Toyota 2.0 D-4D: rozdíl mezi 66 kW a 85 kW ve světle starších i nových verzí

Staronová nabídka motorů po faceliftu Avensisu zůstala prakticky beze změn, s výjimkou nového vznětového agregátu 2.0 D-4D 125 se systémem Common Rail, který dosahuje maximálního výkonu 125-126 koní (93 kW) při 3600 ot./min a maximálního točivého momentu 300 Nm v rozmezí 2000-2800 ot./min. Toyota jím nahrazuje starší 1.8 l (85 kW/115 k). V článku proto soustředíme pozornost na tento 2.0 D-4D a srovnání s o stupeň výkonnější verzí 2.2 D-4D.

Motory D-4D v nabídce po faceliftu

Ostatní agregáty zůstávají beze změn: benzinové motory s přímým vstřikováním (1.6 l 81 kW/110 k, 1.8 l 95 kW/129 kW, 2.0 l 108 kW/147 kW, 2.4 l VVT-i 120 kW) a dieselové jednotky 2.2 D-4D ve verzích 110 kW (150 k) a 130 kW (177 k) nadále zůstávají v nabídce.

Zvukový projev dieselu D-4D zůstává vysoce charakteristický, navzdory vychvalovanému odhlučnění. Při vyšších rychlostech v dálničním provozu není aerodynamický hluk zcela potlačen, ale výkon a zátah motoru maskují případné nevýhody. Zátah dvoulitrového motoru 2.0 D-4D je výborný, zvláště v rozmezí 2000 až 2800 ot./min, kdy dochází k rychlému nárůstu síly.

Rozdíly mezi 2.0 D-4D (66 kW v některých verzích) a 2.0 D-4D 125

Verze 2.0 D-4D (v některých kontextech uváděná jako 66 kW/90 kW v závislosti na konkrétní specifikaci) a verze 2.0 D-4D 125 se liší primárně ve výkonu a točivém momentu. 2.0 D-4D 125 má 93 kW (125 koní) při 3600 ot./min a točivý moment 300 Nm v rozpětí 2000-2800 ot./min. Srovnání s 2.2 D-4D (110 kW/150 koní, 310 Nm) ukazuje, že i když 2.2 D-4D nabízí vyšší výkon, zátah a dynamičnost 2.0 D-4D 125 bývají pro běžnou jízdu vyváženější a kultivovanější, zejména v nízkých a středních otáčkách.

Jazdní dojmy a dynamika

V porovnání 2.0 D-4D 125 a 2.2 D-4D ve středních rychlostech a v městském provozu lze shodnout, že vyšší objem a výkon 2.2 D-4D se projevují zejména v lepším zrychlení a lepší dynamice při nízkých otáčkách. Nicméně 2.0 D-4D 125 nabídne příjemný zátah a kultivovaný chod, a to díky moderní technické koncepci s Common Rail a intercoolerem. Vyšší točivý moment 300 Nm na 2.0 motoru znamená, že na dálnicích i při předjíždění poskytuje slušnou spotřební efektivitu a snazší průběh akcelerace bez nadměrného řazení.

Spotřeba v reálném provozu se pohybovala kolem 6-7 l/100 km při kombinovaném režimu, přičemž tovární hodnoty bývají optimistické a záleží na stylu jízdy a zatížení. Pro časté městské trasy je 2.0 D-4D 125 vhodnější volbou, pokud je prioritou vyvážený zátah a nižší hlučnost ve srovnání s některými staršími verzemi dieselů.

Praktické srovnání výkonů a jízdních dojmů

Jestliže porovnáme 2.0 D-4D (125 koní) s 2.2 D-4D (150 koní) a srovnáme je v různých situacích:

  1. Ve zrychlení z nuly na sto kilometrů za hodinu má 2.2 D-4D navrch, ale rozdíl bývá méně výrazný při běžné jízdě a v rovině.
  2. V nízkých otáčkách je zátah 2.0 D-4D 125 dostatečný, avšak 2.2 D-4D reaguje dynamičtěji díky vyššímu výkonu a kroutícímu momentu.
  3. Spotřeba v kombinovaném provozu bývá s 2.0 D-4D o něco nižší či srovnatelná v porovnání s verzí 2.2 D-4D, zejména při klidné jízdě a s ohledem na řízení otáček.

Diskuze a zkušenosti majitelů

V diskuzích se objevují různé zkušenosti s motory D-4D, a to zejména ohledně vstřikovačů a problémů s kvalitou paliva. Někteří majitelé uvádějí spolehlivost i při vysokém nájezdu (nad 120 000 km) a uvádějí, že s pravidelnou údržbou a kvalitní palivem lze dosáhnout dlouhé životnosti motoru. Jiní upozorňují na možné potíže s vstřikovači Denso u starších verzí a na důležitost servisu a výměn dílů v rámci záruky či servisních kampaní.

Většina expertů i majitelů zároveň zdůrazňuje, že správná volba mezi 85 kW a 110 kW verzemi závisí na stylu jízdy, potřebném tlaku v předjížděcích manévrech a na porovnání s dalšími motory v modelovém řetězci Toyoty. Při dlouhodobějších cestách a vyšších rychlostech bývá výhodou u 110kW varianty vyšší rezerva a lepší akcelerace, avšak 85kW verze často stačí pro běžnou provozní zátěž a nižší provozní náklady.

Technické shrnutí klíčových rozdílů

  • 2.0 D-4D 125 (125-126 koní, 93 kW, 300 Nm, 2000-2800 ot./min)
  • 2.2 D-4D (110 kW/150 koní, 310 Nm, vyšší výkon než dvoulitr)
  • Rozdíly v točivém momentu a dynamice, zejména v nízkých a středních otáčkách
  • Spotřeba a chování ve městě vs. mimo město

Technické poznámky a doporučení pro řidiče

Pokud zvažujete výběr mezi verzemi 85 kW a 110 kW, zvažte své jízdní návyky. Pro delší trasy a potřebu lepší dynamiky při předjíždění může být 110 kW výhodou, zatímco pro komfortní a ekonomickou jízdu po městě a dálkových trasách postačí 85 kW verze. Vzhledem k různým zkušenostem majitelů a různým vyrobeným verzím doporučuji konzultaci s autorizovaným dealerem Toyota a ověření aktuálních kampaní na výměny dílů a servisních upozornění.

Interaktivní doplňky

Infografika: Porovnání výkonů a točivého momentu 2.0 D-4D 125 vs. 2.2 D-4D

Pro hlubší pochopení rozdílů mezi verzemi a vlivu výkonu na jízdní projev lze využít videa s popisem charakteristik jednotlivých motorů a jejich typických jízdních režimů.

Inside the Common Rail D-4D Fix Reason of DTC 78(7)

Tabulka porovnání

Verze motoruVýkon (kW/k)Točivý moment (Nm)Rozsah otáčekPoznámka
2.0 D-4D 12593 kW3002000-2800Common Rail, 125 koní
2.2 D-4D110 kW3102000-...?Vyšší výkon, dynamičtější
2.0 D-4D 66 kW66 kW......Starší reference, nižší výkon

tags: #toyota #toyota #2 #0 #d4d #rozdil