BMW M5 starší model: technické parametry, historie a porovnání generací

BMW M5 patří mezi nejikoničtější sportovní sedany na světě a automobilka se to nebojí připomínat při každé příležitosti. Od roku 1984 se BMW M5 etablovalo jako klasický zástupce vysokovýkonných sedanů. Jedině tak lze pochopit, proč jednotlivé generace BMW M5 měly vždy čistokrevné závodní geny a dosahovaly působivých výkonů na závodním okruhu i na silnici.

Krátký přehled vývoje pětkové řady a vznik M5

Historie BMW pětkové řady se začala psát již v roce 1972, kdy byl představen model BMW 520 generace E12. Již v roce 1979 představila společnost BMW Motorsport GmbH model M535i, mimořádně sportovní verzi tehdejšího BMW řady 5 (E12). V roce 1984 následoval další model M535i postavený na základě druhé generace BMW řady 5 - E28. Na podzim téhož roku se objevila první generace BMW M5 (E28S).

Při uvedení druhé generace modelu M5 (E34S) v roce 1988 BMW Motorsport GmbH zvýšilo jeho výkon. Sportovní dceřiná společnost BMW AG, přejmenovaná v roce 1993 na BMW M GmbH, zůstala věrná své tradici i u třetí generace modelu M5, představené v roce 1998. Od roku 1984 se BMW M5 etablovalo jako klasický zástupce vysokovýkonných sedanů. Jen málokteré auto se může pochlubit takovým rodokmenem jako BMW M5.

Generace M5: technika a klíčové parametry

První generace (E28)

Poháněl ji slavný čtyřventilový řadový šestiválec se zdvihovým objemem 3,5 litru a výkonem 210 kW (286 k), který se osvědčil i v závodech a poháněl také supersportovní BMW M1. Motor vybavený šesti samostatnými škrticími klapkami dokázal první BMW M5 zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhých 6,5 s a umožnil mu dosahovat maximální rychlosti 245 km/h.

Druhá generace (E34)

Při uvedení druhé generace modelu M5 (E34S) v roce 1988 BMW Motorsport GmbH zvýšilo jeho výkon. Řadový šestiválec se zdvihovým objemem zvýšeným na 3,6 litru dosahoval výkonu 232 kW (315 k), což stačilo k tomu, aby M5 poprvé dosáhla rychlosti 250 km/h. Modernizace tohoto vozu v roce 1992 přinesla zvýšení zdvihového objemu na 3,8 litru a výkonu na 250 kW (340 k). Generace E34 je poslední M5, která měla v podstatě závodní motor.

Třetí generace (E39)

Pod kapotou této nové generace se však nacházel pětilitrový čtyřventilový motor V8, který prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky dodával na zadní kola výkon 294 kW (400 k) a točivý moment 500 Nm. Udávané zrychlení na 100 km/h je 5,3 s a rychlost je opět omezena na 250 km/h. Generace M5 E39 zaznamenala značný posun od sportování ke komfortu a použitelnosti. Třetí generace M5 opustila od verze Touring, i když jediný prototyp kombíku vznikl.

Čtvrtá generace (E60)

U čtvrté generace BMW M5 (E60) vsadila společnost M GmbH na nově vyvinutý vysokootáčkový motor V10 o objemu pěti litrů, který svojí koncepcí připomínal jednotku z formule 1 (FW27). Dosahoval výkonu 373 kW (507 k) při mimořádných 7750 otáčkách za minutu. Tento čtyřventilový motor zrychloval čtvrtou generaci BMW M5 z 0 na 100 km/h za pouhých 4,7 sekundy. Poprvé mohli řidiči BMW M5 díky volitelnému paketu M Driverʼs deaktivovat omezovač rychlosti, což vozu umožnilo dosáhnout maximální rychlosti 305 km/h. Desetiválec S85B50 produkoval fascinující výkon 373 kW (507 k) v 7750 min-1 a točivý moment 520 Nm v 6100 min-1.

Pátá generace (F10)

Pátá generace BMW M5 (F10M) přišla na scénu v roce 2011. Jako náhradu za motor V10 dostala 4,4litrový osmiválec přeplňovaný dvojicí turbodmychadel, který BMW M5 pomohl dosahovat zcela nové úrovně dynamiky. Nové BMW M5 nyní disponovalo téměř dvojnásobným výkonem (412 kW/560 k) oproti původnímu BMW M5. Technologie M TwinPower Turbo umožnila nejnovějšímu BMW M5 se sedmistupňovou M dvouspojkovou převodovkou zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhé 4,3 sekundy a dosáhnout maximální rychlosti 315 km/h. Zlepšování pokračovalo i v roce 2013 díky paketu M5 Competition, který navýšil výkon na 423 kW (575 k).

Šestá generace (F90)

BMW M5 (F90) je další kapitolou úspěšného příběhu společnosti BMW M GmbH, který je založen na zdánlivě jednoduchém receptu: dokonalá kombinace bezkonkurenčně sportovních vlastností a mimořádné praktičnosti. Stále používala motor V8, ale poprvé ve spojení s pohonem všech kol M xDrive, který umožnil efektivnější přenos jím produkovaného výkonu 441 kW (600 k) a točivého momentu 750 Nm. Vůz dokázal zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,4 s a dosahoval maximální elektronicky omezené rychlosti 250 km/h. Později byla do nabídky zařazena verze Competition s výkonem 460 kW (625 k), která zvýšila maximální rychlost na nejméně 305 km/h a zkrátila čas zrychlení z 0 na 100 km/h na 3,3 s.

Sedmá generace (G90 / G99) a nástup elektrifikace

V roce 2024 zahajuje BMW M5 novou éru. Tento manažerský model od BMW M GmbH je poprvé vybaven pohonným systémem M HYBRID, který novému BMW M5 poskytuje výkon 535 kW (727 k) a točivý moment 1000 Nm. Spalovací motor je vybaven nejmodernější technologií M TwinPower Turbo, kříženým sběrným výfukovým potrubím a zdokonaleným systémem separace oleje. Dosahuje výkonu až 430 kW (585 k) a točivého momentu 750 Nm. Maximální výkon elektromotoru činí 145 kW (197 k). Jeho jmenovitý točivý moment je 280 Nm, ale redukovaný převod zvyšuje efektivní točivý moment na vstupu převodovky až na 450 Nm.

Sedmá generace typu M5 přešla na plug-in hybridní pohon. Základem plug-in hybridního pohonu je opět osmiválcový agregát o objemu 4,4 l (430 kW/585 k), doplněný o elektromotor v převodovce a planetový převod fungující coby reduktor, resp. jako násobič točivého momentu. Elektromotor tak disponuje maximem točivého momentu 280 N.m, řidič má ale k dispozici 450 N.m. Systémové parametry celého ústrojí jsou 535 kW (727 k) a 1000 N.m (omezeno kvůli převodovce).

BMW M5 G90 exteriér a interiér

Hmotnost, výkon a kompromisy nové doby

Od nové em-pětky se obecně očekávalo, že bude na jednu stranu extrémně silná, na tu druhu ale bude vážit víc než kdy dřív. Že ale hmotnost mezigeneračně vzroste i o víc než půl tuny, nevěřil snad ani ten největší skeptik. Plug-in hybridní ústrojí totiž zvedlo hmotnost vozu až na 2 435 kg, což je o tunu více, než kolik mělo na kontě první BMW M5 E28, skoro o půl tun víc než u standardní M5 G80 a o 610 kg víc než u verze CS. Obrovské zklamání, jinak to nelze shrnout.

I když jde nicméně o 93koňovou vzpruhu oproti verzi CS, se kterou nejspíše bude spojena lepší akcelerace, baterie s využitelnou kapacitou 18,6 kWh nevydrží při sportovní jízdě věčně. Poté vám ovšem zůstane už jen 585 koní, jež si budou muset poradit s opravdu šílenou hmotností. Nepochybujeme ani moc o tom, že auto nebude dávat svou hmotnost ve většině situací znát, v krajností jí ale zkrátka nemůže popřít. Výkonový posun o 93 koní bude navíc negován půltunou stálé zátěže i jindy, a tak bude zajímavé sledovat, jak si novinka v porovnání s předchůdcem povede třeba na Nordschleife.

Praktická data a dynamika

I podle námi naměřených údajů je starší generace při sprintu na 100 km/h trochu lepší (3,5 vs. 3,6 s), ale toho si člověk stěží všimne. Pocitově je u větší M5 G90 především odpich z místa působivější, protože přední část vozu se více zvedá a okamžitý nástup točivého momentu od elektromotoru přidá „elektrický kopanec“. Také naměřené hodnoty pro akceleraci z 0 na 200 km/h jsou pro obě generace shodné (11 s). Plug-in hybridní pohon pak přinesl zlepšení v pružném zrychlení, což je dílo právě elektrické části pohonu a masivního točivého momentu. Akcelerace 90-130 km/h se vždy bezpečně vejde pod tři sekundy bez ohledu na to, jestli máte zařazenou trojku, čtyřku nebo pětku.

U aktuální generace k tomu přibyla ještě navíc karoserie kombi coby alternativa k základní tříprostorové karoserii sedan. Touring je zároveň odpovědí na mezigenerační zmenšení udávaného objemu zavazadlového prostoru u sedanu.

BMW M5 G90 4.4 V8 727 KM TEST Jest GRUBO! [4k]

Technika sedmé generace - údaje soustavy a podvozku

Motor: kapalinou chlazený, přeplňovaný dvojicí dvoukomorových turbodmychadel; DOHC 4V, elektrické proměnné časování Double-Vanos, křížené výfukové svody; variabilní zdvih sacích ventilů Valvetronic; elektronické přímé vstřikování; EU6; 4395 cm3; 430 kW (585 k)/5600-6500 min-1 a 750 N.m/1800-5400 min-1.

Elektromotor: 145 kW (197 k)/6000 min-1 a 280 N.m/1000-5000 min-1, li-ion akumulátor 347,5 V, celková/využitelná kapacita 22,1/18,6 kWh.

Převodné ústrojí: Osmistupňová samočinná převodovka M Steptronic s integrovaným elektromotorem a oddělovací spojkou.

Podvozek: Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení progresivními vinutými pružinami a aktivními teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu šestipístkové pevné třmeny, vzadu jednopístkové plovoucí.

Porovnání vybraných parametrů generací - tabulka

Generace Motor / výkon Točivý moment 0-100 km/h Hmotnost (přibližně)
E28 řadový 6, 3.5 l / 286 k 340 Nm 6,5 s -
E34 řadový 6, 3.8 l / 340 k 400 Nm 5,9 s ~1670-1750 kg
E39 V8, 5.0 l / 400 k 500 Nm 5,3 s -
E60 V10, 5.0 l / 507 k 520 Nm 4,7 s -
F10 V8 twin-turbo, 4.4 l / 560 k (standard) 680 Nm 4,3 s ~1945 kg
F90 V8, 441 kW (600 k) 750 Nm 3,4 s ~1855 kg
G90 (plug-in) V8 4.4 l + elektromotor, 727 k 1000 Nm ~3,6 s (měřeno) 2435 kg

Historické zajímavosti a ikonické momenty

První M5 vznikla v roce 1985 tak, že BMW vzalo šasi z modelu 535i, upravilo podvozek a brzdy a pod kapotu nacpalo motor s nejlepším poměrem výkonu a hmotnosti, který tehdy mělo. Řadový šestiválec pochází ze supersportu BMW M1. Desetiválec S85B50 vznikl exkluzivně pro čtvrtou generaci M5 a dodal modelu E60 působivý vysokootáčkový charakter. V roce 2014 přišla na trh speciální edice „30 Jahre M5“ (30 let M5), omezená na 300 kusů, s výkonem 441 kW (600 k), která vzdávala hold původnímu BMW M5 E28S.

Praktické aspekty moderní M5

Minulá generace na pětku už potřebovala podle měření 3,1 s, což je pořád skvělá hodnota, té současné stačí 2,6 s. Vzhledem k extrémní dynamice vozu mezi naměřenými údaji tentokrát chybějí hodnoty pro sprint 0 až 1000 m. Už na metě 500 m totiž automobil jede rychlostí 218 km/h (13,1 s). Častou kritikou plug-in hybridů bývá rozdílná dynamika s nabitými a vybitými akumulátory a někdy je tato kritika oprávněná. Tady to ovšem neplatí. Vůz jsme měřili s vybitými akumulátory, respektive s udávaným elektrickým dojezdem 0 km. Vždy stačí jedno intenzivnější brzdění a systém okamžitě nasbírá elektrickou energii, již následně znovu využije.

Nová M5 má proti ostatním modelům této řady také kompletně přepracovaný podvozek a využívá spoustu technických prvků zejména k eliminaci významného nárůstu hmotnosti včetně systému řízení zadní nápravy. Při běžné jízdě vůz působí pocitově jako tužší, než si M5 F90 osobně pamatujeme z minulosti, naopak při rychlejším tempu pocitově změkne. Množství jízdních charakterů je asi největším kouzlem tohoto sofistikovaného stroje. Na denních trasách může fungovat jako bezemisní elektromobil, jinde to může být klasický hybrid a po zmáčknutí jednoho ze dvou červených tlačítek je najednou výsledkem dynamika supersportu.

Srovnání s konkurencí a kontext

Aby těch špatných zpráv nebylo málo, lze ještě připomenout, že Mercedes-AMG GT63 S E-Performance taktéž počítá se zhruba 2,5tunovou hmotností. Za ní též stojí osmiválcové plug-in hybridní ústrojí, to však dává k dobru 843 koní a 1 470 Nm. Výkon elektromotoru je pak sice o trochu vyšší (204 koní), nicméně baterie mají kapacitu jen 6,1 kWh. GT63 tak má na kontě 2,9sekundový sprint a maximálku 316 km/h.

Jsme zvědavi na kompletní finální data, pozitivní překvapení z toho ale být už asi nemůže.

tags: #bmw #m5 #starsi #model