Kolik smí táhnout Nissan X-Trail a co to znamená pro tažné kapacity velkého SUV

Velká SUV si lidé pořizují z mnoha důvodů. Jedním z nich může být i potřeba tahat za autem hmotný přívěs. Pokud se potřebujete pouze přepravovat a líbí se vám velká SUV, pak pravděpodobně nebudete řešit, jak těžký přívěs vyhlédnutý vůz utáhne. Jinak tomu je, jestliže máte v plánu toto auto používat také v roli „tažného koně“.

Každý tak nějak očekává, že velká SUV budou v daném ohledu nejlepší volbou, neboť se u nich předpokládá největší zatížení takzvaně „na kouli“. Jenže i mezi těmito auty mohou být rozdíly. Ty se navíc mohou ukrývat rovněž v rámci modelu. S určitým motorem tak může mít auto vyšší hmotnost brzděného přívěsu než s jiným. Jak je to možné? Někdy rozhoduje konkrétní motorizace, jindy převodovka a jsou i případy, kdy záleží na tom, zda má auto pohon všech kol či jen poháněnou jednu nápravu.

Technika tažného výkonu a jak to bývá řešeno u velkých SUV

Léta platilo, že nejlepší je pro tažení přívěsu samočinná planetová převodovka s měničem momentu. Naopak nejhůře vždy vycházel variátor (CVT). Důvodem je přenos točivého momentu třením. Ano, v planetové převodovce jsou také třecí segmenty v podobě lamelových spojek a pásových brzd. Ovšem ty přenášejí pouze výrazně redukovaný točivý moment. Hlavní tíha tady spočívá na planetovém soukolí.

Jenže, jak se ukazuje, verze se samočinnou převodovkou dnes mají většinou nižší povolenou hmotnost brzděného přívěsu než stejné motory s manuálem. A to platí také v případě, že se jedná o převodovku s měničem momentu. Zatímco nebrzděný přívěs může mít povolenou hmotnost maximálně 750 kg napříč všemi modely a výrobci aut, hodnota u brzděného přívěsu se může dost lišit.

Níže uvedené modely ukazují rozdíly podle motorizace a převodovky

Nissan X-Trail - Čtyři různé hmotnosti. Poté, co se již nenabízí velký model Pathfinder, převzal roli vrcholného SUV X-Trail. V otázce hmotnosti brzděného přívěsu u něj rozhoduje jak motor, tak zejména použitá převodovka. X-Tronic CVT omezuje hmotnost taženého přívěsu maximálně na 1650 kg. U verze s motorem dCi 130 je to ale pouze 1500 kg. Zbytek motorizací se popere s 2000 kg, s výjimkou zážehové motorizace DIG-T 160, která umožňuje táhnout přívěs maximálně o hmotnosti 1800 kg.

Další konkrétní srovnání napříč značkami

Alfa Romeo Stelvio - Další výhoda pohonu všech kol. SUV s výrazným sportovním stylem nabízí hned tři hmotnosti brzděného přívěsu. Pouze nejvýkonnější verze se zážehovým motorem s výkonem 206 kW a dále obě verze vznětového motoru 2.2 smějí táhnout brzděný přívěs o hmotnosti až 2300 kg. V případě méně výkonné varianty dieselu se to ovšem týká pouze modelu Q4, tedy s pohonem všech kol. Méně výkonná verze se zážehovým motorem má hmotnost „na kouli“ omezenou na 2000 kg. Zbytek, tedy vznětové motorizace s výkonem 133 kW a poháněnou zadní nápravou a dále 110 kW nafta, mají povoleno táhnout pouze 1700 kg brzděného přívěsu.

Audi Q7 - Nejlepší je SQ7. Druhá generace velkého SUV od Audi nabízí svěží vzhled a na poměry třídy také velmi dobré jízdní vlastnosti. Pokud zvolíte agregát 3.0 TDI V6 Quattro se 160 kW standardně vybaveným osmistupňovou samočinnou převodovkou Tiptronic, tedy ústrojím s měničem momentu, počítejte s hmotností brzděného přívěsu 2700 kg. Stejné hodnoty nabízí i výkonnější verze motoru s 200 kW. O něco lepší je e-tron 3.0 TDI, která utáhne 2800 kg. Kdo chce tahat větší hmotnost a má-li dostatek finančních prostředků, může sáhnout po verzi SQ7, která umožňuje připojení brzděného přívěsu o hmotnosti 3500 kg.

BMW X5 - Můžete ji zvýšit. Současné BMW X5 se vyrábí od roku 2013 coby třetí generace modelu. Na našem trhu se však stále nabízí stávající vydání, takže uvedené údaje o hmotnosti brzděného přívěsu platí pro něj. Velké BMW nabízí standardně hmotnost brzděného přívěsu za předpokladu 12procentního stoupání 2700 kg. V rámci příplatku za elektricky ovládanou „kouli“ tažného zařízení lze hmotnost brzděného přívěsu zvýšit až na 3500 kg.

Ford Edge - Velký, ale ne tahoun. Ford v Evropě nabízí tři SUV, kdy Edge i nadále vyčnívá svou velikostí. Vůz je k mání vždy s pohonem všech kol se dvěma verzemi motoru 2.0 TDCi. Méně výkonná varianta je s manuální převodovkou, výkonnější výhradně se samočinnou dvouspojkovou Powershift. Při pohledu na tažnou kapacitu se zdá, že převodovka omezuje hmotnost brzděného přívěsu. Bez ohledu na verzi byste za velkého Forda přívěs těžší než 2000 kg neměli připojovat.

Honda CR-V - 1500 až 2000 kg. Pokud plánujete koupi Hondy CR-V a chcete-li za ní tahat přívěs, pak nejtěžší o hmotnosti 2000 kg lze připojit pouze za jedinou verzi, a sice 1.6 i-DTEC s manuální převodovkou a pohonem všech kol. Stejná verze s automatem nabízí 1500 kg, varianta s poháněnou přední nápravou a manuální skříní pak umožňuje připojení přívěsu o hmotnosti 1700 kg. Stejná hmotnost je možná u zážehových verzí s manuálem. Naopak samočinná převodovka i v tomto případě snižuje maximální hmotnost přívěsu na 1500 kg.

Hyundai Santa Fe (Grand Santa Fe) - Rozdíly jsou v převodovce. Verze s manuální skříní nabízí 2500 kg, se samočinnou pak o 500 kg méně. U prodlouženého Grand Santa Fe je to ale již jen 2000 kg, neboť vůz je na našem trhu k dispozici výhradně se samočinnou převodovkou.

Jeep Grand Cherokee - Americký silák. Jeep Grand Cherokee nabízí svému uživateli možnost připojit brzděný přívěs o hmotnosti až 3500 kg. Toto se však týká pouze dieselu a dále motoru 5,7 V8 Hemi s vypínáním válců. Aby tomu tak bylo, nesmíte mít ovšem výbavu Summit, u níž je hmotnost přívěsu snížena na 2949 kg. Zážehový šestiválec nabízí 2812 kg. Vrcholem je motor V8 Hemi o objemu 6,4 litru, u něhož je ovšem hmotnost přívěsu snížena na 2949 kg.

Kia Sorento - S manuálem utáhne víc. Nová Kia Sorento nabízí maximální hmotnost brzděného přívěsu podle použité převodovky. Kdo zvolí verzi s manuální skříní, může tahat až 2500 kg. S automatem je hmotnost přívěsu snížena na 2000 kg. Oboje se týká verze s pohonem předních i všech kol.

Mercedes-Benz GLS - 3500 kg s jedinou výjimkou. Největší SUV od Mercedes-Benzu je přímým konkurentem Audi Q7. Pokud zůstaneme u hmotnosti brzděného přívěsu, pak tento mastodont nepřipouští žádné kompromisy. Všechny verze mohou tahat přívěs o hmotnosti až 3500 kg. Jedinou výjimkou je ostrá verze AMG GLS 63 4Matic, u níž výrobce snížil hmotnost přívěsu na maximálně 3290 kg.

Mitsubishi Pajero - Off-roady mají své přednosti. Zda je současné Pajero SUV, nebo už off-roadem, to nechám na posouzení každého z vás. S jedinou motorizací 3.2 DI-D ve spojení se samočinnou (ještě pětistupňovou) převodovkou vůz může tahat přívěs o hmotnosti od 3300 do 3500 kg. Kdy se smí spodní hranice a kdy horní, technické údaje nespecifikují.

Nissan X-Trail - klíčový model pro tuto analýzu

Nissan X-Trail - Čtyři různé hmotnosti. Poté, co se již nenabízí velký model Pathfinder, převzal roli vrcholného SUV X-Trail. V otázce hmotnosti brzděného přívěsu u něj rozhoduje jak motor, tak zejména použitá převodovka. X-Tronic CVT omezuje hmotnost taženého přívěsu maximálně na 1650 kg. U verze s motorem dCi 130 je to ale pouze 1500 kg. Zbytek motorizací se popere s 2000 kg, s výjimkou zážehové motorizace DIG-T 160, která umožňuje táhnout přívěs maximálně o hmotnosti 1800 kg.

Renault Koleos - podobá se X-Trailu. Současný Koleos je technicky příbuzným s Nissanem X-Trail. Stejně jako japonský vůz i tento Francouz má svůj limit na hodnotě 2000 kg. Toto platí v případě použití manuální převodovky. Se samočinnou X-Tronic se tato hodnota sníží na 1650 kg.

Škoda Kodiaq - 2500 kg s podmínkou. Třídu velkých SUV zastupuje u tuzemské značky model Kodiaq. Pouze základní verze s motorem 1.4 TSI ACT a pohonem předních kol má maximální hmotnost „na kouli“ 1800 kg. Zbytek modelové řady nabízí 2000 kg. Motorizace 2.0 TSI v kombinaci s pětimístnou kabinou má hmotnost přívěsu zvýšenou na 2200 kg. Nejvíce utáhne verze 2.0 TDI se 110 kW a dvouspojkovou převodovkou DSG, a sice až 2300 kg. Pokud je navíc tažné zařízení montováno přímo ve výrobě, je hmotnost přívěsu zvýšena až na 2500 kg. Úplně stejně to má verze 2.0 TDI se 140 kW. Ale pozor, opět platí, že pokud máte obě posledně uvedené varianty variantu v sedmimístném uspořádání, je hmotnost přívěsu snížena na 2000 kg.

Subaru Forester - V Lineartronicu nehledejte limity. Forester od Subaru působí robustně a vždy nabízí pohon všech kol. S hmotností bržděného přívěsu ale patří do průměru. Kupodivu, verze s variátorem Lineartronic hmotnost „na kouli“ nesnižují. Naopak, auta s manuální převodovkou nabízejí 1800 kg, zbytek je stavěný na 2000 kg.

Volkswagen Touareg - Zatím 3500 kilogramů. Nový Touareg je třetí generací modelu. Zatím je k dispozici pouze s jediným agregátem, a sice vznětovým šestiválcem. S ním umožňuje táhnout brzděný přívěs až do hmotnosti 3500 kg. Zda si tuto hodnotu udrží i další verze, je otázkou.

Volvo XC90 - velký Švéd, průměrná síla. U varianty T5 lze táhnout přívěs o hmotnosti 2400 kg. U varianty T6 je to 2700 kg. Hybridní T8 má stejnou hodnotu jako T5, tedy 2400 kg. U dieselů je situace obdobná. Varianta D4 s pohonem předních kol utáhne pouhých 1800 kg, D4 AWD má hmotnost zvýšenou na 2400 kg. Nejvíce nabízí varianta D5, a sice 2700 kilogramů.

Praktický pohled na testy a zkušenosti s X-Trail

S X-Trailem jsme již měli tu čest snad nesčetněkrát. Mé první svezení se datuje někdy zhruba rok zpátky, asi se ani koneckonců nemusím tajit, že Nissan bylo vlastně mnou vůbec první testované vozidlo, X-Trail to ale nebyl. Závěrem tak dodám krátký příběh z našeho testování. Auto jsme vystavili opravdu poměrně reálné zátěži - čtyři lidi, lyžařské vybavení, jídlo a pití naloženy pomalu až po strop auta a cesta do Alp dlouhá v každém směru okolo 700km. Při tom posledních 30km znamenalo pořádnou porci převýšení vzhledem k průsmyku s nejvyšším bodem okolo 2.000 m.n.m. Zde jsme mimochodem otestovali i brzdy, které při příkrém sjezdu z vrcholku nevadly.

Nissan X-Trail - po technické stránce zaujme i motorizací. Technická specifikace motoru: model X-Trail 1.6 dCi, výkon 96 kW, točivý moment 320 Nm, převodovka manuální šestistupňová, objem 1598 ccm, turbomotor, kombinovaná spotřeba 5 l/100 km. Brzděný přívěs dle údajů 2000 kg. Důležitá poznámka pro tažné zařízení: jednoduchý pákový systém AUTO-HAK, SEMIAUTOMATIC, určený pro nosiče jízdních kol a s maximální hmotností přívěsu 2300 kg a zatížením 100 kg.

Celkově Závěr k X-Trailu - považuji jej za jedno z obecně nejvyváženějších aut, ve kterém jsem kdy seděl. I s ohledem na cenu a výbavu v porovnání s konkurenčními modely si myslím, že X-Trail nabízí solidní poměr cena až vybavenost. Při testování jsem srovnával i komfortní a technické aspekty, jako je palubní počítač, infotainment a ovládání, které hodnotím jako intuitivní a spolehlivé. Pro koncového uživatele je rozhodující i to, jaké tažné schopnosti auto skutečně nabízí, a jaké motorové a převodové výbavy k dané hmotnosti přívěsu smí používat.

Aktuální cena základních verzí začíná kolem uvedených hodnot v ceníku, ačkoliv prodejci bývají ochotni nabídnout dodatečné slevy. Celkově tedy X-Trail zůstává vyváženým a velmi výkonným SUV v porovnání s ostatními jednickami ve třídě, které zvládne i tažení středně velkých přívěsů.

Technická data a shrnutí tažných limitů pro vybrané verze

  1. Nissan X-Trail 1.6 dCi: 96 kW, 320 Nm, manuál 6 stupňů, brzděný přívěs do 2000 kg (u dCi 130 jen 1500 kg). X-Tronic CVT do 1650 kg.
  2. Alfa Romeo Stelvio: až 2300 kg (převodovka a pohon všech kol podle verze).
  3. Audi Q7: 2700-3500 kg (SQ7 až 3500 kg).
  4. BMW X5: až 3500 kg s volbou voliče koule.
  5. Ford Edge: do 2000 kg v závislosti na převodovce.
  6. Honda CR-V: 1500-2000 kg podle provedení.
  7. Hyundai Santa Fe: 2000-2500 kg podle převodovky; Grand Santa Fe 2000 kg.
  8. Jeep Grand Cherokee: až 3500 kg (diesel a V8 výjimky).
  9. Kia Sorento: 2500 kg s manuálním řízením, 2000 kg s automatem.
  10. Mercedes-Benz GLS: 3500 kg ve všech verzích (AMG 3290 kg).
  11. Mitsubishi Pajero: 3300-3500 kg podle verze.
  12. Renault Koleos: 2000-1650 kg podle převodovky.
  13. Škoda Kodiaq: až 2300-2500 kg, při výrobní nebo sedmimístné konfiguraci 2000-2500 kg.
  14. Subaru Forester: 1800-2000 kg podle převodovky.
  15. Volvo XC90: 2400-2700 kg podle varianty a pohonu.
kolik utáhne velké SUV infographic

Mohu táhnout obytný přívěs se svým autem? Pochopení tažné kapacity vozidla a limitů užitečného zatížení

tags: #kolik #smi #tahat #nissan #x #trail