrebu a aktuálnu spotrebu, ktorú je navyše možné zobraziť číselnou hodnotou, alebo vodorovným pohybom.

Alebo sa napr. prepnete na obrazovku zobrazujúcu aktuálnu rýchlosť číselnou hodnotou.

Smerom doprava sa dostanete k obrazovke zobrazujúcu informáciu o naladenej rádiostanici, aktuálne hranej skladbe či už z rádia, mp3, alebo pripojeného zariadenia cez bluetooth.

Intenzita osvetlenia polubnej dosky a aj jas všetkých displayov sa automaticky reguluje podľa vonkajšieho svetla.

Ak napr. prechádzam cez tunel, tak sa všetko stmaví a na konci zase rozjasní.

Podobne je to aj so svetlami ak sú v polohe auto, rozsvietia sa iba ak sa začne vonku stmievať.

Spomeniem ešte že tejto faceliftovanej verzii pribudli vzadu pekné led svetlá.

Na zadných sedadlách je relatívne dosť miesta či už na nohy, alebo na hlavu.

Posadí sa tam aj 190cm vysoký človek.

Oceňujem ako to už u japoncov býva minimálny stredový tunel, takmer ani nebadateľný.

Operadlá je možné sklopiť aj z batožinového priestoru zatiahnutím páčok po stranách kufra.

Elektrická zásuvka 12 V je na stredovej konzole vpredu, pre zadné sedadlá a v batožinovom priestore.

Rezervu toto auto nemá, má však sadu na opravu defektu s elektrickým kompresorom.

Posilňovač riadenia z ľahkosťou pomáha aj pri manévrovaní na parkovisku.

Jednou z najlepších vecí na celom aute je zadná parkovacia kamera.

Obraz je výborný nielen cez deň, ale aj v noci.

Dokonca aj v zlom počasí ako je napr. dážď a aj v noci sa dá na ňu spoľahnúť.

Tento stupeň výbavy auta nemá parkovacie senzory, ale pri kamere ani niesú potrebné.

A keby som si mal vybrať jedno z toho, tak volím určite kameru.

Vycúvať väčšiu vzdialenosť je možné aj pri vyššej rýchlosti, všetko pekne vidno na veľkom displayi.

Pri naštartovaní trvá asi 5 sekúnd kým nabehne systém a obraz z kamery.

Ak niekto vo chvíli keď zrovna cúvate zavolá na telefón spárovaný cez bluetooth, tak prichádzajúci hovor sa zobrazí na displayi a zruší kameru.

Opätovným zaradením spiatočky sa zobrazí znova kamera.

Výborná vec je asistent rozjazdu do kopca, ktorý sa aktivuje automaticky od určitého náklonu auta a podrží zabrzdené auto 2 sekundy aj po otvorení brzdového pedálu kým sa nerozbehnete.

Funguje to aj pri rozjazde dozadu.

Za jazdy brzdový asistent reaguje pri brzdení aj na rýchlosť stlačenia brzdy, a to tak že brzdový účinok je tým väčší, čím je rýchlejšie stlačená brzda.

V krízovej situácii tak stačí aj zľahka ale rýchlo zatlačiť na brzdu.

Treba si na to aj trocha zvyknúť, lebo občas sa mi stane že brzdu stlačím aj pri bežnom brzdení moc rýchlo a auto pribrzdí rýchlejšie než som čakal.

Pri veľmi veľmi prudkom brzdení sa na chvíľku rýchlo rozblikajú smerovky, aby upozornili auto za nami, že prudko brzíte.

Po každej jazde pri vypnutí motora sa na palubnom počítači zobrazí údaj o prejdených kilometroch počas poslednej jazdy, trvaní jazdy a priemernej spotrebe počas nej.

Čo sa týka spotreby, tak zatiaľ som jazdil len po meste a ak je plynulá premávka tak na konci mi ukáže priemer okolo 6L/100km.

Pri veľmi krátkej jazde (okolo 1km) sa tam môže zjaviť aj 10L/100km.

Celkový priemer po 7000km po Bratislave v dopravnej špičke za rôznych podmienok je 7,5L/100km.

Benzin chtějí šetřit všichni.

Vyplatí se ověřená hybridní technologie, nebo poprvé masově nasazené odpojování válců?

Prověřili jsme přístup Toyoty a Volkswagenu.

V dnešním testu spotřeby jsme proti sobě postavili dvě odlišné cesty vedoucí ke snížení spotřeby paliva.

Japonská v podání toyoty sází na hybridní technologii, tedy kombinaci benzinového spalovacího agregátu a elektromotoru.

Německá cesta k úsporám reprezentovaná Volkswagenem Golf 1.4 TSI se skrývá za zkratkami BMT ACT.

Písmena BMT dnes najdeme u všech motorů pro nový golf.

Znamenají balíček BlueMotion Technology, který zahrnuje řízené dobíjení akumulátoru, systém stop-start a řádce řazení.

Pro náš test je důležitější dovětek ACT, znamenající Active Cylinder Management, což chápejme jako vypínání plnění dvou válců ze čtyř při nižším zatížení motoru.

Oba vozy slibují vysoký výkon okolo 100 kW a ničím neposkvrněný uživatelský komfort, což jsme se vydali ověřit na reálné silnice.

Že nemá laboratorní homologaní cyklus stanovující kombinovanou spotřebu nic společného s realitou, dávno víme.

O to zvědavější jsme na výsledek.

Z prospektů totiž září velmi slibné hodnoty: 3,8 l na 100 km v případě Aurisu Hybrid a 4,7 l na 100 km u Golfu 1.4 BMT ACT.

Tak na startovní čáru!

Pořizovací náklady

Toyota Auris Hybrid

Volkswagen Golf 1.4 TSI BMT ACT

Základní cena 489 900 Kč (výbava Active)* 500 900 Kč (výbava Highline)

STANDARDNÍ A PŘÍPLATKOVÁ VÝBAVA

Airbagy čelní/boční/hlavové/kolenní řidiče Ano Ano

Asistent rozjezdu do kopce AnoAno

Automatická převodovka Ano 60 000 Kč

Dálkově ovládané centrální zamykání Ano Ano

Elektricky ovládaná okna přední přední + zadní

Elektricky ovládaná/vyhřívaná zrcátka Ano/ Ano Ano/ Ano

ESP Ano Ano

Klimatizace automatická jednozónová dvouzónová

Metalíza 14 400 Kč 14 100 Kč

Palubní počítač Ano Ano

Parkovací kamera Ano 5200 Kč

Přední mlhová světla Ano Ano

Rádio s MP3, Aux-in, USB, bluetooth/dotyková obrazovkaAno Ano

SERVIS A ZÁRUKA

Náklady na servisní prohlídky do ujetí 100 000 km (Kč) 30 048 17 914

Záruky: hybridní ústrojí/celý vůz/lak/ neprorezavění karoserie (roky) 5 nebo 100 000 km/, 3 nebo 100 00 km/3/12-/2/3/12*

Akční cena. Orientační ceny, skutečná částka se může v jednotlivých autorizovaných servisech lišit.

MĚSTO

Pažská doprava je zase jednou hustá jako bramborová kaše, pro test spotřeby ideální podmínky.

Ladíme co nejvíc relaxační hudbu, připravujeme nervovou sústavu na hodiny v kolonách a vyrážíme z Holešovic přes ucpanou Letnou směrem do Dejvic.

Golf okamžite zapojuje všetka úsporná opatrenia.

Při každém zastavení, zařazení neutrálu a povolení spojkového pedálu poctivě zhasíná motor, aby jej bleskurychle nastartoval, jakmile se spojky zase lehce dotkneme.

Držet plynulé tempo ale nelze, takže hlavní inovace - odpojování válců - nemá šanci vstoupit do hry.

Auris Hybrid chytá príležitosť za pačesy, popojíždí na elektřinu a spalovací motor nechává zhasnutý.

Jen tu a tam naskočí a vzápětí se zase nenápadně vypne, podle palubního počítače z nádrže jen tak usrkává.

Toyota nám dopřává komfort samočinné převodovky, ve Volkswagenu by nás přišel na 60 000 Kč.

Takže radši řadíme.

Nelze si nevšimnout, jak je přeplňovaná čtrnáctistovka golfu pružná.

Neuvěřitelné.

Kam se hrabou diesely.

Z předchozích testů víme, jak za to umí vzít ve vyšších otáčkách, přitom po městě se dokáže držet tak příjemně pri zemi.

Výsledok se dostavuje pár hodin poté, co jsme projeli snad všechna tradične kolabující místa v Praze a prohnali auta i po volnějších hlavních třídách.

Průměr 6,6 litru je na vůz s výkonem 103 kW špičkovou hodnotou.

A co na to hybrid? Naplno využil schopností rychlého dobíjení baterií a s tím související možnosti elektrických přesunů a deklasoval golf rozdílem 2,2 l.

Palubní počítač nám hlásí hodnotu 4,4 l/100 km.

Spotřeba ve městě

Auris 4,4 l/100 km

Golf 6,6 l/100 km

Rozdíl 2,2 l/100 km

NA DÁLNICI

Během R10 z Prahy na Mladou Boleslav je možné prověřit apetit hatchbacků při ustálené rychlosti 130 km/h.

Bez tempomatu, pěkně „na nohu“, nevyužívat závětří kamionů.

Když se snažíme udržet tempo ve stoupáních, šplhá spotřeba k osmi litrům, z kopce dolů zase rapidně klesá.

Golf konečně dává prostor technológiu ACT.

Jakmile se rychlost ustálí a motor je zatížen jen mírně, přestanou se dva válce plnit benzinem, jedeme tedy za polovinu.

Poznáme to pouze podle nápisu na palubním počítači.

Že by zvládli inženýři zamaskovat tak náročný proces dokonale?

Vypínáme rádio a pořádně se soustředíme.

Ha!

Přece jen to lze poznat - zvuk je ve dvouválcovém režimu dunivější a po přidání plynu to malinko cukne.

Člověk sa ale musí vážne sústrediť a vědět, co hledá.

Při běžném používání však sotva něco poznáte.

Pokračujeme až k Liberci, dokud se průměry aut neustálí, a teprve potom porovnáváme.

Golf zvládol trasu za parádních 6,1 litru, auris si ale nenechal vzít vítr z plachet - hlásí 5,5 l/100 km.

Když už jsme na severu země, protáhneme si výlet na německou dálnici A4 a vyzkoušíme, co se spotřebou udělá cihla na plynu.

Zatímco golf ne a ne překročit hranici 7,5 litru, vytočený hybrid marně hledá pomoc voltů a žízeň šplhá na devět litrů.

Z toho jasně vyplývá, že čerpání výhod hybridního ústrojí je vyhrazeno ukázněným a spíše klidným řidičům.

Spotřeba na dálnici

Auris 5,5 l/100 km

Golf 6,1 l/100 km

Rozdíl 0,6 l/100 km

NA OKRESNÍCH SILNICÍ

P zpátky do Prahy vyrážíme po silnicích prvé, druhé i tretie triedy, striktně dodržujemé predpisy a díky malé hustote provozu môžeme naladiť pohodové výletné tempo bez nutnosti predjíždenia.

Rovinky střídajú serpentiny, placaté úseky zvlněný terén.

Po více než stovce kilometrů přestávají být výkyvy palubních počítačů tak velké, po dvou stovkách už můžeme odečítat stabilizované hodnoty.

A opět se nestačíme divit - toyota cestovala za neuvěřiteľných 3,9 l/100 km.

Však sa tiež elektromotor činil, jak nás průběžne informoval centrálny displej.

Neméně obdivuhodný výkon však předvedli přeplňovaný golf, který měl na rovinkách opět dostatek prostoru pro odpojování válců.

Stačilo jen trošku povolit plyn a najít moment, kdy auto ještě nezpomalí, ale už nepotřebuje sílu všech pístů.

Docela zábavná hra se zajímavým výsledkem: 4,8 l/100 km.

Spotřeba mimo město

Auris 3,9 l/100 km

Golf 4,8 l/100 km

Rozdíl 0,9 l/100 km

ZÁVĚR

Toyota nám potvrdila, že hybridní ústrojí v jejím podaní funguje.

Na hodnoty z letákov zapomeňte, stejně jako u jakéhokoli jiného auta, ale reálná úspornost při klidném stylu je neoddiskutovatelná.

Auris dominoval ve všech režimech, nepočítáme-li ostřejší vložku po německé dálnici.

Při drsnějším zacházení je prínos pomocného elektromotoru dost sporný, obzvlášť když třeba přeplňovaný agregát 1.4 TSI koncernu Volkswagen prokázal nesmírnou houževnatost a úspornost při všech jízdních stylech dynamický nevyjímaje.

Nevjezdi sice tak lacino jako hybrid, na druhou stranu pro odpůrce elektřiny na palube může být odpojování válců zdařilým a funkčním kompromisem.

Malé ohlédnutí na závěr.

Výkonová hladina 100 kW byla před nějakými patnácti dvaceti lety doménou atmosférických dvoulitiv, které se těžko dostávaly pod osmilitrovou spotřebu.

Ten pokrok…

Výsledné pořadí

  1. Toyota Auris Hybrid
  2. Volkswagen Golf 1.4 TSI ACT

Velmi nízká spotřeba

Extrémně pružný a na svou kategorii úsporný motor

PLUS

Příjemný cestovní komfort

Jízdní komfort, odhlučnění

Samočinná převodovka v ceně

Hodnotný interiér

MINUS

Váš požadavky na dynamiku spotřeba rapidně roste

ACT jen s nejvyšší výbavou

Laciné prvky v interiéru

Nepohodlný posaz vzadu

Naměřená průměrná spotřeba

4,4 l/100 km

4,4 l/100 km

Pohled po kapotu

Auris Hybrid

Soustava HSD (Hybrid Synergy Drive) je unikátní dvěma elektromotory - jeden je napojený na spalovací čtyřválec a coby generátor dobíjí akumulátory, druhý je do soustavy připojený přes planetovou samočinnou převodovku a pohání kola.

Dobíjení je tak nezávislé na zatížení hnacího elektromotoru.

Umístění převodovky mezi motory navíc umožňuje regulaci jejich otáček, takže otáčky spalovacího agregátu přímo neurčují rychlost vozidla.

Golf 1.4 TSI BMT ACT

Zážehový čtyřválec 1.4 TSI získal posedmé v řadě ocenění Motor roku v kubatuře 1,0 až 1,4 litru.

Verze s aktivním vypínáním dvou prostředních válců (ACT) byla navíc vyhodnocena jako nejlepší nový motor.

Fígl spočívá v tom, že vačka má dva profily.

V jedné poloze klasicky ovládá ventily, ve druhé je nechává zavřené.

Systém známý z velkých motorů se tak poprvé dostává do běžných aut.

Volkswagen ale chystá i hybridní a plně elektrický golf.

Údaje o testovaných vozidlech

Auris Hybrid

Golf 1.4 TSI BMT ACT

Motor, ventilový rozvod, počet ventilů

Zážehový atmosférický, 4, DOHC

Zážehový přeplňovaný, 4, DOHC

Zdvihový objem (cm3)

1598

1395

Největší výkon (kW/ot. za min)

97/6400

103/4500-6000

Největší točivý moment (N.m/ot. za min)

160/4400

250/1500-3500

Převodovka

šestistupňová manuální

šestistupňová manuální

Délka x šířka x výška (mm)

4275 x 1760 x 1460

4255 x 1790 x 1452

Řazení hodnot

Jízda, spotřeba a prostornost potvrzují, že Auris Hybrid vyniká v městském a klidném režimu, Golf má silné místo v jízdě za použití ACT a vyšší efektivity na dálnici.

Celkové hodnocení

1. Toyota Auris Hybrid

2. Volkswagen Golf 1.4 TSI ACT

Infografika: Srovnání spotřeby Auris Hybrid vs Golf 1.4 TSI ACT

TOYOTA AURIS 2.2 D4D 250HP VS VW GOLF 5 1.4 DSG 210HP | NIGHT STREET BATTLE! 🚀🏁

tags: #toyota #auris #d4d #nebo #golf