Zdeněk by rád pořídil starší Talisman s benzínovým motorem a cenou do 500 tis. Kč. Renaulty máme v rodině dlouhodobě. Slyšel jsem chválu na benzínové motory. Poradíte prosím, který z nich vybrat? Děkuji, Zdeněk.
Renault Talisman: dostupnost a nabídka benzínových motorů
Dobrý den Zdeňku, Renault Talisman s benzínovým motorem je rozhodně zajímavým kouskem. Bohužel se v ČR prodával jen minimálně, téměř veškeré prodeje připadají na verze s dieselem dCi. Proto mezi ojetinami chybí dostatek kousků na rozumný výběr. Budete se tak muset podívat do zahraničí.
Talisman se nabízel se třemi benzínovými motory. Už ten nejslabší na pohodové jízdy po městě sice stačí, ale když vyjedete na okresku, hned poznáte jeho limity. Jde o přeplňovanou šestnáctistovku TCe 150 o výkonu 110 kW. Lépe je na tom stejný motor v posílené variantě TCe 200 i výkonu 147 kW, který doporučuji.
Druhým motorem, s kterým se můžete v Talismanu setkat od roku 2018, je malá oturbená třináctistovka TCe 160 o výkonu 117 kW. Ta se v Německu nabízí zhruba od 17 500 EUR a většinou jde o zánovní kousky s velmi malým nájezdem. Také tento motor je fajn - hlavně jízdně díky svému poměrně vysokému točivému momentu 270 Nm, což je o 10 Nm více, než nabízí výše zmíněná šestnáctistovka.
Pokud však trváte na benzínu a zároveň jezdíte často po dálnicích, pak bych se rozhodl pro nejsilnější zážehový motor v nabídce Talismanu. Jde o 1,8 TCe o výkonu 165 kW. Který skvěle jede a jeho jedinou nevýhodou je zatím příliš vysoká cena, která aktuálně začíná od cca 21 tis. EUR. Jednotka musela koncem roku 2020 skončit kvůli příliš vysokým emisím, což je veliká škoda.
Už ten nejslabší stačí po městě, ale na okreskách narazíte na limity 1.6 TCe 150. Pokud byste zvažoval Váš rozpočet o cca 100 tisíc korun přefouknout, určitě verzi označenou jako TCe 225 doporučuji. Věřme, že se tato motorizace časem ve větší míře objeví i v tuzemských autobazarech.
Praktická doporučení pro koupi ojetého Talismana
- V ČR je mezi ojetinami nedostatek benzínových Talismanů - hledejte i v zahraničí.
- Ze tří benzínových motorů je nejuniverzálnější TCe 200 (147 kW).
- TCe 160 (1.3) nabízí dobrý točivý moment 270 Nm a často nízký nájezd u zánovních kusů v Německu.
- 1.8 TCe (165 kW) má nejlepší jízdní projev, ale vyšší cenu a ukončení výroby kvůli emisím.
- Auto dobře vybírejte, ideálně si k nákupu přizvěte nezávislého odborníka - podívejte se na starší článek autora.

Benzín vs. nafta u Renaultu: obecné srovnání a časté motorizace
Jestliže zvažujete mezi benzínem a naftou, z praktického hlediska platí, že dieselové varianty Renaultu (dCi) byly v některých modelech dominantou pro prodej v ČR. U ojetin to znamená lepší nabídku dieselů, ale benzínové motory mohou být zajímavé svou nižší složitostí po stránce některých problémových dieselových komponent (EGR, turbo, common-rail).
V jiných modelech Renaultu se osvědčily malé přeplňované benzínové jednotky jako 1.4 TCe nebo 1.3 TCe - tyto motory jsou popisovány jako poměrně spolehlivé a pružné. Špatnou volbou není 1.4 TCe, který je poměrně spolehlivou jednotkou, srovnatelnou s 1.6 16V, jen je podstatně pružnější.
Specifika zážehových motorů u starších Renaultů
- Když se rozhodnete pro zážehové motory v modelech jako Mégane, doporučeno: 1.4 16V/72 kW a 1.6 16V/82 kW - živé, tiché a vcelku úsporné.
- U zážehových jednotek je důležité sledovat stav zapalovacích cívek, u některých agregátů se objevují poruchy cívek (1.4 a 1.6).
- U motorů s proměnným časováním rozvodů (1.6 a 2.0) mohou selhávat přesuvníky časování; výměna přibližně 7 000 Kč.
- U dieselů (1.5 dCi) se někdy objevují problémy s common-rail čerpadly a vstřikovači; repase čerpadla cca 12 000 Kč, vstřikovač cca 4 000 Kč.
Co si pamatovat při výběru motoru podle způsobu použití
- Pokud jezdíte převážně po městě a kratší trasy: benzínové motory (menší turbobenzíny) bývají vhodnější - méně rizik zanášení EGR a filtru pevných částic.
- Pokud najedete ročně větší kilometry, často po dálnicích: diesel může být úspornější, ale u Talismana v ČR je diesel nabídka daleko větší - zvažte stav komponent dieselového systému.
- U dlouhých přesunů po dálnicích se vyplatí silnější zážehové motory (1.8 TCe) pro komfort a nižší otáčky při rychlé jízdě.
- V případě omezeného rozpočtu hledejte TCe 160 nebo TCe 200 - lepší kompromis mezi jízdním projevem a cenou.

Příklady zkušeností z praxe a alternativy v řadě Renault
Máme zkušenosti s motory v jiných modelech Renaultu: například u modelu Scénic se do něj dával i zážehový dvoulitr, který byl však spojen s CVT převodovkou. Některé zážehové motory v Renaultu se povedly - majitelé hlásí spolehlivost 1.4 TCe a dobré zkušenosti s 1.6i v béžných motorizacích, i když spotřeba může být vyšší.
Mnoho uživatelů potvrzuje, že jednotky 1.4 TCe "šlapou jako hodinky" a při pravidelné výměně oleje fungují bez problému. Pro delší cesty a vyšší nájezdy se osvědčují turbodiesely, když jsou v dobrém stavu; u starších dieselů je však potřeba být opatrný kvůli citlivosti na kvalitu paliva a častým opravám vstřikování a turba.
Alternativy, pokud Talisman nenajdete
- Renault Scénic/Grand Scénic - pokud uvažujete o praktičtějším rodinném autě.
- Renault Mégane - spolehlivé zážehové motory 1.4 a 1.6 jsou často dostupné na trhu ojetin.
- Jiné modely Renaultu s TCe motory, případně zahraniční nabídky Talismanu s požadovanou motorizací.

Kontrolní seznam před koupí ojetého Renaultu (benzín i nafta)
- Zkontrolujte servisní historii a doklady o pravidelných výměnách oleje.
- Prověřte stav rozvodů u zážehových motorů (interval 120 000 km nebo 5 let) a u dieselů (80 000 nebo 120 000 km).
- U dieselů zkontrolujte EGR, stav turba a vstřikování (common-rail).
- U automatických převodovek (např. DP0, CVT) zjistěte jejich servisní historii a případné známky sklápění nebo zavádění do nouzového režimu.
- Nechte auto před koupí prohlédnout nezávislým odborníkem - to výrazně sníží riziko nepříjemných překvapení.
Tabulka: přehled benzínových motorů Talismanu (základní srovnání)
| Motor | Objem / označení | Výkon | Točivý moment | Výhoda |
|---|---|---|---|---|
| TCe 150 | 1.6 TCe | 110 kW | - | vhodný do města, základní varianta |
| TCe 200 | 1.6 TCe (posílená) | 147 kW | - | doporučená vyvážená varianta |
| TCe 160 | 1.3 TCe | 117 kW | 270 Nm | dobrý točivý moment, často zánovní kusy v DE |
| 1.8 TCe | 1.8 TCe | 165 kW | - | nejlepší jízdní projev, vyšší cena, vyšší emise |
Praktické zhodnocení pro Zdeňka
Pokud chcete Talismana do 500 tis. Kč a trváte na benzínu, připravte se, že nabídka v ČR bude omezená - hledejte i v zahraničí a zaměřte se na TCe 160 nebo TCe 200. TCe 160 může nabídnout dobrý poměr jízdních vlastností a ceny, zejména pokud najdete zánovní kus s nízkým nájezdem v Německu. Pokud jezdíte hodně po dálnicích a rozpočet zvládne přibližně +100 000 Kč, zvažte 1.8 TCe pro lepší komfort a výkon, i když bývá dražší a její produkce byla ukončena kvůli emisím.
Jako vždy doporučuji auto vybírat pečlivě, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.