Audi R8 je mistrovským dílem německého inženýrství, které v sobě dokonale kombinuje precizní zpracování, překvapivou každodenní využitelnost a syrovou sílu legendárního atmosférického desetiválce.
Jeho pokrevní italský sourozenec, Lamborghini Huracán (v závislosti na konkrétní generaci a verzi označovaný také jako LP 610-4, EVO nebo Performante), sdílí stejný technický základ, ale obléká jej do nesmlouvavě agresivního designu plného čistokrevného italského temperamentu.
Pojďme se společně podrobně podívat na to, který z těchto dvou fascinujících a úzce spřízněných supersportů nakonec z tohoto srovnání vyjde jako lepší volba pro vaše řidičské potěšení.
Srovnání vnějších rozměrů
Ačkoli Audi R8 a Lamborghini Huracán sdílejí stejný technický základ v podobě koncernové platformy, jejich vnější rozměry a celkové proporce jasně odrážejí odlišný přístup obou značek.
Zatímco Audi R8 je navrženo s ohledem na o něco lepší každodenní použitelnost, italský sourozenec vsází na extrémní a nekompromisní tvary, které z něj dělají typickou „placku“ přitisknutou k silnici.
Při pohledu na čísla je Lamborghini znatelně delší, běžné verze z posledních let měří na délku přes 4,5 metru, což je zhruba o 90 mm více než v případě německého modelu.
Tento rozdíl dodává italskému supersportu dramatičtější a protaženější profil.
Audi R8 naopak boduje o 30 mm delším rozvorem náprav (2650 mm oproti 2620 mm).
Tento mírně delší rozvor napomáhá lepší směrové stabilitě při vysokých dálničních rychlostech a přidává kousek cenného prostoru v interiéru, což oceníte zejména na delších cestách.
Výrazný rozdíl najdeme ve výšce obou vozů. Lamborghini Huracán je se svými 1165 mm extrémně nízké.
Nízké těžiště zaručuje fantastické jízdní vlastnosti a špičkovou aerodynamiku na závodním okruhu, ale v praxi to znamená o něco náročnější nastupování a horší výhled z vozu.
Audi R8 je přibližně o 70 mm vyšší, což přesně odpovídá jeho pověsti supersportu, se kterým se dá bez větších ústupků žít každý den.
Šířka se u obou modelů pohybuje v podobných hodnotách kolem 1,94 metru, což znamená ohromující stabilitu v zatáčkách, ale zároveň vyžaduje zvýšenou opatrnost při parkování nebo manévrování v úzkých prostorech podzemních garáží.
| Parametr | Audi R8 Cabriolet | Lamborghini Huracán Cabriolet | Audi R8 Coupé | Lamborghini Huracán Coupé |
|---|---|---|---|---|
| Šířka (mm) | 1940 | 1920 - 1933 | 1940 | 1964 |
| Délka (mm) | 4426 - 4430 | 4459 - 4520 | 4426 - 4430 | 4459 - 4567 |
| Výška (mm) | 1242 - 1244 | 1180 | 1241 - 1248 | 1248 |
| Rozvor (mm) | 2650 | 2620 | 2650 | 2620 |
Objem zavazadlového prostoru
Při výběru supersportovního vozu s motorem uprostřed zohledňují objem zavazadlového prostoru i praktickou stránku použití.
Základní přední kufr u Audi R8 nabízí u obou karosářských verzí Coupé i Cabriolet shodný objem 112 litrů. Ačkoliv se to může zdát na první pohled málo, tvar kufru je dostatečně hluboký na to, aby pojal dvě menší cestovní tašky.
Velkou výhodou verze Coupé je navíc odkládací prostor přímo za předními sedadly, který přidává 226 litrů praktického místa pro uložení bund nebo měkkých zavazadel.
U modelu Lamborghini Huracán se základní objem předního kufru pohybuje na hodnotě 100 litrů, přičemž některé verze s pohonem zadních kol nabízejí až 150 litrů.
U extrémních okruhových variant, jako je Huracán STO, je přední kufr radikálně zmenšen na pouhých 38 litrů.
Celkově tedy Audi R8 v Coupé verzi díky prostoru za sedadly bývá o něco praktičtější, zatímco Huracán vyžaduje při balení více ústupků.
Hmotnosti přívěsu
Při srovnání supersportovních vozů je jasné, že praktičnost ustoupí maximálnímu výkonu a aerodynamice.
V technických specifikacích není u těchto vozů žádná homologovaná hmotnost přívěsu a nemají ani povolené hodnoty pro tažení.
Montáž tažného zařízení není technicky ani legislativně možná, a tak ani pro verze s pohonem zadních kol ani pro okruhové verze není tažení relevantní.
Jste odkázáni na velmi skromný přední zavazadlový prostor, který postačuje na víkendový nákup či dvě příruční tašky.
Závěrem lze tedy konstatovat, že parametr hmotnosti přívěsu při výběru mezi Audi R8 a Lamborghini Huracán nehraje vůbec žádnou roli. Pokud od vozu vyžadujete nejen extrémní rychlost, ale i schopnost tažení a vyšší míru každodenní použitelnosti, budete muset své zaměření přesunout směrem k SUV modelům obou automobilek.
Přehled nejčastějších motorizací
Atmosférický desetiválec ve dvou odlišných interpretacích.
Srdcem obou těchto supersportů je jeden z posledních atmosféricky plněných motorů na trhu - legendární vidlicový desetiválec o objemu 5,2 litru.
Vedle toho, i když Audi R8 a Lamborghini Huracán sdílejí stejný hardwarový základ, italská automobilka si pro sebe nechala agresivnější softwarové mapování a ostřejší naladění výfukového systému.
Zatímco Audi R8 nabízí výkonové spektrum od 397 kW do 456 kW a soustředí se na lepší každodenní použitelnost, Lamborghini Huracán ve svých nejnovějších iteracích posouvá hranice až na 470 kW a klade větší důraz na syrový závodní zážitek.
Oba vozy výhradně využívají sedmistupňové dvouspojkové převodovky a nabízejí volbu mezi pohonem zadních nebo všech čtyř kol.
Nabídka motorů pro Audi R8 (Generace 4S, 2020-2023)
Standardem pro vstup do světa modelu Audi R8 se v této éře stal model V10 RWD (později nahrazený silnější verzí performance RWD) s pohonem zadních kol, který osloví puristy hledající hravější jízdní vlastnosti.
Pro milovníky maximální trakce a zrychlení je určena vrcholná verze V10 performance quattro disponující výkonem 456 kW (620 koní).
O řazení se stará blesková sedmistupňová dvouspojková převodovka S tronic.
Starší varianty s nižším výkonem nebo původní osmiválce z první generace již na trhu zánovních ojetin nefigurují.
Na konci výroby (2023) je rarita V10 GT RWD s výkonem max.
Nabídka motorů pro Lamborghini Huracán (1. Generace - Evo a pozdější, 2019-2024)
Lamborghini u svých modernějších verzí vyždímalo z bloku 5.2 V10 absolutní maximum. Huracán Evo RWD má 449 kW (610 koní).
Plnotučný model Evo AWD přináší 470 kW (640 koní) a točivý moment 600 Nm.
Verze STO a Tecnica dostávají 470 kW s momentem 565-600 Nm a primárně na zadní kola.
Zajímavostí z konce produkce je Sterrato s výkonem 449 kW upravený pro jízdu mimo zpevněné silnice.
Doporučení pro kupující
Z pohledu hnacího ústrojí nabízí obě auta fascinující a na dnešní dobu unikátní zážitek z točivého atmosférického motoru.
Pokud plánujete vůz využívat na častější výlety, polykání delších vzdáleností nebo hledáte „civilizovanější“ supersport, Audi R8 (zejména ve verzi quattro) je díky poddajnějšímu naladění a plynulejší práci převodovky S tronic lepší volbou.
Naopak řidiči, pro které je prioritou absolutní drama, občasné okruhové ježdění a nefiltrovaná agresivita italského inženýrství, by měli sáhnout po Lamborghini Huracán - ideálně ve verzi Evo RWD pro puristickou zábavu nebo STO/Tecnica pro nekompromisní výkony na trati.
Doporučené motorizace
Výběr správného atmosférického desetiválce je klíčový pro dlouhodobou spokojenost. Tabulka níže ukazuje, že produkce obou doporučovaných motorizací byla ukončena a jako nová auta již nejsou v nabídce.
| Model | Doporuovaná motorizace | Výkon | Točivý moment | Roky výroby |
|---|---|---|---|---|
| Audi R8 | 5.2 FSI V10 performance quattro | 456 kW | 580 Nm | 2020-2023 |
| Lamborghini Huracán | 5.2 V10 Evo (AWD) | 470 kW | 600 Nm | 2019-2024 |
Přibližná doporučení pro jednotlivé varianty:
- Pro Audi R8 doporučujeme: 5.2 FSI V10 performance quattro S tronic (456 kW / 620 k). Tato verze představuje absolutní vrchol každodenní použitelnosti a největší jistotu trakce díky pohonu všech kol.
- Pro Lamborghini Huracán doporučujeme: 5.2 V10 Evo (AWD) pro vyvážený mix výkonu a ovladatelnosti; Evo AWD je nejlepší volbou pro ojeté vozy na trhu.
Proč je to nejlepší volba: Oproti standardnímu provedení V10 nabízí znatelný přebytek výkonu a standardně dodávané výkonnostní prvky, aniž by auto ztratilo pověstnou uživatelskou přívětivost typickou pro Audi.
Technické přednosti a rizika
Technické přednosti: Motor disponuje točivým momentem 580 Nm při 6600 ot./min s lineárním ztahem a rychlou odezvou na plyn. Reálná kombinovaná spotřeba se často pohybuje kolem 13-15 l/100 km u Audi a 15-18 l/100 km u Lamborghini.
Rizika a na co si dát pozor: Mechanicky je agregát velmi spolehlivý, ale u čtyřletých ojetin mohou být adaptivní tlumiče Magnetic Ride těžce opotřebované a nákladné na výměnu. U karbon-keramických brzd hrozí delaminace u náročného užívání na okruhu. Při dynamické jízdě je třeba počítat s vyšší spotřebou motorového oleje.
Časté závady a stížnosti majitelů
Hlavními tématy jsou spolehlivost adaptivních tlumičů, opotřebení brzd a spotřeba oleje při ostrém jízdním režimu. Majitelé upozorňují na nutnost pravidelné údržby a kontroly systému podvozku a výfukového systému pro zajištění optimálních výkonů.
Tipy pro výběr ojetého vozu
Než si vyberete ojeté Audi R8 nebo Lamborghini Huracán, je vhodné provést důkladnou prohlídku rámů, tlumičů, výfukového systému, brzd a servisní historie. Vyhledávejte vozy s pečlivou servisní historií a s minimálním počtem ostrých jízdních dnů na okruhu.
Nejčastější dotazy
- který model zvolit?
- jaká je reálná spotřeba?
- je možné tažení přívěsu?
Závěr: Který model zvolit?
Úvod: Audi R8 je mistrovským dílem německého inženýrství, které v sobě dokonale kombinuje precizní zpracování, překvapivou každodenní využitelnost a syrovou sílu legendárního atmosférického desetiválce.
Pojďme se společně podrobně podívat na to, který z těchto dvou fascinujících a úzce spřízněných supersportů nakonec z tohoto srovnání vyjde jako lepší volba pro vaše řidičské potěšení.

AUDI S6 quattro 5.2 FSI V10 (435 Hp) Acceleration & Top Speed
Klíčové výhody a nevýhody
- Audi R8: civilnější použití, lepší každodenní provoz díky quattro a plynulé S tronic, větší vnitřní prostor za sedadly.
- Lamborghini Huracán: extrémní charakter, agresivní zvuk a špičkové výkony na okruhu, ostřejší řízení a lehké provedení pro agresivní jízdu.
Bezpečnost a hodnocení Euro NCAP
Bezpečnostní asistenční systémy a Euro NCAP hodnocení pro vozy s otevřenou i pevnou střechou se mohou lišit podle generace a varianty, ale oba supersporty tradičně kladou důraz na vysoký výkon spojený s moderními bezpečnostními technologiemi.
Tabulka porovnání důležitých prvků
| Prvek | Audi R8 | Lamborghini Huracán |
|---|---|---|
| Motor | 5.2 FSI V10 | 5.2 V10 Evo / STO |
| Rozvor | 2650 mm | 2620 mm |
| Objem kufru vpředu | 112 l | 100-150 l |
| Verze s pohonem | RWD, quattro | Evo AWD, EVO RWD, STO/Tecnica |