Součástí zadání pro třídveřové a pětidveřové verze bylo vycházení ze stejného podvozku a sdílených mechanických prvků, přičemž rozměrová tabulka pětidvéřových verzí ukazuje jen malé rozdíly v milimetrech, které vyplývají z tvarového řešení povrchů a příslušenství.
Rozměry a šířka jako klíčový parametr
Vnější rozměry pětidveřových verzí ukazují, že největší rozdíly jsou spíše v detailech než v samotné šířce. Všechny tři modely mají přibližně stejné šířkové parametry: Citroën C1 a Peugeot 107 stojí na ploše 1630 mm, Aygo od Toyoty má šířku 1615 mm. Tato šířka umožňuje kompaktní manévrovatelnost v městském provozu a současně poskytuje relativně stabilní postoj na silnici.
V bočním pohledu je profil vozu téměř identický, a přesto se u jednotlivých verzí prosazují odlišné přední díly a světlomety, které zdůrazňují identitu značky. U C1 a 107 jsou světlomety výraznější, zatímco Aygo se pyšní jinou tvary světelných bloků a ostrějšími liniemi.
V zadním dílu je patrný odlišný C-sloupek a speciálně navržené plastové prvky. Přesněji: Toyotě Aygo se povedlo vytvořit výrazně odlišující zadní odrazívání, zatímco C1 a 107 si volí konzervativnější řešení se zasazením ochranných plastů do celkového designu. Zadní výklopné víko kolínských miniaut je specifické svým plně skleněným dílem a umístěním výklopu.
Interiér a prostor pro posádku
Interiér je popsán jako „maxi z mini“: i když vnější rozměry nepřipouští dojem velkého prostoru, uvnitř se ve čtyřech dospělých dobře sedí. Zadní sedačky nabízejí řešení, kde kolena cestujících vzadu mohou mít rezervu, ale prostor pro vyšší řidiče může být limitní. Plnohodnotné odkládací prostory a variabilní zavazadlový prostor odpovídají městskému charakteru vozu.
Objem zavazadlového prostoru je do výšky opěradla zadního sedadla přibližně 200 dm3 (měřeno metodou VDA); po sklopení zadních opěradel se objem zvětší na 751 dm3 a délka nákladového prostoru k předním sedadlům je 1 093 mm. V třídveřové verzi lze objem zvětšit na 712 dm3. Pětidvéřové verze udrží praktické rezervní kolo v prohlubni podlahy zavazadlového prostoru.
Podvozek a jízdní charakteristiky
Podvozek zůstává věrný klasické koncepci: McPherson vpředu s vzpěrami a vzadu vlečená náprava. Elektrický posilovač řízení s poměrem převodu 16,5:1 a třináctistupňové volantu mezi dorazy zajišťuje pohodlné řízení. Přední kotoučové brzdy s vnitřním chlazením o průměru 247 mm a zadní bubnové brzdy o průměru 200 mm dávají požadovanou brzdnou charakteristiku pro městský provoz. ABS s EBD se stává standardem v této třídě.
Motory: základ tvoří tříválec Toyota o objemu 1,0 l, se VVT-i a výkonem 50 kW (přibližně 68-70 kW podle konverzí) při 6000 ot/min a točivým momentem 93 Nm při 3600 ot/min. Toyota zdůrazňuje nízkou hmotnost motoru 69 kg. Na podzim 2006 doplní nabídku motor common rail 1,4 HDi vycházející z koncernu PSA s výkonem 40 kW a maximálním točivým momentem 130 Nm, spojený s dvou- či více-režimovou robotizovanou převodovkou.
Spotřeba motorů se má pohybovat kolem rekordních hodnot: Toyota uvádí kombinovanou spotřebu 4,6 l/100 km u zážehové verze, PSA uvádí 4,1 l/100 km pro diesel. Záruky: Totožně jako u konkurence nabízí Toyota tříletou záruku (nebo 100 tisíc km) a dvanáctiletou záruku na neprorezivění karosérie.
Výbava, ceny a konkurence
Základní cena se pohybuje kolem 8000 Euro, což zahrnuje bezpečnostní výbavu jako dva airbagy, ABS s EBD, předpínače pásů, omezovač tahu a ISOFIX. U vozu s posilovačem roste cena o zhruba 11 000 Kč, a navýšení o několik tisíc bývá spojeno s lepší ergonomií-seřiditelný volant a boční airbagy.
Elektronicky přichází porovnání motorů: 1,0 l 3-ventilový s variabilním časováním sacích ventilů má 50 kW, 1,4 HDi nabídne 40 kW, zatímco další konfigurace japonského motoru a jeho váha zůstávají klíčovými faktory pro městský provoz. Z pohledu velikosti a šířky zůstávají C1 a 107 silně propojené, Aygo však ukazuje odlišnou identitu a styl.
Tabulka srovnání klíčových rozměrů a parametrů
| Model | délka [mm] | šířka [mm] | výška [mm] | rozvor [mm] | rozchod vpředu [mm] | rozchod vzadu [mm] | hmotnost [kg] | užitečné zatížení [kg] |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Citroën C1 | 3435 | 1630 | 1465 | 2340 | 1415 | 1405 | 790-890* | 355-390* |
| Peugeot 107 | 3435 | 1630 | 1465 | 2340 | 1415 | 1405 | 790-890* | 355-390* |
| Toyota Aygo | 3435 | 1615 | 1465 | 2340 | 1410 | 1410 | 790-890* | 390-355 |
*údaj Toyoty Aygo a některé položky bývá n/a v tiskových materiálech.
Specifické poznámky k šířce a praktickým důsledkům
Větší šířka C1/107/Aygo oproti některým konkurentům (Kia Picanto, Fiat Panda, Chevrolet Matiz) přináší lepší stabilitu při jízdě. Důležitá poznámka: Renault Twingo a Škoda Fabia se šířkou liší - Fabia bývá delší a jen o několik desítek milimetrů širší než C1, což ukazuje, že i v rámci segmentu minivozů preference šířky hraje roli v prostoru pro cestující a zavazadla.
Intenzita tvarů a identita značky
Francouzská identita se projevuje zvláště na svítilnách a vyspělých plastových řešeních přední masky a nárazníku. Toyota si ponechává tradiční línii s výrazně prostorově řešeným zadním nárazníkem a vysokým umístěním registrační značky. Obě vypadávají z trendu poptávky po výrazně odlišné vizuální identitě, která však stále vychází z téhož pláště podvozku a sdílené platformy.

Otázky a odpovědi k Citroënu C1, Peugeotu 107 a Toyotě Aygo❓👍
V rámci širšího kontextu je patrný důraz na jednoduchost a efektivitu městského provozu, s důrazem na nízkou hmotnost motorů a jednoduché, ale efektivní technické řešení. Interiér zůstává funkční i při kompaktních rozměrech, zatímco zavazadlový prostor a variabilita pozic sedadel odpovídají potřebám městských uživatelů.