Opel Zafira: nájezdový úhel, technické specifikace a pohon – podrobná analýza

Modelová řada Opel Zafira (minibus) má v aktuální nabídce 2 motorizace - z toho 1 naftových, 1 elektrických. Rozsah výkonu se pohybuje od 100 kW (136 k) do 132 kW (179 k). Ceník začíná na 1 110 000 Kč a vrchol stojí 1 255 000 Kč. Přehled všech motorizací zahrnuje informace o motoru, palivu, objemu, převodovce a pohonu a porovnává parametry v rámci segmentu vyšší střední třídy.

Konstrukce motorů a jejich uspořádání

Motory se dělí podle konfigurace a paliva. Zafira 2.2 Diesel je naftový motor s objemem 1844 cm³, vnitřními rozvody řemenem, výkonem 132 kW (179 k) a nejvyšším výkonem při 3500 ot/min. Bližší údaj o motoru uvádí Euro 6e-bis. Elektrický pohon je jednoproudý elektromotor o výkonu 100 kW (136 k) s baterií 49,0 kWh (hrubá/čistá verze 49,0/42,0 kWh) a dojezdem podle WLTP okolo 224 km, s nabíjením AC 11,0 kW a DC až 100 kW. Emise CO2 pro elektromobil jsou 0 g/km.

Další dve motorové verze zahrnují benzinové motory s různými konfiguracemi a převodovkami. V sérii se objevují motory jako 1.6 ECOTECK (Z16XER) a další varianty 1.6 16V, 1.8 ECOTECH (Z18XEL) a 2.0 Turbo (Z20LEH). Převodovky zahrnují 5MT, 6MT, 6AT a u některých verzí Easytronic s automatizovaným řazením. Palivo zahrnuje benzín, naftu a plynové varianty CNG/LPG u některých konfigurací. Dojezd, spotřeba a emise se liší podle konfigurace motoru a pohonu, a proto jsou uvedené hodnoty orientační a zohledňují WLTP/EURO normy.

Hlavní technické parametry motorů (výběr)

  • Zafira 2.2 Diesel: nafta, 132 kW, objem 2 184 cm³, Automatická 8° převodovka, pohon přední, 0-100 km/h 10,0 s, Vmax 185 km/h, spotřeba 7,0 l/100 km, CO2 dle normy Euro 6e-bis.
  • Electric: elektromotor 100 kW, baterie 49,0 kWh, dojezd WLTP 224 km, rychlé nabíjení DC až 100 kW, AC 11,0 kW.
  • 1.6 ECOTECH a odvozené verze: 1.6 16V, 1.6 Turbo, 1.8 ECOTECH, 2.0 Turbo a další varianty s pohonem přední a možností 6‑rychlostních převodovek, šestikvalt a šestikvaltý automat (AT).
  • Variety motorů naftových: 1.9 CDTI, 2.0 CDTI a následné ecoFLEX verze, s výkonem od 81 kW po 125 kW a 6‑rychlostními převodovkami, ve většině případů s předním pohonem a některými verzemi s 6MT či 6AT.

Spotřeba, dojezd a emise

Spotřeba paliva a emise CO2 jsou uvedeny dle WLTP a poté převedeny zpět dle dřívějšího systému NEDC pro srovnání. Dojezd elektromobilu vychází z WLTP a může se lišit v závislosti na podmínkách jízdy a nastavení systému topení. Pro dieselové a benzinové motory platí, že spotřeba se odvíjí od převodovky, konfigurace SUV a jízdního stylu. U verzí s plynem (CNG/LPG) se uvádějí jiné hodnoty spotřeby a emise v závislosti na konfiguraci a palivu.

Provozní hmotnosti, tažná síla a kapacita nádrží

Zafira 2.2 Diesel má provozní hmotnost 1953 kg a maximální přívěs 1900 kg. Kapacita nádrže 70,0 l paliva a u elektromobilu je kapacita baterie 49,0 kWh (hrubá/čistá 49,3 kW/t). Pro verze s plynem se uvádí nádrž na LPG či CNG v různých kapacitách podle konfigurace motoru, často zohledňující zásoby paliva a dojezd na jedno natankování.

Rozměry a prostor pro zavazadla

Opel Zafira Tourer a Zafira B (druhá a první generace) přináší variabilní uspořádání interiéru. Flex7 systém umožňuje posuvatelná a sklápěcí sedadla druhé a třetí řady, zajišťující variabilní objem zavazadelníku. Pro sedmimístný config zůstává prostor za třetí řadou kolem 152 l, po sklopení druhé i třetí řady vzniká rovná podlaha a objem kolem 1520-1860 l v mezigeneračním srovnání. Délka vozu se pohybuje kolem 4650-4660 mm, šířka 1880-1890 mm, výška kolem 1660 mm a rozvor 2760-2770 mm.

Design a sofistikované detaily

Design karoserie vychází z konceptu inspirovaného modely, s důrazem na světlomety a mlhové světlomety ve stylu bumerangu, a bočními panely s novými ovládacími prvky. Pro příplatek je k dispozici balíček OPC s sportovnějším vzhledem a panoramatickou střechou. FlexRail interiérový tunel a modulární sedadla zvyšují variabilitu prostoru pro cestující a zavazadla.

Porovnání s konkurencí a srovnání verzí

Ve srovnání s ostatními MPV ve své třídě nabízí Zafira Tourer velký objem zavazadel a flexibilní konfiguraci sedadel. Verze s plynem (LPG/CNG) jsou k dispozici a s ekonomickými variantami ecoFLEX lze dosáhnout nižších provozních nákladů. V části motorů benzinových a naftových, Opel nabídnul širokou paletu výkonů od 85 kW do 177 kW a točivých momentů od 150 Nm až po 320 Nm.

Souhrn historických poznámek a vývoj modelu

Opel Zafira se poprvé představila ve dvou generacích. Zafira B se vyráběla od roku 2005 a nabízela 5- i 7-místnou konfiguraci, s verzemi OPC, a po faceliftu rozšířila nabídku motorů včetně 1.9 CDTI a novějších 2.0 CDTI. Zároveň byla vyzdvihována variabilita vnitřního prostoru a technická vyspělost v rámci své doby, a to spolu s postupným zavedením pohonů s vyšším výkonem a technologií jako Flex7 a FlexRail. Dále byly uvedeny plynové varianty a modernizace s novými motory a převodovkami.

Vizualizace: porovnání rozměrů a prostorů zavazadel Opel Zafira Tourer vs. konkurence

Etapy a technické specifikace odpovídají jednotlivým verzím v různých zemích. Opel si vyhrazuje právo měnit specifikace, dostupnost výbavy a detaily bez předchozího upozornění a uvedené údaje jsou platné k době zveřejnění stránky. Důraz je kladen na variabilitu prostoru a širokou nabídku pohonných jednotek pro potřeby rodin a řidičů vyžadujících komfort na dlouhých cestách.

Opel Zafira Tourer MPV - Flex7 and Lounge seats (HD)

tags: #opel #zafira #najezdovy #uhel