Toyota RAV4 Plug-in Hybrid: výkon, efektivita a technologie pro každodenní i dobrodružnou jízdu

Toyota RAV4 Plug-in Hybrid staví na více než 25 letech vedoucího postavení automobilky Toyota na poli technologií hybridního pohonu.

Díky minimálním emisím CO2 dosahuje RAV4 Plug-in Hybrid na řadu výhod.

RAV4 Plug-in Hybrid kombinuje naši nejdokonalejší hybridní technologii s vynikající schopností EV, aby váš přesun byl ještě čistější.

RAV4 Plug-in Hybrid, výkonná, dynamická a spolehlivá, poskytuje výkon ve své vlastní třídě.

RAV4 s voličem čtyř různých jízdních režimů umožňuje přizpůsobit si charakter hospodárného hybridního pohonu vlastním potřebám.

Čistě elektrický režim (EV) nabízí dojezd až 75 km - a je tak ideální pro kratší cesty nebo projíždění nízkoemisních zón ve městech.

Mimo město přichází ke slovu benzínový pohon, s nímž je cestování po dálnicích jako sen.

Stylová kabina RAV4 Plug-in Hybrid poskytuje ideální prostředí pro zážitek z tichého a okamžitého výkonu.

Toyota T-Mate.

Toyota RAV4 Plug-in nabízí bezpečnostní funkce na vrcholu třídy prostřednictvím systému T-Mate, spolehlivého partnera pro vaše cestování.

T-Mate zahrnuje řadu systémů na podporu řízení a ke zvýšení bezpečnosti jízdy, ať již na dálnicích, ve městě nebo při parkování.

Se systémem T-Mate jste vždy v bezpečných rukách.

Předkolizní bezpečnostní systém dokáže rozpoznávat rizika a zamezovat střetům s jinými vozidly, chodci a cyklisty.

Funguje tak, že varuje řidiče akustickou i optickou výstrahou a sám pomáhá brzdit.

V případě, že řidič nezačne včas brzdit sám, automaticky se aktivují brzdy s cílem střetu zcela zabránit, nebo alespoň zmírnit jeho následky.

Tento systém vás udržuje v minimální předem nastavené vzdálenosti od vozidla vpředu.

Je-li odstup kratší než přednastavená hodnota, systém zpomalí vůz a případně použije brzdy a aktivuje brzdová světla.

Navržen tak, aby jízdu na dálnici učinil bezpečnější.

Pokud při opouštění vozu zůstane na zadním sedadle cestující nebo předmět, upozorní na displeji přístrojového štítu na tuto skutečnost.

Tento systém upozorňuje řidiče na místní komplikace na cestách, jako jsou nehody nebo kluzký povrch, shromažďováním informací od ostatních řidičů a zobrazováním upozornění na multimediální obrazovce vozidla.

RAV4 dokládá svůj charakter robustně pojatým exteriérem v kombinaci s moderní kabinou.

RAV4 Adventure je připravena na každou vaši výpravu.

Proplouvejte ulicemi města na 19" litých kolech lemovaných rozšířenými podběhy.

Neohroženě zdolávejte náročnější povrchy s ochrannými kryty podvozku na přídi i zádi vozidla.

Buďte připraveni na každé počasí s mlhovými světlami, které zvýrazňuje nezvykle ostré lemování.

Užijte si každou výpravu v bezkonkurenčním pohodlí.

RAV4 Adventure vás vítá ve stylovém a tichém interiéru s prostornými sedadly.

Díky novým 19” matným litým kolům poskytuje RAV4 Adventure úžasně pohodlnou jízdu.

RAV4 Plug-in Hybrid je nejvýkonnější hybridní vůz značky Toyota v dějinách.

S celkovým výkonem 306 koní se auto dokáže rozjet na 100 km/h za 6 sekund.

Po vybití trakční baterie neztratí RAV4 Plug-in Hybrid nic ze svého původního výkonu.

Toyota RAV4 Plug-In Hybrid - popis vozu

Japonská automobilka Toyota nabízí celkem 37 modelů, namátkově třeba Aygo X, bZ4X, bZ4X Touring, C-HR nebo C-HR+.

RAV4 Plug-In Hybrid patří s délkou 4,6 metru k těm menším, šířka je pak 1,855 m, výška 1,685 m.

Hodnoty průměrného SUV jsou pak 4,66 m na délku, 1,89 m na šířku a 1,66 m na výšku.

V nabídce SUV značky Toyota se RAV4 Plug-In Hybrid (4,6 m) řadí mezi C-HR+ (o 8 cm kratší) a bZ4X (o 9 cm delší).

RAV4 Plug-In Hybrid se vyrábí v jediné motorizaci.

Cena je odhadnuta přepočtem z EUR při kurzu 26 Kč/EUR.

Dostupná je verze s automatickou převodovkou 2.5 Plug-in Hybrid AWD-i.

RAV4 Plug-In Hybrid je dostupný pouze ve variantě s pohonem všech kol, a to ve všech motorizacích.

U SUV vás jistě bude zajímat i objem kufru.

Toyota RAV4 Plug-In Hybrid disponuje objemem 520 litrů, resp. 1168 litrů při sklopených zadních sedadlech.

Za stejnou nebo nižší cenu toho nejvíce uvezete v těchto vozech: Tesla Model 3 (594 litrů), JAC J7 Plus (540 litrů), Jaecoo 7 (500 litrů), Sportequipe Sportequipe 6 (486 litrů) nebo Dongfeng Shine GS (474 litrů).

Značka Toyota získala v průzkumu spolehlivosti Consumentenbond (2026) hodnocení 8,7 z 10 a obsadila 2. místo z 39 značek.

Podle TÜV Reportu 2026 má značka Toyota dlouhodobou průměrnou poruchovost 22,0 % (3. z 14 značek v žebříčku).

RAV4 Plug-In Hybrid - financování a leasing

Při financování úvěrem se sazbou od 3,99 % p.a. byste za 2.5 Plug-in Hybrid AWD-i platili přibližně 12 748 Kč měsíčně po dobu 10 let, celkové navýšení by bylo 294 760 Kč.

Přesnou splátku si můžete spočítat v kalkulačce níže.

Zajímavou variantou financování vozu Toyota RAV4 Plug-In Hybrid je operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, kde s vozem nejsou spojené žádné další náklady na provoz kromě paliva.

Nechte si spočítat nabídku operativního leasingu přesně podle vašich představ.

Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým hybridním pohonem, ale také v provedení 2.5 Plug-in hybrid.

Prodejně velice úspěšná Toyota RAV4 figuruje na trhu ve stávající generaci od roku 2019 (viz AR 2/’19), přičemž kromě zážehového čtyřválce nechyběl v nabídce ani klasický hybrid nabízený v provedení s pohonem předních i všech kol.

Loni automobilka přidala vrchol v podobě RAV4 Plug-in hybrid.

Nejde přitom jen o vlajkovou loď typu RAV4, ale se systémovým výkonem 225 kW (306 k) také o aktuálně nejsilnější hybrid značky, jaký si můžete pořídit.

Tomu logicky odpovídá rovněž cena, startující částkou 1 400 000 Kč ve výbavě Comfort.

Pro srovnání, RAV4 2.5 Hybrid s pohonem všech kol a stejnou výbavou pořídíte za 1 004 900 Kč (v rámci akčních cen to je i méně).

Základní technika vycházející z platformy TNGA-K je shodná, a to včetně zážehového čtyřválce 2.5 Dynamic Force s kódovým označením A25A-FXS.

Tento motor samotný je velmi zajímavý, protože využívá spousty technických řešení snižujících spotřebu a jeho termodynamická účinnost tak dosahuje špičkové hodnoty 41 %.

Hybridní verze RAV4 mají vždy tento motor doplněn vpředu o synchronní elektromotor s permanentními magnety, generátor a hybridní planetovou převodovku.

RAV4 Plug-in hybrid pak využívá další elektromotor pro pohon zadní nápravy.

Stejně tomu je rovněž u hybridní RAV4 s pohonem všech kol.

Tento druhý elektromotor (40 kW/121 N.m) je pro obě testované varianty zcela identický.

Plug-in hybrid je především výkonnější (celkově 220 kW/306 k vs. 163 kW/222 k).

Vyšší výkon je dán z malé části naladěním spalovacího motoru (136 kW/185 k vs. 131 kW/178 k), ale hlavně mnohem silnějším předním elektromotorem (134 vs. 88 kW).

Kvůli němu bylo nutné instalovat jiné akumulátory s možností dobíjení zvenčí.

Ty mají logicky mnohem větší kapacitu (18,1 vs. 1,6 kWh), jde o jiný typ článků (Li-Ion vs. NiMH) a také pracují s vyšším napětím (355,2 vs.

Výkonnější elektrická část hnacího řetězce přináší řadu výhod.

Tou zcela zřejmou je lepší dynamika.

Při našem měření akcelerace se plug-in hybrid v průměru rozjel z nuly na 100 km/h za 6,3 s, hybridní „čtyřkolka“ dosáhla času 7,9 s.

Zde je rozdíl menší, než by člověk asi předpokládal.

Kromě jiného i proto, že plug-in hybrid byl oproti oficiálním číslům pomalejší (+0,3 s), zatímco hybrid naopak rychlejší (-0,2 s).

Větší elektrická asistence ovšem dokáže plug-in hybridní RAV4 více pomáhat také ve vyšších rychlostech.

Na metě 150 km/h už rozdíl narostl na více než tři sekundy.

RAV4 Plug-in hybrid jsme měřili s nabitými a následně vybitými akumulátory.

Druhým zásadním rozdílem by měla být spotřeba.

Plug-in hybrid má v tabulkách zapsanou oficiální hodnotu 1,0 l/100 km (podle WLTP), zatímco u hybridní RAV4 AWD to je 5,6 až 5,9 l/100 km.

Na rozdíl od dynamiky je toto téma složitější.

Plug-in hybrid lze bez potíží využívat k denním cestám jako elektromobil.

Dojezd v kombinovaném provozu (opět dle WLTP) je 75 km, v městském provozu by to mělo být dokonce 98 km.

Elektrický dojezd mimochodem pomáhá prodloužit také tepelné čerpadlo zajišťující vytápění interiéru ve chvílích, kdy není nastartovaný spalovací motor.

U plug-in hybridů to není úplně běžná věc (viz AR 5/’21).

Pokud budete poctivě nabíjet, při denních cestách pravděpodobně bude spotřeba benzínu skutečně nulová.

Naopak s vybitými akumulátory se projeví nevýhoda v podobě vysoké hmotnosti, a právě v takovém režimu jízdy začne být RAV4 2.5 Hybrid úspornější.

S oběma automobily jsme zajeli testovací trasu dlouhou zhruba 50 km a z velké části složenou z okresních silnic a obcí.

Přibližně 10 km pak vedlo po dálnici.

Hybrid zde vykázal spotřebu 4,9 l/100 km, plug-in hybrid s vybitými akumulátory 6,1 l/100 km.

Plug-in hybridní provedení ovšem dokáže nabídnout také některé trochu skryté výhody.

Protože je přední elektromotor výkonnější, při běžném cestování může spalovací jednotka pracovat v nižších otáčkách, a teoreticky by tak měl být motor tišší.

Subjektivně bychom tuto teorii potvrdili.

Motor hybridní verze je zejména při rychlostech nad 130 km/h poměrně hlučný.

Větší akumulátory plug-in hybridu jsou umístěné v podlaze a díky tomu bylo dosaženo nižšího těžiště, což při rychlé jízdě částečně kompenzuje dvoutunovou hmotnost.

Pokud jde o design a interiér, tam žádné dramatické rozdíly nečekejte.

RAV4 je obecně velmi prostorné a praktické SUV, ať už sáhnete po jakékoliv motorizaci.

Jedinou nevýhodou plug-in hybridu je o 35 mm nižší prostor pro zavazadla.

Akumulátory jsou sice v podlaze, ale musela být kvůli nim posunuta palivová nádrž vzad, což si vyžádalo také zvýšení dna.

Dojezdové rezervní kolo ovšem mohou mít obě tato provedení.

Za pozornost stojí také hmotnost brzděného přívěsu.

Hybridní Toyota RAV4 bude dobrou volbou pro zákazníky, kteří hledají úsporné rodinné SUV, nepotřebují nadprůměrnou dynamiku a nechtějí řešit dobíjení.

Ze všeho nejvíc jde o ideální kompromis a skutečnou náhradu za úsporný vznětový motor.

Plug-in hybrid, kromě možnosti využít registrační značky EL a z nich plynoucích výhod, rozšiřuje schopnosti tohoto modelu vlastně oběma směry.

Na jednu stranu umí být dynamičtější, zároveň dokáže být také úspornější.

Infografika: Srovnání dojezdů EV a WLTP
  1. Specifikace a technika
  2. Jízdní vlastnosti a dynamika
  3. Prostor a praktičnost
  4. Financování a koupě

Dojezd v el. Objem zav. Hmotnost brzd./nebrzd. PřehledSpecifikaceČlánkyFotografieVideaKoupě a financováníZákladní údajePředstavenílistopad 2019VýrobceToyotaCena od1 094 900 Kč

KonstrukceKaroserieSUVPočet dveří5Počet míst k sezení5Rozměry a hmotnostRozměry4 600 × 1 855 × 1 685 mm

Rozvor náprav2 690 mmPohotovostní hmotnost1 910 kgZavazadlový prostor520 l / 1 168 l

V kategorii autonomních systémů je jedním z vrcholů T-Mate, který zahrnuje řadu systémů na podporu řízení a ke zvýšení bezpečnosti jízdy.

Předkolizní bezpečnostní systém dokáže rozpoznávat rizika a zamezovat střetům s jinými vozidly, chodci a cyklisty.

Funguje tak, že varuje řidiče akustickou i optickou výstrahou a sám pomáhá brzdit.

V případě, že řidič nezačne včas brzdit sám, automaticky se aktivují brzdy s cílem střetu zcela zabránit, nebo alespoň zmírnit jeho následky.

Tento systém vás udržuje v minimální předem nastavené vzdálenosti od vozidla vpředu.

Je-li odstup kratší než přednastavená hodnota, systém zpomalí vůz a případně použije brzdy a aktivuje brzdová světla.

Navržen tak, aby jízdu na dálnici učinil bezpečnější.

Pokud při opouštění vozu zůstane na zadním sedadle cestující nebo předmět, upozorní na displeji přístrojového štítu na tuto skutečnost.

RAV4 ukazuje svou vytrvalou hodnotu díky robustní stavbě a moderním technologiím, které doplňují interiér a zajišťují komfort pro posádku během dálkových jízd.

Hybrid vs Plug-In Hybrid: What’s the Real Difference? 🚗⚡ (Must-Know Before You Buy!)

RAV4 Plug-in Hybrid - provoz a praktičnost

Kompletní dojezd v el. režimu je 75 km podle WLTP, městský provoz může dosáhnout až 98 km.

Tepelné čerpadlo zajišťuje vytápění interiéru, když spalovací motor neběží, čímž se zvyšuje efektivita i v zimních měsících.

Dojezd a spotřeba jsou úzce spjaty s provozními režimy, které si řidič volí.

V testech dosáhl hybrid 4,9 l/100 km na okresních a dálnicích trasách, zatímco plug-in měl s vybitým akumulátorem kolem 6,1 l/100 km.

Brzdový systém a chování při tažení přívěsu jsou důležité pro rodinné SUV a RAV4 si s nimi poradí se solidní jistotou.

Technické údaje a rozměry

Délka 4 600 mm, šířka 1 855 mm, výška 1 685 mm, rozvor 2 690 mm, hmotnost 1 910 kg.

Zavazadlový prostor 520 l, s sklopenými zadními sedadly 1 168 l.

Objem nádrže 55 l a baterie 18,1 kWh pro Plug-in Hybrid.

ModelDojezd EV (WLTP)Celkový výkonZrychlení 0-100 km/hObjem zavazadel
RAV4 Plug-in Hybrid75 km306 koní6,0 s520 l / 1 168 l
RAV4 Hybrid5,6-5,9 l/100 km163 kW7,9 s580 l

RAV4 získala v průzkumech spolehlivosti vysoké hodnocení a Toyota si drží stabilní postavení na trhu s hybridními pohony.

tags: #toyota #rav4 #hybrid #vykon