Užitkové vozy Toyota Proace VAN: technické specifikace, ceny a recenze

Toyota nabízí v segmentu užitkových vozidel pestrou škálu modelů, mezi nimiž dominují Proace VAN a jeho varianty. V následujícím textu se zaměříme na vůz Proace VAN, jeho technické parametry, nabídku motorizací, ceny podle českého ceníku z prosince 2025, možnosti financování a srovnání s konkurencí. Dále shrneme praktické zkušenosti z testů a popisujeme klíčové prvky audivizualní a bezpečnostní výbavy, které mohou ovlivnit rozhodování firem i soukromých uživatelů.

Popis a rozměry Proace VAN

Proace VAN patří s délkou 4,98 metru k těm menším dodávkovým vozům v portfoliu Toyoty. Šířka činí 1,92 m a výška 1,895 m. V nabídce dvojice Proace City Electric VAN a Proace Max Electric VAN se Proace VAN řadí mezi kratší a delší varianty - 58 cm kratší než Proace City Electric VAN a 102 cm delší než Proace Max Electric VAN. Proace VAN je vyráběn ve variantě s pohonem předních kol a nabídkou tří motorů, z nichž jedna verze je 2.0 D-4D s osmistupňovou automatikou. Řidič může připlatit 50 tisíc korun za automatickou převodovku oproti šestistupňové manuální variantě se stejným dieselovým agregátem. Aktuálně není k dispozici verze s pohonem 4x4.

Motorizace, výbava a provozní výhody

U Proace VAN je dostupná kombinace s diesely 1,5 a 2,0 litru (PSA/STELLANTIS), včetně modernizovaných jednotek 2.2 D-4D. Zvláštní pozornost se věnuje motorům s nízkou spotřebou a schopností táhnout těžké přívěsy. Proace VAN se výborně hodí pro tahání přívěsů - díky kombinaci s motorem 2.0 D-4D dokáže brzděný přívěs zvládnout až do hmotnosti 3 tuny. Rozšířená paleta karoserijních variant zahrnuje Proace Medium a Proace Long, které nabízejí větší nákladový prostor a flexibilitu pro rozličné pracovní úkoly.

V užívání a provozu se Proace vyznačuje plochou podlahou nákladového prostoru, nízkou výškou a širokou škálou úložných prostor. Systém Smart Cargo umožňuje prodloužit prostor pro náklad o dalších 116 cm a flexibilní dělicí přepážka umožňuje přepravu delších předmětů, zatímco zůstávají k dispozici dvě sedadla vpředu. Pro verze Crew Cab je možné kombinovat velkorysý nákladový prostor s cestováním až šesti osob.

Technika a jízdní vlastnosti

Proace City Verso a sourozenecké deriváty ukazují, že motor 1.5 D-4D má pružný výkon (96 kW) a točivý moment 300 Nm, s maximálním točivým momentem při otáčkách 1750 RPM. Zrychlení 0-100 km/h trvá 12 sekund, nejvyšší rychlost dosahuje zhruba 184 km/h. Automatická převodovka osmistupňová spolupracuje s tímto motorem a nabízí také režim řazení pomocí pádla pod volantem. Spotřeba v testech se pohybuje kolem 6 l/100 km v kombinovaném režimu, což je pro tento rozměr vozu slušná hodnota.

V rámci výkonové palety zůstává 2.0 D-4D 150-180 koní jako silnější alternativou, která se více projeví ve vyšších otáčkách a při zátěži. Diesel 2.2 D-4D byl vyvinut na základě agregátu 2.2 BlueHDi od Stellantis a je považován za jednotku připravenou na Euro 6e-bis s ohledem na budoucí Euro 7 standardy. Přestože je dvoulitr méně efektivní v nízkých octáních, novější 2.2 D-4D nabízí lepší točivý moment v nízkých otáčkách a lepší zvládání vyšších nájezdů, což bývá klíčové pro užitkové vozy.

Rozměry a kapacity nákladového prostoru

Nabídka zahrnuje tři délky karoserie s City verzí o délce 4,6 m a rozvorem 2925 mm. Verze L1 má délku 4959 mm a L2 je delší o 350 mm. Objem zavazadlového prostoru je uváděn pro různé konfigurace: 912 l standardně, až 2693 l se sklopenými zadními sedadly (od dna po strop). Maximální nosnost a kompatibilita s nosnými systémy jsou důležité pro profesionální využití.

Bezpečnostní a asistenční systémy

Proace je vybaveno komplexním bezpečnostním balíkem Toyota Safety Sense, který zahrnuje systém předkolizní s autonomním brzděním, adaptivní tempomat, asistent udržování v jízdním pruhu a další technologie pro monitorování dopravního značení a prostředí kolem vozu. Tyto systémy zvyšují bezpečí během rychlostních změn, odbočování a manévrů v těsných prostorech, čímž snižují riziko kolizí a zlepšují celkovou bezpečnost posádky i ostatních účastníků silničního provozu.

Digitální kokpit a 10" dotykový displej zlepšují pohodlí a obsluhu - podporují Apple CarPlay a Android Auto, ačkoliv bezdrátová verze CarPlay může mít drobné problémy se zvukovou kvalitou během hovorů. Zpětné zrcátko je digitální prostřednictvím kamery a rozšiřuje zorné pole v prostoru zadních částí vozu.

Praktická výbava a interiér

Interiér kombinuje kvalitní zpracování s použitím tvrdších plastů v levnějších variantách, avšak tmavé dekory pomáhají vytvářet příjemný a tlumený pocit. Disponuje bezdrátovou nabíječkou, adaptivním tempomatem a infotainmentem s dotykovou obrazovkou. Handsfree může mít drobné problémy s ozvěnou, ale obecně je interiér navržen pro komfortní práci v terénu a pohodlné cestování celé posádky.

Podlaha nákladového prostoru je zcela plochá a bez výčnělků, což usnadňuje nakládání a vykládání. Velké boční dveře umožňují snadné nakládání a vykládání, a systém Smart Cargo v případě potřeby prodlouží prostor pro dlouhé předměty.

Financování a leasing

Uvozy Toyota Proace VAN lze financovat prostřednictvím úvěru nebo operativního leasingu. U úvěru se sazba může pohybovat kolem 3,99 % p.a. a měsíční splátky pro verzi L1 1.5 D-4D ve výbavě Active L1 1.5 jsou orientačně kolem 7 255 Kč měsíčně po dobu 10 let, s celkovým nárůstem kolem 167 790 Kč. Operativní leasing, zejména full-service, bývá atraktivní, protože zahrnuje služby a náhradní vozidlo a neklade další provozní náklady kromě paliva. Pro reálné nabídky lze využít kalkulačku uvedenou v článku a spočítat si přesnou splátku dle preferencí.

Porovnání a srovnání s konkurencí

Mezi nejčastější srovnání patří Toyota Proace VAN s modely jako Toyota Proace Verso, Ford Transit Custom Kombi, Peugeot Traveller, Mercedes-Benz Vito Mixto či Ford Tourneo Connect. V oblasti výkonu a využitelnosti zůstává Proace díky kombinaci s motory 1.5 D-4D a 2.0 D-4D, stejně jako s poptávanou verzí 2.2 D-4D, zajímavou volbou pro firmy hledající spolehlivost a přizpůsobitelnost. V rámci cenových relací zůstávají ceny pro modely Proace Van 2026 zajímavé v porovnání s konkurencí, i když se kvůli emisním normám mohou měnit s novými pravidly WLTP/RDE a 6e-bis.

Proč zvolit Proace VAN pro vaše podnikání

Proace VAN nabízí široké možnosti konfigurace, dvě až tři délky karoserie, dva hlavní vznětové motory a výtečnou variabilitu vnitřního prostoru. Snadné nakládání, nízká výška podlaží a velká variabilita usnadňují každodenní pracovní procesy, a to i při provozu za pomoci bezpečnostních technologií Toyota Safety Sense. Díky kompatibilitě s Toyotou Professional a širokou nabídkou služeb je Proace VAN vhodný partner pro podnikání - od náhradního vozidla po pojištění a servis.

Technické parametry (přehled)

  1. Verze City Verso L2 1.5 D-4D
    Výkon: 96 kW, Točivý moment: 300 Nm, Zrychlení 0-100 km/h: 12 s, Maximální rychlost: 184 km/h, Převodovka: Automatická 8st., Spotřeba: kolem 4 l/100 km (NEDC), Kapacita nádrže: 50 l, Emisní n. Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC (WLTP).
  2. Proace City/Proace VAN - délky
    Nejkratší City: 4,6 m, Rozvor 2925 mm; L1: 4959 mm; L2: delší o 350 mm.
  3. Podmínky nosnosti a přívěsů
    Maximální zatížení střechy 100 kg; bržděný přívěs až 1250-1500 kg podle verze.
  4. Objem nákladového prostoru
    912 l (základ), 1672-2693 l podle konfigurace sedadel, s volitelnou prodlouženou délkou pro delší náklad.

Obrázky a videa

Infografika: Přehled verzí Proace VAN, rozměry a kapacity nákladového prostoru

Podrobná recenze dodávky Toyota Proace City Electric s Eddem China | What Car?

Tabulka - srovnání verzí a klíčových parametrů

VerzeRozměry (L x W x H)Objem nákladu (l)MotorPřevodovkaMax. zatíženíSpotřeba
City 4,6 m4,6 m x 1,86 m x 1,81 m~9121.5 D-4DManuální--
L1 4,9-5,0 m4,959 m x 1,86 m x 1,81 m912-16722.0 D-4D / 1.5 D-4D8-stup. automat / manuál~1000-1100 kg~6 l/100 km
Verze L2delší o 350 mm>16722.2 D-4D8-st. automat>1000 kg-

Meta description

Meta klíčová slova

tags: #uzitkove #vozy #toyota #proace