Renault Mascott valník technické údaje: modernizace, výkon a spolehlivost

Poslední generace lehkého užitkového Renaultu Mascott vyjela do světa v roce 2004 a usadila se velmi pevně v popředí prodejů kategorie od 3500 do 6500 kg celkové hmotnosti. Jejich uživatelé oceňují především robustnost konstrukce umožňující využívání velké užitečné hmotnosti, širokou typovou variabilitu vycházející z rámové konstrukce podvozku, dlouhou životnost a nadprůměrnou spolehlivost při minimální servisní náročnosti.

Konstruktéři při modernizaci tyto základní klady nejen zachovali, ale ještě upevnili. Zaměřili se především na zlepšení dynamiky vozidla zvětšením výkonu a úpravy charakteristiky jeho motoru. Proto je nyní do mascottů instalován nově nastavený motor DXi 3, přeplňovaný vznětový čtyřválec ve dvou výkonových variantách - typu 130 (95 kW a 300 N.m) a 160 (114 kW a 350 N.m), které samozřejmě splňují limity normy Euro 4 prostřednictvím uplatnění technologie EGR (recirkulace výfukových plynů) s katalyzátorem a odlučovačem pevných částic ve výfukovém systému.

Charakterizuje jej mírně dlouhozdvihová konfigurace 96 x 102 mm, čtyři ventily na válec, vysokotlaké vstřikování paliva systémem Common Rail a především servisní interval 40 000 km, respektive (po první výměně oleje) 60 000 km při nasazení v dálkovém provozu.

Šest s rychloběhem. Podstatných změn doznalo také převodní ústrojí. Konstruktéři zesílili spojku včetně lamely (nyní má průměr 280 mm) a vypínací pásky. Na ní navazuje nová šestistupňová převodovka GB S 6380 s přímým řazením, která byla dimenzována pro přenos točivého momentu o velikosti až 380 N.m a snazší řazení. Její odstupňování s rychloběhem přináší citelnou redukci spotřeby paliva při dynamickém dálničním provozu.

K dispozici jsou také dvě verze nové mimořádně tiché poháněné tuhé zadní nápravy s koly sériově instalovanými ve dvojmontáži. Je zatížitelná buď na 3520 nebo 4720 kg a její servisní interval (výměna oleje) činí 400 000 km. Ložiska kol obou náprav jsou zcela bezúdržbová s trvalou náplní maziva.

Hvězdné brzdy. Příplatková výbava zahrnuje také ASR a závěr diferenciálu, což usnadňuje provoz s přívěsem, jízdu na nezpevněném povrchu a za zhoršených adhezních podmínek. Kompletně přestavěný brzdový systém má nyní rozšířené vybavení elektronickým řízením s novými senzory otáčení kol, které přinášejí řadě Mascott nejlepší účinnost decelerace v jeho kategorii užitkových vozidel. Nezatížené vozidlo je schopno zastavit z rychlosti 60 km/h na vzdálenost 19,2 m, respektive plně zatížená pětituna z rychlosti 100 km/h to zvládne na 58,2 m.

Brzdová soustava je standardně vybavena poslední generací ABS z produkce Bosch a zahrnuje řízené rozdělení účinku (EBD) nahrazující někdejší mechanický zátěžový regulátor, ale také stabilizátor DTC optimalizující efekt brzdění motorem. Za příplatek je k dispozici také ASR s rozšířenou funkcí působící stejně jako ESP.

Podvozky s oběma nápravami tuhými, mají tužší rámy (použití kvalitnějšího druhu oceli pro podélníky i příčníky) a zvětšil se rozsah karosovatelných délek, když rozvor náprav lze volit od 3130 do 4630 mm. Modernizované řízení poskytuje nyní krátkým verzím skvělý poloměr otáčení jen 5500 mm!

Pohoda posádky. Modifikovaný interiér budky řidiče nyní nabízí velmi podstatně více odkládacích prostorů - nad čelním sklem, pod sedadly spolujezdců, u řadící páky, na výplních dveří…. Sedadla jsou nově čalouněna a potažena moderním, velmi odolným prodyšným textilem.

Renault Mascott technické schéma motoru

Used2007 - RENAULT MASCOTT for sale | Used truck| equippo.com | Used heavy equipment

Klíčové technické údaje

  • Motor: DXi 3, přeplňovaný vznětový čtyřválec, Euro 4 s EGR, dva výkonové stupně 130 (95 kW, 300 N.m) a 160 (114 kW, 350 N.m).
  • Objem a rozměry: konfigurace 96 x 102 mm, čtyři ventily na válec, Common Rail vysokotlaké vstřikování.
  • Servisní interval motoru: 40 000 km, po první výměně oleje 60 000 km.
  • Převodovka: šestistupňová GB S 6380, okamžité řazení, max. točivý moment 380 N.m.
  • Převodovka a spojka: zesílená lamela 280 mm, vypínací pásky.
  • Nápravové uspořádání: dve verze tuhé zadní nápravy, nosnost 3520 nebo 4720 kg, servisní interval oleje 400 000 km.
  • Brzdový systém: ABS s EBD, DTC, volitelně ASR/ESP, decelerace na 60 km/h za 19,2 m (neztížené) a 100 km/h za 58,2 m (zatížené).
  • Podvozek a rozvor: rozvor 3130-4630 mm, poloměr otáčení 5500 mm u krátkých verzí.
  • Interiér: více odkládacích prostorů, nová čalounění a prodyšný textil.

Využití a výhody v praxi

Uživatelé ocenili robusnost konstrukce a širokou variabilitu díky rámové koncepci podvozku, která umožňuje využití velké užitečné hmotnosti a dlouhou životnost s minimální servisní náročností. Modernizované prvky zlepšují dynamiku jízdy a snižují spotřebu paliva na dálničním provozu díky zesílené převodovce a efektivnějšímu brzdovému systému.

Infografika porovnání výkonu verzí DXi 3

tags: #renault #mascott #valnik